Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω λιγο για το quasar...

 

To επισημο quasar ειναι αυτο που φτιαχνεται απο καποιον scakemyer, ειναι διαθεσιμο απο αυτη τη σελιδα εδω

 

https://quasar.surge.sh/

 

ή απο τη σελιδα του στο github εδω (εκει που λεει releases)

 

https://github.com/scakemyer/plugin.video.quasar

 

Υπαρχουνε και 2 ακομα repos, του icanuck και το pulsarunofficial, τα οποια φιλοξενουν παλιες εκδοσεις του quasar

 

https://offshoregit.com/iCanuck/Unofficial-Quasar-Repo-Mirror/plugin.video.quasar/

https://offshoregit.com/pulsarunofficial/Unofficial-Quasar-Repo/plugin.video.quasar/

 

Η αποψη μου για το οτι το πρωτο ειναι το επισημο, και το καλυτερο, στηριζεται στα παρακατω

- ειναι εντελως opensource, μιας και ολος ο κωδικας του ειναι στο github, μαζι με οδηγιες για οσους θελουν να χτισουν μια δικη τους παραλλαγη και εννοειται για να αναφερουν τυχον bugs

- εχει τακτικοτατες releases, πχ η 0.9.57 βγηκε πριν λιγες ωρες και η 0.9.56 προχτες, οταν οι αλλοι εχουν του προηγουμενου μηνα (στην καλυτερη)

- εχει ξεχωριστο και μικρο (~8ΜΒ) zip για εγκατασταση, ενα για καθε αρχιτεκτονικη βασικα, ενω οι αλλοι εχουν ενα μεγαλο (~70ΜΒ) που περιλαμβανει τις ολες τις εκδοχες του για ολα τα λειτουργικα και τις αρχιτεκτονικες που υποστηριζει

 

Το περιεργο της υποθεσης ειναι πως στα αλλα 2 repos, τα ανεπισημα, περιλαμβανεται και το magnetic, που ειναι ηταν απαραιτητο για την λειτουργια του quasar. Λεω "ηταν" γιατι πλεον το quasar εχει το δικο του εργαλειο για την ιδια δουλεια, το quasar burst που λεω παραπανω.

 

Ωραιο ποστ, στην καταλληλη στιγμη. Εξηγουμαι:

 

Εκανα χθες εγκατασταση του quasar απο το fusion, με στοιχεια που πηρα απο εδω κι απο τα αντιστοιχα εξωτερικα λινκ. Μπερδευτηκα διοτι αν καταλαβα καλα, οι οδηγοι ειναι λιγο ξεπερασμενοι. Καταφερα να περασω κατι magnetic πραγματακια, αλλα providers δεν εμπαιναν με τπτ. Rargb, extratorrent, kickass, ο,τι κι αν εβαλα επαιρνα "instalation failed" error. Εκανα κατι δοκιμες, εβγαζε "connection error ()". Εγκατεστησα το quasar providers ή καπως ετσι, επαψε να βγαινει το error, αλλα παλι providers γιοκ.

 

Εκανα τσεκ για ανανεωμενες εκδοσεις και μου εβγαζε ενα αρχειο για quasar (0.9.50κατι αν θυμαμαι καλα), αλλα και μια αλλη για καποιο unofficial quasar (0.9.80κατι αν θυμαμαι καλα). Ενταξει, εκει μπλοκαρα. Ηταν και νυχτα μαυρη... Τοτε οτι αρχισαν να περνουν στο μυαλο μου σκορπια μνμ απο το φορουμ και σκεφτηκα οτι τελικα ισως επρεπε να κανω εγκατασταση απο εξωτερικο αρχειο κι οχι απο fusion. Και τωρα ηρθε το ποστ του Τζιμ... Ρωταω λοιπον:

 

1) Πεταω ο,τι περασα απο χθες το βραδυ; Quasar, magnetic, quasar providers κλπ;

2) Κατεβαζω το αρχειο απο το παραπανω λινκ (το πρωτο του Τζιμ) και το περναω χειροκινητα στο μποξ;

