Προς το περιεχόμενο

google nexus 10 vs asus vivo tab smart me400c


timicious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μάλλον καταλήξει σε αυτές τις δύο επιλογές η μια με android και η άλλη w8 δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη και ποια τα θετικά τους ... αλλά δεν βλέπω να υπάρχουν διαθέσιμα σε πολλά καταστήματα.

 

.. τα έχει πάρει κανένας οποίες απόψεις ευπρόσδεκτες ...

 

 Το ipad το απέκλεισα διότι τελικά δεν μπόρεσα να ξεπεράσω τις δυσκολίες στη συνδεσιμότητα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σημαντικό στοιχείο σε μια συσκευή είναι το λογισμικό!

 

Αν θες απλα ενα ταπλετ πας στο nexus.

 

Αν θες ενα πολύ μηχάνημα με περισσότερες δυνατότητες και να το χρησιμοποιείς και σαν ταπλετ,τα w8 tablets προς το παρόν είναι μονόδρομος.

 

Γνώμη μου να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι που θα βγουν οι καινούργιοι atom με δυπλασια επεξεργαστική ισχύ και υπερβολικά ισχυρότερη κάρτα γραφικών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


 


 

Το πιο σημαντικό στοιχείο σε μια συσκευή είναι το λογισμικό!

Αν θες απλα ενα ταπλετ πας στο nexus.

Αν θες ενα πολύ μηχάνημα με περισσότερες δυνατότητες και να το χρησιμοποιείς και σαν ταπλετ,τα w8 tablets προς το παρόν είναι μονόδρομος.

Γνώμη μου να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι που θα βγουν οι καινούργιοι atom με δυπλασια επεξεργαστική ισχύ και υπερβολικά ισχυρότερη κάρτα γραφικών!

Δεν θα βγουν το καλοκαιρι,αλλα απο το φθινοπωρο και επειτα οι διαδοχοι των σημερινω Atom ;)

Στην πραξη προς τα Χριστουγεννα.

http://liliputing.com/2013/01/next-gen-intel-atom-chips-to-offer-2x-the-speed-3x-the-graphics-performance.html

 

Το Vivo Tab Smart το παρηγγειλα και το αναμενω την Παρασκευη για να πω και εντυπωσεις.

Kατ εμε το πιο value for money full windows tablet μαζι με το Acer W510

Απο το amazon de το παρηγγειλα

http://www.amazon.de/VivoTab-ME400C-Tablet-PC-PowerVR-SGX545/dp/B00AMG0DJK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1361865781&sr=8-2

Δες και εδω απο το site της Asus.

http://www.asus.com/Tablet_Mobile/ASUS_VivoTab_Smart

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα την εντύπωση οτι θα του βγάλει μέσα στην άνοιξη! Οπόταν παει μακριά η βαλίτσα, με τους νέους atoms!

 

Υ.Γ.alextrela,μη μου πεις οτι ακυρωσες το book,για το vivo tab?!?

Εκτός αν θα τα πάρεις κ τα 2! :-)

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο και τα 2,απλώς το Book πάει Μάρτιο.

Με τίς ευλογίες της Asus οπότε φιλοτιμηθεί δηλαδή,διοτι είναι γιά κλοτσιές.

Sent from my RM-821_eu_euro1_276

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο και τα 2,απλώς το Book πάει Μάρτιο.

Με τίς ευλογίες της Asus οπότε φιλοτιμηθεί δηλαδή,διοτι είναι γιά κλοτσιές.

Sent from my RM-821_eu_euro1_276

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

alextrela ... περιμένουμε εντυπώσεις καλή παραλαβή .

 

η google νομίζω παρέχει στα nexus συνεχή αναβάθμιση 

 

το asus έχει τους γνωστούς atom γιατί είχα πάρει πριν κάποια χρόνια netbook και σερνόταν 

 

νομίζω ότι το nexus είναι ποιο γρήγορο ...

 

τις εφαρμογές για το asus πρέπει να τις κατεβάσεις απο microsoft store η είναι οι συμβατικές εφαρμογές όπως στους υπολογιστές ?

 

 ααα και το book παιδιά τι είναι αυτό ? 

Επεξ/σία από timicious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν καμία σχέση η προ 3τιας Atom με τούς παρόν.

Ασε που και τα 8ρια είναι γενικά πιο ελαφριά και απο τα 7ρια.

Άνετα θα τρέχεις και ταινίες 720/1080p και browsing και office,πολύ καλή αυτονομία 8-9 ωρίτσες.

Σούπερ γιά μια light κατά κύριο λόγω χρήση και φυσικά full windows.

Tο book είναι το μεγάλο αδερφάκι του vivo στις 13.3 ίντσες με πολύ ανώτερα χαρακτηριστικά/εξοπλισμο και τιμή πάνω απο 1000ρικο.

Top ultrabook και top tablet μαζί.

Sent from my RM-821_eu_euro1_276

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν καμία σχέση η προ 3τιας Atom με τούς παρόν.

Ασε που και τα 8ρια είναι γενικά πιο ελαφριά και απο τα 7ρια.

