Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα box με 4κ για να παίζω Netflix, Disney plus , YouTube κλπ σε streaming αλλά και ταινίες που κατεβάζω μέσω usb/σκληρού δίσκου ή μέσω plex από τον υπολογιστή μου. Για την ώρα δεν έχω 4κ τηλεόραση αλλά μέχρι τα Χριστούγεννα θα αποκτήσω. Επίσης έχω ένα σύστημα home cinema με έναν pioneer ενισχυτή. 

Αναρωτιέμαι για τον ήχο dts/dolby είναι καλύτερα να συνδέσω το box στον ενισχυτή και από εκεί να φεύγει η εικόνα στην τηλεόραση ή πρώτα στην τηλεόραση και με μια οπτική ίνα ή hdmi να στέλνει τον ήχο στον ενισχυτή; Δεν ξέρω αν υποστηρίζουν dts/dolby τα box για να τα βάλω κατευθείαν στον ενισχυτή και αν είναι  θέμα τηλεόρασης/δικαιωμάτων εάν το συνδέσω πρώτα σε αυτήν. 

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα...

Μέχρι 100€ σκέφτομαι να δώσω αν μπορώ να πάρω κάτι αξιοπρεπές που να παίζει σίγουρα 4κ Netflix, Disney κλπ και να υποστηρίζει dts/dolby και να μη σέρνεται. 

Έχω ακούσει καλά λόγια για το mecool km2 plus και για το Google Chromecast with google tv (το άσπρο, το τελευταίο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ο ενίσχυτής έχει είσοδο hdmi  το μποξάκι στέλνει τον ήχο  μέσω τηλεόρασης αν αυτή συνδεθεί με την hdmi arc για Dolby Digital. 

Αναγκαστικά αν δεν έχει ο ενίσχυσης είσοδο hdmi τότε και αντίστοιχα σύνδεση και στον ενισχυτή με ψηφιακή. 

Αν δεν είναι certified το box από Netflix δεν θα πάρεις Dolby. Dts δεν υποστηρίζουν οι πλατφόρμες. 

DTS στο kodi από κατεβασμένες ταινίες και από το Xiaomi δεν ξέρω αν δίνει pass through. Δεν το έχω δοκιμάσει. Σε άλλα Κινεζοκούτια σε αυτή την περιπτωση βγάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nagapit είπε

Ο λόγος είναι το ethernet που έχει το km2plus. Για να κάνω το Xiaomi να έχει ethernet θα χρειαστώ πάνω κάτω το ίδιο μπάτζετ, συν ότι το km2 plus είναι φρεσκαδουρα

Εχε υποψιν οτι το  km2 εχει 100αρι ethernet.... οποτε αν εχεις 200αρα γραμμη ή σκοπευεις να βαλεις, μην περιμενεις να δεις πανω απο 95mbit στο ethernet. Oπως επισης, εχε υποψιν οτι ΔΕΝ υποστηριζει dolby vision. οπως επισης η mecool ΔΕΝ δινει ενημερωσεις. το πρώτο km2 με την εκδοση android που βγηκε, με αυτη θα μεινει. εβγαλαν το νεο μοντελο αντι να δωσουν ενημερωση android....

Aν με ρωτουσαν αν θα το προτεινα ή αν το επαιρνα παλι η απαντηση ειναι οχι. προτιμότερο να πηγαινα σε xiaomi με τα μισα σχεδον λεφτα (απο τα 100 που το βρισκεις) ή στο απλό  nvidia shieldtv που ειναι κοντα στα 120€..

55 λεπτά πριν, g_mateo είπε

Εκτός από xiaomi και mecool υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για netflix, youtube, disney, prime κλπ;

Μονο πιστοποιημενες συσκευες για να παιρνεις φουλ αναλυση οθονης. οποτε αν θες κατι "οικονομικο" πας σε πιστοποιημενη συσκευη αυτων των 2 εταιρειων που ανεφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Αν ο ενίσχυτής έχει είσοδο hdmi  το μποξάκι στέλνει τον ήχο  μέσω τηλεόρασης αν αυτή συνδεθεί με την hdmi arc για Dolby Digital. 

