Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Gravity ψιλοαπάτη για μένα,

 

Το Prometheus πολύ καλό.

Φαντάζομαι ότι υπάρχουν δεκάδες μέλη του φόρουμ που πιστεύουν ακριβώς το αντίθετο. Αλλά περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με εξαίρεση το κλασικό ότι οι Αμερικανοί γαμάνε και δέρνουν και είναι πάντα νικητές.

 

 

κανεις λαθος. δεν ειχε ποτε τετοια προθεση η ταινια, ποσο μαλλον οταν δεν υπηρχε καποιος μη αμερικανος ανταγωνιστης.

για το ανθρωπινο πνευμα μιλαει και το ποσο δυνατο ειναι να επιβιωσει ακομη και στις αντιξοες συνθηκες.

μην σε μπερδευε που ο ηρωας ειναι αμερικανος, αμερικανικη παραγωγη βλεπεις με αμερικανικο καστ.

Το Prometheus πολύ καλό. Κάτι ενδιάμεσο του Gravity και Interstellar, ούτε χωρίς νόημα ούτε όμως με υπερβολική φλυαρία.

 

 

αλλα με μπολικη βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με killik εδώ. Το gravity ως ένα struggle του ανθρώπου για επιβίωση το είδα με μερικές παύσεις για κάποια κοσμικά ερωτήματα που μοιραία έρχονται όταν βλέπεις όλη τη γη μπροστά σου και εσύ είσαι στο κενό. Επίσης αμερικάνικο-ξεαμερικάνικο, βόλτα από soyuz πέρασε ;).

Το Prometheus από την άλλη το θεωρώ κι εγώ κυρίως κρίμα. Γιατί θα μπορούσε να είναι τόσα πολλά και κάπου κάπου το έδειχνε και τελικά καταναλώθηκε από το πνεύμα του action blockbuster και των βλακωδών cliche.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλό-OffTopic, αλλά ο αληταράς (με την καλή έννοια) που πόσταρε το απόσπασμα από Sagan-Hypercube, πρέπει να καεί στη φωτιά.

Δεν κάνουν τέτοια  σε ιθαγενείς, τους χαλάνε τον πολιτισμό τους. Από τη στιγμή που το είδα το μυαλό μου μπήκε σε wormhole (απόφοιτος τει εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις λαθος. δεν ειχε ποτε τετοια προθεση η ταινια, ποσο μαλλον οταν δεν υπηρχε καποιος μη αμερικανος ανταγωνιστης.

για το ανθρωπινο πνευμα μιλαει και το ποσο δυνατο ειναι να επιβιωσει ακομη και στις αντιξοες συνθηκες.

μην σε μπερδευε που ο ηρωας ειναι αμερικανος, αμερικανικη παραγωγη βλεπεις με αμερικανικο καστ.

 

αλλα με μπολικη βλακεια.

 

όπως είπαμε περί ορέξεως...

 

Στο gravity ο Κλούνει σε τελείως cool φάση, μόνο μαρτίνι που δεν έπινε όταν χάθηκε στο διάστημα. Πολύ χαλαρός και κεφάτος για τέτοιο σκηνικό.

 

Ούτε τα σκηνικά με το γδύσιμο της Μπούλοκ είχαν τίποτα να προσφέρουν... όπως και το ότι είχαν ξεχάσει οι Ρώσοι και οι Κινέζοι δίπλα στο πιλοτήριο αγγλικά εγχειρίδια (for dummies).

Ούτε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο να κάνει διάρρηξη κάποιος σε διαστημόπλοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το σχόλιο του Γαύρου, να πω ότι το "μικρό" Gravity κατάφερε να μου δώσει την αίσθηση του διαστήματος (το αχανές, τη σιωπή κλπ) χωρίς καν να χρειαστεί να απομακρυνθούμε από τη Γη περισσότερο από μερικά χιλιόμετρα. Ούτε εξωτικές σκουληκότρυπες, ούτε μαύρες τρύπες, ούτε τίποτα. Ίσως επειδή ο δημιουργός μας έδωσε αυτές τις ελάχιστες μοναδικής ομορφιάς στιγμές σιωπής και ηρεμίας, έτσι ώστε να έχουμε το χρόνο να επεξεργαστούμε τα δεδομένα και την κατάσταση. Υπό αυτήν την έννοια, ίσως ο Nolan να χρειαζόταν μισή ωρίτσα ακόμα. Και αυτό είναι το πρόβλημα.