3) Ποια ειναι τα επομενα βηματα που πρεπει να γινουν για σωστη εγκατασταση του προγραμματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειμαι νεος χρηστης εκανα εγκατασταση του kodi krypton (δοκιμασα και απο playstore και την release) σε windows10 desktop

1)δεν αλλαζει σε ελληνικα το μενου (δεν με πειραζει)

2)οταν πηγαινω στο install from zip file κλικαρω το schism αλλα δεν παιρνω επιβεβαιωση οτι ενημερωθηκε

στη συνεχεια στο install from repository δεν υπαρχει κατι σχετικο με schism (λογικο μαλλον αφου δεν ενημερωθηκε)

 

δεν χρησιμοποιω proxy,εχω φτιαξει χρηστη με λατινικους χαρακτηρες,το εχω επαναγκαστησει καμμια δεκαρια φορες....τιποτα εχει μουλαρωσει λεμε

ξερει καποιος τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι νεος χρηστης εκανα εγκατασταση του kodi krypton (δοκιμασα και απο playstore και την release) σε windows10 desktop

1)δεν αλλαζει σε ελληνικα το μενου (δεν με πειραζει)

2)οταν πηγαινω στο install from zip file κλικαρω το schism αλλα δεν παιρνω επιβεβαιωση οτι ενημερωθηκε

στη συνεχεια στο install from repository δεν υπαρχει κατι σχετικο με schism (λογικο μαλλον αφου δεν ενημερωθηκε)

 

δεν χρησιμοποιω proxy,εχω φτιαξει χρηστη με λατινικους χαρακτηρες,το εχω επαναγκαστησει καμμια δεκαρια φορες....τιποτα εχει μουλαρωσει λεμε

ξερει καποιος τι φταιει?

Καλησπερα φιλε.Κι εγω νεος χρηστης ειμαι.Εβαλα κι εγω το schism (μια χαρα μου εκανε εμενα ενημερωση αλλα μου κολλαγε πολυ και το απεγκατεστησα και τωρα θα το ξαναεγκαταστησω να δω αν θα το ξανακανει).Βεβαια θα το ξαναεγκαταστησω ενω πρωτα αυτη τη φορα θα το ξαναεπαναφερω στην αρχικη του κατασταση το kodi,που σημαινει οτι θα σβηστουν ολα και φτου απο την αρχη!!!! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jonkyr

1) Ναι. Και αν εχεις τη δυνατοτητα, σβησε οποιο φακελο τους εχει μεινει στο userdata/addon_data, ωστε οταν ξαναμπει το quasar να ειναι με τις στοκ ρυθμισεις. Ο userdata ειναι εδω

http://kodi.wiki/view/userdata

 

2) Ναι. Μετα την εγκατασταση θα σου πει αν θες να βαλεις και το quasar burst.

 

3) Το μονο αναγκαιο που χρειαζεται να ορισεις ειναι το που θα αποθηκευει οτι κατεβαζει, αλλα αυτο στο ρωταει το quasar με το που θα το ανοιξεις για πρωτη φορα. Λιγα μηνυματα παραπανω εχω ποσταρει screenshots απο τις ρυθμισεις του quasar burst. Εκει επελεξε τoυς providers που θες, τις ποιοτητες κλπ.

 

---

Στα δικα μου τωρα. Εκανα την πρωτη αναζητηση μου με το quasar burst πριν λιγο, για "grand tour s01e11", με ενεργους τα extratorrent και rarbg για providers, και για ακομα μια φορα δεν βρηκε τιποτα, οταν την ιδια στιγμη στις σελιδες τους υπαρχουν και αποτελεσματα και με πολλους seeders (εικονες). Οποτε γιατι δεν βρισκει τιποτα?

post-124002-0-66245000-1484928583_thumb.png

post-124002-0-06457800-1484928589_thumb.png

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως πχ φιλε μου ποιο-οια ειναι για ταινιες;Εβαλα να δω και το Schism build για να ειναι ολα σε ενα νοικοκυρεμενα :-D αλλα σερνοταν το kodi τελειως!!!! :mad: Μηπως επειδη το εγκατεστησα επανω στο ηδη σεταρισμενο kodi που ειχα;Δεν ξερω.Το απεγκατεστησα. :-(

 

Προφανώς και φταίει που δοκίμασες να το βάλεις πάνω από άλλα, πρέπει να κάνεις Fresh Install, δες στον οδηγό περιγράφει πως, δεν χρειάζεται να σβήνεις χειροκίνητα μπορείς και κατά τη διαδικασία της εγκατάστασης του build.

