Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά.Μια βοήθεια.

Ψάχνω για android box αποκλειστικά και μόνο για χρήση για cosmote tv, οπότε όχι rootαρισμένο.

Τιμή 50-60 € περίπου.

Κάποια πρόταση;;;;;;;;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυρίως για χρήση Netflix (Kodi δεν δουλεύω και αν μου έρθει να δουλέψω έχω ένα Pi 3 να κάθεται) να προτιμήσω το Amazon Fire Stick ή να πάω σε Android Tv Box, όπως το Xiaomi Mi Box ας πούμε που δεν θέλει και σκάλισμα.

45€ το Fire Stick 60€ το Mi Box αν δεν περάσει τελωνείο

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας!!!

 

Μιας κι ο επίγειος αποκωδικοποιητής μας τα έχει ψιλοφτύσει, άρχισα να ψάχνω για κάποιον με DVB-T2 και στην πορεία έπεσα σε κάποια android tv boxes που τα κάνουν όλα και συμφέρουν.

 

Τι ψάχνουμε, λοιπόν. Κάτι που να έχει

  • Αποκωδικοποιητή DVB-T2 για τα ψωροκάναλα (γυναίκα γαρ)
  • Να παίζει από usb τα περισσότερα video formats με υπότιτλους
  • Να παίζει Netflix
  • Αν γίνεται να έχει wifi για dlna ή απλά wifi για πρόσβαση στο ίντερνετ (καλώδιο δεν παίζει)
  • Να έχει μια υποστήριξη από τον κατασκευαστή
  • Τιμή <100€

 

Η αγορά μπορεί να γίνει κι απ'το εξωτερικό. Απλά, όπως όλοι ξέρετε, αν γίνει από Κίνα να γλυτώσουμε το τελωνείο.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Επεξ/σία από Mpiftekis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήσου μόνο με mecool με επιγειο δέκτη. Δυστυχώς ειναι ακριβούτσικοι αλλα καλυπτουν αυτα που λες. Μονο προσεξε να παρεις φετινό (android 7) 

Αν δεν το βρεις απο ευρωπαική αποθήκη σε καλη τιμή, περιμενε 10-20 ημερες και ψάχνε για κουπονι απο banggood (σιγουρα θα βγαλει λόγω κινεζικου νεου ετους), Μεχρι τοτε θα εχει λυθει και το θεμα με priority line οποτε σε 20-30 ημερες σπιτι σου χωρίς τελωνειο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Το MECOOL KIII Pro ή το ΚΙΙ για τις απαιτήσεις μας παραπάν';

H δική σου τσέπη θα το καθορίσει. 

Με τα δικά μου γούστα θα πήγαινα σε soc s912. Επιβεβαιωσε όμως οτι το boxaki εχει L1 drm ωστε να εχεις netflix σε HD

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, isay είπε

H δική σου τσέπη θα το καθορίσει. 

Με τα δικά μου γούστα θα πήγαινα σε soc s912. Επιβεβαιωσε όμως οτι το boxaki εχει L1 drm ωστε να εχεις netflix σε HD

Λοιπόν, βάσει αυτών που με συμβούλεψες βρήκα αυτά. Πες μου αν είναι ΟΚ

  1. Aliexpress
  2. Geekbuying
  3. Banggood

Τώρα απλά περιμένω τις κινέζικες εκπτώσεις ή τις ευρωπαϊκές αποθήκες, ε;

 

Υ.Γ.: Aπό gearbest είδα ότι έιναι σε android 6.0, οπότε και το απέκλεισα. Έκανα καλά ή με firmware update θα πάει στο 7.0;

Επεξ/σία από Mpiftekis
Προσθήκη Υ.Γ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο banggood το εχει με android 6. Δεν ξερω αν θα πάρει android 7 ή αν ειναι παλια εκδοση. Ρώτησε τους γιατί μπορει να φερουν άλλο ή θα σου απαντησουν οτι παιρνει 7.

Απο αυτα που προτεινες με τις παρουσες συνθήκες δεν ψωνίζεις απο κανενα λόγω τελωνειου. Σε 3-4 ημερες που θα επανερθει το priority line του banggood θα μπορουσες να παραγγείλεις ή οπως σου ειπα νωριτερα να περιμενεις λιγο για τις εκπτώσεις με κουπονια (απο bangood). Αν τωρα το βρεις απο ευρωπαικές αποθήκες ψωνιζεις οποτε θες και οποτε σε συμφερει. 

Τέλος ρώτησε και στο gearbest γιατί διαβάζω οτι πολύ συντομα και αυτοι θα βάλουν πιο λογικό priority line (και οχι τα 30αρια που ζητανε τωρα). Σαν εταιρεία βεβαια δεν την εμπιστευομαι, αλλά μάθε πληροφορίες σαν τελεταία λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Εχω μια απορια που ισως φανει σε καποιους παιδικη αλλα προς το παρων δεν εχω βρει απαντηση.

