Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Γιατί θες να αποφύγεις την εφαρμογή της τηλεόρασης;

Δεν θέλω να έχω περασμένους τους λογαριασμούς σε όλες τις συσκευές και ελπίζω να τα ελέγχω όλα εκτός του δωματίου που είναι η τηλεόραση. 

@alexzorb Το youtube συνήθως το κάνω cast από το κινητό, δεν είναι αυτό το κύριο θέμα μου. 
Μπορώ απλά να κάνω ένα cast από τον πύργο και να λήξει το θέμα, που έτσι κι αλλιώς βρίσκομαι στο γραφείο με τον πύργο τον περισσότερο χρόνο. 
Ξέρω πως είναι περίεργο αλλά δεν είναι δυνατόν να ανοίγω και να κλείνω το λάπτοπ γιατί η samsung δεν κάνει cast στο Lan - Wifi. 
Το popcorn time βλέπει την οθόνη στο δίκτυο αλλά δεν κάνει cast γιατί ο πύργος δεν έχει Wifi. Υποτίθεται ότι στέλνει αλλά δεν το βλέπει ποτέ η τηλεόραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

14 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Δεν θέλω να έχω περασμένους τους λογαριασμούς σε όλες τις συσκευές και ελπίζω να τα ελέγχω όλα εκτός του δωματίου που είναι η τηλεόραση. 

@alexzorb Το youtube συνήθως το κάνω cast από το κινητό, δεν είναι αυτό το κύριο θέμα μου. 
Μπορώ απλά να κάνω ένα cast από τον πύργο και να λήξει το θέμα, που έτσι κι αλλιώς βρίσκομαι στο γραφείο με τον πύργο τον περισσότερο χρόνο. 
Ξέρω πως είναι περίεργο αλλά δεν είναι δυνατόν να ανοίγω και να κλείνω το λάπτοπ γιατί η samsung δεν κάνει cast στο Lan - Wifi. 
Το popcorn time βλέπει την οθόνη στο δίκτυο αλλά δεν κάνει cast γιατί ο πύργος δεν έχει Wifi. Υποτίθεται ότι στέλνει αλλά δεν το βλέπει ποτέ η τηλεόραση. 

To popcorn time έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω άλλα ένας λόγος που το άφησα ήταν ότι έιχε θέματα με το cast και με τους υπότιλους όταν κάνεις cast το ίδιο και για το stremio. Η πιο βολίκη λύση είναι ένα tv box αλλά αφού δεν θές να βάζεις λογαριασμούς αλλού θα μπλέξεις γενικά. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με kodi που μπορει να είναι μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2022 στις 6:07 ΜΜ, HERTHAN είπε

Ξερω δεν ειναι android box αλλα το γραφω εδω σε περιπτωση που καποιος ενδιαφερθει  η το εχει και δεν μπορει να δει κανενα περιεχομενο απο διαφορες πλατφορμες στην χωρα μας.

Αναφερομαι στο Roku και συγκεκριμενα στο Roku Premiere μιας και το ειχα παρει στα 17-18 ευρω αν θυμαμαι καλα απο amazon οταν το ειχαν βγαλει προσφορα.

Οταν ειχα κανει το αρχικο στησιμο ειχα βαλει σαν χωρα Ελλαδα και το μονο που μπορουσα να δω ηταν το Netflix.Βασικα το ειχα παρει και για Prime,Disney+ κλπ. αλλα δεν μπορουσα να κανω install τις εφαρμογες.Δεν μου τις εμφανιζε καθολου βασικα.

Μετα απο αρκετο ψαξιμο αυτο που εκανα ειναι να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεω  στο Roku και διαγραφη του λογαριασμου μου μεσα απο το iste.Αφου το εκανα αυτο μπηκα να κανω νεο λογαριασμο με VPN μεσω USA αλλα αυτη τη φορα μεσα απο το site της Roku και οχι κατευθειαν μεσα απο το Roku στην τηλεοραση οπως ειχα κανει αρχικα.Aφου εκανα νεο λογαριασμο μεσα απο το site της Roku(Aμερικη με VPN) τοτε εκανα απο την αρχη το σεταρισμα στο Roku στην τηλεοραση κι απλα εβαλα το email που ειχα κανει την εγγραφη στο site.

