Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά έχω κάνει αίτηση για εργασία στο Πλαίσιο. Μου έστειλαν email ότι λάβανε το βιογραφικό μου και θα επικοινωνήσουν σύντομα μαζί μου. Μπορείτε να μου πει τι ακολουθεί μετά από αυτό; επίσης για τι μισθό μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο μισθός του πωλητή από όσο ακούω έχει πέσει πολύ. Μιλάμε για 500-600€ καθαρά. Με τίποτα περισσότερα για απλός πωλητής.

Τώρα οι τεχνικοί που είναι μέσα στην συναρμολόγηση - service σίγουρα παίρνουν κάτι παραπάνω...

 

Μην ελπίζεις σε σύντομη πρόσληψη και κάνε αίτηση σε πολλά παρόμοια. Γιατί πλαίσιο μόνο;

Στείλε σε όλα τα παρεμφερή.

 

Και εγώ το σκέφτομαι να κάνω αίτηση σε τέτοια καταστήματα από Σεπτέμβρη που τελειώνω και την σχολή μου.

Οπότε αν έχεις νεότερα πες και εντυπώσεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ αισιοδοξος man!

Αυτοματοποιημένο ειναι το μέηλ.

βασικά ήταν pdf με το επίθετό μου μέσα.

 

@pantelis21 είναι εντελώς προσωρινή η δουλειά, για λίγους μήνες λογικά. Κοίταξα και σε παρεμφερή και μόνο το πλαίσιο βρήκα να έχει θέσεις στην πόλη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ σε παρουν τηλεφωνο, πηγαινεις για μια συνεντευξη σε ενα καταστημα.

ΑΝ την περασεις την πρωτη σε στελνουν σε αλλη μια σε ανωτερο στελεχος και 

ΑΝ περασεις και απο κει σε στελνουν σε καταστημα για 2 εβδομαδες δοκιμαστικο(πληρωμενο βεβαια) και 

ΑΝ τους αρεσεις σου κανουν προσληψη.....

 

Πριν απο 2 μηνες το εκανα περιπου και φυσικα πηρα τα @@@@.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ήταν pdf με το επίθετό μου μέσα.

Το ξερω πουλακιμ. Ετσι τα στελνουν. Και αυριο να στειλες παλι θα σου στειλουν. Και γεωργιος παπανδρεου να βαλεις με αυτο το ονομα ΓΑΠ θα στο στειλουν.Δε το εμποδιζει απο το να ειναι αυτοματοποιημενο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ήταν pdf με το επίθετό μου μέσα.

 

@pantelis21 είναι εντελώς προσωρινή η δουλειά, για λίγους μήνες λογικά. Κοίταξα και σε παρεμφερή και μόνο το πλαίσιο βρήκα να έχει θέσεις στην πόλη μου!

Στο πλαίσιο ναι γιατί είναι η νοοτροπία τους. Σε άλλα καταστήματα τους κρατάνε. Πχ σε vodafone θα πετύχεις και άτομα να είναι 2-3 χρόνια.

 

Σε γερμανό στα Χανιά ξέρω άτομα που είναι πάνω από 8 χρόνια...

Εντάξει δε ξέρω κατά πόσο θεωρείται δουλειά και ούτε με νοιάζει πολύ.

 

ΑΠλά το μεταπτυχιακό που ξεκινάω είναι 2 τρίωρα τη βδομάδα (απογεύματα) και σκέφτομαι μήπως παίζει κανένα part-time...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ σε παρουν τηλεφωνο, πηγαινεις για μια συνεντευξη σε ενα καταστημα.

ΑΝ την περασεις την πρωτη σε στελνουν σε αλλη μια σε ανωτερο στελεχος και 

ΑΝ περασεις και απο κει σε στελνουν σε καταστημα για 2 εβδομαδες δοκιμαστικο(πληρωμενο βεβαια) και 

ΑΝ τους αρεσεις σου κανουν προσληψη.....

 

Πριν απο 2 μηνες το εκανα περιπου και φυσικα πηρα τα @@@@.....

 

Μετα την πρόσληψη (αν σε προσλάβουν) τρέχεις πανικόβλητος, σου θέτουν τρελούς στόχους που δεν βγαίνουν με τίποτα και μετα απο καποιους μηνες φευγεις οπως ήρθες.

