Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Christos Vvs είπε

 

Τα έχω κοιτάξει και της xiaomi, για εκεί πήγα εξαρχής να πω την αλήθεια, με προβληματισαν ωστόσο στην πορεία τα πολλά σχόλια που είδα περί αποσυνδέσεων και γι αυτό στράφηκα και σε άλλες επιλογές... Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι έχω 50αρα σύνδεση, αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο...

θα χρησιμοποιεις wifi ή καλωδιο ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Christos Vvs είπε

 

Τα έχω κοιτάξει και της xiaomi, για εκεί πήγα εξαρχής να πω την αλήθεια, με προβληματισαν ωστόσο στην πορεία τα πολλά σχόλια που είδα περί αποσυνδέσεων και γι αυτό στράφηκα και σε άλλες επιλογές... Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι έχω 50αρα σύνδεση, αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο...

Δεν έχω καμία αποσύνδεση με το xiaomi mi tv stick 4k εδώ και ένα χρόνο. Μόνο μια φορά μου έκανε μια επανεκκίνηση χωρίς λόγο...το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι ο όγκος του γιατί είναι πιο χοντρό από ένα από στικάκι και μπορεί να μην χωράει στο πλάι της tv αν το βάλεις παράλληλα και όχι κάθετα σε αυτή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Δεν έχω καμία αποσύνδεση με το xiaomi mi tv stick 4k εδώ και ένα χρόνο. Μόνο μια φορά μου έκανε μια επανεκκίνηση χωρίς λόγο...το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι ο όγκος του γιατί είναι πιο χοντρό από ένα από στικάκι και μπορεί να μην χωράει στο πλάι της tv αν το βάλεις παράλληλα και όχι κάθετα σε αυτή.

Αυτό, βέβαια, λύνεται με την προέκταση που έχει μέσα το κουτί. Οκ, πιθανόν να κρέμεται λίγο άσχημα στο πλάι αλλά τουλάχιστον θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Αυτό, βέβαια, λύνεται με την προέκταση που έχει μέσα το κουτί. Οκ, πιθανόν να κρέμεται λίγο άσχημα στο πλάι αλλά τουλάχιστον θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Δεν θυμομουν καν ότι υπάρχει προέκταση!!!! Σε ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, manoskost είπε

θα χρησιμοποιεις wifi ή καλωδιο ethernet?

Να είμαι ειλικρινής με ενδιαφέρει πιο πολύ η σύνδεση μέσω wifi, χωρίς αυτό βέβαια να αποκλείει το ethernet, απλώς επειδή θα πρέπει να τραβάω καλώδιο και να κάνω πατέντες για να μην ενοχλεί, νομίζω ότι σαν 1η επιλογή έχω την σύνδεση μέσω wifi... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, phanispal είπε

Με το Wi-Fi δεν τα πάει και πολύ καλά το Mi Box S

ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα με το 1ης γενιας που εχω και δουλευει καθημερινα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ης γενιάς επειδή το έχω βάλει στο πατρικό μου, όντως και σε μας εκεί είναι άψογο! Όταν όμως έψαξα για να το ξαναπάρω τώρα, μου έβγαζε πλέον μόνο το 2nd Gen, για το οποίο θετικό σχόλιο ψάχνεις να βρεις με τα κιάλια! Γι αυτό και είπα να κοιτάξω για κάτι άλλο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το generation 2 φοράει Google TV και δεν έχει λειτουργικό Android TV. Τα έχω και τα δύο.

Το μείον για μένα του gen.2 είναι ότι δεν περνάει ήχο 5,1 (Netflix) στον πολυκάναλο ενισχυτή που έχω μέσω οπτικής αφού στα settings δεν υπάρχει η επιλογή toslink αλλά υπάρχει το auto. Κατά τα άλλα ξεκινάει πιο γρήγορα και το τηλεκοντρόλ ανταποκρίνεται αμέσως και δεν χρειάζεται να περιμένεις.

Τα ίδια με τον ήχο και το κουτί Nokia 8000 που φοράει νεότερο Android TV και εκεί η επιλογή με τον ήχο δημιουργεί θέμα. Pεριμένω τώρα ένα audio extractor από το aliexpress να δω μήπως το ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα. Η τηλεόραση υποστηρίζει dolby digital 2.0 και DTS2.0. Η εφαρμογή Netflix η τελευταία (μαζί με το youtube) της ίδιας της Smart τηλεόρασης  που εξακολουθεί να λειτουργεί περνάει από την οπτική πολυκάναλο, στον ενισχυτή.. Όχι όμως απο συνδεδεμένη σε αυτή συσκευή.  Ακόμα και το bluray player θέλει ξεχωριστή σύνδεση με τον ενισχυτή να περάσει τον πολυκάναλο. Αυτό οφείλεται στα διάφορα κλειδώματα και πνευματικά δικαιώματα. Θέματα που έχουν συζητηθεί σε forum του εξωτερικού αλλά στην χώρα μας δεν τους ενδιαφέρει φαίνεται το θέμα "Ήχος".  Το Nokia ως κουτί φαίνεται καλύτερη κατασκευή με πολύ καλύτερο τηλεχειριστήριο.

