Προς το περιεχόμενο

Αντικεραυνική προστασία για το modem / router.


G_V_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, tarantules said:

 

Μιλάω για τα κουτάκια της Ubiquiti.Η γείωση είναι μια τρύπα στο κέντρο του κουτιού.Δεν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να συνδέσεις αυτό το πράγμα πχ σε ένα πολύπριζο και να ενώσεις τη γείωση.Αυτά απότι κατάλαβα είναι για να βιδωθούν πάνω σε μεταλλική ραύδο ανάρτησης σε εξωτερικό χώρο.Δεν κάνουν για εσωτερικό χώρο εκτός εαν όπως είπα κάνεις πατέντα με καλώδιο ή αγοράσεις ειδικά σούκο όπως αυτό της φωτογραφίας .

 

σημειωσε λαθος.νομιζα οτι ελεγες για τα πολυπριζα της apc.

3 hours ago, gorge18 said:

Εγω τα εχω βαλει σε εξωτερικες μεταλικες κολόνες που ετσι και αλλιως ειναι καρφωμένες στο χώμα. Τωρα για ταρατσα λογικα κατι σαν αυτο που εβαλες θα εκανε... 

μεσα στο σπιτι ναι απο γειωση απο πριζα μονο μπορεις να παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 23/12/2023 στις 4:00 ΜΜ, SaFiS είπε

Έπαθα ζημιά γύρω στα 600€. Το μόνο ευτυχές είναι ότι δεν κάηκε καμμία ethernet από άλλες συσκευές μου. Έκτοτε έχω βάλει έξτρα Surge Protectors σε κάθε Bridged LAN μετά τα CPE όπως επίσης και στις εξόδους του EdgeRouter-X...

τα παντα σκεφτηκες, εκτος απο το να ασφαλισεις το σπιτι σου. Ουτε cent δεν θα ειχες πληρωσει για την ζημια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, andreaspA said:

τα παντα σκεφτηκες, εκτος απο το να ασφαλισεις το σπιτι σου. Ουτε cent δεν θα ειχες πληρωσει για την ζημια σου.

πρωταρχικος σκοπος ειναι να μην την παθεις και οχι να πονταρεις στην καθε ασφαλεια. οποτε ο πρωτος στοχος ειναι να κανεις τα απαραιτητα για να μην γινονται τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2023 στις 12:31 ΜΜ, poulinos είπε

παμε ενα ενα.αν πεσει κεραυνος σε κολωνα οτε και αυτο περασει στον χαλκο που ερχεται σπιτι σου τοτε θα σου καψει το router και απο τα ethernet θα περασει σε αλλες συσκευες εστω και πιο δυσκολα.

αν εχεις οπτικη γλυτωνεις απο αυτο αλλα δεν θα γλυτωσεις αν σκασει κεραυνος σε καμια κολωνα δεη και περασει ρευμα παραπανω στο router οχι απο τον dsl(χαλκο) αλλα απο το Power in.

εννοειται μπορει να περασει απο Switch Κτλ.

Άρα πρέπει ν' αποσυνδέσουμε όλες ανεξαιρέτως τις συσκευές από την πρίζα παρόλο που το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ στα Βριλήσσια είναι υπόγειο.

Στις 20/12/2023 στις 11:41 ΜΜ, poulinos είπε

καλο ειναι ειτε να ειναι σε κανα σοβαρο Ups ή να τα βγαζεις απο το ρευμα οταν εχει κεραυνους κτλ.

σιγουρα βοηθαει εστω και ενα πολυπριζο ασφαλειας ή καποια εξτρα προστασια στον πινακα

Ούτε τα UPS σε σώζουν αν πέσει κεραυνός.

Η μόνη λύση σύμφωνα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ είναι αποσύνδεση όλων των συσκευών από τη πρίζα.

Επεξ/σία από jcnstd100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλεξικευρανο και σωστή γείωση είναι η λύση όπου βέβαια γίνεται να μπει

εγώ που εμένα σε μόνο κατοικία Λούτσα είχα βάλει δίκη μου γείωση  2.5μ ......αλλά και στο πατρικό μου μου χωριό και δεν έχω θέματα... 

η λύση των τεχνικών του ΟΤΕ για αποσύνδεση των πάντων η καλύτερη αλλά αν έχει όλη τη μέρα κακοκαιρία τι θα κάνουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostasbm είπε

η λύση των τεχνικών του ΟΤΕ για αποσύνδεση των πάντων η καλύτερη αλλά αν έχει όλη τη μέρα κακοκαιρία τι θα κάνουμε??

Περιμένουμε υπομονετικά να κοπάσει η καταιγίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο πτωση κεραυνου και εκρηξη του splitter με τα εικονιζομενα αποτελεσματα σκεφτομαι την αγορα του παρακατω προιοντος. πιστευεται οτι θα κανει δουλεια; (το καταστημα ειναι ενδεικτικο)

https://technolysis-hts.gr/product/προστασία-υπέρτασης-τηλεφων-spd-440-rj11/

20240303_130506.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/03/2024 at 07:51, jcnstd100 said:

Άρα πρέπει ν' αποσυνδέσουμε όλες ανεξαιρέτως τις συσκευές από την πρίζα παρόλο που το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ στα Βριλήσσια είναι υπόγειο.

