Προς το περιεχόμενο

Έκρηξη στο πάτημα του power.


stam2112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο αναβάθμιση στον υπολογιστή ,έκανα λάθος την συνδεσμολογία του front panel, με αποτέλεσμα τη στιγμή που πάτησα το κουμπί του pοwer on να κάνει ένα φανταστικό explode ηχητικό κοντά στο μπροστινό μέρος του tower! Μύρισα καμένο όταν κοίταξα για να βρω τι έγινε. 

 Είχα κάνει το λάθος να βάλω στις υποδοχές του front panel της motherboard , τα led στο power-reset και τα power-reset στα led. Τα σύνδεσα σωστά και δεν ανοίγει ο υπολογιστής.

 

Όταν ανοίγω το διακοπτάκι του τροφοδοτικού αναβει το λαμπακι του κανονικα καθως και το λαμπακι της μητρικης.  

Εχω ελπιδες να δουλεψει? 

 

Cpu: AMD Phenom II X4 9950 BE 2.6 Ghz

MoBo: Asus M3N-HT deluxe 

Ram: 2x2G DDR2 Corsair PC2-6400 800Mhz

Psu: Thermaltake TR2 5OOW 

Gpu:ATI RADEON 3450HD  

Cpu Cooler: COOLERMASTER HYPER 212 EVO  

Case: Thermaltake VC2000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θα σου προτείνω να την αφήσεις στα χέρια κάποιου ειδικού πλέον για τους περαιτέρω ελέγχους.

Από που μυρίζεις καμμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτείνω να την αφήσεις στα χέρια κάποιου ειδικού πλέον για τους περαιτέρω ελέγχους.

Από που μυρίζεις καμμένο;

Εχω την εντυπωση οτι μυριζε στο μπροστα μερος του πυργου κοντα στην λαθος συνδεση, αλλα η μυρωδια ηταν αισθητη για μερικα δευτερα και δεν βρισκω καποιο σημαδι αλλοιωσης η καψιματος πανω στην μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάθε επιφύλαξη αποσυνέδεσε τα κουμπιά και τα led του front panel και βραχυκύκλωσε με ένα κατσαβίδι τα πινάκια του start και πες αν θα πάρει μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι μυριζε στο μπροστα μερος του πυργου κοντα στην λαθος συνδεση, αλλα η μυρωδια ηταν αισθητη για μερικα δευτερα και δεν βρισκω καποιο σημαδι αλλοιωσης η καψιματος πανω στην μητρικη.

 

Ειχες βαλει αποστατες κατω απο την μητρικη ή την βιδωσες απευθειας στο κουτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες βαλει αποστατες κατω απο την μητρικη ή την βιδωσες απευθειας στο κουτι ?

Αν δεν είχε βάλε βάλει αποστάτες απλά θα άναβε και μετά από 2 second θα έσβηνε και δεν θα έκανε "έκρηξη"

 

Γράψτε λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστάτες είναι αυτό που σου έδειξα στην εικόνα οι οποίοι βρίσκονται ανάμεσα στην πλάτη του κουτιού και την μητρική για να αποφευχθεί αυτό που έπαθες.Βάλε τους αποστάτες μήπως είσαι τυχερός αν και δεν το νομίζω.

Τα βήματα που θα κάνεις είναι να βιδώσεις τους αποστάτες στις αντίστοιχες θέσεις στο κουτί και πάνω σε αυτούς θα βιδωθεί η μητρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστάτες είναι αυτό που σου έδειξα στην εικόνα οι οποίοι βρίσκονται ανάμεσα στην πλάτη του κουτιού και την μητρική για να αποφευχθεί αυτό που έπαθες.Βάλε τους αποστάτες μήπως είσαι τυχερός αν και δεν το νομίζω.

Τα βήματα που θα κάνεις είναι να βιδώσεις τους αποστάτες στις αντίστοιχες θέσεις στο κουτί και πάνω σε αυτούς θα βιδωθεί η μητρική. 

 

Συγγνώμη το κουτί δεν είχε αποστάτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...