Προς το περιεχόμενο

Forthnet vdsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Line attenuation δείχνει την απόσταση από το ΑΚ και αφού είσαι  δίπλα στο κέντρο δεν χρειάζεται περισσότερη επιβεβαίωση.

Το πρόβλημά σου είναι ότι αφού είσαι δίπλα και δεν πρέπει να έχεις απώλειες, οι ταχύτητες που πιάνεις δεν ανταποκρίνονται στη θέση που είσαι.

Τσεκάρισες με δύο router και, επομένως, αποκλείστηκε και η περίπτωση βλαμμένου router.

 

Τηλεφώνησε στην τεχνική βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον.. τηλεφωνησα και μου ειπε οτι απο το κεντρο δεν απεχω ουτε 400μετρα

αλλα το 14mbps που ποιανω οφειλετε στο οτι η περιοχη μου εχει σαν maximum γραμμη που δινει τα 15.. γιαυτο και εγω επειδι εχω conx tv πιανω 14. το maximum που μπορω να εχω στην περιοχη μου ειναι αυτο ετσι ειπε

ρωτησα αν στο vdsl θανε το ιδιο πραγμα και μου λεει ειναι τελειως αλλιως το vdsl και οτι στην περιοχη μου μπορω να βαλω 30αρι vdsl και θα μου ποιανει εγγυημενα 29,9 διοτι δεν εχει κανενα οριο, περιοχης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το όριο των 15 ακούγεται πολύ περίεργο και μάλιστα αφενός από τον ΟΤΕ αφετέρου για περιοχή πολύ κοντά στο ΑΚ.

Δεν νομίζω ότι ισχύει παρόμοιος περιορισμός σε κανενα ΑΚ. 

 

Εν πάση περιπτώσει, vdsl, σε αυτή την απόσταση, σου δίνουν και οι εναλλακτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη?

εαν βαλω vdsl ειτε forthnet ειτε hol ειτε cyta θανε 'max' ταχυτητα επειδη θα το περνω απο το ΑΚ εδω διπλα? ειναι 100% οτι θα παρω απο δω ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4νετ και Cyta σου δίνουν από το ΑΚ, η HOL δίνει από τα KV του ΟΤΕ, όπου αυτός έχει επεκτείνει το νέο δίκτυο, και από όσο γνωρίζω το δίκτυο δεν έχει επεκταθεί στο Χολαργό. Μπορεί, όμως, να δίνουν και αυτοί στη συγκεκριμένη απόσταση.

 

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις με τον αριθμό σου στους αντίστοιχους wizards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα μολις.. στη hol μου λεει εχει μονο μεχρι 24.. στο οτε μεχρι 35 στο 4νετ μεχρι 50

και στ cyta μου λεει εχει μεχρι 50 και οτι: Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 127,4 (m).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν ξέρεις εσύ την απόσταση από το κτίριο και περιμένεις να στην πουν οι εταιρείες;

 

Εάν θέλεις να πας σε vdsl, αποφάσισε μεταξύ των δύο τελευταίων αφού διαβάσεις τα σχετικά topics στα εξειδικευμένα fora, όπως το adslgr.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κτιριο φαινεται και απο το μπαλκονι μου.. δεν πηρα και μετρο να μετρησω!

μαλλον cyta θα βαλω γιατι δινει και 10mpbs upload τα αλλα δινουν το μισο

thanks φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα να πάρεις μέτρο αλλά το να βρεις την απόσταση από το Google Earth είναι ευκολότατο, φυσικά όχι σε ευθεία αλλά τεθλασμένη όπως πάει ο δρόμος.

 

Και πάλι συμβουλεύω να μην βιαστείς, αλλά να διαβάσεις πρώτα τις παρατηρήσεις που έχουν γράψει όσοι έβαλαν, σε κάθε εταιρεία, πριν από σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευθεια ξευθεια.. πανω απο 450μετρα δεν ειμαι αρα δεν πιστευω ναχει τοοοσο μεγαλη διαφορα :P

αυτο κοιταω τωρα αρκετα ασχημα βλεπω για την cyta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι στατιστικά, σε κανα δυο χρόνια θα χεις 100mbit :P τι άσχημα εχει η cyta? εγώ ήθελα να την δοκιμάσω ... αλλα τώρα έβγαλε το πακέτο για vdsl πριν λίγες μέρες

 

μόνο με το modem στην πρίζα τι ταχύτητα σου δίνει?? λογικά σου τρώει μερικά mbit και το iptv...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ 14+

το iptv εννοειτε πως τρωει. Το λενε αλλωστε οτι σου τρωει ταχυτητα

κανα 2mbps χανω απο το iptv γιατι παλιοτερα εδειχνε 16000+

δεν ξερω αλλα εβλεπα σχολια και γενικα απο διαφορους που ειχαν ψηλοασχημα λογια..πχ ενας ηταν πολυ κοντα στο κεντρο και απο τα 50 εποιανε 24? κατι τετοια παραδειγμα.. η σε αλλους το upload αντι για 10 που επρεπε νανε ηταν το πολυ 3-4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...