Προς το περιεχόμενο

Chromebook Pixel: Το laptop της Google με Chrome OS και τιμή $1.299


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάρκετινγκ; Διαφήμιση; Πρώτη φορά ακούς υπερβολές και π@παριές για ένα προϊόν; Να πουλήσουν θέλουν. Και δεν "ασχολούμαι" με τον τομέα, δε σχεδιάζω συσκευές, απλή χρήση κάνω.

 

όχι βέβαια. κάθε χρήστης θα πρέπει να ενοχληθεί από κάτι τέτοιο. η άγνοια που υπάρχει είναι απαράδεκτη. άποψή μου. υπάρχει έλειψη κριτικής ικανότητας-έρευνας αγοράς-έρευνας του τι ανάγκες πραγματικά υπάρχουν, κι αυτό φαίνεται και στην πράξη.

 

edit : και οι drug dealers να πουλήσουν θέλουν. (ακραίο παράδειγμα αλλά για να δώσω την ιδέα) άρα καλά κάνουν?  το "να πουλήσουν θέλουν" δεν είναι η απάντηση σε ότι λογής λαλακία γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολυ στυλατο laptop. δεν χρειαζεται να πουμε οτι απευθυνεται μονο σε αμερικανους που θελουν μονο ιντερνετ (και οτι παει να κλεψει μεριδιο απο την apple)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον «ανεξήγητο» λόγο, κάτι τέτοιες υπερτιμημένες συσκευές πουλάνε τρελά σε όλο τον κόσμο.

 

Γενικότερα, το ακριβό πουλάει.

επειδη ο κοσμος,δεν κοιταει τα χαρακτηριστικα, αλλα την μαρκα, την εξωτερικη εμφανιση κλπ κλπ! και παει και αγοραζει λαπτοπ με 2000ευρω ενω μπορει με 500-700 να παρει ενα ιδιο, η και καλυτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και στο OSnews, το πιο ενδιαφέρον την υποθεσης ειναι πως θα ταιριάξει η Google το Linux με την Intel GPU (μια σχέση δύσκολη....). Δηλαδή ποιος driver θα χρησιμοποιήθει. Εδώ μιλάμε για integrated product, δεν μπορεί να βγεί η Google και να πει "sorry για τα bugs, χι χι".

Θα μπορούσε απλά να κλείσει το acceleration, αλλα πρέπει να υποστηριξει πράγματα οπως WebGL και H.264.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας να βγάλεις από την μύγα ξίγκι

 

Touchpad -> όλα τα Laptop έχουν παρόμοιο

οθόνη -> εννοείτε τετράγωνη θα είναι, τι θα είναι, ρόμβος?

ψηλά keyboard -> και το lenovo μου ψηλά το έχει, κι αυτό αντιγραφή της Apple είναι?

υποδοχή για να ανοίγεις την οθόνη -> πρώτη η apple έβγαλε την υποδοχή?

χρώμα πληκτρολογίου-οθόνης  -> το πληκτρολόγιο είναι (σχεδόν πάντα) μαύρο, εκτός αν θεωρείτε ακόμα κι αυτό καινοτομία της apple, η οθόνη επίσης. τι να πει και η Sony τότε με τις παραλλαγές που κάνει στα Vaio??

τιμή -> ναι σε αυτό και μόνο έχεις δίκιο

 

από την μύγα δεν μπορείς να βγάλεις ξίγκι

Ολα τα λάπτοπ έχουν παρόμοιο TOUCHPAD? Αλήθεια? Δηλαδή θες να μου πεις ότι το trackpad της apple και το touchpad των Toshiba satellite είναι τα ίδια? Γιατί έχω και τα δυο εδώ κοντά μου και σε διαβεβαιώ ότι καμία σχέση :) (oύτε σε αυτό που κάνουν ούτε στην εμφάνιση.)

 

Οσο για το πληκτρολόγιο που μοιάζει με μακμπουκ, δεν ειναι μονο το μαύρο, είναι και φωτιζόμενο ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το έχουν τα μακμπουκ. Και μη μου πεις ότι κι αυτό το έχουν όλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα λάπτοπ έχουν παρόμοιο TOUCHPAD? Αλήθεια? Δηλαδή θες να μου πεις ότι το trackpad της apple και το touchpad των Toshiba satellite είναι τα ίδια? Γιατί έχω και τα δυο εδώ κοντά μου και σε διαβεβαιώ ότι καμία σχέση :) (oύτε σε αυτό που κάνουν ούτε στην εμφάνιση.)

