Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το mecool m8s pro s912 3 ddr4 / 16 gb ειναι εξαντλημενο στο banggood ξεστοκαρισαν και δεν θα ξαναφερουν μοου ειπαν στο chat αρα ....θα βγουν αλλα μηχανακια ή θα βγαλει προσφορά μετα 32gb που εχει τιμη στο ...θεο τωρα (72$)

Πάρα πολύ ωραία. Αν αποφασίσεις οτι σου θέλεις το συγκεκριμένο, περιμένεις να βγάλει προσφορα για το 3/32 (το ίδιο ειναι) ή βρίσκεις άλλη πηγή να το αγοράσεις. 

 

Οταν γραφω εμπειρίες χρήσης, δεν τα γραφω γιατί "ζπρωχνω" κάποιο site ή κάποιες πωλήσεις. Εγω ΔΕΝ ειμαι κουπονάς. Είμαι χρήστης και γράφω αυτά που θα ήθελα να διαβάσω απο άλλους χρήστες. Επισης το hands on εχει και την έννοια ανταλλαγής ιδεων/λύσεων μεταξύ χρηστών που εχουν το ιδιο προβλημα. 

 

Π.χ. η απενεργοποιηση hdmi sec που ανεφερε ο mples δεν ειχε σκοπό να πουλήσει, αλλά παρέθεσε λύση προβλήματος που εντοπισα και σαν χρήστης με ενοχλούσε. Επισης εσυ παλιότερα ρωτούσες για το συγκεκριμένο αν ειναι rooted, αν εχει nav bar, κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια το χαλασμένο κουτί δεν είναι το m8s pro 3g s912 είναι το 2g 905x

Tο m8s 3g s912 είναι άψογο 

Σωστός που το ανέφερες. Επιβεβαιώνει αυτό που διαβασα σε άλλα fora. Βγήκανε διάφορες παρτίδες m8s pro με επεξεργαστή s905x. Οι περισσότερες φορούσαν emmc της samsung και κάποιες emmc sec 701 AJNB4R, τα οποία ήταν προβληματικά (checksum errors). Εκεί οι μονη λύση ήταν αντικατάσταση της συσκευής, οποτε μια χαρά ξηγήθηκε το banggood με το refund. To οτι σου δουλευει με librelec ήταν ανελπιστο θετικό. Σίγουρα και αυτό θα βγάζεις errors στα logs του, αλλά αφου δουλευει ... μια χαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο παραλαμβανω το Beelink GT1 Ultimate 3/32

 

Θα βαλω netflix και terrarium (Δεν μπορω να βρω το official site)

 

Καποια tips και προτασεις πως να το στησω? Ειναι η πρωτη μου επαφη με Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραία. Αν αποφασίσεις οτι σου θέλεις το συγκεκριμένο, περιμένεις να βγάλει προσφορα για το 3/32 (το ίδιο ειναι) ή βρίσκεις άλλη πηγή να το αγοράσεις.

 

Οταν γραφω εμπειρίες χρήσης, δεν τα γραφω γιατί "ζπρωχνω" κάποιο site ή κάποιες πωλήσεις. Εγω ΔΕΝ ειμαι κουπονάς. Είμαι χρήστης και γράφω αυτά που θα ήθελα να διαβάσω απο άλλους χρήστες. Επισης το hands on εχει και την έννοια ανταλλαγής ιδεων/λύσεων μεταξύ χρηστών που εχουν το ιδιο προβλημα.

 

Π.χ. η απενεργοποιηση hdmi sec που ανεφερε ο mples δεν ειχε σκοπό να πουλήσει, αλλά παρέθεσε λύση προβλήματος που εντοπισα και σαν χρήστης με ενοχλούσε. Επισης εσυ παλιότερα ρωτούσες για το συγκεκριμένο αν ειναι rooted, αν εχει nav bar, κλπ

Θα με ενδιεφερε κι το cooleme s912 2/32 το οποιο θα ειναι διαθεσιμο το νεο ετος στο banggood εχω την εκδοση 2/16 και ειμαι ευχαριστημενος απο kodi και browsing δεν ζητω κι περισσοτερα).

Συμφωνω οτι εδω ειμαστε για να μοιραστουμε εμπειριες ,αποψεις ,γνωσεις και οχι να "σμπρωξουμε" προβληματικα box .