Δεν κατάλαβα με τί, αλλά οκ.

 

Ότι η μουσική ήταν abstract και ενοχλητική και σε συνδιασμό με το sound design "έπνιγαν" τους διαλόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον την ειδα και εγω χθες σιγουρα δεν ηταν αριστούργημα αλλα αρκετα καλη. Με ειχε προβληματισει στην αρχη η διαρκεια αλλα στο τελος θα ηθελα να είναι λιγο παραπανω και να εδινε λιγο περισσοτερες εξηγήσεις . Τωρα για τις θεωριες  που λενε μρικοι και ότι υπαρχουν κενα , μην ξεχναμε ότι 1ο  όλα είναι θεωριες μεχρι να ανακαλύψουμε πραγματικα τι συμβαινει με τις μαυρες τρυπες αλλα και γενικα με το διαστημα και2ο ότι είναι ταινια οποιος θελει προσομοιωση μπορει να παει στο πλανηταριο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες είδα κι εγώ την ταινία μετά από μεγάλη προσμονή, μιας και το Inception του ίδιου σκηνοθέτη με είχε ενθουσιάσει και είναι άνετα στο δικό μου τοπ 5, χωρίς καν να είμαι φαν του sci-fi (το αντίθετο). Η ταινία είναι σίγουρα must see και σε αρκετά σημεία με ενθουσίασε, σε άλλα όμως με ξενέρωνε και γιαυτό δεν μπορώ να την θεωρήσω τέλεια. Κάποιες σκόρπιες παρατηρήσεις:

 

 

Τα θετικά:
+ πολύ δυνατό σενάριο, βασισμένο σε ενδιαφέρουσες ιδέες που μου έκανε εντύπωση πως δεν τις είχε πραγματευτεί άλλη ταινία. Επίσης καλές ανατροπές.
+ εξαιρετικά τα σημεία όπου ο ΜακΚόναχι βλέπει μέσα από τα μηνύματα τα παιδιά του να μεγαλώνουν...
+ μεγάλη έκπληξη ο ρόλος του Ματ Ντέιμον! Μπορεί να μου πει κάποιος αν υπήρχε στο καστ πριν την κυκλοφορία της ταινίας; Γιατί δεν υπάρχει καν στην αφίσα! Πάντως έδωσε τρομερό σασπένς στην ταινία.

Αρνητικά:
-Όντως μέτριος ήχος. Ήμουν σε προβολή στο εξωτερικό οπότε βασιζόμουν αποκλειστικά στον διάλογο και όχι σους υπότιτλους, και έχανα κάποια πράγματα. Επίσης το κατά τ'άλλα πολύ καλό soundtrack γινόταν έντονα αντιληπτό.
-Άσχετοι συναισθηματισμοί που σε ξενέρωναν πάνω στο καλύτερο, όπως οι μελούρες της Χάθαγουει όταν έπρεπα να διαλέξουν σε ποιον πλανήτη θα πάνε.
-Παρατραβηγμένο σενάριο σε σημεία όπως στο τέλος που ο ΜακΚόναχι μπαίνει στον Γαργαντούα για να βρεθεί εντελώς βολικά να παρακολουθεί σε παράλληλη διάσταση την στιγμή του παρελθόντος που ήθελε. Κι αυτά ενώ έλεγαν πριν ότι το μόνο που δεν γίνεται είναι να γυρίσεις στο παρελθόν.

