Προς το περιεχόμενο

PS3 ή Xbox 360;


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Witcher 2 το έχουμε πεί χίλιες φορές οτι έχει βγεί σε PC. Μην του το αναφέρεται. Αν το θέλει για JRPG το PS3 είναι πλέον ανώτερο σε αυτόν τον τομέα, και το Ni No Kuni που θέλει να παίξει είναι αποκλειστικό στο PS3.

Kαι ρε συ Μαλθαντόρ για να σου πώ και την μαύρη αλήθεια, δεν λέει εν έτει 2013 να πας να αγοράσεις μια κονσόλα με... DVD-ROM. Πάρε το PS3 για να βλέπεις και τα Blu-Ray σου συν τις άλλοις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγαμα σιγαμα και αλαργα. Μιλαμε συγκεκριμενα για το τι ταιριαζει στον OP και δεν μιλαμε γενικα για τις κονσολες. Το Χ360 υστερει σημαντικα γι αυτο που ψαχνει ο Malthador οποτε τραβα λιγο τα χαλιναρια και δωσε βαση σε αυτα που ζηταει ο ανθρωπος. Αν ηταν να πουμε ο καθενας την παπαρια του γενικα και αοριστα υπαρχει και το αναλογο thread.

 

Χαλάρωσε θα πάθεις τίποτα B) .....είσαι τόσο πορωμένος λες και παίρνεις "προμήθεια" απο την Sony!!! :P  

Δεν είναι κακό το παιδί να έχει μια πιο σφαιρική εικόνα και κατά σύνεπεια άποψη για το προιόν που ενδιαφέρεται ν'αγοράσει και προφανώς η τελική επιλογή είναι αποκλειστικά και μόνο δική του....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτη την στιγμη νομιζω οτι το ps3 εχει ξεπερασει το 360 σε ιαπωνικα rpgs.Και ερχονται κι αλλα για ps3.

 

Νομιζω οτι για αυτα που ζηταει ο φιλος ειναι πολυ καλυτερη επιλογη το ps3.

 

Υπαρχoυν και HD εκδοσεις του ps2 που μπορει να τον ενδιαφερουν.

Απο RPGs ερχονται τα KH,ff10 και υπαρχει το Okami HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την στιγμη νομιζω οτι το ps3 εχει ξεπερασει το 360 σε ιαπωνικα rpgs.Και ερχονται κι αλλα για ps3.

 

Νομιζω οτι για αυτα που ζηταει ο φιλος ειναι πολυ καλυτερη επιλογη το ps3.

 

Υπαρχoυν και HD εκδοσεις του ps2 που μπορει να τον ενδιαφερουν.

Απο RPGs ερχονται τα KH,ff10 και υπαρχει το Okami HD.

 

Καλά,ακόμα δεν πιστεύω το like που έκανες σε post μου.....!!!!

 

210px-Love_heart_uidaodjsdsew.png   :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , ένα ακόμη πράγμα που πρέπει να έχετε υπόψιν , είναι ότι βάση ιστορίας , όταν η MS κυκλοφορήσει το καινούριο της μηχάνημα θα πάψει σχεδόν άμεσα και η υποστήριξη του. Ενώ αν κρίνουμε από της κονσόλες της sony , το ps3 θα έχει για τουλάχιστον άλλα 4 χρόνια  καινούρια παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Βάσει ιστορίας" = μία κονσόλα υπό συγκεκριμένες συνθήκες με πολύ μικρό install base. Και αυτό είναι κ πάλι άσχετο στη συγκεκριμένη περίπτωση. 

