Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ανεργων πτυχιούχων ΑΕΙ/ΤΕΙ


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει απλά τι να συμπληρώσω την αίτηση εκεί τι από το σπίτι στο σαιτ του ΟΑΕΔ.

Εκτός που μια ολόκληρη μέρα προσπαθούσα αλλά το site δεν ανταποκρινόταν την επόμενη τελείωσα την αίτηση σε 5 λεπτά τύπωσα και τον κωδικό και τέλος.

 

Τώρα αναμένουμε.

Δυστυχώς οι θέσεις είναι πολύ λίγες.

35.000 για όλη την Ελλάδα και μιλάμε για 65% ανεργία στους νέους.

Το κόβω για 1/10 νέους να πάρει κουπόνι από εδώ.

 

Πιο βαρετό ήταν να πάω να βγάλω κάρτα ανεργίας καθώς δεν είχα που έπρεπε να κατεβώ ΟΑΕΔ που δεν ήξερα καν που είναι.

 

Προσοχή πάντως στα ΚΕΚ καθώς μερικά προσφέρουν γελοία προγράμματα που δεν αξίζουν μια (word-excel) και μερικά άλλα βάζουν κάτι βαρύγδουπους τίτλους στα προγράμματα τους που απλά δεν παίζει να μάθεις και τίποτα.

 

Δεν έχω και ιδέα από ΚΕΚ αλλά 80 ώρες είναι 80 ώρες οπότε οι τυχεροί ας τις εκμεταλευτούν καλά σε χρήσιμα προγράμματα και βάση ενδιαφερόντων τους.



Εγώ αναρωτιέμαι αν κάποιος κάνει την θεωρία 80 ώρες αυτά τα 400 ευρώ πότε θα τα πάρει. μετά από 1.5-2 χρόνια;;;

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Εντάξει απλά τι να συμπληρώσω την αίτηση εκεί τι από το σπίτι στο σαιτ του ΟΑΕΔ.</p>

<p>Εκτός που μια ολόκληρη μέρα προσπαθούσα αλλά το site δεν ανταποκρινόταν την επόμενη τελείωσα την αίτηση σε 5 λεπτά τύπωσα και τον κωδικό και τέλος.</p>

<p> </p>

<p>Τώρα αναμένουμε.</p>

<p>Δυστυχώς οι θέσεις είναι πολύ λίγες.</p>

<p>35.000 για όλη την Ελλάδα και μιλάμε για 65% ανεργία στους νέους.</p>

<p>Το κόβω για 1/10 νέους να πάρει κουπόνι από εδώ.</p>

<p> </p>

<p>Πιο βαρετό ήταν να πάω να βγάλω κάρτα ανεργίας καθώς δεν είχα που έπρεπε να κατεβώ ΟΑΕΔ που δεν ήξερα καν που είναι.</p>

<p> </p>

<p>Προσοχή πάντως στα ΚΕΚ καθώς μερικά προσφέρουν γελοία προγράμματα που δεν αξίζουν μια (word-excel) και μερικά άλλα βάζουν κάτι βαρύγδουπους τίτλους στα προγράμματα τους που απλά δεν παίζει να μάθεις και τίποτα.</p>

<p> </p>

<p>Δεν έχω και ιδέα από ΚΕΚ αλλά 80 ώρες είναι 80 ώρες οπότε οι τυχεροί ας τις εκμεταλευτούν καλά σε χρήσιμα προγράμματα και βάση ενδιαφερόντων τους.</p>

 

<p>Εγώ αναρωτιέμαι αν κάποιος κάνει την θεωρία 80 ώρες αυτά τα 400 ευρώ πότε θα τα πάρει. μετά από 1.5-2 χρόνια;;;</p>

<p>:-)</p>

 

Τα λεφτά της θεωρίας τα παίρνεις στο πρώτο μήνα απο οτι μου είπαν, το θέμα είναι τα λεφτά της πρακτικής που θα τα πάρεις θεωρητικά μετά το τέλος του πενταμηνου.

 

Κάτι το οποίο θεωρώ χλομό να πάρεις τα 2000 έτσι εγω βλεπω να κάνεις και χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ τα έχουν κάνει τσουρέκια στα παιδιά που κάναν το πρόγραμμα με τα 500€. ακόμα περιμένουν..

και περιμένετε να δώσουν τα 2000-2700€ άμεσα.

καλά σαράντα. θα τους τα συμψηφίσουν μαζί με τη σύνταξή τους.

  :-D  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά της θεωρίας τα παίρνεις στο πρώτο μήνα απο οτι μου είπαν, το θέμα είναι τα λεφτά της πρακτικής που θα τα πάρεις θεωρητικά μετά το τέλος του πενταμηνου.

