Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zalisleo είπε

M8S PRO 3G Ram DDR4 16G Rom 

Σε ηρεμια ηταν 43 - 45 βαθμους ,, και με youtube HD ,, πιαχνιδια , netflix , ανεβαζε 68-70 

με τον ανεμιστηρα δε ξεπερναει ποτέ τους 42 βαθμους

IMG_20180104_005813.jpg

Πως εκανες την πατεντα ? το τρυπησες απο πανω?

Ενδιαφερομε για tv box s912 3gb ram και 16-32gb rom.
Ποια απο τα box αυτα ειναι vfm σε αυτη την κατηγορια οσο αφορα :
-Ελειψη προβληματων λειτουργιας
- να ανεβαζει θερμοκρασια κατα τη χρηση ( οχι το καλοκαιρι )
Γνωμες χρηστων θα βοηθουσαν πολυ.
Μερικα απο αυτα Belling gt1 ultimate , mecool m8s pro ,tanix tx92,z69 plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, p_under είπε

Με ποιο προγραμμα παρακολουθεις θερμοκρασιες? 

Επισης να φανταστω οτι εχεις κανει τρυπα, αλλα γιατι εχεις το φανακι pull και οχι push? 

Με το CPU Monitor  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glgjing.stark

1. εχει επιλογη να δείχνει παντα την θερμοκρασια (always on top) ,ακομα και αν βλεπεις ταινια σε full screen

2 .Εκανα τρυπα με ποτηροτρυπανο 36 mm ακριβως απο πανω απο την ψυκτρα του επεξεργαστη , αφου πρωτα

ελυσα το καπακι , για να μην γινει ζημια στην πλακετα.

Ειναι γνωστο οτι η ζεστη ανεβαινει προς τα πανω . το κουτακι εχει πολλες τρυπες στον πατο και περιμετρικα. απο εκει μπαινει αερας μεσα. 

Βγαζοντας τον αερα εξω (pull) απο το πανω μερος, επιτυνχανεται μεγαλυτερος βαθμος ψυξης ,και μενει και δροσερο το περιβλημα ,για αυτο οι ανεμιστηρες στα desktop , παντα τραβουν τον αερα προς τα εξω 

,, Πειτε και εμανα καποιο αξιοπιστο οικονομικο , ασυρματο gamepad , που να δουλευει καλα με αυτο το tv-box

-----

το παραπανω απαντα και στον powerup

 

 

Επεξ/σία από zalisleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2018 στις 1:22 ΜΜ, Passenger80 είπε

Καλησπέρα και καλή χρόνια!

Ψάχνω για ένα Android tv stick για kodi κυρίως, για μια τηλεόραση Hd αρα δε με ενδιαφέρει το 4Κ. Έχω δει το amazon fire stick (με κάποια εταιρία μεταφοράς πακέτων αφού δεν στέλνει Αθηνα) αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα (50-60). Δεν θέλω ολόκληρο box γιατί δεν έχω χώρο, η τηλεόραση είναι με βάση στον τοίχο σε δωμάτιο.

Μακριά από stick θα κανεις μια τρύπα στο νερό είναι άχρηστα όλα 

Πάρε κανονικό κουτί υπάρχουν λύσεις ακόμα και αν δεν έχεις χώρο 

Επεξ/σία από mples
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρόνια!εχω ενα tvbox v88plus και μου κολαει στο android οταν ανοιγει και δεν κανει τιποτα !

εκανα hard reset μετα παο κανενα μηνα παλι τα ιδια!αν ξερει καποιοσ κατι παρακαλω να μου πει ευχαριστω !

καλη χρονια να εχουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, zalisleo είπε

M8S PRO 3G Ram DDR4 16G Rom 

Σε ηρεμια ηταν 43 - 45 βαθμους ,, και με youtube HD ,, πιαχνιδια , netflix , ανεβαζε 68-70 

με τον ανεμιστηρα δε ξεπερναει ποτέ τους 42 βαθμους

Ωραία πατέντα. 

Να βάλω και εγω την αντίστοιχη δική μου.
 

Spoiler

 

pano.jpg

 

kato.jpg

 

Επέλεξα ανεμιστηράκι 5V και για τροφοδοσία κόλλησα τους ακροδέκτες απευθείας στα +/ - μιας εκ των usb, δηλαδη παιρνει τροφοδοσία απευθείας απο την usb. Ετσι όταν αναβω το box, δουλευει και ο ανεμιστήρας (και το αναποδο). 

Στο πάνω μέρος εκανα μια ωραία τρύπα με το dremel και 4 τρύπες των 3mm. Εβαλα 3 φρεζάτες βίδες μήκους 15mm με παξιμάδι. Απο την 4η τρύπα οδήγησα την τροφοδοσία του fan μέχρι κάτω απο την πλακέτα, όπου εγινε η κόλληση(με κολλητήρι)  και επισης στερέωση του καλωδίου (με απλή θερμόκολλα). 