 

Οσο για το πληκτρολόγιο που μοιάζει με μακμπουκ, δεν ειναι μονο το μαύρο, είναι και φωτιζόμενο ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το έχουν τα μακμπουκ. Και μη μου πεις ότι κι αυτό το έχουν όλα :)

κοπελια.. το μηλο σου δεν ειναι ουτε το πρωτο που ειχε touch/trackpad ουτε το πρωτο που ειχε island style πληκτρολογιο και φυσικα φωτιζομενο.

 

ολα αυτα τα πηρε η απλ απο αλλους και σε κατι τζιμανια σαν και εσενα τα παρουσιασε σαν ανακαληψη και πρωτοτυπια και κανατε ολοι WOW.

 

μαθε πρωτα της απατεωνιες του αγαπημενου σου steve jobs (που ηταν μια τριχα απο τα αχαμνα του wozniak στο θεμα της τεχνολογικης πρωτοποριας) και του ποσο εκλεβε απο τους αλλους και μετα τα παρουσιαζε για δικα του.

ηταν μεγαλος πωλητης και τιποτε παραπανω.

 

καθηστε τωρα στο 10% της παγκοσμιας αγορας τον υπολογιστον αγκαλια με το iphone σας και βγαλτε το πρωινο σας φωτο για το instagram μπας και νιωσετε καλλιτερα.

 

αιντε ελεος πια με τα fanboys kai girls.

 

και οσο αφορα το chromebook ειναι φοβερο εξωτερικα και καταλληλο για οποιον εχει φραγκα για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ολα τα λάπτοπ έχουν παρόμοιο TOUCHPAD? Αλήθεια? Δηλαδή θες να μου πεις ότι το trackpad της apple και το touchpad των Toshiba satellite είναι τα ίδια? Γιατί έχω και τα δυο εδώ κοντά μου και σε διαβεβαιώ ότι καμία σχέση :) (oύτε σε αυτό που κάνουν ούτε στην εμφάνιση.)

 

Οσο για το πληκτρολόγιο που μοιάζει με μακμπουκ, δεν ειναι μονο το μαύρο, είναι και φωτιζόμενο ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το έχουν τα μακμπουκ. Και μη μου πεις ότι κι αυτό το έχουν όλα :)

κοπελια.. το μηλο σου δεν ειναι ουτε το πρωτο που ειχε touch/trackpad ουτε το πρωτο που ειχε island style πληκτρολογιο και φυσικα φωτιζομενο.

 

ολα αυτα τα πηρε η απλ απο αλλους και σε κατι τζιμανια σαν και εσενα τα παρουσιασε σαν ανακαληψη και πρωτοτυπια και κανατε ολοι WOW.

 

μαθε πρωτα της απατεωνιες του αγαπημενου σου steve jobs (που ηταν μια τριχα απο τα αχαμνα του wozniak στο θεμα της τεχνολογικης πρωτοποριας) και του ποσο εκλεβε απο τους αλλους και μετα τα παρουσιαζε για δικα του.

ηταν μεγαλος πωλητης και τιποτε παραπανω.

 

καθηστε τωρα στο 10% της παγκοσμιας αγορας τον υπολογιστον αγκαλια με το iphone σας και βγαλτε το πρωινο σας φωτο για το instagram μπας και νιωσετε καλλιτερα.

 

αιντε ελεος πια με τα fanboys kai girls.

 

και οσο αφορα το chromebook ειναι φοβερο εξωτερικα και καταλληλο για οποιον εχει φραγκα για πεταμα.

Δεν ειπα αυτο. Μιλάω συγκριτικά για τα συγκεκριμένα δυο. Το chromebook και το macbook. Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ στυλατο laptop. δεν χρειαζεται να πουμε οτι απευθυνεται μονο σε αμερικανους που θελουν μονο ιντερνετ (και οτι παει να κλεψει μεριδιο απο την apple)

Τί σχέση έχει αυτό το άχρηστο πράγμα με ένα κανονικό λάπτοπ με κανονικό λειτουργικό και εφαρμογές το οποίο παίρνει και windows κλπ κλπ; Χειρότερο και από tablet είναι, τα tablets έχουν και app store.

 

επειδη ο κοσμος,δεν κοιταει τα χαρακτηριστικα, αλλα την μαρκα, την εξωτερικη εμφανιση κλπ κλπ! και παει και αγοραζει λαπτοπ με 2000ευρω ενω μπορει με 500-700 να παρει ενα ιδιο, η και καλυτερο!

Έχω παρατηρήσει ότι οι ίδιοι άνθρωποι υποστηρίζουν ταυτόχρονα τα παρακάτω:

1) Macbook VS windows laptop: Πανάκριβο και άχρηστο το mac, με τα μισά λεφτά παίρνεις "ίδιο ή και καλύτερο" λάπτοπ.