Αν παλι πιασεις τους στοχους γίνεσαι εως και υπευθυνος τμήματος, σου θέτουν ακόμα πιο εξωπραγματικους στόχους και μετα απο καποιους μηνες φευγεις οπως ήρθες.

Δεν ειναι τυχαίο που στο πλαισιο με τοση κρίση ζητουν συνεχως προσωπικο... Αν ψάξεις λιγο θα δεις.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την πρόσληψη (αν σε προσλάβουν) τρέχεις πανικόβλητος, σου θέτουν τρελούς στόχους που δεν βγαίνουν με τίποτα και μετα απο καποιους μηνες φευγεις οπως ήρθες.

Αν παλι πιασεις τους στοχους γίνεσαι εως και υπευθυνος τμήματος, σου θέτουν ακόμα πιο εξωπραγματικους στόχους και μετα απο καποιους μηνες φευγεις οπως ήρθες.

Δεν ειναι τυχαίο που στο πλαισιο με τοση κρίση ζητουν συνεχως προσωπικο... Αν ψάξεις λιγο θα δεις.....

Ακριβώς. Είχε βγει αρκετή βρώμα παλαιότερα. Εϊναι από τους πιο κακούς εργοδότες που απλά στα αρχίδια του αν θα αλλάζει πωλητές κάθε 3 μήνες που αυτό κάνει.

 

Κατάστημα με νοοτροπία δε ξέρω και εγώ ποιάς χώρας και δεκαετίας. Τρομοκρατώ τους υπαλλήλους μου, τους έχω σε άγρια εγρήγορση και τους εκπεδεύω ελάχιστα ώστε να λένε μόνο μαλακίες. Έχω ακούσει τρελές βλακείες από υπαλλήλους εκεί που δεν ξέρουν καλά τα προιόντα - φυσικά μετά από 15 μέρες δε τους ξαναβλέπεις και φυσικά είναι όλη με την ψυχή στο στόμα.

 

Στο ταμείο - που είναι ανα μηνα και εκεί άλλοι υπάλληλοι - "εξυπηρετηθήκατε καλά; ήταν όλα ΟΚ;

Δε πάει στο διάολο το πλαίσιο γιατί το χειρότερο δεν είναι αυτό.

Το χειρότερο είναι που αναγκάζουν τους πωλητές να υπερ-προωθούν τα προιόντα της turbo-x που ο καημένος ο υπάλληλος συνήθως ξέρει ότι είναι τα ΠΙΟ Γαμω-σκάρτα προιόντα και έτσι και λέει πίπες στον πελάτη (ο οποίος μετά καταρίέται το μαλάκα τον πωλητή που του είπε ότι πχ ο αποκωδικοποιητής θα παίζει ΤΕΛΕΙΑ) και στο μήνα έχει πάρει πόδι...

 

Παρόλα αυτά δε βαριέσαι εδώ που φτάσαμε και τους 3 μήνες να σε πληρώσει δε γαμιέται κάντο...

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω κάνει αίτηση για εργασία στο Πλαίσιο. Μου έστειλαν email ότι λάβανε το βιογραφικό μου και θα επικοινωνήσουν σύντομα μαζί μου. Μπορείτε να μου πει τι ακολουθεί μετά από αυτό; επίσης για τι μισθό μιλάμε;

να σου πω τη δικη μου εμπειρια.

και μενα μου απαντησαν ευγενικα οτι δεχθηκαν την αιτηση.

αρκετο καιρο μετα καπου 4-5 μηνες με πηραν τηλεφωνο στο κινητο αν ενδιαφερομαι ακομα και οτι μπορω να περασω απο συνεντευξη.

περασα απο συνεντευξη 3 μερες μετα.

μετα απο ακριβως 1 μηνα απο τη συνεντευξη μου απαντησαν πολυ ευγενικα επισης οτι δε θα συνεργαστουμε

 

στη συνεντευξη σε ρωταει οτι μπορεις να φανταστεις. που δουλεψες, αν ησουν ευχαριστημενος, γιατι επιθυμεις να δουλεψεις σαν πωλητης και μετα σου παρουσιαζει τη θεση και τι απαιτουν απο εσενα, σου αναφερει για καποια σεμιναρια που πρεπει να παρακολουθησεις. σου λεει το μισθο ( καπου 900 ευρω μικτα πριν 3-4 χρονια μου ειχε πει). Ψαρωνεις γιατι νομιζεις οτι εχεις ήδη προσληφθει :-D

κατα τα αλλα φιλικη διαθεση και οχι ψαρωτικη...σε σχεση με αλλες συνεντευξεις που εχω παει και που με εφεραν σε δυσκολη θέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να μποικοτάρουμε το πλαίσιο;



να σου πω τη δικη μου εμπειρια.

