Προς το περιεχόμενο

Forthnet vdsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια

Εχω ote 24αρι μαζι με iptv της conx και το internet μου ποιανει παρα πολυ καλα με οτι συγκρινω και απο αλλους (download σε τορρεντ κατεβαζω 1.6mb 1.7mb τωρα με το iptv κατεβαζω 1.4, 1.3..) αυτο που θελω να πω ειναι πως θελω να βαλω 50αρι vdsl της forthnet..λογο τιμης κιολας γιατι ειναι αρκετα φθηνοτερο απο της οτε..

αλλα φοβαμαι μηπως μου ποιανει το πολυ κανα 20αρι οπως βλεπω σε αρκετους..(οχι με forthnet)

και θελω να ρωτισω.. γινετε να το βαλω πχ και αν μεσα σε 10 μερες δω οτι δεν λεει, να το βγαλω μετα? υπαρχει αυτη η δυνατοτητα η κατι αναλογο?

διοτι ειναι και 'μεγαλη' αλλαγη για μενα επειδη εδω και 5-6 χρονια εχω οτε κ παντα την οτε ειχα ως 'top'..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε στον οτε να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Για να σπάσεις την οποιαδήποτε σύμβαση που εχεις υπογράψει πρέπει να πληρώσεις το ανάλογο πρόστιμο, περαν αυτου αν αρχίσεις τετοια βλέπω να μένεις χωρίς  ιντερνετ κανένα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα πρέπει να ελέγξες εάν σου δίνει η 4νετ vdsl, δηλαδή εάν είσαι σε απόσταση το πολύ 1 χλμ από το ΑΚ.

Σημειωτέον ότι η 4νετ δίνει, προς το παρόν, μόνο από το ΑΚ και αυτό σημαίνει ότι όσο πιο μακρυά βρίσκεσαι απ' αυτό τόσο μεγαλύτερες απώλειες έχεις.

 

Αντίθετα, ο ΟΤΕ και η Hol δίνει από το KV στις περιοχέςπου έχει επεκτείνει και ενεργοποιήσει το νέο δίκτυο ο ΟΤΕ, που σημαίνει ότι θα παίρνεις σωστό vdsl αφού οι νέες καμπίνες (KV) απέχουν το πολύ 150-200μ από τις οικοδομές της περιοχής τους και έτσι δεν υπάρχουν σημαντικές απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα συμπληρωνω τους 12 μηνες ελαχιστης παραμονης στο συμβολαιο οτε που εχω κανει.. οποτε νομιζω δεν πληρωνω κατι γιατι δεν σπαω καποια συμβαση..

Δηλαδη makfil καλητερα θα ηταν vdsl του οτε :-D το εχουν 46ε μαζι με απεριοριστα σταθερα.. ενω 4νετ 36ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέλυσα παραπάνω τα υπέρ και τα κατά των δύο περιπτώσεων και, όπως καταλαβαίνεις, το θέμα δεν είναι η χρηματική αλλά η ποιοτική διαφορά.

 

Και εγώ είμαι στη 4νετ και ενδιαφέρομαι για δύο περιοχές στις οποίες έχει ολοκληρώσει ο ΟΤΕ το έργο αλλά δεν το έχει ενεργοποιήσει ακόμη και γι' αυτό δεν δεσμεύομαι με νέο συμβόλαιο με τη 4νετ για να μπορώ να φύγω, εάν μέχρι τότε δεν αποφασίσει να δεχτεί το τιμολόγιο του ΟΤΕ και να δίνει από KV όπως η HOL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα... βλακεια

αποτι ειδα στο σιτε του οτε για την περιοχη μου:                               
                                    


                                         
                                             
                                                 
Conn-x VDSL 50 Mbps
: Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας.                                                                                                    
Conn-x VDSL 30 Mbps: Υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας!                                                                                                
                                            

                                        

οποτε μαλλον θα περιμενω για το 50αρι :-D



αλλα στην 4νετ μου λεει

 

Υπάρχει δυνατότητα απόκτησης υπηρεσιών με ταχύτητες VDSL έως 50Mbps στην περιοχή σας!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα συμπληρωνω τους 12 μηνες ελαχιστης παραμονης στο συμβολαιο οτε που εχω κανει.. οποτε νομιζω δεν πληρωνω κατι γιατι δεν σπαω καποια συμβαση..

