Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Από την στιγμή που η tv σου υποστηρίζει 802.11ac (5GHz) αν μπορείς δώσε πίσω το switch και πάρε ένα ρούτερ με υποστήριξη gigabit  και 802.11ac και οι ταχύτητες που θα πιάνεις σε τοπικό δίκτυο θα ειναι περίπου σαν τις παρακάτω.

Το screen shot ειναι από δική μου μέτρηση μεταξύ shield με χρήση ασύρματης σύνδεσης 802.11ac (5GHz) και pc με χρήση ενσύρματης gigabit σύνδεσης. Αν όμως το μόντεμ σου υποστηρίζει gigabit και 5GHz τότε δεν χρειάζεσαι ούτε το ρούτερ.

 

031522070620.png

 

τα εχω συνδεμενα στο deco m4 το οποιο υποστηριζει 5Ghz δικτυο και εχει 1000αρι εθερνετ.

δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει κ τεινω να πιστευω οτι τελικα ισως φταιει το mini pc που εχω για plex server, οτι ειναι αργο. θα ξαναγραψω το προβλημα μου μπας κ γνωριζει καποιος.

Σε high profile κ bitrate 4κ streaming, μου κανει συνεχως buffering.

1.Γινεται direct stream οποτε το plex server (windows mini pc με τον 5095) απλα στελνει την ταινια.
2. το mini pc ειναι συνδεμενο με καλωδιο σε 1000αρα θυρα του deco m4.
3. Tηλεοραση κ android tv box (mecool km2) ειναι συνδεμενα στο wifi 5ghz δικτυο στα 866 αν θυμαμαι καλα (δλδ φουλ σημα)

Προσπαθω και δεν μπορω να βρω σε ποιο σημειο εχω το bottleneck και εχω το συνεχες buffering με το plex. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να τσεκάρεις με το iperf το εσωτερικό σου δίκτυο ώστε να αποκλεισεις θέματα σύνδεσης Αν είναι οκ τότε μπορεί να φταίει το PC.

Επίσης τσέκαρε και το max bitrate των streams σου, και άλλαξε και καλώδια ethernet

Επεξ/σία από chriskan22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chriskan22 είπε

Πρέπει να τσεκάρεις με το iperf το εσωτερικό σου δίκτυο ώστε να αποκλεισεις θέματα σύνδεσης Αν είναι οκ τότε μπορεί να φταίει το PC.

Επίσης τσέκαρε και το max bitrate των streams σου, και άλλαξε και καλώδια ethernet

Αυριο φευγω διακοπες οποτε δεν εχω χρονο να το δοκιμασω. οταν επιστρεψω και εχω χρονο, θα ζητησω περαιτερω πληροφοριες για την διαδικασια. ευχαριστω κ παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον διαμοιρασμό των IP τον έχεις αναθέσει στο deco m4? η τον κάνει το modem σου? αν τον κανει το modem ειναι 1000αρι?

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα να αγοράσω τι google chromecast with android tv θα μπορώ να βάλω ένα web browser και αν βλέπω ταινίες online όπως πχ στο pc???? με τις διαφημίσεις που πετάγονται θα έχω θέμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dextergsxr είπε

καλησπέρα να αγοράσω τι google chromecast with android tv θα μπορώ να βάλω ένα web browser και αν βλέπω ταινίες online όπως πχ στο pc???? με τις διαφημίσεις που πετάγονται θα έχω θέμα???

Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που θες.

Καθώς αν ψάξεις και διαβάσεις για το Google Chromecast With Google/Android TV θα καταλάβεις ότι είναι συσκευή που συνδέεται μέσω HDMI

Την συγκεκριμένη συσκευή όπως όλες τις Google Chromecast την έχω είναι συνδεμένη σε τηλεόραση/οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dextergsxr είπε

Το ότι συνδέεται με hdmi οκ αλλά τι ρόλο παίζει??? Σε αυτή η συσκευή από ότι βλέπω στο ίντερνετ μπορει να εγκατασταθεί ο Chrome...

Καταρχήν γνωρίζεις τι σημαίνει η συσκευή Google Chromecast? καθώς αν γνωρίζεις ξέρεις και την απάντηση στην ερώτηση σου το τι κάνει/προσφέρει

ανεξάρτητα της νέας συσκευής Google Chromecast with Google TV

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dextergsxr είπε

Ναι γνωρίζω τι κάνει αλλά προφανώς δεν γνωρίζω την απάντηση για αυτό και ρωτάω 

https://digitforpc.com/best-browsers-for-chromecast-with-google-tv/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια φνωριζω οτι μπορω να βαλω browser... αυτο που θελω να μαθω ειναι αν θα μπορω να παρακολουθω ταινιες online απο διαφορα site  και αν θα εχω θεμα με τις αναδιομενες διαφημισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dextergsxr είπε

ρε παιδια φνωριζω οτι μπορω να βαλω browser... αυτο που θελω να μαθω ειναι αν θα μπορω να παρακολουθω ταινιες online απο διαφορα site  και αν θα εχω θεμα με τις αναδιομενες διαφημισεις

αγορασε το ... 
δοκιμασε το ... 
και πες μας και εμας ... 
😎

1 ώρα πριν, dextergsxr είπε

ρε παιδια φνωριζω οτι μπορω να βαλω browser... αυτο που θελω να μαθω ειναι αν θα μπορω να παρακολουθω ταινιες online απο διαφορα site  και αν θα εχω θεμα με τις αναδιομενες διαφημισεις

Στα σοβαρα τωρα .... 
δεν ξερω αν γινεται αυτο που ζητας ... το πιο πιθανο να μην γινεται ... 

αλλα ξερω το εξης ... 
οταν λεμε browser σε android tv 
δεν εννοουμε αυτο που εχεις στον υπολογιστη σου 
ουτε καν αυτο που εχεις στο τηλεφωνο σου ... 

μιλαμε για ενα δύσχρηστο app που το πιο πιθανον να μην παιρνει προεκτασεις, να σου σπαει τα νευρα μεχρι να γραψεις, να μην δείχνει στις σωστές αναλογιες, τα κουμπια να ειναι αλλου για αλλου .... 

οσοι έχουμε tv boxes δεν τον έχουμε χρησιμοποιησει ΠΟΤΕ !!! 
και αναφερομαι σε ολους τους browsers !!!! 

οποτε κοιτα καμια αλλη λύση ... 

 

Επεξ/σία από dskoul
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Ψάχνω για android tv box όσο πιο plug n play γίνεται, χωρίς πολλά πολλά ψαξίματα με σκοπό να το κουμπώσω σε μη smart tv 7ετιας. 

Αν υπάρχει και η δυνατότητα streaming από το κινητό σαν hotspot ακόμα καλύτερα.

Budget μέχρι 100 βαριά. 

Διάβασα για το Mi Box S 4K και το Mecool TV Box KM2 4K. 

Αξίζει τα παραπάνω λεφτά το Mecool?

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση (δοκιμασμένη) ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω απλο ,οικονομικο tv box απο ελλαδα για αμεσα.θα μπει σε 1080 απλη τηλεοραση και θελω να δειχνει κανενα netflix ,youtube και να διαβαζει usb στικακια με ταινιες..καμια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...