Ούτε τα UPS σε σώζουν αν πέσει κεραυνός.

Η μόνη λύση σύμφωνα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ είναι αποσύνδεση όλων των συσκευών από τη πρίζα.

οτι ενα δικτυο ειναι υπογειο δεν σου λεει κατι οτι δεν θα γινει στραβη.σιγουρα μειωνεις πιθανοτητες.
β. προσωπικα αν εξω γινεται χαμος θα κοιταγα να βγαλω απο τις πριζες ή να κατεβασω τις ασφαλειες σε πραγματα που δεν χρειαζονται. εκτος αν εχεις φτιαξει καμια τρελη εγκατασταση που να μπορεις να τα φιλτραρεις ολα.δεν ξερω αν και πως γινεται.

αν πεσει κεραυνος ισως απλα την φαει το Ups ή το πολυπριζο ασφαλειας και δεν περασει πιο μεσα.παιζουν kai lightning surge protectors αλλα δεν ξερω αν μπορει να μπει σε ρευμα κτλ. οι γνωσεις μου δεν φτανουν εκει.

απο εκει και περα το να γινεται πανικος και να εχω air condition ανοιχτα,Tv ανοιχτες κτλ το θεωρω χαζο. ειδικα για ελλαδα που τις 360 μερες εχουμε καλο καιρο :P

και στον πινακα μπαινουν διαφορα μπιχλιμπιδια αλλα δεν ξερω τι μπορει να σε γλυτωσει.ας μας πει καποιος ηλεκτρολογος.

και εννοειται οτι να σου πει ο τεχνικος πηγαινε φτιαξε την γειωση σου,βαλε αλεξικευρανο κανε το ενα κανε το αλλο σου λεει το πιο απλο και το πιο ασφαλες.βγαλτα ολα και τελος.

On 01/03/2024 at 08:42, kostasbm said:

 αλεξικευρανο και σωστή γείωση είναι η λύση όπου βέβαια γίνεται να μπει

εγώ που εμένα σε μόνο κατοικία Λούτσα είχα βάλει δίκη μου γείωση  2.5μ ......αλλά και στο πατρικό μου μου χωριό και δεν έχω θέματα... 

η λύση των τεχνικών του ΟΤΕ για αποσύνδεση των πάντων η καλύτερη αλλά αν έχει όλη τη μέρα κακοκαιρία τι θα κάνουμε??

αν και σπανιο θα μπορουσες να βγαλεις εκτος καποιες συσκευες που δεν χρειαζονται.επισης αλλο να εχει απλα κακοκαιρια που οκ το ρευμα μπορει να μην ειναι τοσο σταθερο και αλλο να πεφτουν κεραυνοι.και πραγματι οταν ειχα apc ups που κατεγραφε την ταση σε 24 ωρη βαση τοτε εβλεπες οτι τις μερες με καλο καιρο ηταν αρκετα σταθερη η ταση του ρευματος ενω με βροχες,αερα κτλ εβλεπες σκαμπανεβασματα ειτε μικρα ειτε μεγαλα. σιγουρα καλο ειναι να εχει φτιαχτει σωστα και η ηλεκτρικη μας εγκατασταση με γειωσεις κτλ ωστε να ειναι οσο μικροτερο το Impact

On 01/03/2024 at 18:58, jcnstd100 said:

Περιμένουμε υπομονετικά να κοπάσει η καταιγίδα.

που ειναι 10 φορες το χρονο 😛

On 03/03/2024 at 13:10, astrea966 said:

μετα απο πτωση κεραυνου και εκρηξη του splitter με τα εικονιζομενα αποτελεσματα σκεφτομαι την αγορα του παρακατω προιοντος. πιστευεται οτι θα κανει δουλεια; (το καταστημα ειναι ενδεικτικο)

https://technolysis-hts.gr/product/προστασία-υπέρτασης-τηλεφων-spd-440-rj11/

20240303_130506.jpg

πολλες φορες εχω δει να εχει γινει το splitter κομματια αλλα να μην εχει καει το router και πιστευω οτι και το splitter μπορει να σε γλυτωσει σε μικρα πραγματα. κατα τα αλλα και καποια πολυπριζα πχ της apc εχουν rj11 για να περασεις την γραμμη adsl/vdsl. την ειχα περασει και δεν ειχα δει απωλεια σε ταχυτητα.απλα επειδη δεν ξερω η καθε εταιρεια τι προιοντα βγαζει καλο ειναι να δεις αν αφου το βαλεις ειναι ολα οκ με το ιντερνετ απο ταχυτητες και σταθεροτητα (αν δηλαδη ολα ειναι οπως πριν το βαλεις). γιατι μπορει να σου κανει οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, poulinos είπε

