Προς το περιεχόμενο

ερώτηση κατανάλωσης βενζίνηες σε αυτόματα


PsyGreg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μικρό. φάση Aygo/Smart τέτοιας κλασης. που να είναι στρωμένο να έχει κάνει δηλαδή 10.000 km

Πανω κατω σε αυτο ειναι η ιδια καταναλωση, απο την στιγμη που οι αλλαγες των στροφων γινεται στις ιδιες στροφες. Το αυτοματο αλλαζει σε συγκεκριμενες στροφες και αναλογως το γκαζι που δινεις, αν γυρνοντας το στο σειριακο αλλαζεις εσυ σε λιγο χαμηλοτερες τοτε θα εχεις μια εξοικονομηση. ΠΑντος εγω το γυρναω στο σειριακο για να αλλαζω ταχυτητες σε ποιο μεγαλες στροφες οποτε χανω λιγο, το πληρως αυτοματο με αναγκαζει να οδηγαω ποιο χαλαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα δηλαδή η διαφορά στην κατανάλωση θα είναι πολύ μικρή. αν κάνεις βέλτιστες αλλαγές σε χαμηλότερες στροφές , να κερδίζεις max 5 euro σε σχέση με το αν είσαι σε πλήρως auto? (πολύ χονδρικά-αναλογικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5Ε με τιποτα. Αμα πατας ελαφρα το γκαζι το αυτοματο αλλαζει πολυ χαμηλα, κατω απο τις 3.000 οποτε δυσκολα να οδηγησεις με τροπο που να δεις σημαντικη διαφορα. Με μια μπαρα στον δεικτη βγαζεις 80χλμ περιπου, στο σειριακο εχω βγαλει 60 οδηγωντας ομως σβελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν παίζει ρόλο και το τι πρόγραμμα έχεις περάσει στο smart για παράδειγμα; Και ο υπολογιστής άμα θέλεις μπορεί να σου γεμίζει τις ταχύτητες αρα τότε σε χειροκίνητο δε θα κάψεις πολύ λιγότερο με νορμαλ οδήγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου αυτοματο παντως σιγουρα καιει περισσοτερο απο φιλου μου ιδιο που το εχει manual. Ναι οκ ειναι παλια και τα δυο αλλα τα εχουμε μετρησει και το δικο μου καιει αρκετα περισσοτερο ειδικα μεσα σε πολη που αλλαζει σπασμοδικα ταχυτητες ή το ζοριζω πολυ λογο τελευταιας ταχυτητας και δεν εχει αρκετη δυναμη για να τραβηξει απο τοσο χαμηλα.

 

To επομενο αμαξι μου θα ειναι σιγουρα και παλι χειροκινητο. Ο πληρης ελεγχος που σου προσφερει μονο απο αυτοκινητο διπλου συμπλεκτη μπορει να ισοφαριστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα μικρα αυτοκινητα μονο το iq εχει κανονικο αυτοματο.τα υπολοιπα εχουν αυτο που  συμπλεκταρει μηχανικα και καθυστερει τις αλλαγες...

οποτε εσεις μιλατε για αυτοματα με μετατροπεα ροπής και τα μετεπειτα διπλου συμπλεκτη!!!+3-7χιλ ευρω

http://www.caroto.gr/tag/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχω 7 χρονια εμπερια με αυτοματα και αυτοματα /σειριακα να πω την γνωμη μου

 

Εχει σημασια και ποσσες αυτοματες ταχυτητες εχει .Για παραδειγμα το Honda CRV του 2006 αυτοματο με 4 ταχυτητες εκαιγε παραπανω απο το αντιστοιχο του 2008 με 5 ταχυτητες που εχω τωρα.

 

Εκει που η καταναλωση ηταν πολυ μικρη ηταν στο Honda Civic 1.8 που οταν δεν το πειραζες με τα + και - η καταναλωση ηταν ενος αντιστοιχου 1400αριου με μηχανικο κιβωτιο

9,5 λιτρα μεση καταναλωση εντος πολης και 7 εκτος

 

Ενα Peugeot 206cc του 2006 και ενα Polo 1.4  του 2008 εκειγαν πολυ !!

 

Αλλο πραγμα ο Γιαπωνεζος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα μικρα αυτοκινητα μονο το iq εχει κανονικο αυτοματο.τα υπολοιπα εχουν αυτο που συμπλεκταρει μηχανικα και καθυστερει τις αλλαγες...

οποτε εσεις μιλατε για αυτοματα με μετατροπεα ροπής και τα μετεπειτα διπλου συμπλεκτη!!!+3-7χιλ ευρω

http://www.caroto.gr/tag/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82/

 

Ποια είναι τα κανονικά αυτόματα? To IQ πάντως έχει CVT.

Το +3-7 χιλ από που προκύπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι τα κανονικά αυτόματα? To IQ πάντως έχει CVT.

Το +3-7 χιλ από που προκύπτει?

 

CVT κιβωτιο εχει και το Homda Civic και Jazz που γινεται και σειριακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...