Προς το περιεχόμενο

Μείωση της κατανάλωσης ρεύματος του επεξεργαστή


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω παλι, θα σας δωσω και μια αλλη οπτικη του θεματος, εφοσον μιλαμε για σχετικα συγχρονα συστηματα. 

 

επειδη ειναι σοβαρο θεμα η ασκοπη καταναλωση ενεργειας απο τα πισι μας, τα τελευταια χρονια, ολοι εχουμε δει πως εξελισσουν οι ιδιες οι εταιριες κατασκευης επεξεργαστων και μητρικων το θεμα. εχουν πλεον ολες οι εταιριες, τεχνολογιες και τεχνικες εξοικονομησης ενεργειας ενσωματωμενες στις μητρικες, που λυνουν σε μεγαλο βαθμο, αυτο το ζητημα.

 

ηδη βλεπετε, στα screenshot του akisk, οτι οι επεξεργαστες απο μονοι τους, οταν δεν χρειαζεται ισχυς, ριχνουν τα ρολογια τους και τα V, που ειναι βεβαια προκαθορισμενα απο την εκαστοτε εταιρια, ωστε να δουλευει σταθερα το συστημα και να μην "κρεμαει"!  αρα αυτο απο μονο του σημαινει οτι τα περιθωρια προς τα κατω, ειναι πολυ περιορισμενα. αντε να πας αλλο 1-2 κλικ κατω σε V. δεν νομιζω οτι εχει μεγαλη διαφορα!! 

 

αρα αν καποιος θελει να "χαμηλωσει" την καταναλωση του πισι του, εγω νομιζω οτι θα ειναι προτιμοτερο να ενεργοποιησουμε ολα τα καλουδια εξοικονομησης ενεργειας που εχει η εκαστοτε μητρικη, και σε μεγαλο βαθμο θα ειμαστε ΟΚ και χωρις ρισκο..! 

 

 

αν, ομως το συστημα ειναι αρκετα παλιο, τοτε που δεν υπηρχαν αυτες οι τεχνολογιες και οι επεξεργαστες λειτουργουσαν σε σταθερες συχνοτητες, τοτε μπορεις να δοκιμασεις αν κατεβαινει και ποσο.  αλλα εκει νομιζω οτι θα εχει μεγαλυτερο ρισκο, καθως ο σχεδιασμος των συστηματων τοτε, ηταν συγκεκριμενος και δεν ειχε ανοχες. επιπλεον, τα κυκλωματα ηταν κατασκευασμενα σε πολυ μεγαλυτερα nm, αρα ηθελαν και μπολικο ρευμα να λειτουργουν σωστα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από undervolting δεν θυμάμαι να χω δει να παθαίνουν ζημιές εγώ.Αλλά όπως και ναχει ο καθένας είναι υπεύθυνος για τυχόν πειράγματα στο pc του νομίζω.Μη τα μεγαλοποιείτε και μη βάζετε servers και λοιπά μέσα γιατί μιλάμε για desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πως είναι δυνατόν να πάθεις ζημιά με undervolting; Το undervolting επιμηκύνει την διάρκεια ζωής του επεξεργαστή και μειώνει την κατανάλωση, το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις είναι με την σταθερότητα αν του δίνεις πολύ λίγο ρεύμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδέψατε ρε παιδιά. 

Από την στιγμή που έχω ρυθμίσει των επεξεργαστή μου να δουλεύει σε συγκεκριμένα ghz, γιατί να ζητάει περισσότερο ρεύμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδέψατε ρε παιδιά. 

Από την στιγμή που έχω ρυθμίσει των επεξεργαστή μου να δουλεύει σε συγκεκριμένα ghz, γιατί να ζητάει περισσότερο ρεύμα; 

 

Αν δεν πειραξεις τα ρευματα και χαμηλωσεις μονο την συχνοτητα δεν εχεις προβλημα .

 

Αν πειραξεις τα ρευματα υπαρχει περιπτωση να ζητησει παραπανω ρευμα και να μην το βρει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πειραξεις τα ρευματα και χαμηλωσεις μονο την συχνοτητα δεν εχεις προβλημα .

 

Αν πειραξεις τα ρευματα υπαρχει περιπτωση να ζητησει παραπανω ρευμα και να μην το βρει .

 

Αν η κατανάλωση είναι στα μέτρα της συχνότητας που έχω ορίσει, θα υπάρχει πρόβλημα;

Με λίγα λόγια θέλω να πω, ότι όλες οι ρυθμίσεις του επεξεργαστεί να "ζυγίζουν" μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το λόγο που θα μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Aν χρησιμοποιείται το PC μόνο ως file server, η CPU θα είναι idle στο 99% της ημέρας.

 

Τι κατανάλωση θα έχει σε idle με νορμάλ ρεύματα και με πειραγμένα; Πιστεύω, πως θα είναι πολύ μικρή η διαφορά, τόσο που δεν αξίζει το όλο παίδεμα.

 

Η CPU σου σε full load καταναλώνει 59.8Watt, και σε συχνότητα 1.8 πάει στα 49Watt. Φαντάσου τώρα σε idle πόσο μικρή θα είναι η διαφορά μιας και μιλάμε για κατανάλωση νορμάλ γύρω στα 8-10Watt....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το λόγο που θα μπεις σε αυτή τη διαδικασία. An χρησιμοποιείται το PC μόνο ως file server, η CPU θα είναι idle στο 99% της ημέρας.

 

Τι κατανάλωση θα έχει σε idle με νορμάλ ρεύματα και με πειραγμένα; Πιστεύω, πως θα είναι πολύ μικρή η διαφορά, τόσο που δεν αξίζει το όλο παίδεμα.