Δηλαδη makfil καλητερα θα ηταν vdsl του οτε :-D το εχουν 46ε μαζι με απεριοριστα σταθερα.. ενω 4νετ 36ε

Δεν εννοώ πρόστιμο στον οτε αλλά στην Forthnet

 

"και θελω να ρωτισω.. γινετε να το βαλω πχ και αν μεσα σε 10 μερες δω οτι δεν λεει, να το βγαλω μετα?"

 

Πίστευα ότι καταλαβαινόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ααα... βλακεια

αποτι ειδα στο σιτε του οτε για την περιοχη μου:                               

                                    

 

                                         

                                             

                                                 

Conn-x VDSL 50 Mbps: Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας.                                                                                                    

Conn-x VDSL 30 Mbps: Υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας!                                                                                                

                                            

                                        

οποτε μαλλον θα περιμενω για το 50αρι :-D

 

αλλα στην 4νετ μου λεει

 

Υπάρχει δυνατότητα απόκτησης υπηρεσιών με ταχύτητες VDSL έως 50Mbps στην περιοχή σας!

 

 

Σιγα μην σου ελεγε οτι δεν υπάρχει, το μυστικο ειναι να υπογράψεις τα υπολοιπα ειναι παραμύθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην σου ελεγε οτι δεν υπάρχει, το μυστικο ειναι να υπογράψεις τα υπολοιπα ειναι παραμύθια.

αυτο να μου πεις..τελος παντων θα περιμενω και το 50αρι του οτε και βλεπουμε μετα :P

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως με Forthnet ειμαι στα 48-49mbps... το οτι ο ΟΤΕ ειναι ο μοναδικός και ο καλύτερος ειναι παραμύθια. βέβαια προβλήματα έχουν όλες οι εταιρίες. συνήθως σε όλες το πρόβλημα ειναι μέχρι να μπείς, μετά φτιάχνουν.

 

θα σας πώ και μια ιστοριούλα για την εμπειρία μου με το vdsl... προχτές κατέβασα ένα game (TERA Online) γιατι αρχίσαν κάτι φίλοι μου και θέλαν να παίζουμε μαζί. αφου το κατέβασα όλο (30gb) κατάλαβα οτι ήταν το Αμερικάνικο Client... οπότε μετά ξανακατέβασα το ευρωπαικό, άλλα τόσα gigabyte.. πιστεύω οτι αν ήμουν με adsl κάτι θα είχα σπάσει στην πορεία... :P

 

αν θέλεις να σου πούμε με σιγουριά, δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής σου απτο ρουτερ... το οτι κατεβάζεις με 1.7 απο torrent δεν λέει κάτι.

 

επίσης αφου είσαι ΟΤΕ εγώ θα δοκίμαζα η Wind η Cyta VDSL... για κάποιους λόγους.. ο μόνος λόγος που κάθησα Forthnet ειναι επειδή είχα ήδη και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι "με Forthnet εισαι στα 48-49mbps" δεν οφείλεται στη 4νετ ή σε άλλον πάροχο αλλά στο ότι βρίσκεσαι σε απόσταση 380μ από το ΑΚ και αυτό πρέπει να το αναφέρεις στα σχετικά posts σου.

 

Αυτό το προνόμιο δεν το έχουν όλοι και οπωσδήποτε όχι ο TS, όπως προκύπτει από τον έλεγχο διαθεσιμότητας vdsl από τον ΟΤΕ.

 

Είναι λάθος να λέμε ότι "το οτι ο ΟΤΕ ειναι ο μοναδικός και ο καλύτερος ειναι παραμύθια" αφού γνωρίζουμε ότι ο ΟΤΕ επένδυσε με αντίστοιχη υποδομή (νέες καμπίνες, οπτική ίνα κλπ), αρχικά σε περιοχές που είναι μακρυά από το ΑΚ και στη συνέχεια καλύπτοντας και ολόκληρη την περιοχή του ΑΚ, σε ορισμένες περιπτώσεις, και vdsl από KV παίρνουν ΟΛΟΙ όσοι βρίσκονται σε τέτοια KV και όχι μόνον ατυτοί που βρίσκονται κοντά στο ΑΚ.