Θελω ενα android tv box το οποιο θα συνδεθει με τηλεοραση μεσω hdmi απο οτι εχω καταλαβει και πανω στο οποιο θα εχει συνδεθει σκληρος δισκος μεσω usb 3 για αναπαραγωγη ταινιων full hd με ηχο dts-dtshd.Οι ταινιες εχουν μεγεθος συνηθως απο 8-9 gb εως και 20gb.

Η ερωτηση ειναι,θα μπορει να κανει αναπαραγωγη χωρις κολληματα?δλδ ενα καλο android tv box κανει για τετοια δουλεια?θα ειναι ομαλη η αναπαραγωγη της ταινιας η λογω μεγαλου αρχειου ταινιας θα υπαρχουν κολληματα?

Επισης για να εχω ηχο dts,πως θα συνδεθει ο ενισχυτης?με καλωδιο απο την τηλεοραση στον ενισχυτη η θα πρεπει να εχει εξοδο το android tv box που να στελνει το σημα απευθειας στον ενισχυτη?

Εχετε να προτεινετε καποιο μοντελο?

Ευχαριστω και συγνωμη αν ειναι λιγο χαζη η ερωτηση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα παιδια...
εχω να κανω ερωτηση, εχω ενα παλιο home cinema συγκεκριμενα αυτο
 https://www.superfi.co.uk/p-5158-discontinued-sony-davs888-dvdsacd-home-cinema-system-multi-region.aspx
υπαρχει περιπτωση να μπορει να συνδεθει με το tv box μου που ειναι αυτο(και δεν εχει ερθει ακομα)
http://www.tanix-box.com/project-view/tanix-tx3-mini-powered-amlogic-s905w-tv-box-android-7/
και να μπορει να παιξει 5.1?
και αν ναι πως?(καταλαβαινω οτι πρεπει να συνδεθει με οπτικη)αλλα μετα τι πρεπει να κανω?
θελω να συνδεσω το boxaki σε tv ή σε προτζεκτορα μεσω hdmi ειναι κριμα το παλιο home cinema να καθεται κ να μαραζωνει...

Επεξ/σία από takaros79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Καλημερα σε ολους.

Εχω μια απορια που ισως φανει σε καποιους παιδικη αλλα προς το παρων δεν εχω βρει απαντηση.

Θελω ενα android tv box το οποιο θα συνδεθει με τηλεοραση μεσω hdmi απο οτι εχω καταλαβει και πανω στο οποιο θα εχει συνδεθει σκληρος δισκος μεσω usb 3 για αναπαραγωγη ταινιων full hd με ηχο dts-dtshd.Οι ταινιες εχουν μεγεθος συνηθως απο 8-9 gb εως και 20gb.

Η ερωτηση ειναι,θα μπορει να κανει αναπαραγωγη χωρις κολληματα?δλδ ενα καλο android tv box κανει για τετοια δουλεια?θα ειναι ομαλη η αναπαραγωγη της ταινιας η λογω μεγαλου αρχειου ταινιας θα υπαρχουν κολληματα?

Ανετα δοκιμασμενο με Zidoo X8 ( usb 3 θυρα )

7 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Επισης για να εχω ηχο dts,πως θα συνδεθει ο ενισχυτης?με καλωδιο απο την τηλεοραση στον ενισχυτη η θα πρεπει να εχει εξοδο το android tv box που να στελνει το σημα απευθειας στον ενισχυτη?

Μεσω της θυρα OPTICAL ή passthough [ https://www.youtube.com/watch?v=yX5_TaAjfwM ]

7 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Εχετε να προτεινετε καποιο μοντελο?

ZIDOO X8

ZIDOO X9S

Διαβασε εδω να καταλαβεις τι καλουδια εχχουν : https://www.avforums.com/review/zidoo-x9s-x8-x10-android-tv-box-review.13067

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια βοήθεια παρακαλώ. Διάβασα παιδιά ότι σε πολλά TV box 4κ H96 Pro plus που γράφει επάνω όχι alfawayse κλπ έχουν θέμα με το μαμά τροφοδοτικό και αρκετοί χρήστες προτυνουν εκτός από άλλο καλώδιο HDMI και αγορά άλλο τροφοδοτικού 5v 3ah αντί 2ah που είναι ο μαμα ο κινέζικος.. Έχετε υπόψην σας γιαυτό το θέμα κάτι?? Δεν με πειράζει ας πάω να πάρω άλλο άμα είναι για καλύτερα.. Αλλά από 2ah σε 3ah μήπως έχω θέμα που θα είναι λίγο ποιο δυνατός η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι απο τους τυχερους  και δεν εχεις προβλημα με το απαραδεκτο η96 μην το πειραζεις καθολου

 

 να πας να παιξεις  τζοκερ 

 

και οχι με τα περισσότερα αμπερ δεν θα εχεις προβλημα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς φίλε μου με τα περιφερειακά η και με το ίδιο αυτό καθε αυτό..?? Καλώδιο οκ φορτιστή να πάρω άλλο η να δοκιμάσω αυτόν που θα έχει το πακέτο πρώτα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...