Προς το περιεχόμενο

Παλιο pc


NIKOSKURT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες
λοιπον εχω ενα pc 5 χρονια τωρα... αλλα βλεπω  δεν τραβαει πλεων... πολυ αργος σε πολλα (ο σκληρος παιζει να τα εχει φτυσει) για παιχνιδια μην το αναλυσουμε καλητερα κτλ ! κανει την δουλεια για αυτα που κανω αλλα με φερνει σε σημειο να το σπασω καποιες φορες .
μερικα specs ειναι αυτα :
 

 

 Intel Core 2 Duo E8400, 3200 MHz
 Asus P5GC-MX/1333 
 2048 MB  - DDR2
2x  SEAGATE  ST3250310AS  (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)
NVIDIA GeForce 8600 GT  (512 MB)
Win XP Pro


μπορω να το κανω κατι με λιγα χρηματα μεχρι να ερθει η στιγμη που θα παρω ενα νεο κουτι ?

το δουλευω σερφαρισμα ,ταινιες, video editting (αν και σκαω μεχρι να γινει) και κανα παιχνιδακι που και που (αυτα που παιζει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα έχει ''παίξει'' ο δίσκος (τρέξε το διαγνωστικό της seagate για να το διαπιστώσεις) άλλαξέ τον ,αν όχι τότε κάνε ένα format και κάνε ''φρέσκια'' εγκατάσταση λειτουργικού(αν έχεις πολύ καιρό να κάνεις),κατά τα άλλα άποψή μου μην αλλάξεις τίποτα μέχρι να πάρεις κάτι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκληρος ο βασικος δεν μου βγαζει error με τετια προγραματακια .. αλλα φαινετε οτι ζοριζετε πολυ..και μετα απο φρεσκοφορμαρισμα!
γενικα ολο το pc δειχνει οτι δεν παει καλα . αντιγραφη σε στικακια υλικο σε 10 λεπτα ενω παλιοτερα ηταν 1-2 λεπτα . ενα παραδειγμα!

τωρα για λεφτα .... αν αξιζει για κατι καλητερο και να δω διαφορα ... 100-150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το HD Sentinel και δες τον σκληρό σου...

Αυτός ευθύνεται που καθυστερεί...

 

Πάρε άλλα 2 gb μνήμη και εναν ssd...

Αυτά θα σου έλεγα να κάνεις εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Sentinel βγαζει στον βασικο και δευτερο 100% health & performance
απλα στον βασικο εχει το παρακατω
 

 

Problems occurred between the communication of the disk and the host 246 times.

No actions needed.

η mobo δεν εχει αλλα slot για ram παντως
εκτος αν παω σε 2x2gb
τωρα για SSD θα δουλευει καλα η αδικα θα τον παρω?
το ψαχνω το ψαχνω και δεν ξερω αν αξιζει η οχι να το στρωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον φίλο antwni εγώ.Ξεκίνα με μια μεταχειρισμένη 2gb ram και πάρε έναν ssd.Θα τον κρατήσεις και για το επόμενο σύστημα,μη κοιτάς που θα είναι sata 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκληρος ο βασικος δεν μου βγαζει error με τετια προγραματακια .. αλλα φαινετε οτι ζοριζετε πολυ..και μετα απο φρεσκοφορμαρισμα!

γενικα ολο το pc δειχνει οτι δεν παει καλα . αντιγραφη σε στικακια υλικο σε 10 λεπτα ενω παλιοτερα ηταν 1-2 λεπτα . ενα παραδειγμα!

 

τωρα για λεφτα .... αν αξιζει για κατι καλητερο και να δω διαφορα ... 100-150

Τη sp έχεις;;Λογικά σου τα βλέπει σαν usb1 αντί για 2 για να γράφει τόσο αργά,έχω την ίδια μητρική και αν έχεις κάνει overclock κοίταξέ το γιατί δεν lockάρει την pci και χάνει τον συγχρονισμό με τους δίσκους,για το communication αυτό.

Τώρα viedo χωρίς cuda cores δύσκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη sp έχεις;;Λογικά σου τα βλέπει σαν usb1 αντί για 2 για να γράφει τόσο αργά,έχω την ίδια μητρική και αν έχεις κάνει overclock κοίταξέ το γιατί δεν lockάρει την pci και χάνει τον συγχρονισμό με τους δίσκους,για το communication αυτό.

Τώρα viedo χωρίς cuda cores δύσκολα...

 

sp3 εχω . εχω δοκιμασει τα παντα με τα usb αλλα δεν .... καποιο σκαλωμα θα εχει φαει...

και με ΟC η χωρις παλι τα ιδια κανει το communication ... τελοσπαντων .... φαινετε οτι τα εχει φαει τα ψωμια του..

η θα παω σε 4 gb ram + ssd και καμια VGA καλυτερη η θα περιμενω για νεο συστημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι ή μνημη + SSD ή μνημη + VGA.

 

με το πρωτο θα αλλαξει ολη η εμπειρια χρησης του πισι σου με το δευτερο θα μπορεις να παιξεις αξιοπρεπως ολα τα καινουρια παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μην εχεις βαλει σωστα τους drivers της μητρικης. Στο δικο μου συστημα που ειναι παρομοιο με το δικο σου επρεπε να κανω ινσταλ το intel inf configuration utility. Ακομα και μετα απο καθαρη εγκατασταση xp sp3, μου εβγαζε καποιες αγνωστες συσκευες της μητρικης : ethernet audio klp αλλα το συστημα σερνοταν. Οdriver υπηρχε και στο cd εγκαταστασης και θα εμπαινε αν εκανα automatic εγκατασταση απο το autorun του cd. την πρωτη φορα το 2008 με το sp 2 το ειχα κανει αλλα μετα με το sp3 εκανα μαγκιες και ετρωγα τρλελα σκαλωματα. Γκουυγκλαρε το και θα δεις .

 

Αποστολή από το GT-S5570 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...