 

 

Με βάση αυτά και θεωρώντας το Inception ως 9ράκι, θα βαθμολογήσω το Interstellar με 8,5/10. Με τον Nolan τελικά δεν μπορείς να κάνεις λάθος. Κάθε ταινία του είναι πρωτότυπη 100%, με περίπλοκο σενάριο βασισμένο σε πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να αρκεστηκε στο ευκολο και γρηγορο αποτελεσμα. «Μπαμ μπουμ, τωρα θεατες σας εχω του χεριου μου. Εχω το soundtrack του μεγιστου που απογειωνουν τις σκηνες μου, και με τους γρηγορους ρυθμους σας κανω και ξεχνατε τα δεκαδες προβληματα.»  

 

Καλό θα είναι όταν μιλάμε σαν να είμαστε άλλοι να κάνουμε μικρές προτάσεις γιατί απο ένα σημείο και μετά χάνεται η μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την είδα και εγώ. η ταινία είναι ακριβώς αυτό που πραγματεύεται. πολυδιάστατη.ο νόλαν πέτυχε αυτό που ήθελε . μία ταινία που να "περνάει "το φανταστικό σύνορο του πανιού και να διαχύνεται η "πολυδιαστατοσυνη" της στο πραγματικό. ειλικρινώς ό,τι βαθμολογία και αν δείτε είναι κατάλληλη. πολύ χαμηλή =σωστή , πολύ υψηλή= πάλι σωστή. και εδώ έχουμε το κρυφό μνμ του κβαντικού σύμπαντος.

επίσης μου άρεσε που ξεπερνάει περίτεχνα το εγγενές πρόβλημα των ταινιών αυτών.

και να μιλήσουμε για την άτυπη σύγκριση με 2001. μολονότι ανήκουν στο ίδιο είδος είναι τόσο διαφορετικές για να τις συνεκρίνεις.έτσι ενώ στου κιούμπρικ έχουμε μία καθαρά εικονοπλαστική ταινία ο νόλαν εξερευνεί μία περισσότερο ηθικοπλαστική πλευρά. συν της άλλης μου άρεσε πολύ που καταπιάνεται εμμέσως με πάρα πολλές επ. φα. ταινίες. από που να ξεκινήσεις. μπόρεσα να εντοπίσω 6 αναφορές σε επ.φα. ταινίες.άλλες περισσότερο και αλλες ανεπαίσθητα. τόσο ανεπαίσθητα που μάλλον δεν είναι αναφορές αλλά αναπόφευκτη ομοιότητα.ίσως ; δεν ξέρω. ναι είχε αντιθέσεις (plot holes) καθώς και μερικά λαθάκια αλλά θαρρώ πως είχαν να κάνουν περισσότερο με διαδικαστικά παρά με πρόβλημα στον ίδιο τον ιστό της πλοκής.τέλος πάντων αυτή είναι η λογική μου που μεταφέρετε καθαρώς ως γνώμη και όχι άποψη. το μόνο σίγουρο είναι πως χρειάζεσαι όντως λίγο χρόνο να τη χωνέψεις αρκετά , ίσως να τη δεις και 2η και 3η φορά και μετά να μιλήσεις εκ του ασφαλούς.για το τελευταίο μισάωρο με 45λεπτο συμφωνώ με όλους. αυτά, καλή θέαση σε όσους τη δουν , σίγουρα δεν είναι χάσιμο χρόνου.

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8/10

 

Ένας βαθμός αφαιρείται για το

ψιλο-χολυγουντιανό τέλος

και άλλος ένας για τον απαράδεκτο ήχο. Είναι η πρώτη ταινία μετά από καιρό που αφενός έφυγα από την αίθουσα με πονοκέφαλο, αφετέρου χρειάστηκε να διαβάσω αρκετούς υπότιτλους γιατί απλά η μουσική και ο θόρυβος σε σημεία κάλυπταν εντελώς τους διαλόγους. Για το δεύτερο διατηρώ μια επιφύλαξη για όταν το ξαναδώ σε αξιοπρεπείς συνθήκες και όχι στις gtp αίθουσες της Ψωροκώσταινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...