 

ειμαι νεος χρηστης εκανα εγκατασταση του kodi krypton (δοκιμασα και απο playstore και την release) σε windows10 desktop

1)δεν αλλαζει σε ελληνικα το μενου (δεν με πειραζει)

2)οταν πηγαινω στο install from zip file κλικαρω το schism αλλα δεν παιρνω επιβεβαιωση οτι ενημερωθηκε

στη συνεχεια στο install from repository δεν υπαρχει κατι σχετικο με schism (λογικο μαλλον αφου δεν ενημερωθηκε)

 

δεν χρησιμοποιω proxy,εχω φτιαξει χρηστη με λατινικους χαρακτηρες,το εχω επαναγκαστησει καμμια δεκαρια φορες....τιποτα εχει μουλαρωσει λεμε

ξερει καποιος τι φταιει?

 

Αν έχεις vpn πρέπει να το κλείσεις. Επίσης τσέκαρε το antivirus αν έχει μπλοκάρει κάτι, έχω Bitdefender και έχει βαρέσει σε αρκετά false alarm και έπρεπε να τα βάλω εξαίρεση για να δουλέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μετα απο τοσο κοπο σεταρισματος του kodi βρε παιδια (ολο το απογευμα) κι ενω επαιξε μια χαρα,βαζω το βραδακι με τη γυναικα να δουμε καμια ταινια απο τις 21.00 η ωρα μεχρι τις 23.00 και δεν ειδαμε καμια τελικα!!!! :mad: Ενω υπαρχουν παρα πολλες ταινιες δεν επαιζαν σχεδον καμια!!!! :shock: Καποιες δεν θα ειχα ελληνικους υποτιτλους καθολου και αλλες δεν θα τις ανοιγε καν με μηνυμα ''δεν υπαρχει διαθεσιμη ροη''.Και να πω οτι εβαζα παρα πολυ παλιες (αν και γιατι οχι;μπορει να θελαμε να βλεπαμε καμια παλια ταινια εφοσον τις βαζουν γιατι να μην εχουν υποτιτλους η να μη παιζει καν);  ;) Εβαζα τουλαχιστον 4-5ετιας ταινιες ακομη και του 2014-15 και ειτε δεν επαιζαν,ειτε δεν θα ειχαν υποτιτλους. :mad: Μιλαμε εβαζα καμια 10αρια ταινιες και ειτε δεν θα ειχαν υποτιτλους,ειτε δεν θα επαιζαν!Δηλαδη ελεος!Ταινια να εβαζα να κατεβαζα πιο γρηγορα θα την βλεπαμε! :-D Χασαμε την ωρα μας στο ψαξιμο.Δηλαδη μονο για τις πιο καινουριες κυκλοφοριες λειτουργει το kodi?Οχι τιποτα αλλο,εψαχνα να αγορασω κι ενα πολυ καλο tv box για να το χρησιμοποιω μονο για το kodi.Καλα που δεν το πηρα τζαμπα!!!Δεν αξιζει να χρεωθω 50-60 ευρω και να μη βρισκω ταινιες να δω!!!!!Εφοσον κουτσα στραβα βλεπουμε καμια ταινια (οποτε βρισκει υποτιτλους και οποτε γουσταρει να παιζει καποιες ταινιες) κανει τη δουλεια μια χαρα και το mac mini μου!!! Απογοητευτικα πολυ! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη λύση νομίζω είναι ένα NAS είτε έτοιμο πχ synology είτε custom made και για λογισμικό xpenology, μετά με το couchpotato για ταινίες και το sonarr ή το  sickrage  για  σειρες κατεβάζετε ότι σας αρεσει αυτόματα χωρις να κανετε τιποτα άλλο, αν εχετε και hardware για το kodi που υποστιριζει h/a σε hevc αρχεια τοτε το μέγεθος των αρχειων θα είναι παρα πολύ μικρο και σε ποιοτητα πολύ καλυτερη από streaming addons 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock:  :confused:  :whistle: Δεν καταλαβα τιποτα!!!! :-D Καποια βοηθεια για αρχαριους υπαρχει;Για το που βρισκουμε το προγραμμα και πως το εγκαθιστουμε;Δωσε σε παρακαλω περισσοτερες πληροφοριες.Καποιο λινκ,οδηγο παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έχεις κάποιο NAS θα πρέπει να αφήνεις ανοιχτό το pc για να κατεβάζει, http://www.htpcguides.com/install-sickrage-windows-usenet-torrent-tv/ θα βρεις οδηγούς