 

Το bottom line είναι πως όσο κρίμα και να είναι που θα χάσεις 2-3 πολύ καλά 360 exclusives, εφόσον έχεις τέτοιο PC πας για PS3, δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης για μένα (εκτός αν σε ενοχλεί πολύ το χειριστήριο, αλλά και πάλι, υπάρχουν τρόποι παράκαμψής του). Εξάλλου, το PS4 ξέρουμε ήδη ότι δεν έχει BC, οπότε αν θες να παίξεις τα παιχνίδια του 3 παίρνεις το 3. Το επόμενο Χμποχ είναι πολύ πιο πιθανό να παίζει τα παιχνίδια του 360, οπότε είτε θα πέσει κι άλλο η τιμή του 360 στο μέλλον και το παίρνεις τότε είτε παίρνεις μια και καλή το επόμενο. Η Sony εκτιμώ ότι δε θα ρίξει ιδιαίτερα την τιμή του PS3, όπως δεν την έριξε και στο PS2, γιατί θα τραβάει ακόμα στην αγορά, λόγω έλλειψης BC του 4. 

 

Αυτά. Τώρα μένει να βρεις ένα Slim. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψες εκθεση για κατι που ξεκαθαρισε το παιδι απο την αρχη...εχει PC και δεν θελει προτασεις που ηδη υπαρχουν στο PC.

 

Ρε Ikaruga24 τοσα exclusives jpg του ανεφερα, του μιλησα για τις τιμες, για τις προτασεις μου. Του είπα ακόμα και ποια rpg's είναι καλύτερα στο 360 και ποια στο PS3.

 

---> Εσυ στο PC κολλησες?? :P

 

Με λιγα λογια Malthador συμφωνωντας και με τους υπολοιπους και με δεδομενου πως εχεις και καλο PC με καλη καρτα ;) , και εγω σου προτεινω να πας σε PS3, οσο και αν ειναι κριμα που θα χασεις καποια διαμαντια του 360. Αν πηγαινες σε 360, θα εχανες και τα διαμαντια του PS3.

 

Απλα η ενσταση μου ειναι να μην πας σε superslim λογω πολυ κακης ποιοτητας κατασκευης, λογω πως δεν εχει slot-in μηχανισμο για τα bluray, λογω οτι εχουν αναφερθει προβληματα με τριγμους και λαγκαρισματα και λογω πως η προσωπική μου άποψη είναι πως εν έτη 2013 αυτή η κατασκευή δεν αξίζει τα λεφτά που αξιώνει και κυρίως δεν αξίζει αν το πάρεις επιπλέον ως bluray και media player που σου πρότεινε και ο Tilemaxx.

 

Καλά,ακόμα δεν πιστεύω το like που έκανες σε post μου.....!!!!

 

210px-Love_heart_uidaodjsdsew.png   :P

 

 

Χαχαχαα!

 

Αν το PS3, ιαπωνική κονσόλα, "χάνει" σε RPG απο το δυτικό Χ360.. Οκ, τι να πώ.. Πάω πάσο...

 

υγ : έχει PC το παλικάρι, oπότε τα The Last Remnant και Witcher 2 φεύγουν, επίσης το Tales of Vesperia υπάρχει και σε PS3

 

Μονο σε Ιαπωνικη εκδοση.

Εκτος και αν Malthador ξερει Ιαπωνικα...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

(εκτός αν σε ενοχλεί πολύ το χειριστήριο, αλλά και πάλι, υπάρχουν τρόποι παράκαμψής του)

Για το pc μου έχω ένα ενσύρματο X360 controller και ένα ασύρματο X360 controller. Πες μου μόνο ότι γίνεται να παίξουν στο PS3 και θα σε παντρευτώ. :D

 

 

Επίσης είμαι σε τεράστιο δίλημμα, παίδες:

 

PS3 Slim 320GB λευκό ή ασημί ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λευκο, το ασημι δειχνει πολυ φτηνιαρικο.

 

Ναι, κι εγώ για λευκό λέω. Το Wii μου είναι λευκό, η HDTV μου επίσης λευκή. Γιατί να σπάσω την μονοτόνια; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malthador, Link.png Site: http://www.amazon.co.uk/XCM-Battle-Adapter-Controller-Converter/dp/B004TLMMFC/ref=wl_it_dp_o_pC_nS_nC?ie=UTF8&colid=9M9W1WPZ0V0D&coliid=IMBDK3A78EAPB">αυτό φαίνεται να έχει καλές κριτικές. Στο ebay υπάρχει κι ένα πιο νέο μοντέλο του, αλλά είναι αρκετά τσιμπημένη η τιμή του. Κάποιος εδώ μέσα είχε πάρει ένα φτηνό όμως (10 ευρώ, αν θυμάμαι καλά) και είπε ότι δούλευε καλά. 

