Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειρωνικό ήταν το προηγούμενο σχόλιο μου αλλά δε μου βγάζει τη λίστα με τα emoticon από το κινητό :P

Μαλακiα που ενώ είμαι κουρασμένος θα πάω σε προβολή 10:20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, με παρέσυραν.

 

και εμενα.

Ειρωνικό ήταν το προηγούμενο σχόλιο μου αλλά δε μου βγάζει τη λίστα με τα emoticon από το κινητό :P

Μαλακiα που ενώ είμαι κουρασμένος θα πάω σε προβολή 10:20

 

10.20 ειναι λιγο επιφοβη ωρα. συνηθως παει η θορυβωδης νεολαια που πιο πολυ θελει να κατσει να παιξει με το κινητο της, παρα να δει μια ταινια.

εγω 12.30 που παω το βραδυ, εχω βρει την υγεια μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εναλλακτική ήταν στις 7

Αν και γενικά στην Κομοτηνή που θα την δω γενικά είναι χαλαρά τα πράγματα

Αμφιβάλλω αν θα έχει πάνω από 20 άτομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα:

 

 

δεν ειπα να εξηγησει γιατι εφτασε σε αυτο το σημειο ο κοσμος, αλλα να μας δειξει σε κατασταση βρισκοταν..

αυτο ειναι σημαντικο κομματι του storytelling, διοτι ετσι βοηθαει εμας το κοινο να καταλαβουμε ποσο απελπιστικη ηταν κατασταση, να ενδιαφερθουμε για τους ηρωες και τον αγωνα τους, και να ανεβει η ολη αγωνια για την τελικη εκβαση.

το να δειχνει 2-3 midway αμειρκανους γερους να μιλανε για το πως ηταν αναγκασμενοι να τρωνε μονο καλαμποκι, εεεε δεν βοηθαε και πολυ να καταλαβουμε σε ποιο σημειο παρακμης ειχε φτασει ο παγκοσμιος πολιτισμος, δεν νομιζεις;

 

 

ναι το λεει ο μαυρος επιστημονας στην αρχη, αλλα στην συνεχεια εξηγει πως λογω του μεγεθους της μαυρης τρυπας θα μπορουσαν να δοκιμασουν να πλησιασουν την μαυρη τρυπα και με την βοηθεια οτυ ΤΑRS να αντλησουν καποια δεδομενα.

το προβλημα ειναι πως ολο αυτο ειναι ενα after thought, και ενω το focus της ταινιας ηταν εξαρχης η Endurance mission, στο τελος ειναι τα δεδομενα της μαυρης τρυπας που ηταν πιο σημαντικα. γιαυτο δεν βγαινει νοημα. 

 

 

 Μα το θεμα ειναι οτι και να περνανε τα δεδομενα απο την μαυρη τρυπα δεν θα μπορουσανε να τα επιστρεψουνε στην Γη, αφου η επικοινωνια τους δεν ητανε αμφιδρομη και δεν μπορουσανε να επιστρεψουνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 Μα το θεμα ειναι οτι και να περνανε τα δεδομενα απο την μαυρη τρυπα δεν θα μπορουσανε να τα επιστρεψουνε στην Γη, αφου η επικοινωνια τους δεν ητανε αμφιδρομη και δεν μπορουσανε να επιστρεψουνε. 

 

 

 

 

και τοτε πως συλλεξανε ολες τις πληροφοριες για το τι υπηρχε στην αλλη ακρη της σκουληκοτρυπας, και στειλανε τις Lazarus missions? πως ξερανε πως απο τις 12 αποστολες, μονο οι 3 τελικα ειχαν καταφερει να βρουν πλανητες με την προοπτικη για αποικιση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DKNI

 

 

 

 

και το Plan B πασχει απο causality problem. και τα δυο σχεδια υπηρχαν χαρη στην εμφανιση της σκουληκοτρυπας, εξου και το παραδοξο.

βεβαια, συμφωνω οτι μπορει ο Cooper να ειναι λαθος αφου κανει μια απλη υποθεση, αλλα ειναι σιγουρο πως ο Νολαν ηθελε οντως να ισχυει αυτο, αλλιως δεν εβαζε τον ηρωα του να το αναφερει. 

αλλωστε συνηθιζει oι ταινιες του να εχουν ενα twist.

 

 

 

Για μενα οι εξηγησεις με σειρα πιθανοτητας ειναι 3

1α. Σε γραμμικο αιτιατο Συμπαν το plan b. H ανθρωποτητα (as a species) σωζεται απο το plan b λογω αλλου γεγονοτος, ας πουμε τυχαιο. Οι αναπτυγμενοι ανθρωποι φτιαχουν ουσιαστικα μια πιο stable κβαντικη μηχανη προκειμενου να δωσουν στους παλιους ανθρωπους την ευκαιρια να σωθουν.

1β. Εξισου πιθανο να μιλαμε για ΑΛΛΟΥΣ ανθρωπους. Υπαρχουν πολλες θεωριες οτι η ζωη προηλθε απο το Διαστημα. Ισως μιλαμε για Ανθρωπους που κατοικουν αλλου

 

2. Ο Κουπερ εκανε λαθος

 

3. Ειναι η κλασσικη "κινηματογραφικη φυσικη" οπου κατι μοιαζει παραδοξο - αλα Τερμινειτορ - αλλα ουσιαστικα it happened because it happened (και καλα το Συμπαν δεν ειναι αιτιατο. Ο Αλλοι Ανθρωποι συνεβησαν στον 21ο αιωνα οποτε υπηρξαν στο 34ο ξερω γω)

 

 

 

 

you miss the point. ο σεναριογραφος εδωσε ενα λογο ωστε το ταξιδι στην μαυρη τρυπα να ειναι πιστευτο, παρολο που κατι τετοιο στην πραγματικοτητα ειναι αδυνατο.

it's about suspending the disbelief.

