Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα πολύ να μου αρέσει,ΑΛΛΑ δε με άφησε η γ@μημένη η δυνατή abstract μουσική που μου τρυπούσε τα τύμπανα και μου δημιουργούσε τρομερό πονοκέφαλο μέχρι επιτέλους να σταματήσει, δε με άφησε η 3ωρη διάρκεια, δε με άφησαν ορισμένα κινηματογραφικά τρικς που εκβίαζαν την "εντεχνότητα" 2001 my ass!

 

What? :P

 

---------

 

Επίσης, και λίγες ήταν οι 3, για μένα, μακάρι να κράταγε 5.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε υπερβολικά και θα πάω να την ξαναδώ cinema. Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει με spoiler tag πως-από πού έμαθαν αρχικά για τις συντεταγμένες για την βάση? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε υπερβολικά και θα πάω να την ξαναδώ cinema. Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει με spoiler tag πως-από πού έμαθαν αρχικά για τις συντεταγμένες για την βάση? Ευχαριστώ.

 

 

Από τη "βαρυτική ανωμαλία" στο δωμάτιο που έκατσε η σκόνη σε γραμμές σε δυαδικό σύστημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τα 3 τελευταία χρόνια είχαμε 3 πολύ φιλόδοξες sci fi ταινίες (Prometheus, Gravity, Interstellar) με μεγάλα budget που έβγαλαν και κέρδη στο box office (ασχέτως αν η καθεμία είχε τις αδυναμίες της) οπότε μπορεί να δούμε και άλλες μελλοντικά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τα 3 τελευταία χρόνια είχαμε 3 πολύ φιλόδοξες sci fi ταινίες (Prometheus, Gravity, Interstellar) με μεγάλα budget που έβγαλαν και κέρδη στο box office (ασχέτως αν η καθεμία είχε τις αδυναμίες της) οπότε μπορεί να δούμε και άλλες μελλοντικά.

Το gravity ηταν βλακεια το ειδα στην οθονη του pc moυ  σε ποιοτητα για τυφλους και δεν μου αρεσε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gravity ηταν βλακεια το ειδα στην οθονη του pc moυ  σε ποιοτητα για τυφλους και δεν μου αρεσε .

 

Με τι dub? Ρώσσικο η Κορεάτικο?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Interstellar για μενα ειναι ενα μεγαλο project το οποιο αντιπροσωπευει επακριβως την ζωη εν ετη 2014 και τι ζηταμε απο αυτη.

Γρηγορο μονταζ, πολλες σκηνες, πολλα πλανα και με το μεγαλυτερο πλανο σε διαρκεια να μην ειναι ουτε 30 δευτερολεπτα. Δεν υπαρχουν φιλοσοφικες ανησυχιες και μενει πιστα στο επιστημονικο κομματι. Ετσι δεν μπορει να θεωρηθει το επομενο «2001 A space odyssey” αν και οι αμεσες αναφορες στον μονολιθο και στο soundtrack είναι εμφανεις και σαν να στοιχιωνουν την ταινια. Υπαρχουν πολλα σεναριακα και σκηνοθετικα προβληματα, το γεγονος ομως οτι δεν ειχε καποια σκηνη ηρεμιας στο αχανες διαστημα που να μπορουσε ο θεατης να χαλαρωσει και οτι ενω μπορουσε δεν εφτιαξε καποια σκηνη κινηματογραφικης ανθολογιας με ενοχλησαν περισσοτερο. Μονο δυο σκηνες μπορω να θυμηθω που ειχαν το φοντο της διαστημικης ελευθεριας αλλα τις κρατησε σε μικρη διαρκεια. Σαν να αρκεστηκε στο ευκολο και γρηγορο αποτελεσμα. «Μπαμ μπουμ, τωρα θεατες σας εχω του χεριου μου. Εχω το soundtrack του μεγιστου που απογειωνουν τις σκηνες μου, και με τους γρηγορους ρυθμους σας κανω και ξεχνατε τα δεκαδες προβληματα.»  

