Προς το περιεχόμενο

AMD Jaguar, Steamroller και μελλοντικά cpu's και apu's...


DaveMurray

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης κατά την προσωπική μου άποψη.

 

Είναι τόσο διαφορετική η φιλοσοφία  κατανομής δύναμης- απόδοσης σε apu (cpu-igpu) σε σχέση με το κλασικό συνδυασμό cpu-dgpu που είναι σα να συγκρίνουμε σταφυλια με πορτοκάλια. Δε βρίσκω τόσο πολύ νόημα.

 

Είναι προφανές ότι η amd σε nm και θερμοκρασίες είναι "πίσω" από την intel. Αυτό σε τί έχει να κάνει με τις apus? Kαι κυριότερα τί σχέση έχει με τη φιλοσοφία χρήσης των amd apus?

 

Επειδή έχω αναφερθεί στην επιθυμία μου (μας) για 6 πύρηνους ή και 8 πύρηνους apus, είτε με 8 πυρήνες στο υφιστάμενο die (που κατασκευαστικά θα είναι fail όντως) είτε με 6/8 πυρήνες σε 22nm ( που τότε θα γίνει ο κακός χαμός hopefully!) , ΠΑΝΤΑ οι apu θα είναι καλύτεροι στο σύνολο από τους υφιστάμενους αλλά και παλιοτερους apus. 

 

Γιατί τα θεωρητικά και ουσιαστικά πλεονεκτήματα και δυνατότητες των apus θα μεγαλώνουν, ως φιλοσοφία και εμπειρία χρήσης APUS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Storm

Μόνο από της δυο πρώτες σελίδες...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELF Ελληνικά μιλάω πιστεύω. Τι μου απαντάς με slides από τις 2 πρώτες σελίδες? Δεν θέλω να δω άλλη σύγκριση INTEL CELERON DIE SIZE/PERFORMANCE VS AMD APU DIE SIZE/PERFORMANCE εδώ μέσα!

Θέλω να βλέπω μονάχα τις τεχνολογίες των AMD APU's και το τι κάνουν!

Heck, αν ήθελα κάτι άλλο θα άνοιγα εγώ θέμα AMD APU's VS INTEL APU's και θα σε προσκαλούσα 1ο να βάλουμε κάτω και να συγκρίνουμε τα πάντα! Αυτό όμως σε άλλο θέμα και ΟΧΙ ΕΔΩ!

Δηλαδή, γαμώτο μπαίνουμε σε κάποια site να διαβάσουμε νέα για κάτι που μπορεί να μας ενδιαφέρει και διαβάζουμε άλλα ντάλων (αυτό δεν πάει μονάχα στον ELF, βάζω και πολλούς άλλους μέσα και εμένα επίσης)!

Αυτά, ευελπιστώ να συνεχίσει πλέον σαν informative το παρόν θέμα για τους AMD APU's. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ψιτ κυριος απο πανω.εχω νεα για να γινει πιο informative το θεμα το υπαρχον.

οι intel ειναι καλυτεροι.....

φχαριστηθηκες τωρα?μην το διαβαζεις καν το θεμα των AMD αφου υπαρχουν οι intel την αγορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πουμε λοιπον.   Οποιος θελει να αγορασει FX παιρνει πλεον ΜΟΝΟ 8370 ή 8370Ε προς το παρον. Ειναι νεο υπο-revision. Χρησιμοποιουν φαινεται νεα μασκα και μπορει να περασει και στους αλλους FX. Πανε 4.6GHZ με 1.3V.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πουμε λοιπον.   Οποιος θελει να αγορασει FX παιρνει πλεον ΜΟΝΟ 8370 ή 8370Ε προς το παρον. Ειναι νεο υπο-revision. Χρησιμοποιουν φαινεται νεα μασκα και μπορει να περασει και στους αλλους FX. Πανε 4.6GHZ με 1.3V.

Άρα παίζει να δούμε και revised 9590 και 9370 με χαμηλότερο vcore και TDP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα παίζει να δούμε και revised 9590 και 9370 με χαμηλότερο vcore και TDP;

Ο 9370 με λιγότερο tdp είναι ο 8370, ίδια νούμερα έχουν εκτός του πρώτου άλλωστε,αλλά δεν διαφέρουν και σε τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 9370 με λιγότερο tdp είναι ο 8370, ίδια νούμερα έχουν εκτός του πρώτου άλλωστε,αλλά δεν διαφέρουν και σε τίποτα άλλο. 

Και με χαμηλότερα ρολόγια ομως. 8370 4.0 base και 4.3 turbo ενώ  9370 4.4 base και 4.7 turbo. Δεν τη λές και revised έκδοση αυτή. Οι καλύτερες περιπτώσεις για μένα πάντως είναι οι 8370Ε και 8320E.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τι λέω κι εγώ;άκυρο. Ο 8370 είναι η revised έκδοση του 8350. 200 MHz πάνω το turbo, ίδιο TDP καλύτερο oc και έχει την παλιά τιμή του 8350.
Δώσε!!


pwned-funny2.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Jaguar, Steamroller και μελλοντικά cpu's και apu's...

 

O 8370 εντάσσεται στο "μελλοντικα cpus" :P

Έχουμε μια χαρά θέμα για Piledriver microarchitecture από το 2012 γιατί να τα μπλέξουμε; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Fx έχουν δικό τους νήμα.

Ναι έχεις δίκιο. Απλά παρεκτραπήκαμε λιγάκι. Και για να επανέλθουμε στο θέμα, ορίστε και μια φήμη.

http://wccftech.com/amd-16nm-opteron-fx-processors-possibly-upto-20-cores-2016-2017/

Δεν ξέρω κατά πόσο θα επαληθευτούν αυτά που λέει ο αρθρογράφος, αλλά σύμφωνα με το roadmap της amd έχει μια λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...