 

Εντάξει, άμα δεν αξίζει όλο το θέμα ας μην το κάνω, αλλά τουλάχιστον να ενημερωθώ ώστε να έχω μία ιδέα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κατανάλωση είναι στα μέτρα της συχνότητας που έχω ορίσει, θα υπάρχει πρόβλημα;

Με λίγα λόγια θέλω να πω, ότι όλες οι ρυθμίσεις του επεξεργαστεί να "ζυγίζουν" μεταξύ τους.

 

Πες οτι θελεις να κανεις το αναποδο , δηλαδη overclock , αναλογα τον επεξεργαστη - μητρικη , για να πας απο μια συχνοτητα και πανω πρεπει να πειραξεις και τα ρευματα , γιατι δεν παιρνει σωστο ρευμα και το συστημα δεν ειναι σταθερο .

 

Το ιδιο συμβαινει και με το underclock που θελεις να κανεις οταν δινεις λιγοτερο ρευμα στον επεξεργαστη , παλι το συστημα δεν ειναι σταθερο . Αν πειραξεις μονο την συχνοτητα (χωρις να πειραξει ρευμα) δεν θα εχεις προβλημα μεχρι ενος σημειου που θα ειναι ασταθες το συστημα λογω συχνοτητας .

 

Για καποιον που γνωριζει το αντικειμενο ειναι ευκολα αυτα λογω οτι χρησιμοποιει συγκεκριμενα προγραμματα ωστε να ελενξει την σταθεροτητα του συστηματος .

 

Με underclock δεν μπορεις να κανεις ζημια στον επεξεργαστη κτλ , αλλα με μπλε οθονες και random restart μπορει να χασεις εργασιες - αρχεια επανω στον server . Με overclock μπορει να καψεις επεξεργαστη - μητρικη - ram .

 

Οσοι χρησιμοποιουν pc - server για σοβαρη δουλεια δεν κανουν ουτε overclock ουτε underclock , τα αφηνουν ολα μαμα , υπαρχουν επεξεργαστες με δυνατη ισχυ και επεξεργαστες με χαμηλη ισχυ και οικονομια ρευματος για την καθε περιπτωση , γιαυτο βλεπεις οταν βγαινει μια σειρα επεξεργαστων εχει πολλα μοντελα για να βολευτουν ολοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες δίνουν πάντα στους επεξεργαστές περισσότερο ρεύμα απ ότι χρειάζονται για να είναι σίγουρες ότι ακόμα και ένα ελαττωματικό κομμάτι θα είναι σταθερό. Οπότε αν δεν είσαι πολύ γκαντέμης μπορείς να κάνεις αρκετό undervolting και να είσαι απόλυτα σταθερός. Γενικά το undervolting μειώνει την κατανάλωση σχεδόν σε διπλάσιο ποσοστό απ ότι το underclocking και ειδικά αν συνδυαστούν αυτά τα δύο μπορείς να έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα. Οπότε εγώ σου προτείνω να προχωρήσεις και σε undervolting και  σε underclocking. Όσο για την σταθερότητα η καλύτερη λύση πιστεύω ότι είναι να κατεβάζεις σιγά σιγά την τάση και να δοκιμάζεις με το prime95 την σταθερότητα του επεξεργαστή και όταν βρεις το κατώτερο όριο στο οποίο είναι σταθερός να ανέβεις 1,2 steps για να σαι 1000% σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες οτι θελεις να κανεις το αναποδο , δηλαδη overclock , αναλογα τον επεξεργαστη - μητρικη , για να πας απο μια συχνοτητα και πανω πρεπει να πειραξεις και τα ρευματα , γιατι δεν παιρνει σωστο ρευμα και το συστημα δεν ειναι σταθερο .

 

Το ιδιο συμβαινει και με το underclock που θελεις να κανεις οταν δινεις λιγοτερο ρευμα στον επεξεργαστη , παλι το συστημα δεν ειναι σταθερο . Αν πειραξεις μονο την συχνοτητα (χωρις να πειραξει ρευμα) δεν θα εχεις προβλημα μεχρι ενος σημειου που θα ειναι ασταθες το συστημα λογω συχνοτητας .

 

Για καποιον που γνωριζει το αντικειμενο ειναι ευκολα αυτα λογω οτι χρησιμοποιει συγκεκριμενα προγραμματα ωστε να ελενξει την σταθεροτητα του συστηματος .

 

Με underclock δεν μπορεις να κανεις ζημια στον επεξεργαστη κτλ , αλλα με μπλε οθονες και random restart μπορει να χασεις εργασιες - αρχεια επανω στον server . Με overclock μπορει να καψεις επεξεργαστη - μητρικη - ram .

 

Οσοι χρησιμοποιουν pc - server για σοβαρη δουλεια δεν κανουν ουτε overclock ουτε underclock , τα αφηνουν ολα μαμα , υπαρχουν επεξεργαστες με δυνατη ισχυ και επεξεργαστες με χαμηλη ισχυ και οικονομια ρευματος για την καθε περιπτωση , γιαυτο βλεπεις οταν βγαινει μια σειρα επεξεργαστων εχει πολλα μοντελα για να βολευτουν ολοι .

 

Γενικά ότι είναι "μαμά" είναι καλό. Απο εκεί και πέρα όμως, αν το κατέχεις και η κατασκευάστρια εταιρία σου δίνει πολλές δυνατότητες (για αλλαγές) είσαι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες δίνουν πάντα στους επεξεργαστές περισσότερο ρεύμα απ ότι χρειάζονται για να είναι σίγουρες ότι ακόμα και ένα ελαττωματικό κομμάτι θα είναι σταθερό. 

 

Ειδικά η amd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...