 

:shock:  :confused:  :whistle: Δεν καταλαβα τιποτα!!!! :-D Καποια βοηθεια για αρχαριους υπαρχει;Για το που βρισκουμε το προγραμμα και πως το εγκαθιστουμε;Δωσε σε παρακαλω περισσοτερες πληροφοριες.Καποιο λινκ,οδηγο παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μετα απο τοσο κοπο σεταρισματος του kodi βρε παιδια (ολο το απογευμα) κι ενω επαιξε μια χαρα,βαζω το βραδακι με τη γυναικα να δουμε καμια ταινια απο τις 21.00 η ωρα μεχρι τις 23.00 και δεν ειδαμε καμια τελικα!!!! :mad: Ενω υπαρχουν παρα πολλες ταινιες δεν επαιζαν σχεδον καμια!!!! :shock: Καποιες δεν θα ειχα ελληνικους υποτιτλους καθολου και αλλες δεν θα τις ανοιγε καν με μηνυμα ''δεν υπαρχει διαθεσιμη ροη''.Και να πω οτι εβαζα παρα πολυ παλιες (αν και γιατι οχι;μπορει να θελαμε να βλεπαμε καμια παλια ταινια εφοσον τις βαζουν γιατι να μην εχουν υποτιτλους η να μη παιζει καν);  ;) Εβαζα τουλαχιστον 4-5ετιας ταινιες ακομη και του 2014-15 και ειτε δεν επαιζαν,ειτε δεν θα ειχαν υποτιτλους. :mad: Μιλαμε εβαζα καμια 10αρια ταινιες και ειτε δεν θα ειχαν υποτιτλους,ειτε δεν θα επαιζαν!Δηλαδη ελεος!Ταινια να εβαζα να κατεβαζα πιο γρηγορα θα την βλεπαμε! :-D Χασαμε την ωρα μας στο ψαξιμο.Δηλαδη μονο για τις πιο καινουριες κυκλοφοριες λειτουργει το kodi?Οχι τιποτα αλλο,εψαχνα να αγορασω κι ενα πολυ καλο tv box για να το χρησιμοποιω μονο για το kodi.Καλα που δεν το πηρα τζαμπα!!!Δεν αξιζει να χρεωθω 50-60 ευρω και να μη βρισκω ταινιες να δω!!!!!Εφοσον κουτσα στραβα βλεπουμε καμια ταινια (οποτε βρισκει υποτιτλους και οποτε γουσταρει να παιζει καποιες ταινιες) κανει τη δουλεια μια χαρα και το mac mini μου!!! Απογοητευτικα πολυ! :-(

Με ποιο προσθετο ολα αυτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ποιο προσθετο ολα αυτα?

Ειχα σβησει τα παντα απο το κodi (επαναφορα στην αρχικη του κατασταση) και περασα μονο το schism που ειναι ολα τα addons μαζι!!!Ενω δουλευει μια χαρα,μου κανει ολα αυτα στις ταινιες. :mad:

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...