 

Κάτι το οποίο θεωρώ χλομό να πάρεις τα 2000 έτσι εγω βλεπω να κάνεις και χρόνο.

Τα λεφτά της θεωρίας με νοιάζουν. Πρακτική νομίζω δε θα προλάβω να ολοκληρώσω αφού το χειμωνα θα μπω στρατό.

Λέω μήπως κάνω μόνο τη θεωρία το καλοκαίρι αν ΑΝ είμαι από τους τυχερούς.

 

 

 

Τι κατάντια ε? Να περιμένουμε με αγωνία αν θα μας πάρουν σε αυτή την μπούρδα.

Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα ξέρουμε?

Κατάντια δε λες τίποτα. 

Και εγώ δεν έχω αρχίσει καν να ψάχνω δουλειά αφού τέλη απρίλη τελείωσα τη σχολή μου και σεπτέμβρη- οκτώβρη παώ στρατό.

 

Την κατάντια θα την ζήσω σε κανα χρόνο που θα βγω από φαντάρος και θα ψάχνω δουλειά με ένα πτυχίο ΑΕΙ γιατί τα μεταπτυχιακά που με ενδιέφεραν κόστιζαν €€€ οπότε γιοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι απολύθηκα από τον στρατό εδώ και μήνες και είμαι στην φάση που λες.

Είναι για αυτοκτονία σχεδόν.

Ωραία, μπαινω που μπαίνω με μισή καρδιά θα ξέρω και ότι γυρνώντας θα με περιμένει ο εργασιακός παράδεισος  :fear:

Δε βαριέσαι. Ας είμαστε αισιόδοξοι :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι ρε γιατί να είμαστε αισιόδοξοι, μαλάκες είμαστε?

Απογοητεύσου όσο περισσότερο μπορείς και μην τρέφεις αυταπάτες μήπως και κάνεις μια ώρα αρχύτερα την σωστή κίνηση:

Να τα μαζέψεις και να φύγεις απ την μπουρδελοχώρα.

 

(οπότε κακώς μπαίνεις στρατό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοώ αισιόδοξος. Ότι θα βρεις την άκρη σου κάπου.

Στρατό μπαίνω γιατί δε θέλω να έχω καμία υποχρέωση σε αυτή την γελοία χώρα.

 

Γιατί να πάω εξωτερικό και να έχω πρόβλημα όταν θέλω να γυρίσω λιποτάκτης ανυποτακτος και δε ξέρω γω τι.

Ας τελειώνει και αυτό ώστε μετά εντελώς ελεύθερος να μπορείς να δεις τις επιλογές σου πιο καθαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν θες να έρχεσαι πριν τα 35 για πάνω από έναν μήνα τον χρόνο πήγαινε.

Βαρύ το τίμημα βέβαια να ξοδέψεις 9 μήνες απ την ζωή σου ως δούλος αλλά τι να σου πω δες το ως μια εμπειρία ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι ρε γιατί να είμαστε αισιόδοξοι, μαλάκες είμαστε?

Απογοητεύσου όσο περισσότερο μπορείς και μην τρέφεις αυταπάτες μήπως και κάνεις μια ώρα αρχύτερα την σωστή κίνηση:

Να τα μαζέψεις και να φύγεις απ την μπουρδελοχώρα.

 

(οπότε κακώς μπαίνεις στρατό)

Φιλε επειδη και εγω ειμαι χαλια το κοιταω εχω στειλει βιογραφικο μου σε ξαδερφο στην αγγλια και εδω και 5 μηνες δεν υπαρχει τιποτα.

 

Οποτε και εξω να πας ειναι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε επειδη και εγω ειμαι χαλια το κοιταω εχω στειλει βιογραφικο μου σε ξαδερφο στην αγγλια και εδω και 5 μηνες δεν υπαρχει τιποτα.

 

Οποτε και εξω να πας ειναι δυσκολο.

 

Ναι είναι, αλλά εγώ μέχρι ένα διάστημα είχα ενδοιασμούς για το αν θέλω να πάω έξω.

Τώρα τουλάχιστον ξέρω πως θέλω άρα μπορω να το ψάχνω μήπως και γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μου στερήσουν οι μαλάκες την ελευθερία μου. Άκου μέχρι τα 35 για ένα μήνα.

Φυσικά και θα πάω στρατό είναι το τελευταίο μου χρέος προς την ελλάδα. Μετά άντε γεια.

 

Αλλά δε θα γίνω και παράνομος στη χώρα μου για να γλυτώσω 9 μήνες μαλάκινσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έναν την αίτηση μέσω internet χρειάζονται και σκαναρισμένα τα απαραίτητα έγγραφα ή απλώς εισαγωγή πληροφοριών στην online φόρμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...