 

Ρε συ Killik, με εχεις μπερδεψει

Λες σε 10 ανθρωπους οτι στραβωσες που ενω ηταν hard science ταινια ειχε λαθη, και στο ενα κομματι που λεω εγω οτι δεν στεκει, εχει κολλησει οτι στεκει!

 

Δεν εχω κανενα προβλημα να δεχτω κινηματογραφικη φυσικη. Στο φιναλε ο ιδιος ο Γαργαντουας δεν θα επρεπε να υπαρχει. Απλα σε εκεινο το σημειο ειδαμε και καλα κατι θεωρητικο να "πραγματοποιειται" και μετα το σεναριο ελεγε "και που ξερεις εσυ οτι δεν θα συμβει αυτο στη Μαυρη Τρυπα? Κανεις δεν ξερει"

 

 

Οσο για αυτο που λετε

 

 

Το ταξιδι απο την σκουληκοτρυπα ηταν two way

Οι αποστολες δεν γυρναγαν γιατι ηταν εξερευνητες. Ξεραν πως δεν θα γυρισουν, δεν κραταγαν καβατζα για επιστροφη, επρεπε να βρουν πλανητες

Ομως το Endurance μπορουσε να γυρισει (αν δεν ειχε φτασει πολυ μακρια) ειχαν υπολογισει που θελανε να πανε, απλα σε καποια φαση ο Κουπερ ηθελε να γυρισει, ο Μανν επεμενε να πανε στον πλανητη του Εντμουντς.

 

Ο Ρομ αυτο που ειπε στον Κουπερ ουσιαστικα ηταν "καθως θα γυρνας, στειλε τον ΤΑΡΣ στην Μαυρη Τρυπα και απλα προσευχησου να βρει τροπο να μας στειλει δεδομενα". Δεν ξερανε οτι θα πιασει ουτε καν πως θα το πετυχαινε ο ΤΑΡΣ, αλλα δεν ειχαν τιποτα να χασουν. Και τελικα ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ. Ο ΤΑΡΣ δεν μπορουσε να στειλει κανενα δεδομενο απο τη Μαυρη Τρυπα. Η αυτοθυσια του Κουπερ και η ανθρωπινη ευφια μπροστα στον θανατο εδωσαν στον ΤΑΡΣ "το μεσο" να μεταφερει πληροφορια στη Γη (ο Μανν στον πλανητη του κανει την σχετικη διαλεξη στον Κουπερ)

 

Ο λογος που δεν επικεντρωθηκαν τοσο πολυ στο να στελνουν συνεχεια και αλλα ρομποτ στην Μαυρη Τρυπα ηταν γιατι θα αποτελουσε για αυτους χασιμου χρονου. Δεν ξερανε τι θα βρουν, τους φαινοταν πιο λογικο βασει δεδομενων βαρυτητας που στειλαν Τα Ανωτερα Οντα, να επιχειρησουν να φτασουν σε κατοικησιμο πλανητη για το Plan B

Και κατα μια εννοια ηταν σωστο! Τα ρομποτ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. Ο ΤΑΡΣ δεν καταφερε κατι, παρα μονο επειδη υπηρχε ο Κουπερ.

Τωρα, αν ρωτατε γιατι δεν στελνανε να θυσιασουν συνεχεια και ρομποτ και ανθρωπους χωρις καμια ενδειξη οτι θα ηταν χρησιμο και θα βοηθουσε το Plan A - ο Ρομ δεν ηξερε τι θα γινει, του ειπε "καντο μπας και" - αλλα προτιμησαν να τους στειλουν σαν εξερευνητες, ε νομιζω ηταν προφανες

Στο φιναλε βρηκαν 12 μονο να πανε να εξερευνησουν (που ξερανε οτι ηταν δυσκολο αλλα ειχαν ενδειξεις οτι καποιος παιζει να τα καταφερει) δλδ ειχαν ελπιδες. Ποσους θα βρισκανε να πανε να πεθανουν - οπως θα ηταν το αναμενομενο - χωρις καν να ξερουν οτι ΥΠΑΡΧΕΙ λυση που θα βοηθησει με το Plan A παρα μονο οτι ΙΣΩΣ υπαρχει κατι να βοηθησει (αλλα και παλι θα πεθανουν)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα και εγω με την σειρα μου σε vmax. Μια ερωτηση πανω σε αυτο, στην προβολη που πηγατε το 1/5 απο το πανω μερος της οθονης ηταν μαυρο ή η εικονα γεμιζε ολη την οθονη;

 

Ειμαι ακομα κατω απο πιεση οποτε θα το αφησω να καταλαγιασει καποιες μερες και ισως γραψω μετα μιας και βλεπω οτι εχετε γεμισει σελιδες. BTW Tο soundtrack θα βγει μεχρι τις 18 του μηνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικά άρτιο - έλειπε όμως το κάτι παραπάνω.

 

Χειρότερο από το Inception αλλά ίσως οριακά καλύτερο από το TDKR.

 

To τέλος δε μου άρεσε καθώς υπάρχει ένα μεγάλο νοητικό άλμα μέχρι την κατάληξη - δε θα κάτσω να διαβάζω θεωρίες σχετικότητας/κβαντομηχανικής/μαύρων τρυπών για να βγάλω άκρη.

 

Η αίσθηση που μου άφησε ήταν ότι είδα κάτι πολύ καλό αλλά έλειπε η ουσία, το υπόβαθρο, το τέλος που θα το απογειώσει.

 

7/10

 

ps: δεν είμαι hater του Nolan - αγαπημένες μου ταινίες του τo Prestige και το TDK

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...