 

Αλλιώς, υπάρχει κι Link.png Site: http://www.amazon.co.uk/Speedlink-Xeox-Analog-Wireless-Gamepad/dp/B007T8OM14/ref=wl_it_dp_o_pdT1_S_nC?ie=UTF8&colid=9M9W1WPZ0V0D&coliid=I3LBXIQAED2TR6">αυτό , επίσης με καλές κριτικές. Δεν είναι X360 controller, αλλά είναι close enough, απ' ό,τι φαίνεται.

 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία με κανένα από τα δύο, οπότε μη σε πάρω στο λαιμό μου, όμως. Απλώς ξέρω ότι υπάρχουν και συνοδεύονται από καλές κριτικές, τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε παίδες είμαι σε τεράστιο δίλημμα πάλι. Καινούριο PS3 Slim 320 GB bundled με game ή DS3 βγαίνει στα 310 ευρώ, ενώ καινούριο PS3 SuperSlim 500 GB(λευκό κιόλας!) bundled με δεύτερο DS3 βγαίνει στα 315 ευρώ.

 

Είναι τόσο τεράστια η διαφορά μεταξύ Slim και SuperSlim που να αξίζει να πάω στο προηγούμενο μοντέλο;

 

Κοιτάζω για καινούριο μοντέλο με το σκεπτικό να το πουλήσω, όταν παίξω τα games που θέλω και να πάω μελλοντικά σε WiiU (ή PS4/X720, να μου πάρει τόοοοοσο καιρό να τα παίξω :Ρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω να πας για Slim. Τους λόγους τους ανέφερα παραπάνω.

 

Αν τώρα δε σε ενδιαφέρει η ποιότητα κατασκευής και σου αρέσει αισθητικά το superslim και δε σε ενοχλούν τα μειονεκτήματά του, η άποψή μου είναι να πας να αγοράσεις το φθηνότερο superslim που θα βρεις και φυσικά ΟΧΙ να δώσεις 300αρα για superslim.

 

Π.χ. το amazon.co.uk έχει superslim στις 147 λίρες + μεταφορικά και σου δίνουν και κάποια games ως bargain (σε χαμηλότερη τιμή). Κοίτα και εδώ : http://www.amazon.co.uk/Sony-PlayStation-12GB-Super-Console/dp/B009DL2TBK/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1363456685&sr=8-1

 

Συνολικά θα σου βγει στα 180 ευρώ περίπου. Ναι μπορεί να έχει 12gb μνήμη μόνο, αλλά πολύ εύκολα μπορείς να συνδέσεις ένα δεύτερο σκληρό εξωτερικό (μέσω usb είτε usb stick ακόμα) ή να βάλεις έναν εσωτερικό 2,5". Δε χρειάζεται να αγοράσεις τον επίσημο της Sony. Βάζεις και ένα ετήσιο PSN PLus με άλλα 25 ευρώ και με 200 ευρώ καθάρισες για ένα χρόνο.

 

Δεύτερο χειριστήριο μπορείς να αγοράσεις πιο μετά ή να βρεις μεταχειρισμένο ή να αγοράσεις τον αντάπτορα που σου πρότεινε ο Vole Maulder και να συνδέσεις το ενσύρματο χειριστήριο του 360 ή να αγοράσεις τρίτου κατασκευαστή πιο οικονομικά.

 

Επαναλαμβάνω σε καμία περίπτωση μην πληρώσεις 250άρες και 300άρες για ποιότητα superslim. Απλά δεν αξίζει.

 

Άλλη επιλογή είναι να βρεις ένα slim από αγγελία. Για τα μοντέλα με τα 120gb και τα 250gb είναι πιο λογικές οι τιμές.

 

Αν τα διαθέτεις τα λεφτά και θέλεις να δώσεις 300αρα, τότε πας σε Slim δαγκωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...