Κι αυτο ηταν......Ενα διαφορετικο Roku σε σχεση με το προηγουμενο με ολες τις εφαρμογες μεσα.Ολες ομως.Netflix εννοειται και μετα τα υπολοιπα Prime Video,Disney+,Hulu,Apple TV,ΗΒΟ ΜΑΧ,Paramaount+ κ.α. Μεχρι και το ERTFLIX μου εμφανισε αν και ασχετο με τα προηγουμενα.

Παιζουν ολα τα παντα απροβληματιστα χωρις κανενα θεμα σε οσα εχω συνδρομη.

Βαζω και μια photo για το πως τα εμφανιζει μεσα στο μενου μιας και πριν ειχα μονο netflix και youtube.

image.png.07ae906889b812a3a1d52f61621a6f36.png

Λογικα θα εχει κι αλλο περιεχομενο αλλα δεν εχω προλαβει να το ψαξω ακομη.Ειναι πολυ καλη λυση και ειδικα πολυ φθηνη λυση για καποιον που θελει τα βασικα χωρις να παλευει με πλαγιες εγκαταστασεις εφαρμογων κ.α.

τι vpn χρησιμοποίησες; έκανα νέο account για να περάσω το Disney+ αλλά πάλι δεν μ'αφήνει να το βάλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funkopop είπε

τι vpn χρησιμοποίησες; έκανα νέο account για να περάσω το Disney+ αλλά πάλι δεν μ'αφήνει να το βάλω 

Με το Urban VPN το εκανα οπου το κατεβασα σαν προσθετο στο browser(Brave).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2022 στις 3:51 ΜΜ, nagapit είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να πάρω ενα android TV Βοx, για την τηλεόραση (TCL 4K με χαλια λειτουργικο) της κρεβατοκάμαρας . Απο 40€-80€ (ας μη πιασουμε το ταβανι). Η χρήση του θα είναι σχεδον αποκλειστικά για streaming υπηρεσίες netflix, disney+ κ.α. Θέλω οπωσδήποτε να έχει θύρα lan.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Τη θύρα Lan γιατί τη χρειάζεσαι? Πάρε ένα amazon fire TV stick είτε από Ελλάδα κοντά στα 40€ είτε από amazon που τα έχει σχεδόν τζάμπα αυτές τις ημέρες και δεν ασχολείσαι. Παίζει ασύρματα 4κ χαλαρά. Αν σου είναι τόσο απαραίτητη η θύρα lan πάρε ένα USB lan adapter με 2 εξόδους USB. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, zananiro είπε

Τη θύρα Lan γιατί τη χρειάζεσαι? Πάρε ένα amazon fire TV stick είτε από Ελλάδα κοντά στα 40€ είτε από amazon που τα έχει σχεδόν τζάμπα αυτές τις ημέρες και δεν ασχολείσαι. Παίζει ασύρματα 4κ χαλαρά. Αν σου είναι τόσο απαραίτητη η θύρα lan πάρε ένα USB lan adapter με 2 εξόδους USB. 

Είναι περίεργος ο χώρος και σε αρκετή απόσταση από το ρούτερ. Έχω ήδη περασμένο καλώδιο δικτύου για αυτό θα με διευκόλυνε η λύση. Αλλά από τα 80€ που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω στα 40€ που είναι είτε το Amazon fire stick και οι λύσεις της Xiaomi, με έχουν βάλει σε δίλημμα. Από τη στιγμή που σηκώνουν άνετα 4k , θα δω την ένταση του σήματος και θα πράξω ανάλογα. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2022 στις 3:51 ΜΜ, nagapit είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να πάρω ενα android TV Βοx, για την τηλεόραση (TCL 4K με χαλια λειτουργικο) της κρεβατοκάμαρας . Απο 40€-80€ (ας μη πιασουμε το ταβανι). Η χρήση του θα είναι σχεδον αποκλειστικά για streaming υπηρεσίες netflix, disney+ κ.α. Θέλω οπωσδήποτε να έχει θύρα lan.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Υπάρχει και η λύση του συνδεασμού με κόστος πάλι γύρω στα 80 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/20725506/Tenda-AC10-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