Άνετα θα τρέχεις και ταινίες 720/1080p και browsing και office,πολύ καλή αυτονομία 8-9 ωρίτσες.

Σούπερ γιά μια light κατά κύριο λόγω χρήση και φυσικά full windows.

Tο book είναι το μεγάλο αδερφάκι του vivo στις 13.3 ίντσες με πολύ ανώτερα χαρακτηριστικά/εξοπλισμο και τιμή πάνω απο 1000ρικο.

Top ultrabook και top tablet μαζί.

Sent from my RM-821_eu_euro1_276

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Δεν θα βγουν το καλοκαιρι,αλλα απο το φθινοπωρο και επειτα οι διαδοχοι των σημερινω Atom ;)

Στην πραξη προς τα Χριστουγεννα.

http://liliputing.com/2013/01/next-gen-intel-atom-chips-to-offer-2x-the-speed-3x-the-graphics-performance.html

 

Το Vivo Tab Smart το παρηγγειλα και το αναμενω την Παρασκευη για να πω και εντυπωσεις.

Kατ εμε το πιο value for money full windows tablet μαζι με το Acer W510

Απο το amazon de το παρηγγειλα

http://www.amazon.de/VivoTab-ME400C-Tablet-PC-PowerVR-SGX545/dp/B00AMG0DJK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1361865781&sr=8-2

Δες και εδω απο το site της Asus.

http://www.asus.com/Tablet_Mobile/ASUS_VivoTab_Smart

 

 

τι έγινε τελικά το παρέλαβες  πες μας εντυπώσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έγινε τελικά το παρέλαβες  πες μας εντυπώσεις 

Αυριο εντυπωσεις,διοτι εκανα ολα τα update για τα windows,drivers κπλ σεταρισμα,και το εβαλα να φορτιση,απο αυριο θα ασχοληθω στην ουσια.

Ειναι παντως παναλαφρο 580 γραμμαρια,πολυ ομορφο, ωραια οθονη με ζωντανα και υπεροχα χρωματα,σερφαρα με τον IE10 και ηταν πολυ smouth.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε γραψε μας τι λεει το μηχανημα.Αξιζει να το παρει κανεις η να περιμενοε να βγουν πιο εξελιγμενες με ποιο δυνατα χαρακτηριστκα ταμπλετες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε το tablet για μια light χρήση δηλαδή ματροσκες που δοκίμασα,σερφαρισμα 3-4 παράθυρα που δοκίμασα ταυτόχρονα παίζει απροβλημάτιστα,χωρίς πουθενά κολλήματα,και βέβαια word-exclel αρχεία κομπλέ όλα.

Απο τα 64gb διαθέσιμα είναι τα 36 gb,αλλά έχει υποδοχή micro SD έως 64gb χωρητικότητα(δοκίμασα μια 32αρα Samsung class 10 και όλα κομπλέ)

Εντύπωση μου έκανε το πόσο ελαφρύ και βολικό στο μέγεθος είναι,ενώ η αυτονομία του άνετα μου βγάζει ένα 7ωρο στο σπίτι με 30% φωτεινότητα(δεν χρειάζεται παραπάνω είναι αρκετά φωτεινή η ο οθόνη)

Δεν δοκίμασα στικακια/σκληρους 2.5αρια διότι δεν έχω otg adaptor,ούτε δοκίμασα σύνδεση με hdmi σε οθονη/tv διότι ούτε έχω εκεί τον αντίστοιχο adaptor micro hdmi σε full hdmi.

Παντελώς αθόρυβος είναι κατά την λειτουργία του επίσης,χωρίς ανεμιστήρες και τα σχετικά που συναντάς σε ivy bridge tablet.

Έχει κανονικά και NFC/GPS και κατά τη γνώμη μου το πιο value for money tablet με full windows 8.

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να πάρω Android/IOS tablet και η παρθενική γνωριμία μου με tablet και μάλιστα με windows είναι απόλυτη ικανοποιητική και το επόμενο tablet πάλι με windows θα είναι στάνταρ.

Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συμβιβασμός.

Οι διάδοχοι των σημερινών Clovair Trail Atom αναμένονται απο τέλη του 13 και έπειτα και σίγουρα θα προσφέρουν πολλά περισσότερα,αλλά αν θές ένα tablet τώρα με windows θα σε καλύψει απολυτα για μια μέση χρήση.

Εννοείται laptop replacement δεν είναι να τρέχεις απαιτητικές εφαρμογές,δεν είναι και αυτος ο ρόλος τους.

Αλλά η φορητοτητα,αυτονομία και η ευελιξία τους σε κερδίζουν με την πρώτη ματιά.

Sent from my RM-821_eu_euro1_276

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς καλό ριζικό και να το χαίρεσαι!;)

Αν και εχω το nexus7 και είμαι υπερευχαριστημενος,εντούτοις συμφωνω με σενα στο θέμα ταπλετ και κυρίως οταν μιλάμε για μεγέθη 10-11" που ειναι στα ιδια με τα netbook&ultrabooks θεωρώ ότι είναι κρίμα να μη έχεις τη δυνατότητα να τα χρησιμοποιεισεις σαν net/ultrabooks!!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...