Μετα απο δοκιμές προτίμησα την PUSH κατάσταση γιατί το ανεμιστηρακι φυσα απευθείας το heat sink, το δροσίζει άμεσα και διαχέει τον αερα απο τις πλαινες σχισμές, ψύχοντας ενεργά όλο το πάνω μέρος της πλακέτας. Οταν δουλευει το fan άνετα νοιώθεις τον αερα να βγαίνει απο τα πλάγια. 

Για το κάτω καπάκι, το βασικό είναι τα "μεγαλα ποδαράκια" για να σηκωθεί απο το έδαφος. Στα πλαισια υπερβολής έκανα και μια (προχειρη και άσχημη) οριζόντια γρίλια στη μέση που ειναι και η cpu. Το κάτω καπάκι δρουσε ως "μονωτικό". Αυτό δεν ειναι αναγκαίο, απλα στα όρια της υπερβολής. 

Εκτεταμένες δοκιμές ΔΕΝ εχω κάνει ακομα, αλλα τα πρωτα δείγματα ήταν πολύ θετικά. Το μόνο που δεν εκανα απο τα αρχικά σχέδια, ήταν να βάλω κάποιο εσωτερικό connector για το fan, ώστε αν χρειαστεί να κάνω αλλαγή fan να γίνει ευκολα. Οταν μετα απο καιρό αρχίσει να σφυρα το fan, θα το αλλάξω και τοτε θα μπει και ο connector.

Οποιος το δοκιμάσει να εχει κατα νου οτι ετσι χανεται η εγγύηση. Τα ποδαράκια ειναι το λιγοτερο αναγκαίο και αν κάποιος αρκεστεί σε αυτά καλo θα ήταν να βάλει και διαφορετικά ύψη (μπρος πίσω ή δεξια-αριστερα) για να υπάρχει κλίση και ευκολοτερη ροή αερα).

 

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να και το τι  ειχα κανει εγω στο θεμα ψυξης  για ενα  φιλο :

 

Spoiler
Στις 20/12/2017 στις 10:00 ΜΜ, villasg είπε

 

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, γιατί μόλις ανέβηκε στις προσφορές του itechnews.gr, το Banggood έχει σε προσφορά πολλά tv box μέχρι τις 15/1, που παίρνουν το Χρυσό βραβείο. Εάν θέλει κάποιος να πάρει tv box, δείτε μήπως σας κάνει κάποιο από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, newsformobiles είπε

Ενημερωτικά, γιατί μόλις ανέβηκε στις προσφορές του itechnews.gr, το Banggood έχει σε προσφορά πολλά tv box μέχρι τις 15/1, που παίρνουν το Χρυσό βραβείο. Εάν θέλει κάποιος να πάρει tv box, δείτε μήπως σας κάνει κάποιο από εκεί.

Ασε τα κουπονοκόλπα ...

Απευθείας link https://www.banggood.com/collection-4987.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, isay είπε

Ασε τα κουπονοκόλπα ...

Απευθείας link https://www.banggood.com/collection-4987.html

Δεν έδωσα λινκ για κουπονοκόλπα, ενημέρωσα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά ! προσφατα αγορασα τηλεωραση 4Κ βαρεθηκα να συνδεω το λαπτοπ  για ταινιες και σειρες και  ψαχνω για tvbox θα ηθελα να παιζει 4κ απο εξωτερικο σκληρο (γιατι streaming me 10mbps  χλωμο να τρεχει 4k) , kodi χωρις σκαλοματα και  iptv playlist να τρεχει και εκει καλα ξερετε  τπτ να με φτιαξετε max 80 euro 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, isay είπε

Ωραία πατέντα. 

Να βάλω και εγω την αντίστοιχη δική μου.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

pano.jpg

kato.jpg

Επέλεξα ανεμιστηράκι 5V και για τροφοδοσία κόλλησα τους ακροδέκτες απευθείας στα +/ - μιας εκ των usb, δηλαδη παιρνει τροφοδοσία απευθείας απο την usb. Ετσι όταν αναβω το box, δουλευει και ο ανεμιστήρας (και το αναποδο). 

Στο πάνω μέρος εκανα μια ωραία τρύπα με το dremel και 4 τρύπες των 3mm. Εβαλα 3 φρεζάτες βίδες μήκους 15mm με παξιμάδι. Απο την 4η τρύπα οδήγησα την τροφοδοσία του fan μέχρι κάτω απο την πλακέτα, όπου εγινε η κόλληση(με κολλητήρι)  και επισης στερέωση του καλωδίου (με απλή θερμόκολλα). 

Μετα απο δοκιμές προτίμησα την PUSH κατάσταση γιατί το ανεμιστηρακι φυσα απευθείας το heat sink, το δροσίζει άμεσα και διαχέει τον αερα απο τις πλαινες σχισμές, ψύχοντας ενεργά όλο το πάνω μέρος της πλακέτας. Οταν δουλευει το fan άνετα νοιώθεις τον αερα να βγαίνει απο τα πλάγια. 

Για το κάτω καπάκι, το βασικό είναι τα "μεγαλα ποδαράκια" για να σηκωθεί απο το έδαφος. Στα πλαισια υπερβολής έκανα και μια (προχειρη και άσχημη) οριζόντια γρίλια στη μέση που ειναι και η cpu. Το κάτω καπάκι δρουσε ως "μονωτικό". Αυτό δεν ειναι αναγκαίο, απλα στα όρια της υπερβολής. 