 

https://www.skroutz.gr/s/33836333/Xiaomi-Smart-TV-Stick-Mi-4K-UHD-με-Bluetooth-Wi-Fi-HDMI-και-Google-Assistant.html#reviews

Η ακόμα καλύτερα εφόσον είσαι prime member στο amazon (αν δεν είσαι καις 6 ευρώ για συνδρομή ενός μηνός) αγοράζεις ένα fire stick 4k max (αυτήν την στιγμή παίζει προσφορά στα 33 ευρώ και 6 ευρώ μεταφορικά).

https://www.amazon.de/s?k=fire+tv+stick+4k+max&crid=BNOLB33PKZ4P&sprefix=%2Caps%2C115&ref=nb_sb_ss_recent_1_0_recent

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nakata1954 είπε

Υπάρχει και η λύση του συνδεασμού με κόστος πάλι γύρω στα 80 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/20725506/Tenda-AC10-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

 

https://www.skroutz.gr/s/33836333/Xiaomi-Smart-TV-Stick-Mi-4K-UHD-με-Bluetooth-Wi-Fi-HDMI-και-Google-Assistant.html#reviews

Η ακόμα καλύτερα εφόσον είσαι prime member στο amazon (αν δεν είσαι καις 6 ευρώ για συνδρομή ενός μηνός) αγοράζεις ένα fire stick 4k max (αυτήν την στιγμή παίζει προσφορά στα 33 ευρώ και 6 ευρώ μεταφορικά).

https://www.amazon.de/s?k=fire+tv+stick+4k+max&crid=BNOLB33PKZ4P&sprefix=%2Caps%2C115&ref=nb_sb_ss_recent_1_0_recent

Η προσφορά για το firetv stick αφορά μόνο μόνιμους κατοίκους Γερμανίας και Αυστρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

km2 plus .

θα περιμενα να βγει απο τα γνωστα καταστηματα και αυτο θα επαιρνα.

https://androidtvbox.eu/mecool-km2-plus-is-a-netflix-certified-android-tv-box-w-s905x4-b-soc/

 

Επεξ/σία από drdedus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2022 στις 8:37 ΠΜ, drdedus είπε

km2 plus .

θα περιμενα να βγει απο τα γνωστα καταστηματα και αυτο θα επαιρνα.

https://androidtvbox.eu/mecool-km2-plus-is-a-netflix-certified-android-tv-box-w-s905x4-b-soc/

To οποιο αν βλεπω καλα, ΠΑΛΙ δεν εχει υποστηριξη για dolby vision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dcmpaira είπε

Καλησπέρα μπορώ σε cosmotetvbox να κατεβάσω iptv players και με συνδρομή στους γνωστούς άγνωστους παρόχους να βλέπω κανονικά αυτά που θέλω ή παρακολουθείτε κάπως το συγκεκριμένο μποξ από την εταιρεία??!

Χωρίς παρεξήγηση σε λάθος site βρήκες να ρωτήσεις. Αυτοί οι άγνωστοι δεν είναι και τόσο νόμιμοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Χωρίς παρεξήγηση σε λάθος site βρήκες να ρωτήσεις. Αυτοί οι άγνωστοι δεν είναι και τόσο νόμιμοι. 

Για αυτό ρώτησα για τις συγκεκριμένες εφαρμογές που είναι νόμιμες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dcmpaira είπε

Για αυτό ρώτησα για τις συγκεκριμένες εφαρμογές που είναι νόμιμες. 

 Νομίζω πως τέτοιες <<καταστάσεις>>δε γίνονται νόμιμα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...