Αναγκαστικά αν δεν έχει ο ενίσχυσης είσοδο hdmi τότε και αντίστοιχα σύνδεση και στον ενισχυτή με ψηφιακή. 

Αν δεν είναι certified το box από Netflix δεν θα πάρεις Dolby. Dts δεν υποστηρίζουν οι πλατφόρμες. 

DTS στο kodi από κατεβασμένες ταινίες και από το Xiaomi δεν ξέρω αν δίνει pass through. Δεν το έχω δοκιμάσει. Σε άλλα Κινεζοκούτια σε αυτή την περιπτωση βγάζει. 

Ναι έχει θύρες hdmi ο ενισχυτής και arc. 

Γι'αυτό και δεν ξέρω ποιον τρόπο να διαλέξω. Αν υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα στον ήχο με μια από τις δύο περιπτώσεις. Κατευθείαν πάνω στον ενισχυτή ή πρώτα στην τηλεόραση.

Certified  box ψάχνω μόνο για να είμαι οκ.

Πιο προτείνετε; Αξίζει ένα από τα 2 που ανέφερα στο πρώτο ποστ; mecool km2 plus ή Google Chromecast with google tv 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kallair είπε

Aν με ρωτουσαν αν θα το προτεινα ή αν το επαιρνα παλι η απαντηση ειναι οχι. προτιμότερο να πηγαινα σε xiaomi με τα μισα σχεδον λεφτα (απο τα 100 που το βρισκεις) ή στο απλό  nvidia shieldtv που ειναι κοντα στα 120€..

Στα 100€ και εγω δεν θα το επαιρνα. Το preorder που βρήκα ήταν στα 76€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johni41 είπε

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα box με 4κ για να παίζω Netflix, Disney plus , YouTube κλπ σε streaming αλλά και ταινίες που κατεβάζω μέσω usb/σκληρού δίσκου ή μέσω plex από τον υπολογιστή μου. Για την ώρα δεν έχω 4κ τηλεόραση αλλά μέχρι τα Χριστούγεννα θα αποκτήσω. Επίσης έχω ένα σύστημα home cinema με έναν pioneer ενισχυτή. 

Αναρωτιέμαι για τον ήχο dts/dolby είναι καλύτερα να συνδέσω το box στον ενισχυτή και από εκεί να φεύγει η εικόνα στην τηλεόραση ή πρώτα στην τηλεόραση και με μια οπτική ίνα ή hdmi να στέλνει τον ήχο στον ενισχυτή; Δεν ξέρω αν υποστηρίζουν dts/dolby τα box για να τα βάλω κατευθείαν στον ενισχυτή και αν είναι  θέμα τηλεόρασης/δικαιωμάτων εάν το συνδέσω πρώτα σε αυτήν. 

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα...

Μέχρι 100€ σκέφτομαι να δώσω αν μπορώ να πάρω κάτι αξιοπρεπές που να παίζει σίγουρα 4κ Netflix, Disney κλπ και να υποστηρίζει dts/dolby και να μη σέρνεται. 

Έχω ακούσει καλά λόγια για το mecool km2 plus και για το Google Chromecast with google tv (το άσπρο, το τελευταίο)

 

Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα.

Όλα τα συνδέεις στον ενισχυτή και από εκεί τα στέλνεις στην TV. Πάντα με HDMI.

Θα ρυθμίσεις το TV Box να κάνει pass through τον ήχο και όταν ο ήχος είναι DTS, θα τον αποκωδικοποιεί ο ενισχυτής σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίρνεις και ένα φθηνό gigabit usb 3.0  to ethernet   και θα έχεις 1000 mbps σε δίκτυο εσωτερικό  /internet χρησιμοποιώντας την  usb 3.0  υποδοχή του mecool km2.

Πάντως πολύ ακριβό πήγε το mecool. Eγω το είχα πάρει πέρυσι τον Απρίλιο 56.