2) TurboX (παράδειγμα) VS επώνυμων λάπτοπ: Δεν το παίρνω και να με πλήρωναν, καλύτερα να πάρεις κάτι ακριβότερο και πιο αξιόπιστο, οι επιδόσεις δεν είναι το παν.

 

Καταλήξτε κάπου επιτέλους!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω παρατηρήσει ότι οι ίδιοι άνθρωποι υποστηρίζουν ταυτόχρονα τα παρακάτω:

1) Macbook VS windows laptop: Πανάκριβο και άχρηστο το mac, με τα μισά λεφτά παίρνεις "ίδιο ή και καλύτερο" λάπτοπ.

2) TurboX (παράδειγμα) VS επώνυμων λάπτοπ: Δεν το παίρνω και να με πλήρωναν, καλύτερα να πάρεις κάτι ακριβότερο και πιο αξιόπιστο, οι επιδόσεις δεν είναι το παν.

 

Καταλήξτε κάπου επιτέλους!

Γιατί πού είναι το παράξενο; Είναι ασυμβίβαστες οι δύο απόψεις; Αν από τη μία έχεις το κόστος και από την άλλη έχεις την ποιότητα, οι περισσότεροι θέλουν κάτι στη μέση. Δεν είναι άσπρο μαύρο.

Άλλωστε δεν είπε κανείς ότι τα laptops της apple είναι τα πιο ποιοτικά ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πού είναι το παράξενο; Είναι ασυμβίβαστες οι δύο απόψεις; Αν από τη μία έχεις το κόστος και από την άλλη έχεις την ποιότητα, οι περισσότεροι θέλουν κάτι στη μέση. Δεν είναι άσπρο μαύρο.

Άλλωστε δεν είπε κανείς ότι τα laptops της apple είναι τα πιο ποιοτικά ;-)

Στη μέση; Δηλαδή ούτε κορυφαία ποιότητα, ούτε κορυφαίες επιδόσεις; Για να σε δουλεύουν και οι μεν και οι δε;  :-D

 

Και ναι, είναι από τα πιο ποιοτικά και ναι, το είπαν και το λένε πολλοί, φανς και μη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε συ.. αλλο τουρμποξ με τα ελεεινά υλικά κατασκευής και αλλο ενα
νορμαλ τιμής επώνυμο λαπτοπ.. πρέπει να βρεις καλλίτερα επιχειρήματα.

 

εγω δε κράζω αυτον που πίρε μακ.. εγω κράζω αυτόν που πίρε μακ και νομίζει οτι βρήκε το αγιο δισκοπότηρο τον υπολογιστών και αυθυποβάλλεται να πιστευτεί οτι είναι οτι καλλίτερο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά και οτι ξαφνικά ανέβηκε το στατους του στην κοινωνία.

 

το ιδιο κράξιμο θα φαει και αυτος που θα παρει το chromebook το ιδιο και αυτος που θα παρει το υπερ λαπτοπ πισι και θα μπαινει στο facebook για να πουλαει μουρη.

 

στο ιδιο καζανι βραζουν ολοι σε αυτο το θεμα απλα η αγοραστές μακ ειναι σε μεγάλα ποσοστά ψώνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μέση; Δηλαδή ούτε κορυφαία ποιότητα, ούτε κορυφαίες επιδόσεις; Για να σε δουλεύουν και οι μεν και οι δε;  :-D

 

Και ναι, είναι από τα πιο ποιοτικά και ναι, το είπαν και το λένε πολλοί, φανς και μη.

 

Θα σε δουλεύουν επειδή πήρες κάτι μέτριο; Α, δεν πάμε καλά...

 

Όσο για τα apple, σε ποιότητα κατασκευής ναι, αλλά η τιμή και το OS τους, τα κάνουν απλησίαστα. Για αυτό και τα ποσοστά τους, είναι χαμηλότερα και από αυτά του πασοκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια μαύρα.  Τί αψυχολόγητη τιμή είναι αυτή και με ηδενική συμβατότητα στο 99% του software που υπάρχει εκεί έξω; Δεν βρίσκω κανέναν μα κανέναν λόγο να το κοιτάξω δεύτερη φορά.  Επίσης ο δωρεάν χώρος στο GDrive δεν μου λέει απολύτως τίποτε γιατί απλά δεν έχω καμία διάθεση να παραχωρήσω οικειοθελώς όλα τα αρχεία μου στη Google.  Διαβάστε λίγο τα TOS του Gdrive όσοι δεν το έχετε κάνει.

 

Όχι ότι αν θέλει δεν τα παίρνει και από μόνη της, αλλά ας μην βγάλουμε και τα μάτια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...