 

Αυριο παραλαμβανω το Beelink GT1 Ultimate 3/32 Θα βαλω netflix και terrarium (Δεν μπορω να βρω το official site) Καποια tips και προτασεις πως να το στησω? Ειναι η πρωτη μου επαφη με Android

Απο που το πηρες το boxaki ,με ποια μεταφορικη, ποσο καιρο εκανε να ρθει και ποσο. σε στοιχησε ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΡΩΤΟ (μικρο) update (update 1)  από το hands on review για το mecool m8s pro 3 ddr4/16 που εγραψα νωρίτερα στο

http://www.insomnia.gr/topic/480400-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-android-tv-box/page-203?do=findComment&comment=56164659

 

Για αυτό δε θέλω να αγοράζω καινουργια πραγματα. Αμα τα πιάσω δεν μπορω να κατσω ήσυχος και θέλω να τα σκαλίζω ακομα κι αν δεν εχω χρόνο. 

 

Λοιπον ... έβαλα την τελευταία OTA update για το boxακι. Οταν λεω ΟΤΑ update εννοώ τη νεα έκδοση rom απο τη μαμα εργοστάσιο. Πιο συγκεκριμένα έβαλα την έκδοση 20171030.162112.V0619 ενω πριν είχε την 20170712.142340.v0321. Μετά από λιγο σκάλισμα (παρατηρήσεις παρακάτω) στη λίστα to do εσβησα το "να αλλαξω τη rom" και έγραψα "να δοκιμάσω τις custom roms απο το freaktab".

  • Το update έγινε με στικακι usb. Κατεβασα την τελευταία rom, την εβαλα στο στικάκι (στο root, οχι σε υποφακελο), άνοιξα την εφαρμογή update (στο tv box) του έδειξα πιο αρχείο να πάρει, επελεξα το Wipe data και του ειπα να ξεκινησει. Η ολη διαδικασία ήταν σύντομη (τσίμα τσίμα εφτιαξα καφε) και το βρήκα έτοιμο με τη νεα rom.
  • Γλώσσα; Κινεζικα. Δε μασαμε. Την άλλαξα σε αγγλικα και αρχισα τις επανεκκινήσεις-δοκιμες. Σε ολες τις περιπτωσεις η επιλογη της γλώσσας δεν αλλαξε ακομα κι αν ειχα ενεργό το hdmi cec. Αρα αυτό το bug το φτιάξανε. 
  • Πάμε στην status bar. Αφαντη και αφαιρέθηκε και οποιαδήποτε δυνατότητα ρυθμισης για εμφάνιση της (οπως ειχε η προηγουμενη rom). Με δυο λογια με την παρουσα rom/launcher "δεν εκει status bar καρντιά μου". 
  • Notification bar ... άφαντη και αυτή και καμια ρυθμιση εμφανισης, ουτε άμμεσα, ουτε έμμεσα.
  • To app bcenter ( com.android.bb.ctr ) ακομα στα εγκατεστημένα apps και μάλιστα ενεργό. 
  • Στο drm info ειδα οτι παραμένει DRM WIdevine Level 1 αλλα ειπαμε οι τελικες δοκιμες netflix/youtube θα δείξουν τι πραγματικά συμβαίνει.
  • Τώρα βρήκα εγκατεστημένο το stbemu (iptv viewer) αλλά δε θυμάμαι αν ήταν η free ή pro έκδοση. Αλλωστε δεν εχω iptv subscription οποτε μικρό το όφελος να ασχοληθώ. 

 

Δεν ασχολήθηκα με τίποτα αλλο, γιατί σίγουρα θα φάει ξήλωμα για να μπει custom rom. Γενικά είχα την αίσθηση, οτι φτιάξανε 2-3 πραγματάκια αλλά το κυριότερο ΕΚΡΥΨΑΝ πολλά περισσότερα. Δε θα μπω στη διαδικασία να τη σκαλίσω παραπάνω. Εκεί που βάζω κωδικους, θελω να ξερω (εστω ψιλοξέρω) τι γινεται. Μάλιστα σε όσους εχουν αυτό το boxακι προτείνω σφόδρα να ψαχτουν πως θα βαλουν custom rom. 