Εκτεταμένες δοκιμές ΔΕΝ εχω κάνει ακομα, αλλα τα πρωτα δείγματα ήταν πολύ θετικά. Το μόνο που δεν εκανα απο τα αρχικά σχέδια, ήταν να βάλω κάποιο εσωτερικό connector για το fan, ώστε αν χρειαστεί να κάνω αλλαγή fan να γίνει ευκολα. Οταν μετα απο καιρό αρχίσει να σφυρα το fan, θα το αλλάξω και τοτε θα μπει και ο connector.

Οποιος το δοκιμάσει να εχει κατα νου οτι ετσι χανεται η εγγύηση. Τα ποδαράκια ειναι το λιγοτερο αναγκαίο και αν κάποιος αρκεστεί σε αυτά καλo θα ήταν να βάλει και διαφορετικά ύψη (μπρος πίσω ή δεξια-αριστερα) για να υπάρχει κλίση και ευκολοτερη ροή αερα).

Περιμενω τα 5 βολτ ανεμιστηρακια απο ebay , να αντικαταστησω το 12 βολτο ,,και να συνδεσω το 5 στην USB , εσωτερικα , που δεν ειναι και οτι καλλιτερο γιατι τα fans εστω και τα 40mm τραβανε απο 100ma εως και 300 , Οι θυρες USB συνηθως δινουν μεχρι 400 . οποτε αν συνδεσεις ενα usb stick ή εναν εξωτερικο σκληρο χωρις τροφοδοσια , πιθανοτατα δε θα δουλευουν ,,και απο την αλλη μερια φορτώνει και το τροφοδοτικο του tv-box συνεχως

Η αποψη μου,,,, τα   καλλιτερα tv box ,   ειναι τα mini pc με windows ,, Εχω το pipo X7s , και το ΝΕΧΒΟΧ Τ9 , παιζουν τα παντα , και εχουν την ευελιξια ενος πληρους PC,,,, ειναι βεβαια λιγο ακριβοτερα απο τα android tv boxes..To επομενο tv box μου θα ειναι το BEELINK S1..8g ram ,64g rom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zalisleo είπε

Περιμενω τα 5 βολτ ανεμιστηρακια απο ebay , να αντικαταστησω το 12 βολτο ,,και να συνδεσω το 5 στην USB , εσωτερικα , που δεν ειναι και οτι καλλιτερο γιατι τα fans εστω και τα 40mm τραβανε απο 100ma εως και 300 , Οι θυρες USB συνηθως δινουν μεχρι 400 . οποτε αν συνδεσεις ενα usb stick ή εναν εξωτερικο σκληρο χωρις τροφοδοσια , πιθανοτατα δε θα δουλευουν ,,και απο την αλλη μερια φορτώνει και το τροφοδοτικο του tv-box συνεχως

 

Συμπνέουν οι σκέψεις μας και το θέμα της κατανάλωσης με προβληματισε δεδομένου οτι το boxακι εχει μονο 2 usb. Αυτό πουεφάρμοσα ειναι να "μαρκάρω" την "πατσαρισμένη" usb και εκεί να συνδεω μονο χαμηλούς καταναλωτες (δέκτη ασυρματου ποντικιού, μικρό και απλό στικάκι, κλπ) που τα σηκώνουν μια χαρα. Μέχρι τώρα δεν εχει χρειαστεί να συνδεσω σε κανενα απο τα boxακια μου εξωτερικό δισκο (δεν εχει τύχει). Δουλευω με streaming εσωτερικου δικτύου. Περιμένω έτσι κι αλλιώς ένα usb hub με εξωτερική τροφοδοσία αλλά είμαι επιφυλακτικός  γιατί πρώτα πρεπει να βρω hub που δεν περνά ρεύμα απο τη μια εξοδο usb στην άλλη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

Περιμένω έτσι κι αλλιώς ένα usb hub με εξωτερική τροφοδοσία αλλά είμαι επιφυλακτικός  γιατί πρώτα πρεπει να βρω hub που δεν περνά ρεύμα απο τη μια εξοδο usb στην άλλη. 

Αυτο με το hub με ενδιαφερει και εμενα, για εξηγησε το παραπανω με το ρευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p_under είπε

Αυτο με το hub με ενδιαφερει και εμενα, για εξηγησε το παραπανω με το ρευμα. 

Δεν βρίσκω τώρα ενα disassembly test video που εδειχνε αυτό που λεω, αλλα δες και το παρακατω βιντεο που δειχνει κάτι παρόμοιο.

https://www.youtube.com/watch?v=Uh6iKilgtG0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, newsformobiles είπε

Δεν έδωσα λινκ για κουπονοκόλπα, ενημέρωσα ;)

 

10 ώρες πριν, isay είπε

Ασε τα κουπονοκόλπα ...

Απευθείας link https://www.banggood.com/collection-4987.html

να επιβεβαιωσω? για να μην περασει τελ. βαζω priority line (+5€) ?

Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...