και μενα μου απαντησαν ευγενικα οτι δεχθηκαν την αιτηση.

αρκετο καιρο μετα καπου 4-5 μηνες με πηραν τηλεφωνο στο κινητο αν ενδιαφερομαι ακομα και οτι μπορω να περασω απο συνεντευξη.

περασα απο συνεντευξη 3 μερες μετα.

μετα απο ακριβως 1 μηνα απο τη συνεντευξη μου απαντησαν πολυ ευγενικα επισης οτι δε θα συνεργαστουμε

 

στη συνεντευξη σε ρωταει οτι μπορεις να φανταστεις. που δουλεψες, αν ησουν ευχαριστημενος, γιατι επιθυμεις να δουλεψεις σαν πωλητης και μετα σου παρουσιαζει τη θεση και τι απαιτουν απο εσενα, σου λεει το μισθο (τοτε μου ειχε 900 ευρω μικτα πριν 3-4 χρονια. Ψαρωνεις γιατι νομιζεις οτι εχεις ήδη προσληφθει :-D

κατα τα αλλα φιλικη διαθεση και οχι ψαρωτικη...σε σχεση με αλλες συνεντευξεις που εχω παει και που με εφεραν σε δυσκολη θέση και με μειωσαν.

Αν πριν 3-4 χρόνια κάναν 5 μήνες να απαντήσουν και 6 μήνες να σε ακυρώσουν και μιλούσαμε για 900 μικρά δηλαδή καμιά 750 καθαρά τότε φαντάσου τι θα γίνεται τώρα...

 

Πάντως στην ίδια κατηγορία υπάρχουν νομίζω (χωρίς να ξέρω) πιο αξιολογοι εργοδότες.

Πχ σε Κωτσόβολο γνώρισα πωλητή που ήταν πολλά χρόνια στο κατάστημα. Σε γερμανό στα χανιά 2-3 υπάλληλοι είναι οι ίδιοι εδώ και 8-9 χρόνια.

 

Σε wind πρόσφατα γνώρισα κοπέλα που ήταν εκεί 2 χρόνια και σε γερμανό θεσσαλονίκης ο άλλος έκλεινε 3ετία...

Και με καλύτερους μισθούς.

 

Όχι ανα 3 μηνες νεο προσωπικό.

ΓΙαυτό είναι και το μόνο που έχει συχνά ανοιχτές θέσεις γιατί τους έχει αναλώσιμους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν πολύ βιάζεσαι εσύ.

όπως σου είπαν, αυτοματοποιημένο είναι το κείμενο.

 

είχα κάνει κι εγώ αίτηση ένα φεγγάρι και με καλέσαν σε συνέντευξη αλλά δε θυμάμαι και πολλά. θα πέρασαν 6 χρόνια από τότε.

δε με πήραν όμως.

 

το αστείο είναι ότι πριν κάποιες μέρες έλαβα ένα Mail απο αυτούς που έλεγε ότι με ευχαριστούν αλλά δε κάνω για τη θέση.

τι εννοεί  ο ποιητής;

προφανώς απάντησαν σε ένα Mail που τους είχα στείλει πριν 2 χρόνια περίπου. ότι να ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ γω περασα απο συνεντευξη τον Οκτωβρη στην οποια το μονο που με ρωτησε για την θεση που ενδιαφερομουνα(πωλητης κινητης τηλεφωνιας)ηταν ποια λογισμικα υπαρχουν.Οι υπολοιπες ηταν του τυπου "πως ειναι ο χαρακτηρας σου","τι θα αλλαζες στον εαυτο σου" κ κατι τετοια :-( Απο θεμα χρηματων αν θυμαμαι καλα ηταν 850ευρω πανω κατω για 8ωρο.Την απαντηση αν κ αρνητικη δεν αργησαν να την δωσουν.Μετα απο κανα μηνα ξαναεστειλα βιογραφικο γιατι εψαχναν παλι κ μου απαντησαν με e-mail οτι δεν κανω για την θεση. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...