 

Δεν ξέρω πότε θα κάνω και γράψω το επομενο update. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε με το  update που εκανες η ρομ εγινε ATV γιαυτο δεν εχει μπαρα 

 

αν θες μπαρα βαλε την nano απο φρικταμπ η φλασαρε αυτην που ειχες στην αρχη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε isay, γιατί δεν απεγκαθηστάς ότι δεν σε αρέσει μέσω TiBu; ή Κάνε το freeze .Μη τα βλέπεις όλα θεωρίες συνωμοσίας

Δηλαδη θεωρείς θεωρίες συνωμοσίας το να δουλευει κάτι χωρίς να χρειάζεται να του βάλεις χοντρο χέρι, ώστε να είναι λειτουργικό και ασφαλες; Με ξεπερνάει. Με το ασφάλεια εννοω και φυσική και ψηφιακή.

 

Εντάξει ξέρω οτι τα κινεζικα boxes εχουν το κουσούρι οτι είναι στα όρια της ποιότητας και "ό,τι πληρώνεις παιρνεις" αυτό όμως δε σημαίνει οτι πρεπει να μένουμε στον ωχαδερφισμο. Οταν καποιος εχει τις γνώσεις, μπορει να το πάει παραπέρα αλλά εμμεσα εχει και την υποχρέωση προς άλλους να τους δείξει πως να πάνε και αυτοί παραπέρα. Οποιος δεν θελει να ακουσει, επιλογή και δικαιωμά του.

 

Πριν 2 μήνες ήμουν Αθήνα και πήγα απο ένα φίλο και συναδερφο να χρησιμοποιήσω ενα κολλητήρι του για μια μικροεπισκευή. Μου δίνει ένα κολλητήρι χωρίς γείωση και του βαζω γκάζια (ειπαμε ειναι φίλος). Μου απάντησε κάτι του στυλ "εντάξει χαλάρωσε, δεν εγίνε και τιποτα". Δεν του την ειπα σε καμια περιπτωση για το κόστος αγοράς, αλλά για την ασφάλεια του. Τελικά έκατσα και του άλλαξα φις και του έβαλα και γείωση σε 2 τετοια κολλητήρια που ειχε. 

 

Πάμε πισω στο tv box. Ναι εννοείται οτι μπορούσα να ξηλώσω/freeze οτι δε μου αρέσει, να αλλάξω launcher, γενικά να του αλλάξω τα μάτια. Γνωρίζω να το κανω και αν δε γνωρίζω γνωρίζω που να ψαξω. Αν λοιπον το έβλεπα εγωιστικά θα το έκανα και δεν θα εγραφα τιποτα στο forum. Αντίθετα επειδή υπάρχουν δεκαδες αλλοι με το ιδιο ή αναλογο box, γράφω πραγματα για όλους, γιατί έτσι έμαθα και εγω απο κάποιους άλλους μπουνταλάδες (σαν εμένα) που έγραφαν. Αν τα διαβάσουν/εφαρμόσουν δεν με ενδιαφέρει.

 

Κατ'άλλα το μηχανάκι φυσάει πραγματικά. Δεν εχω μετανοιώσει ουτε λεπτό για την αγορα. Δεδομένου οτι θα πέσει reset και καλό στησιμο, του έχωσα οτι σαβουρα βρήκα για δοκιμές (πάντα χωρίς κωδικούς). Δε μάσησε πουθενα. Μονο παιχνίδι δε δοκίμασα γιατί δεν πολυασχολούμαι. Οτι ειχε να κανει με αναπαργωγή media (offline ή online) με kodi, terratium,showbox,mediaplayer πήγαινε αέρα. 

 

Τι είναι το TiBu; Titanium Backup. Δεν το δουλευω γιατί δεν με εξυπηρετεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δίνει ένα κολλητήρι χωρίς γείωση

Σόρρυ για το οφφ τόπικ αλλά επειδή είμαι παντελώς άσχετος, πως διακρίνεις αν ένα κολλητήρι έχει γείωση ή όχι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το φις. Αν είναι σουκο με γειωση ή οχι. 

Βεβαια και η ηλεκτρική μου δεν εχει γειωση αλλά εκεί δεδομένου της πλαστικουρας κάνω οτι δεν το βλέπω και δεν εχω άμεση επαφή με υπολοιπα μεταλλικά μέρη (οπως σε επισκευες με πλακέτες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που το πηρες το boxaki ,με ποια μεταφορικη, ποσο καιρο εκανε να ρθει και ποσο. σε στοιχησε ?

 

Το πηρα απο το Γαλλικο Amazon τελικη με μεταφορικα 91 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το φις. Αν είναι σουκο με γειωση ή οχι. 

