Προς το περιεχόμενο

Ελληνικος Χρυσος επεισοδια


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σου το είπε ο Πρετεντέρης?

 

για να χαίρεσαι εσύ σήμερα που θα πλουτίσουν οι Καναδοί.

 

οπότε κάτσε να πανηγυρίζεις

Να χαρώ εγώ επίπεδο. Η σοφία και η εμπεριστατωμένη ανάλυση των βαθυστόχαστων επιχειρημάτων σου, ειλικρινά μ' έχει αφήσει άφωνο. Η ανακάλυψη της συνομωσίας των εγκάθετων προδοτών, σε σύμπραξη με το ξενόφερτο Μεγάλο Κεφάλαιο, που αποκλειστικό σκοπό έχουν την καταστροφή της Πατρίδος και του Έθνους, φαντάζομαι πλέον είναι ορατή τοις πάσι :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Φαντάζομαι, η εναλλακτική να γίνει αξιοποίηση του όποιου εθνικού ορυκτού πλούτου, με αδιαφάνεια και σκοπό την εγχώρια οικονομική ενίσχυση της καταχρεωμένης Ελλάδας,

Kosta_dr ανεξάρτητα με το επίπεδο του, εδώ έγραψε κάτι το οποίο θα με ενδιέφερε να το απαντήσεις και θα πω και εγω την άποψή μου.

 

Έχω πει αρκετές φορές οτι η Ελλάδα λόγω των διοικήσεων των τελευταίων ετών, δεν μπορεί να αξιοποιήσει τίποτε, προς συμφέρον του κράτους αλλά καθαρά προς συμφέρον συγκεκριμένων ανθρώπων. Νομίζω οτι δεν διαφωνείς σε αυτό.

Λαμβάνοντας υπόψη πως το δημόσιο διοικείται απο διεφθαρμένους ανθρώπους προτείνουμε ως λύση τον ιδιωτικό τομέα.

Ο Ελληνικός ιδιωτικός τομέας απεδείχθει επίσης διπλά διεφθαρμένος.

Πάμε λοιπόν στον εξωτερικό ιδιωτικό τομέα.

Αναμένουμε επενδύσεις.

Εαν αυτές έλθουν, θα χρειάζονται την κατάλληλη διοίκηση του κράτους ώστε να διαπραγματευτούν τα κέρδη που θα έχουν οι 2 πλευρές σωστά?

 

Επι της ουσίας, πάλι δεν θα έχουμε λύση, διότι πάλι μπαίνει στη μέση ο διεφθαρμένος δημόσιος τομέας(διοίκηση διότι δεν αποφασίζει ο κλητήρας της εφορίας αλλά ο πολιτικός), ο οποίος θα διαπραγματευτεί κάτι εις βάρος του δημοσίου και εις όφελος του ιδίου.

 

Βασικά δεν βρίσκω λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω απολύτως την ωφέλεια που έχει τώρα το Ελληνικό (άντε επειδή έχω και καλή διάθεση λόγω της ωραίας μέρας, ας το πω) κράτος, απ΄την εξωφρενική ανεργία που μαστίζει τόσους και τόσους ανθρώπους. Τα φορολογικά έσοδα τρέχουν απ΄τα μπατζάκια του.

Αν το Κράτος (τρομάρα του) θέλει συμμετοχή στα έσοδα, ας γίνει συνεταίρος να αναλάβει και κάποιες δαπάνες, αλλά τι λέω τώρα, ε;

Με επιασε ενα γελιο.. μεχρι που καταλαβα οτι δεν τα λες ειρωνικα.. κριμα...

σε λιγο θα μας πεις να τους πληρωσουμε κιολας! Και κερατας και δαρμενος δεν φτανει??  θελεις και αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω πολύ ξύλο, και νέα επεισόδια, για να έχουμε να συζητάμε.

Τελικά τζάμπα και βερεσέ πήγαν τόσες κάμερες και έδειχναν πλάνα αρχείου; (και δεν το έλεγαν καν, μια και έδειχναν σκηνές απ' τα προηγούμενα επεισόδια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον. Έγινε μια ειρηνική και φιλήσυχη συγκέντρωση διαμαρτυρίας. Τι έκαναν; Έδειχναν πλάνα αρχείου και δεν το έλεγαν; Ποιοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον. Έγινε μια ειρηνική και φιλήσυχη συγκέντρωση διαμαρτυρίας. Τι έκαναν; Έδειχναν πλάνα αρχείου και δεν το έλεγαν; Ποιοί;

 

Δεν πιστεύω να ήταν το MEGA... δεν το έχει κάνει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω, δεν βλέπω τιβι. Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοούσε ο dr, έδειχναν πλάνα από τα προηγούμενα επεισόδια; Ποιά επεισόδια; Το κάψιμο του εργοταξίου; Γιατί το ξύλο που έπεσε πάνω στο βουνό δεν το έχει δείξει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το ξύλο που έπεσε πάνω στο βουνό δεν το έχει δείξει κανένας.