πολλες φορες εχω δει να εχει γινει το splitter κομματια αλλα να μην εχει καει το router και πιστευω οτι και το splitter μπορει να σε γλυτωσει σε μικρα πραγματα. κατα τα αλλα και καποια πολυπριζα πχ της apc εχουν rj11 για να περασεις την γραμμη adsl/vdsl. την ειχα περασει και δεν ειχα δει απωλεια σε ταχυτητα.απλα επειδη δεν ξερω η καθε εταιρεια τι προιοντα βγαζει καλο ειναι να δεις αν αφου το βαλεις ειναι ολα οκ με το ιντερνετ απο ταχυτητες και σταθεροτητα (αν δηλαδη ολα ειναι οπως πριν το βαλεις). γιατι μπορει να σου κανει οτιδηποτε.

το θεμα ειναι οτι το splitter εσκασε κανοντας εκρηξη.στην αρχη νομιζα οτι εσκασε καμια λαμπα μεχρι να βρω τι ηταν.εμενα μου εκαψε ενα qnap nas που ηταν συνδεμενο στο ρουτερ και στο ρουτερ (fritzbox 7590) μου βραχυκυκλωσε την δυνατοτητα χρησης του τηλεφωνικου κεντρου απο γραμμη Pots. το μοντεμ συγχρονιζει κανονικα αλλα μολις συνδεσω το 2ο φις του ycable στο splitter για να περασω την τηλεφωνια στο ρουτερ μου βραχυκυκλωνει την γραμμη και φαινεται κατειλημενη. εφτιαξα και καινουργιο καλωδιο με τα ιδια αποτελεσματα οποτε για τωρα δεν μπορω να χρησιμοποιησω το τηλεφωνικο του κεντρο και τις δυνατοτητες του οπως και οτι μου αχρηστευονται οι ip τηλεφωνικες συσκευες που εχω.

οσον αφορα το προιον αυτο που θελω να ξερω ειναι αν οι "ανοχες" στο ρευμα που αναφερει ειναι αποδεκτες για τηλεφωνικη γραμμη γιατι μου φαινονται αρκετα ψηλα τα ρευματα.

ο αδερφος μου εχει ενα apc πολυμπριζο με τηλεφωνικη προστασια αλλα του ριχνει την γραμμη σε 50αρα απο 100αρα που εχει. ρουτερ 7590 και αυτος και συνδεση vodafone αν εχει καμια σημασια αυτο

Επεξ/σία από astrea966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 05/03/2024 at 11:18, astrea966 said:

το θεμα ειναι οτι το splitter εσκασε κανοντας εκρηξη.στην αρχη νομιζα οτι εσκασε καμια λαμπα μεχρι να βρω τι ηταν.εμενα μου εκαψε ενα qnap nas που ηταν συνδεμενο στο ρουτερ και στο ρουτερ (fritzbox 7590) μου βραχυκυκλωσε την δυνατοτητα χρησης του τηλεφωνικου κεντρου απο γραμμη Pots. το μοντεμ συγχρονιζει κανονικα αλλα μολις συνδεσω το 2ο φις του ycable στο splitter για να περασω την τηλεφωνια στο ρουτερ μου βραχυκυκλωνει την γραμμη και φαινεται κατειλημενη. εφτιαξα και καινουργιο καλωδιο με τα ιδια αποτελεσματα οποτε για τωρα δεν μπορω να χρησιμοποιησω το τηλεφωνικο του κεντρο και τις δυνατοτητες του οπως και οτι μου αχρηστευονται οι ip τηλεφωνικες συσκευες που εχω.

οσον αφορα το προιον αυτο που θελω να ξερω ειναι αν οι "ανοχες" στο ρευμα που αναφερει ειναι αποδεκτες για τηλεφωνικη γραμμη γιατι μου φαινονται αρκετα ψηλα τα ρευματα.

ο αδερφος μου εχει ενα apc πολυμπριζο με τηλεφωνικη προστασια αλλα του ριχνει την γραμμη σε 50αρα απο 100αρα που εχει. ρουτερ 7590 και αυτος και συνδεση vodafone αν εχει καμια σημασια αυτο

για το Fritz Γυρισε το πισω να στο αλλαξουν.εχει 5χρονια εγγυηση. τωρα αν ειναι να πεσει κεραυνος ειλικρινα δεν ξερω ακομα και τα πολυπριζα ασφαλειας ποσο καλη δουλεια θα κανουν.σιγουρα πρεπει να παιζει σωστα η γειωση. παλια που το ειχα δοκιμασει σε γραμμη adsl αν θυμαμαι σωστα να την περασω μεσα απο το apc surge performance θυμαμαι οτι δεν ειχα χασει σε ταχυτητα.τωρα σε vdsl δεν το εχω δοκιμασει. καθολου απιθανο βεβαια να κανει θεμα μια που ειδικα το vdsl δεν θελει πολλα πολλα ουτε παραξενιες με παραξενα πριζακια,γειωσεις,πυκνωτες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...