 

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2016 στις 2:44 ΜΜ, adi32 είπε

Σκεπτομαι αυτο για απλη χρηση στα 33,50

Mini M8S II 4K Smart TV Box Amlogic S905X Quad Core Processor

 -  2GB+16GB

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_471369.html

 

Στις 25/11/2016 στις 3:52 ΜΜ, dimitris21gr είπε

 

 

Ναι πήρα το ίδιο πριν κάνα μήνα. Χτύπα το άφοβα. Βλέπω τα πάντα με Kodi, acestream κλπ. Κανένα πρόβλημα και πολύ γρήγορο.

Υπαρχει τροπος να αναβαθμιστει σε νεoτερο android?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, adi32 είπε

Εχετε να προτεινετε καποιο οικονομικο για ευκολη χρηση Netflix Disney και να έχει τη δυνατοτητα ρυθμισης ανάλυσης ? 

Xiaomi mi box s 

Στις 28/8/2022 στις 9:43 ΠΜ, adi32 είπε

 

Υπαρχει τροπος να αναβαθμιστει σε νεoτερο android?

Κυκλοφορούν κάποιες custom rom στο διαδίκτυο(atv experience), προσωπικά δεν θα έπαιρνα αυτό το μποξακι, στα λεφτά του χίλιες φορές το mi box 

Επεξ/σία από dafnoula13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για smart box αν έχετε καμία καλή πρόταση για 80-90€ . Επίσης ίσως και πιο πολύ θα ήθελα προτάσεις για προγράμματα τύπου Kodi (γιατί είμαι άσχετος ) που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για κανένα αγώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cvasilis7 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για smart box αν έχετε καμία καλή πρόταση για 80-90€ . Επίσης ίσως και πιο πολύ θα ήθελα προτάσεις για προγράμματα τύπου Kodi (γιατί είμαι άσχετος ) που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για κανένα αγώνα

Παράξενα πράγματα ρωτάς 

Για box έχουν προταθεί διάφορα στις σελίδες πιο πίσω....

Για εμένα πάρε mi box στα 50€ 

Τίμιο...

Τώρα τα άλλα με τους αγώνες ... Δεν κατέχω... Αλλά δύσκολα θα βρεις τέτοιου είδους πληροφορία εδώ μέσα...

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Ψάχνω Android box για χρήση αποκλειστικά με kodi, αγορά μόνο από Ελλάδα. Τιμή μέχρι 60 max 70 euro . Είναι κάποιο που "ειδικεύεται" στο kodi ή ολα κανουν πανω κατω την ιδια δουλεια?

Καλησπερα, ειμαι στην ιδια αναζήτηση,δεν μπορει να τραβηχτεί καλωδιο για ιντερνετ,οποτε να εχει "καλο",σταθερο wifi και να μην τρωει σκαλώματα.Τι μου προτείνετε; (μονο για kodi. Νetflix κλπ εφαρμογες εχει η panasonic oled και δουλευουν απροβλημάτιστα).

Επεξ/σία από stathis97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω ασχοληθει με το ..αθλημα 

Αυτο τ κανει ?

Μπορεις να δεις και cosmote tv κλπ πλατφορμες χωρις συνδρομη ?

https://lamazi.gr/προιόντα/androit-smart-tv-box-plus/?dir=directpostmetat&fbclid=IwAR1PyMhB-CEGz_86BDuawCQiMNLSN4VkjT0uULYVmncQndxc8ucV0ArFF9Y

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν εχω ασχοληθει με το ..αθλημα 

Αυτο τ κανει ?

Μπορεις να δεις και cosmote tv κλπ πλατφορμες χωρις συνδρομη ?

https://lamazi.gr/προιόντα/androit-smart-tv-box-plus/?dir=directpostmetat&fbclid=IwAR1PyMhB-CEGz_86BDuawCQiMNLSN4VkjT0uULYVmncQndxc8ucV0ArFF9Y

Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν νομίζω ότι υπάρχει Άγιος Βασίλης 😁😁😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...