Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stefanos_th είπε

μετατρεπει το στερεο σε οπτικο στερεο.

δεν βγαζει 5/6/7 καναλια .

Το δοκίμασα και εγώ σε Netflix και δεν βγάζει δυστυχώς και έχω αναφερθεί παλαιότερα. Δεν θυμάμαι αν βγάζει σε ταινίες μέσω Kodi ή VlC ενεργοποιώντας το passthrough. των app. Παίξε με τις επιλογές Audio Settings του box μήπως και....

Εγώ το έχω βάλει σε τηλεόραση που δεν με ενδιαφέρει ο πολυκάναλος και εκεί που με ενδιαφέρει έχω το Gen1 τοποθετώντας τον αντάπτορα  παίζει κανονικά. Συμπέρασμα η οπτική είναι ουσιαστικά άχρηστη.

Έχω στείλει email στην Xiaomi το έχω δημοσιεύσει μαζί με Video του προβλήματος  γιατί δεν με πίστευαν ούτε αυτοί και εδώ παλαιότερα. Μόνο με το βίντεο το πίστεψαν. Στην πρώτη απάντηση μάλιστα ήταν επιθετικοί.  Ίσως υπάρξει αναβάθμιση. Μπορεί να είναι και θέμα το Google TV ή και σε άλλες συσκευές του Android TV πάνω ap;o 8. Γιατί το ίδιο θέμα έχω και στο Nokia. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αντάπτορας της Logilink που δόθηκε πιο πριν σε link, κάνει απλά αλλαγή μεγέθους από mini Toslink σε Toslink στάνταρ μέγεθος, δηλαδή οπτικό σε ψοπτικό. ΔΕΝ κάνει μετατροπή από Mini-Jack 3.5mm (αναλογικό) σε οπτικό (ψηφιακό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, felix_w είπε

O αντάπτορας της Logilink που δόθηκε πιο πριν σε link, κάνει απλά αλλαγή μεγέθους από mini Toslink σε Toslink στάνταρ μέγεθος, δηλαδή οπτικό σε ψοπτικό. ΔΕΝ κάνει μετατροπή από Mini-Jack 3.5mm (αναλογικό) σε οπτικό (ψηφιακό).

Σωστός.

Αυτό που μετατρέπει μια αναλογική έξοδο σε οπτική είναι κάτι σαν αυτο.

Αν θυμάμαι καλά το mi tv πρώτης γενιάς περνούσε DD μέσω οπτικής αλλά δεν το εχω για  να το δοκιμάσω επειδή αυτήν την στιγμή τα μόνα που εχω στη κατοχή μου ειναι τα nvidia shield pro , fire tv cube (2ης και 3ης γενιάς) , dune homatics 4k plus και chinopo v3 m9702.

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nakata1954 είπε

Σωστός.

Αυτό που μετατρέπει μια αναλογική έξοδο σε οπτική είναι κάτι σαν αυτο.

Αν θυμάμαι καλά το mi tv πρώτης γενιάς περνούσε DD μέσω οπτικής αλλά δεν το εχω για  να το δοκιμάσω επειδή αυτήν την στιγμή τα μόνα που εχω στη κατοχή μου ειναι τα nvidia shield pro , fire tv cube (2ης και 3ης γενιάς) , dune homatics 4k plus και chinopo v3 m9702.

 

7 ώρες πριν, felix_w είπε

O αντάπτορας της Logilink που δόθηκε πιο πριν σε link, κάνει απλά αλλαγή μεγέθους από mini Toslink σε Toslink στάνταρ μέγεθος, δηλαδή οπτικό σε ψοπτικό. ΔΕΝ κάνει μετατροπή από Mini-Jack 3.5mm (αναλογικό) σε οπτικό (ψηφιακό).

Σωστά. Επειδή έχω και τους δύο αντάπτορες εκ παραδρομής έβαλα λάθος link.  Το διόρθωσα. Ο σωσρός είναι αυτός

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/12/2023 at 07:33, mr.Vox said:

 

Σωστά. Επειδή έχω και τους δύο αντάπτορες εκ παραδρομής έβαλα λάθος link.  Το διόρθωσα. Ο σωσρός είναι αυτός

Επειδή πήρα δύο από αυτά που είχες πει πριν (φτηνά ήταν) και φυσικά δεν δούλεψαν, είσαι σίγουρος ότι αυτό που λες τώρα θα δουλέψει? Απ΄ ότι καταλαβαίνω, κάποια TV  boxes (και το Xiaomi MI Box) έχουν ψηφιακή έξοδο SPDIF (όχι αναλογική που προφανώς δεν μπορεί κανένας adaptor να την μετατρέψει σε ψηφιακή).

Αυτό που λες τώρα μπορεί να μετατρέψει την ψηφιακή ενσύρματη SPDIF σε ψηφιακή οπτική Toshlink?  Γιατί από τις περιγραφές που διαβάζω δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Επειδή πήρα δύο από αυτά που είχες πει πριν (φτηνά ήταν) και φυσικά δεν δούλεψαν, είσαι σίγουρος ότι αυτό που λες τώρα θα δουλέψει? Απ΄ ότι καταλαβαίνω, κάποια TV  boxes (και το Xiaomi MI Box) έχουν ψηφιακή έξοδο SPDIF (όχι αναλογική που προφανώς δεν μπορεί κανένας adaptor να την μετατρέψει σε ψηφιακή).

Αυτό που λες τώρα μπορεί να μετατρέψει την ψηφιακή ενσύρματη SPDIF σε ψηφιακή οπτική Toshlink?  Γιατί από τις περιγραφές που διαβάζω δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Δουλεύει σίγουρα. Ο ήχος είναι ψηφιακός. Άλλωστε βλέπεις που κοκκινίζει η οπτική. Αν δεν κοκκινίζει κάτι άλλο συμβαίνει.