Φευγοντας από την αιθουσα ειχα την εντυπωση ότι αυτό που ειδα ηταν δυνατο σε πολλους τομεις και απλα θα επρεπε να αποφασισω σαν θεατης αν θα ημουν τρελος φαν της ταινιας υπερασπιζοντας την ή απλα θα ημουν υπερ της. Δεν εχω κατασταλαξει ακομα παντως.  

 

 

Καποιες γενικες παρατηρησεις:

-Το project δεν ηταν δικο του. Ειχαν αναθεσει στον αδερφο του, christopher nolan, να γραψει το σεναριο και προτεινε τον αδερφο του για σκηνοθετη. Οποτε δεν μεγαλωσε με το ονειρο να φτιαξει ένα κινηματογραφικο διαστημικο επος.

-Μεσα σε περιπου 2 χρονια ολοκληρωθηκε η ταινια. Διαστημα πολυ λιγο για μενα μιας και δεν γινεται να φτιαξεις ολο αυτο το τερας σε τοσο λιγο χρονο. Φανηκε και στο τελικο αποτελεσμα αλλωστε.

-Ισως οι ρολοι της chastain και της hathaway, επρεπε να αντιστραφουν.

-Δεν υπηρχε καμια αναφορα στα θεια. Ουτε καν "holy fuck" ή "Jesus Christ". Το εκτιμησα

-Ολοκληρος νολαν όμως, να πιστευει ότι ειμαστε μονοι μας με ενοχλει.

-Το Gravity ανεβηκε στην εκτιμηση για τον τεχνικο τομεα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ακόμα διαφωνώ.

 

--------------------

 

Εδώ και τι έχει να πει ο Neil Tyson για την ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το σχόλιο του Γαύρου, να πω ότι το "μικρό" Gravity κατάφερε να μου δώσει την αίσθηση του διαστήματος (το αχανές, τη σιωπή κλπ) χωρίς καν να χρειαστεί να απομακρυνθούμε από τη Γη περισσότερο από μερικά χιλιόμετρα. Ούτε εξωτικές σκουληκότρυπες, ούτε μαύρες τρύπες, ούτε τίποτα. Ίσως επειδή ο δημιουργός μας έδωσε αυτές τις ελάχιστες μοναδικής ομορφιάς στιγμές σιωπής και ηρεμίας, έτσι ώστε να έχουμε το χρόνο να επεξεργαστούμε τα δεδομένα και την κατάσταση. Υπό αυτήν την έννοια, ίσως ο Nolan να χρειαζόταν μισή ωρίτσα ακόμα. Και αυτό είναι το πρόβλημα.


Ακόμα διαφωνώ.

 

--------------------

 

Εδώ και τι έχει να πει ο Neil Tyson για την ταινία.

Δεν κατάλαβα με τί, αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gravity ψιλοαπάτη για μένα, με εξαίρεση την ωραία αναπαράσταση του διαστήματος και το οπτικό αποτέλεσμα. Κατά τ'αλλα δεν είχε κανένα νόημα... με εξαίρεση το κλασικό ότι οι Αμερικανοί γαμάνε και δέρνουν και είναι πάντα νικητές.

 

Το Prometheus πολύ καλό. Κάτι ενδιάμεσο του Gravity και Interstellar, ούτε υπερβολική φλυαρία ούτε όμως απόλυτη σιγή.

 

Πάντως είναι θετικό ότι βλέπουμε το sci-fi να επανέρχεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gravity ηταν βλακεια το ειδα στην οθονη του pc moυ  σε ποιοτητα για τυφλους και δεν μου αρεσε .

 

που να δεις τις ταινιες του JJ η του Bay. εκει η κακη ποιοτητα ενισχυει την κωμικοτητα τους, σαν να βλεπεις vintage b-movie trash του 70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...