Βεβαια και η ηλεκτρική μου δεν εχει γειωση αλλά εκεί δεδομένου της πλαστικουρας κάνω οτι δεν το βλέπω και δεν εχω άμεση επαφή με υπολοιπα μεταλλικά μέρη (οπως σε επισκευες με πλακέτες)

Κατατοπιστικός, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το φις. Αν είναι σουκο με γειωση ή οχι. 

Βεβαια και η ηλεκτρική μου δεν εχει γειωση αλλά εκεί δεδομένου της πλαστικουρας κάνω οτι δεν το βλέπω και δεν εχω άμεση επαφή με υπολοιπα μεταλλικά μέρη (οπως σε επισκευες με πλακέτες)

η γείωση είναι ένας από τους πολλούς τρόπους προστασίας από την έμμεση επαφή, αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος προστασίας σε οποιαδήποτε συσκευή που φυσικά συμπεριλαμβάνει και τα κολλητήρια και τις ξυριστικές μηχανές, η γείωση δεν είναι απαραίτητη και δεν χρησιμοποιείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θεωρείς θεωρίες συνωμοσίας το να δουλευει κάτι χωρίς να χρειάζεται να του βάλεις χοντρο χέρι, ώστε να είναι λειτουργικό και ασφαλες; Με ξεπερνάει. Με το ασφάλεια εννοω και φυσική και ψηφιακή.

 

Εντάξει ξέρω οτι τα κινεζικα boxes εχουν το κουσούρι οτι είναι στα όρια της ποιότητας και "ό,τι πληρώνεις παιρνεις" αυτό όμως δε σημαίνει οτι πρεπει να μένουμε στον ωχαδερφισμο. Οταν καποιος εχει τις γνώσεις, μπορει να το πάει παραπέρα αλλά εμμεσα εχει και την υποχρέωση προς άλλους να τους δείξει πως να πάνε και αυτοί παραπέρα. Οποιος δεν θελει να ακουσει, επιλογή και δικαιωμά του.

 

Πριν 2 μήνες ήμουν Αθήνα και πήγα απο ένα φίλο και συναδερφο να χρησιμοποιήσω ενα κολλητήρι του για μια μικροεπισκευή. Μου δίνει ένα κολλητήρι χωρίς γείωση και του βαζω γκάζια (ειπαμε ειναι φίλος). Μου απάντησε κάτι του στυλ "εντάξει χαλάρωσε, δεν εγίνε και τιποτα". Δεν του την ειπα σε καμια περιπτωση για το κόστος αγοράς, αλλά για την ασφάλεια του. Τελικά έκατσα και του άλλαξα φις και του έβαλα και γείωση σε 2 τετοια κολλητήρια που ειχε.

 

Πάμε πισω στο tv box. Ναι εννοείται οτι μπορούσα να ξηλώσω/freeze οτι δε μου αρέσει, να αλλάξω launcher, γενικά να του αλλάξω τα μάτια. Γνωρίζω να το κανω και αν δε γνωρίζω γνωρίζω που να ψαξω. Αν λοιπον το έβλεπα εγωιστικά θα το έκανα και δεν θα εγραφα τιποτα στο forum. Αντίθετα επειδή υπάρχουν δεκαδες αλλοι με το ιδιο ή αναλογο box, γράφω πραγματα για όλους, γιατί έτσι έμαθα και εγω απο κάποιους άλλους μπουνταλάδες (σαν εμένα) που έγραφαν. Αν τα διαβάσουν/εφαρμόσουν δεν με ενδιαφέρει.

 

Κατ'άλλα το μηχανάκι φυσάει πραγματικά. Δεν εχω μετανοιώσει ουτε λεπτό για την αγορα. Δεδομένου οτι θα πέσει reset και καλό στησιμο, του έχωσα οτι σαβουρα βρήκα για δοκιμές (πάντα χωρίς κωδικούς). Δε μάσησε πουθενα. Μονο παιχνίδι δε δοκίμασα γιατί δεν πολυασχολούμαι. Οτι ειχε να κανει με αναπαργωγή media (offline ή online) με kodi, terratium,showbox,mediaplayer πήγαινε αέρα.

 

Τι είναι το TiBu; Titanium Backup. Δεν το δουλευω γιατί δεν με εξυπηρετεί.

Εάν γνωρίζεις τι ψωνίζεις, μια χαρά είναι τα κουτιά τα κινέζικα.κουβέντα κάνουμε μην αρπάζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...