Ψηφιακός ήχος δεν σημαίνει απαραίτητα και πολυκάναλος. Μπορεί να είναι και στερεοφωνικός. Έχω ανεβάσει παλαιότερα βίντεο. Το σωστό είναι ΑΥΤΟ. Δες και τις ρυθμίσεις στο Audio Settimgs στο Menu του Box Στο gen2 το πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζει πολυκάναλο σε έναν ενισχυτή YAMAHA που έχω ενώ σε έναν Philips όποτε θέλει περνάει και όποτε θέλει όχι. Κάτι γίνεται με τους υποστηριζόμενους codecs ίσως των ενισχυτών Δεν εξηγείτε αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, mr.Vox said:

Δουλεύει σίγουρα. Ο ήχος είναι ψηφιακός. Άλλωστε βλέπεις που κοκκινίζει η οπτική. Αν δεν κοκκινίζει κάτι άλλο συμβαίνει.

Ψηφιακός ήχος δεν σημαίνει απαραίτητα και πολυκάναλος. Μπορεί να είναι και στερεοφωνικός. Έχω ανεβάσει παλαιότερα βίντεο. Το σωστό είναι ΑΥΤΟ. Δες και τις ρυθμίσεις στο Audio Settimgs στο Menu του Box Στο gen2 το πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζει πολυκάναλο σε έναν ενισχυτή YAMAHA που έχω ενώ σε έναν Philips όποτε θέλει περνάει και όποτε θέλει όχι. Κάτι γίνεται με τους υποστηριζόμενους codecs ίσως των ενισχυτών Δεν εξηγείτε αλλιώς. 

Ναι, πράγματι είδα ότι βγάζει κκόκινο φως. Άρα βγαίνει οπτικό σήμα από το MI BOX? Και, αν ναι, τι είδους καλώδιο πρέπει να συνδέσουμε μεταξύ το ΜΙ ΒΟΧ και του αντάπτορα? Υποθέτω όχι καλώδιο σύρματος με το καρφάκι 3 επαφών γιατί αυτό δεν περνάει το φώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MessengerOfGood είπε

Ναι, πράγματι είδα ότι βγάζει κκόκινο φως. Άρα βγαίνει οπτικό σήμα από το MI BOX? Και, αν ναι, τι είδους καλώδιο πρέπει να συνδέσουμε μεταξύ το ΜΙ ΒΟΧ και του αντάπτορα? Υποθέτω όχι καλώδιο σύρματος με το καρφάκι 3 επαφών γιατί αυτό δεν περνάει το φώς...

Δες το μήκος που χρειάζεσαι και ψάξε για τέτοιο καλώδιο. Δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά χρήματα. Μερικοί ζητάνε όσα τους λείπουν. Εννοείται ότι αντίστοιχη είσοδο θα έχει και ο ενισχυτής σου ή ή ηχομπάρα.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, mr.Vox said:

Δες το μήκος που χρειάζεσαι και ψάξε για τέτοιο καλώδιο. Δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά χρήματα. Μερικοί ζητάνε όσα τους λείπουν. Εννοείται ότι αντίστοιχη είσοδο θα έχει και ο ενισχυτής σου ή ή ηχομπάρα.

Ευχαριστώ.

Αυτό το καλώδιο, από τη μία μπαίνει στο ΜΙ ΒΟΧ και από την άλλη, με τον μετατροπέα μπαίνει στην είσοδο του ραδιοενισχυτή μου (που έχει κανονική είσοδο Toshlink). Ο άλλος μετατροπέας που αγόρασα δεν κάνει.

Σωστά έχω καταλάβει; Ή μήπως χρησιμοποιώ ένα κανονικό καλώδιο Toshlink που μπαίνει στον ενισχυτή και από την άλλη μπαίνει στο ΜΙ ΒΟΧ με τον μετατροπέα που έδωσες τώρα; Οπότε δεν χρειάζομαι το καλώδιο, μόνο τον νέο μετατροπέα.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτό το καλώδιο από την μία πλευρά το βάζεις στο Box. Πάνω στο Box έχεις βάλει τον μετατροπέα. Ο ενισχυτής εννοείται ότι έχει είσοδο οπτικής όπου εκεί κουμπώνεις το καλώδιο χωρίς να του βάλεις τίποτα πάνω extra.

spacer.png

 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stefanos_th είπε

Τώρα σωθήκαμε!! ας καταφέρουν η SEI και η HOMATICS να λύσουν τα προβλήματα που υπάρχουν με τα auto frame rate , auto resolution , DTS X και DTS HD/MA passthrough που ταλανίζουν τα ήδη υπάρχοντα προϊόντα τους εδώ και ένα χρόνο και μετά βλέπουμε. Γιατί όσο καλά και αν ειναι τα νέα SoC με τους νέους επεξεργαστές και τις νέες GPU αν δεν υπάρξει και η ανάλογη υποστήριξη λογισμικού ειναι δώρο - άδωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε σήμερα το Xiaomi box μου εμφανίζει την παλαιότερη εφαρμογή του Netflix χωρίς τα κινούμενα preview κτλ.

Δεν ξέρω τι παίζει.

Σε  σχετικά καινούργια τηλεόραση η εφαρμογή είναι κανονικά αυτή που έχει τα κινούμενα τρέιλερ όταν την ανοίγω.

Λύθηκε με απεγκατάταση των ενημερώσεων και επαναφορά της εφαρμογής σε αυτή που έχει το κουτί όταν αγοράστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...