Μα άμα δεν το έδειξαν, πάει να πει ότι δεν έγινε! Το λέει και η ελ.ας. άλλωστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άμα δεν το έδειξαν, πάει να πει ότι δεν έγινε! Το λέει και η ελ.ας. άλλωστε!

 

χαχα, την ξέρω αυτήν την θείτσα με το σπασμένο ποδάρι.

 

Πού να έβλεπες και το χωριό σκεπασμένο από καπνούς δακρυγόνων ε.  Τρέχαμε να κλειδαμπαρώσουμε τα παιδιά μας στο σπίτι, αύγουστο μήνα. Και ο κόσμος στην παραλία ψαχνόταν, απορούσαν τι διάλο γίνεται εδώ πέρα. Αλλά θα τα είδες κι αυτά στο μέγκα, φαντάζομαι.

 

 

 

Γαμάτο το βίντεο στο τέλος με τον Τσάκωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον. Έγινε μια ειρηνική και φιλήσυχη συγκέντρωση διαμαρτυρίας. Τι έκαναν; Έδειχναν πλάνα αρχείου και δεν το έλεγαν; Ποιοί;

Χθες στον Σκαϊ (ίσως και αλλού), έλεγαν για την συγκέντρωση και δίπλα το βίντεο έδειχνε τα επεισόδια που είχαν γίνει (τώρα δεν κατάλαβα ακριβώς που, μέσα στο δάσος, σε κάποιο μικρό δρόμο που προφανώς οδηγεί στις εγκαταστάσεις της εταιρείας).

Λίγο πριν τελειώσει το "ρεπορταζ", έβαλαν για ελάχιστα δευτερόλεπτα και την ένδειξη "πλάνα αρχείου", οπότε σου λέει, νομικά είμαστε εντάξει.

Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση. Ορισμένοι είναι διψασμένοι για αίμα, μπας και ανεβάσουν λίγο την τηλεθέαση.

Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε; Απορώ που σου έκανε εντύπωση. Δεν το έχεις ξανασυναντήσει; Αυτός είναι ο κανόνας στην τιβί, δεν είναι η εξαίρεση.

 

Προφανώς έδειχναν τα επεισόδια στο βουνό, στον δρόμο προς το εργοτάξιο, τον Οκτώβριο του 2012. Τότε βέβαια δεν είχε δείξει κανένας τίποτα. Και εννοείται ότι δεν υπήρχαν κανάλια, όλα τα βίντεο που κυκλοφόρησαν ήταν ερασιτεχνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρυσό Πέρα(σ)μα στον Εβρο

 

Φαστ τρακ και εντός δεκαημέρου, με την άδεια του πρωθυπουργού της χώρας,

προχωρεί η Eldorado Gold για να εκμεταλλευθεί και άλλο

ορυχείο (πέραν των Σκουριών, Ολυμπιάδας και Στρατωνίου), στο Πέραμα

Εβρου...

 

 

Αν συμβεί αυτό, η κυβέρνηση θα αδειοδοτήσει την εκμετάλλευση νέου χρυσοφόρου κοιτάσματος στο Πέραμα Εβρου, παρ' ότι ακόμη αναμένονται:

 

* Πρώτον, η κυβερνητική απόφαση για τα μεταλλευτικά τέλη που πρέπει να πληρώσει η εταιρεία για την εκμετάλλευση άλλων κοιτασμάτων της Χαλκιδικής... Τη δέσμευση για έκδοση υπουργικής απόφασης με την οποία το Δημόσιο θα πάρει κάτι από τα μεταλλευτικά τέλη ανέλαβε στη Βουλή, στα μέσα Δεκεμβρίου πέρυσι, ο υφυπουργός ΠΕΚΑ Μάκης Παπαγεωργίου. Είχε πει ότι η απόφαση θα βγει σε μερικές εβδομάδες, αλλά η απόφαση είναι ακόμα σε φάση προετοιμασίας.

 

* Δεύτερον, αναμένεται ακόμα ο εκσυγχρονισμός της μεταλλευτικής πολιτικής, με νέο κώδικα και νόμο και κωδικοποίηση της νομοθεσίας, ώστε να μη σκοντάφτει η χώρα στο χουντικό μεταλλευτικό κώδικα του 1973, ο οποίος υφίσταται ακόμη και δεν προβλέπει έσοδα εκμετάλλευσης από δικαιώματα (royalties).

 

Χωρίς αυτά τα εργαλεία, το φαστ τρακ για χάρη της εταιρείας προχωράει.

.

.

.

Ακολουθεί το Κιλκίς. Εύχομαι σύντομα και στην Πεντέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...