Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το 8010 μπορείς να κάνεις αναπαραγωγή των αρχείων σου μέσω τοπικού δικτύου με kodi,  plex, Jellyfin χωρίς κανένα πρόβλημα, για το 8000 δεν εχω γνώμη, ίσως μπορει να σε διαφωτίσει κάποιος που το είχε/έχει.

Καλύτερο επεξεργαστή, μεγαλύτερες  ram και rom αποκωδικοποίηση True HD 7.1/Atmos, ( DTS X, DTS HD MA στο εγγύς μέλλον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, nakata1954 είπε

Με το 8010 μπορείς να κάνεις αναπαραγωγή των αρχείων σου μέσω τοπικού δικτύου με kodi,  plex, Jellyfin χωρίς κανένα πρόβλημα, για το 8000 δεν εχω γνώμη, ίσως μπορει να σε διαφωτίσει κάποιος που το είχε/έχει.

Καλύτερο επεξεργαστή, μεγαλύτερες  ram και rom αποκωδικοποίηση True HD 7.1/Atmos, ( DTS X, DTS HD MA στο εγγύς μέλλον).

Το ethernet του, είναι 1000άρι ή 100άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DNA180 είπε

Χμ... Δηλαδή το Nokia 8000 ή 8010 δεν μπορούν να κάνουν αναπαραγωγή αρχείων από το τοπικό δίκτυο; Αν όχι, εγώ πχ που χρησιμοποιώ την εφαρμογή Jellyfin, δεν μπορώ να την κάνω εγκατάσταση στον Nokia 8000/8010 και να αναπαράγω από εκεί τα αρχεία του server στον οποίο την έχω ήδη εγκατεστημένη;

Και κάτι άλλο, αν γνωρίζεις. Μεταξύ του Nokia 8000 και του 8010, σε τι υστερεί το 8000 σε ότι έχει να κάνει με τα αρχεία που υποστηρίζουν;

Όλα τα android tv boxes μπορούν να κάνουν. Παλιά  είχα το mi box s και έπαιζε κανονικοτατα από jellyfin αρκεί που είχα καλο τοπικό δίκτυο...

Τώρα έχω το mi tv stick 4k και στριμαρεθ στο stremio απροβληματιστα αρχεία 60gb αλλά έχω πολύ δυνατό internet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αναπαραγωγη μεσω δικτυου, το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η διασυνδεση με τον τοπικο σερβερ. το ethernet των 99% των κουτιων (και τηλεορασεων) που κυκλοφορουν, ειναι 100αρι. οποτε σε αυτά κοιτας καλη ασυρματη λυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με αφορμη την συζητηση για τα νοκια, μπηκα να χαζεψω τα specs τους. και επεσα πανω σε αυτο:

https://streamview.com/en/Terrestrial-TV-Adapter-for-Nokia-Streaming-Box-8000-8010/SVT2T

Τι επικη μαγκια εκαναν τα παληκαρια;;;; μπραβο τους! "ακριβο" σαν λυση αλλα πιστευω ειναι οτι καλυτερο για καποιον που θελει ΚΑΙ τηλεοπτικο δεκτη επιγειων καναλιων.

αραγε δουλευει με μποξακια αλλων εταιρειων;

edit. εριξα μια ματια κ στο αμαζον το εχει καπου στο 10ρικο + μεταφορικα. κομπλε τιμη τελικα. Αν δουλευει κ με αλλα μποξακια κατεβαζοντας την εφαρμογη live tv της google, θα ειναι τρομερο γκατζετακι.

Επεξ/σία από kallair
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kallair είπε

με αφορμη την συζητηση για τα νοκια, μπηκα να χαζεψω τα specs τους. και επεσα πανω σε αυτο:

https://streamview.com/en/Terrestrial-TV-Adapter-for-Nokia-Streaming-Box-8000-8010/SVT2T

Τι επικη μαγκια εκαναν τα παληκαρια;;;; μπραβο τους! "ακριβο" σαν λυση αλλα πιστευω ειναι οτι καλυτερο για καποιον που θελει ΚΑΙ τηλεοπτικο δεκτη επιγειων καναλιων.

