Προς το περιεχόμενο

Windows 7 πρόβλημα με την εκκίνηση


Nahock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, έχω το εξής πρόβλημα με τους σκληρούς μου. Στον καινούριο σκληρό που πήρα με το ζόρι εγκατέστησα τα εφτάρια. Στον παλιό έχω ήδη τα εφτάρια. Το θέμα είναι ότι όταν έχω τον παλιό αποσυνδεδεμένο ενώ μου αναγνωρίζει τον καινούριο στο bios δεν μου φορτώνει τα windows και μου βγάζει το εξής μήνυμα: insert distributive cd/dvd and press any key to continue or <Esc> to abort the action Please make sure your Bios is set up to boot from CD/DVD

Δοκίμασα να αλλάξω θέση στις sata υποδοχές, όπως και κάποιες ρυθμίσεις στο bios αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Αφού συνδέσω τον παλιό σκληρό τότε μου αναγνωρίζει και τα δυο windows τα οποία δουλεύουν μια χαρά. Το θέμα είναι ότι θέλω να βγάλω τελείως τον παλιό σκληρό και απ' ότι φαίνεται δε μπορώ να το κάνω ακόμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε μόνο τον δίσκο που θέλεις να κρατήσεις πάνω στον Η/Υ και κάνε εκκίνηση με το δισκάκι τον windows και κάνε επιδιόρθωση εκκίνησης για να γραφούν τα σχετικά αρχεία στον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε μόνο τον δίσκο που θέλεις να κρατήσεις πάνω στον Η/Υ και κάνε εκκίνηση με το δισκάκι τον windows και κάνε επιδιόρθωση εκκίνησης για να γραφούν τα σχετικά αρχεία στον δίσκο.

 

Μόλις το δοκίμασα, τις δυο φορές που έτρεξα την επιδιόρθωση κάτι βρήκε να φτιάξει, την τρίτη μου λέει πως όλα είναι μια χαρά. 

Μου βγάζει όμως πάλι τα ίδια. Τι περίεργο πρόβλημα είναι αυτό.  

Είχα δοκιμάσει και format για αυτό το πρόβλημα επειδή νόμιζα πως απέτυχε η εγκατάσταση αλλά δεν διορθώθηκε τίποτα και γι' αυτό το ψάχνω τώρα.  

Δεν είναι πρόβλημα το οποίο εμφανίστηκε μετά την εγκατάσταση κάποιου προγράμματος το οποίο έκανε τυχόν αλλαγές στην εκκίνηση των windows.

Τα windows ξεκινούν κανονικά εάν έχω συνδεδεμένο τον παλιό σκληρό. Αυτό τι σημαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows ξεκινούν κανονικά εάν έχω συνδεδεμένο τον παλιό σκληρό. Αυτό τι σημαίνει;

Μπορεί η μητρική σου να μην υποστηρίζει εκκίνηση από την θήρα που έβαλες τον νέο,είναι διαφορετική τεχνολογία μήπως;; ,μπορεί και απλά να πρέπει να ρυθμίσεις σωστά το bios σου ώστε να βλέπει τον νέο δίσκο σαν πρώτο στην σειρά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει όλες τις θύρες. Το bios το έχω ρυθμίσει να βλέπει τον σκληρό που θέλω. Το θέμα είναι ότι ενώ έχω windows στον παλιό σκληρό και στον καινούριο τα ίδια ακριβώς windows όταν είναι συνδεδεμένοι και οι δυο μου βγάζει επιλογές εκκίνησης, δηλαδή αναγνωρίζει και τα δυο windows στους δυο διαφορετικούς σκληρούς. ενώ όταν αποσυνδέω τον παλιό δε μου διαβάζει τα windows στον καινούριο ενώ βλέπει κανονικά τον σκληρό στο bios. Οπότε θέμα θύρας δεν υπάρχει. Κάτι λείπει από τον σκληρό, μήπως είναι sata3 και δημιουργεί κάποιο θέμα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,αυτό που είπα,αν δεν έχει δυνατότητα εκκίνησης από sata3 η μητρική σου δεν πρόκειται να τα καταφέρεις,πρέπει να ψάξεις, ρωτήσεις στην σελίδα της μητρικής,ίσως να λέει και το εγχειρίδιο κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...