 

Δυστυχώς, από τους εναλλακτικούς, μόνον η HOL αποδέχτηκε το τιμολόγιο του ΟΤΕ και δίνει vdsl από KV ενώ οι υπόλοιποι δίνουν ΜΟΝΟΝ από το ΑΚ, όπως πήρες και εσύ. Είμαι και εγώ στη 4νετ αλλά όταν ενεργοποιηθούν οι περιοχές που με ενδιαφέρουν φεύγω για ένα από αυτούς τους δυο εάν δεν έχει ξυπνήσει η 4νετ μέχρι τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι "με Forthnet εισαι στα 48-49mbps" δεν οφείλεται στη 4νετ ή σε άλλον πάροχο αλλά στο ότι βρίσκεσαι σε απόσταση 380μ από το ΑΚ και αυτό πρέπει να το αναφέρεις στα σχετικά posts σου.

 

Αυτό το προνόμιο δεν το έχουν όλοι και οπωσδήποτε όχι ο TS, όπως προκύπτει από τον έλεγχο διαθεσιμότητας vdsl από τον ΟΤΕ.

 

Στον πάροχο όμως οφείλεται το οτι κατεβάζω με 5mbyte το δευτερόλεπτο οτι δεν έχω αποσυνδέσεις οτι έχω ένα ρουτερ κλάσης ανώτερο απο του ΟΤΕ, οτι πληρώνω πολύ λιγότερα κ.α... στον πάροχο οφείλεται το οτι οταν κάποιο πρόβλημα παρουσιάζεται (και ειναι στην ευθύνη τους) το λύνουν αμέσως (βλέπε πρόβλημα με το κοκκινο λαμπάκι ). 

 

το οτι κατεβάζει απο torrent με 1.7mb/s εμένα προσωπικά και τελείως εμπειρικά μου δίνει την εντύπωση οτι κλειδώνει περίπου στα 19-20mbps... αυτο σημαίνει οτι ειναι το πολύ 500μέτρα ... ακόμα και να μην είναι πάντως, δεν ειδα να του προτείνει κανείς να δεί πόσο μακρια ειναι απο το παρακάτω site: http://broadbandtest.eett.gr/

 

όσο για τον έλεγχο διαθεσιμότητας του ΟΤΕ.... 

ΟΤΕ Double Play

Conn-x VDSL 50 Mbps

Not available in your area.

-

Conn-x VDSL 30 Mbps

Not available in your area.

-

 

επίσης μου λές οτι ειναι λάθος να λέμε οτι "το ο ΟΤΕ ειναι ο μοναδικός και ο καλύτερος ειναι παραμύθια"... δεν ξέρω αν το εχεις καταλάβει αλλα όλοι πληρώνουν τον ΟΤΕ, ειναι δεν ειναι σε αυτον... και με adsl πληρώναμε, και με vdsl πληρώνουμε ακόμα. δεν το κάνει για την ψυχη της μάνας του.

και πώς περιμένεις να επενδύσουν οι άλλες εταιρίες όταν ο Ελληνας ειναι καλοπερασάκιας και βολεμένος και δεν βγαίνει απο το καβούκι του να δοκιμάσει κάτι καινούριο..?? η Forthnet ειναι ο πρώτος πάροχος σε συνδρομητές εναλλακτικός με 740.000 συνδρομητές... τα άλλα 9 εκατομύρια που ειναι? οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφεύγεις να συζητήσεις το βασικό θέμα της κουβέντας που είναι ότι δεν αναφέρεις στα posts σου ότι έχεις το πλεονέκτημα να βρίσκεσαι 380μ. από το ΑΚ.

 

Τις υπηρεσίες της 4νετ τις ξέρω και εγώ στα 7 χρόνια που είμαι συνδρομητής και, μάλιστα, από τα πέτρινα χρόνια που έβρισκες τεχνική βοήθεια μόνο 2-4 το πρωί, για να λύσεις το πρόβλημά σου.

 

Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι η επανάληψη της αδυναμίας διάθεσης vdsl από τον ΟΤΕ στον TS, αλλά δεν έχει και τόση σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το αποφεύγω, ουτε προτείνω σε κάποιον που ειναι μακριά να βάλει VDSL... αλλα το πρόβλημα δεν ειναι ούτε εγώ ούτε η απόσταση. το πρόβλημα ειναι οτι ο TS ηταν τόσα χρόνια σε μια εταιρία επειδή την θεωρούσε TOP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...