αραγε δουλευει με μποξακια αλλων εταιρειων;

Αν τελικά πάρω το Nokia 8010 θα πάρω και αυτό!!! Μεγάλη μαγκιά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DNA180 είπε

Εκατό τοις εκατό;

Χίλια  τοις εκατό.   Ίσως τα προλάβεις από το amazon.de σε καλή τιμή και τα δυο.

https://www.amazon.de/-/en/Streaming-8010-Android-Chromecast-Netflix-black/dp/B0BGLD6XNS/ref=sr_1_2?crid=3GOM0H30GAE23&keywords=nokia+streaming+box+8010&qid=1698406673&s=ce-de&sprefix=nokia+8010%2Celectronics%2C116&sr=1-2

 

https://www.amazon.de/-/en/Terrestrial-Adapter-Nokia-Streaming-8000/dp/B0BNW3ZCZ8

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nakata1954 είπε

Τα παράγγειλα και τα δύο από εκεί λίγο πριν το γράψεις!!! 😆 147€ μου βγήκαν και τα δύο μαζί, τελική τιμή μαζί με μεταφορικά κτλ. Ελπίζω μόνο να μην έχω τίποτα περίεργα... Ξέρεις, να μου έρθουν τίποτα χρησιμοποιημένα, να χαθούν τα δέματα και άντε διαδικασίες επιστροφής χρημάτων κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Να ρωτησω... Εγω ειμαι αναμεσα στο chromecast with google tv και το mecool km2 plus. Η χρηση που θελω να τα κανω ειναι φυσικα youtube, netflix, disney, λιγο browsing και ισως κανενα emulator για παλια παιχνιδια. Τι προτεινετε αναμεσα στα 2;

Καποια πραγματα που με προβληματισαν:

1) διαβαζω γενικα οτι το mecool δε παιρνει αναβαθμισεις (?)

2)το chromecast με το android 12 εχει προβλημα με τα file explorer  και δε μπορει να διαβασει αρχεια από εξωτερικες συσκευες(?)
Γνωρίζει καποιος κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την παρακάτω απλή 32αρα f&u, η κύρια χρήση της οποίας είναι να βλέπουμε νετφλιξ & Disney, μέσω του λαπτοπ με hdmi, καθώς δεν είναι smart. Καθότι νέος στο θέμα box και παντελώς άσχετος, τι θα μου προτείνατε να αγοράσω? Μέχρι στιγμής έχω τσεκάρει στο σκρουτζ τα Amazon smart TV stick, Google smart TV stick, mecool km2, km2 plus, km7 plus και Nokia 8000. Θα μου προτείνατε κάποιο από τα παραπάνω ή κάτι άλλο? Οικονομικό θέμα δεν υπάρχει, ωστόσο προσανατολιζομαι σε ένα ποσό μέχρι 100 ευρώ, μιας που και η τηλεόραση δεν έχει κάτι το τρομερό σε ανάλυση κλπ. Να αναφέρω ακόμη, ότι καμιά φορά θα δω μέσω λαπτοπ και κανένα παιχνίδι ποδοσφαίρου από live stream, αν και με τις τόσες διαφημίσεις που μου βγάζει το κάνει εντελώς δύσχρηστο όταν το έχω συνδεδεμένο με την τηλεόραση, οπότε απλά καταλήγω να το βλέπω στο λαπτοπ. Μπορείς να παρακολουθήσεις κάτι τέτοιο μέσω box? Το αναφέρω μήπως και παίξει κάποιο ρόλο στην επιλογή μοντέλου, αν και όπως προείπα η κύρια χρήση είναι Netflix & Disney... Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους βοηθήσουν! 

 

IMG_20231109_011136.jpg

IMG_20231109_011514.jpg

Επεξ/σία από Christos Vvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Christos Vvs Και το stick της Xiaomi θα σε βολέψει πολύ. Μάλιστα, αν το υποστηρίζει η TV σου (δεν βρίσκω λόγο να μην το κάνει), δεν χρειάζεσαι καν πρίζα κοντά. Παίρνει ρεύμα από την USB της TV. Προσοχή όμως! Να πάρεις το 4Κ όχι το FHD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

παρε ενα certified για αυτο που θες ενα xiaomi tvbox ειναι μια χαρα 

 

22 λεπτά πριν, -WISE- είπε

@Christos Vvs Και το stick της Xiaomi θα σε βολέψει πολύ. Μάλιστα, αν το υποστηρίζει η TV σου (δεν βρίσκω λόγο να μην το κάνει), δεν χρειάζεσαι καν πρίζα κοντά. Παίρνει ρεύμα από την USB της TV. Προσοχή όμως! Να πάρεις το 4Κ όχι το FHD.

Τα έχω κοιτάξει και της xiaomi, για εκεί πήγα εξαρχής να πω την αλήθεια, με προβληματισαν ωστόσο στην πορεία τα πολλά σχόλια που είδα περί αποσυνδέσεων και γι αυτό στράφηκα και σε άλλες επιλογές... Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι έχω 50αρα σύνδεση, αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...