Η λύση είναι να αγοράσω καινούργιο ενισχυτή με HDMI αλλά θέλω 600 ευρώ τουλάχιστον στην κατηγορία που παίζω. Προς το παρόν δεν αξίζει για αυτόν μόνο τον λόγο. Για αυτό αγοράζουμε τέτοια κουτιά για να ξεπερνάμε τις παλαιότερες ασυμβατότητες.

Δυστυχώς δημιουργούνται συνέχεια νέα προβλήματα.

Μακριά από διάφορα Κινεζοκούτια μη certified τρία έχω βάλει σε αγγελία για ξεφόρτωμα. Θα λειτουργήσουν για λίγο και μετά θα θέλουν συνέχεια πειράγματα και άντε ξανά μανά!...

 

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Να είμαι ειλικρινής με ενδιαφέρει πιο πολύ η σύνδεση μέσω wifi, χωρίς αυτό βέβαια να αποκλείει το ethernet, απλώς επειδή θα πρέπει να τραβάω καλώδιο και να κάνω πατέντες για να μην ενοχλεί, νομίζω ότι σαν 1η επιλογή έχω την σύνδεση μέσω wifi... 

απλα να ξερεις οτι τα tv stick εχουν υποδεεστερους επεξεργαστες απο τα box και η ταχυτητα με wifi δεν ειναι η ιδια με το καλωδιο μιας και το επηρεαζουν διαφοροι παραγοντες. Γνωμη μου ειναι να προτιμησεις καποιο απο τα mecool KM2 plus ή mecool KM7 plus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manoskost είπε

απλα να ξερεις οτι τα tv stick εχουν υποδεεστερους επεξεργαστες απο τα box και η ταχυτητα με wifi δεν ειναι η ιδια με το καλωδιο μιας και το επηρεαζουν διαφοροι παραγοντες. Γνωμη μου ειναι να προτιμησεις καποιο απο τα mecool KM2 plus ή mecool KM7 plus.

Το Mi tv stick 4k μου στριμαρει πάντως 80gb ταινίες μέσω stremio χωρίς κολλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέος στον χώρο των tv boxes... 

Ξέθαψα ένα home cinema (2008)μετά από μετακόμιση με είσοδο spdif και δυνατότητες dts, dd, lpcm. 

Με kodi (με rd) στο pc και επιλογή ταινίας dts, έπαιρνα κατευθείαν στο home cinema ένδειξη dts. 

Επειδή ο υπολογιστής μπαίνει και βγαίνει όταν θέλουμε να δούμε ταινία είπα να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη και πήρα το km2 plus 😔

Κάνω εγκατάσταση βάζω την ίδια ταινία (με dts) και βουαλα... Δεν έχω ηχο😢

Θα έχω ήχο αν επιλέξω άλλο Audio track πχ dd αλλά η ένδειξη στο home cinema είμαι lpcm και όχι dolby digital... 

Διάβαζα για spdif και android 11 (όπως φοράει) μόνο από netflix θα δεις τέτοιο format(Google rules)... 

Τι να κάνω;; 

Θα έχω το αποτελεσμα που ζητάω με το mi box s? 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Panos1987 είπε

Νέος στον χώρο των tv boxes... 

Ξέθαψα ένα home cinema (2008)μετά από μετακόμιση με είσοδο spdif και δυνατότητες dts, dd, lpcm. 

Με kodi (με rd) στο pc και επιλογή ταινίας dts, έπαιρνα κατευθείαν στο home cinema ένδειξη dts. 

Επειδή ο υπολογιστής μπαίνει και βγαίνει όταν θέλουμε να δούμε ταινία είπα να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη και πήρα το km2 plus 😔

Κάνω εγκατάσταση βάζω την ίδια ταινία (με dts) και βουαλα... Δεν έχω ηχο😢

Θα έχω ήχο αν επιλέξω άλλο Audio track πχ dd αλλά η ένδειξη στο home cinema είμαι lpcm και όχι dolby digital... 

Διάβαζα για spdif και android 11 (όπως φοράει) μόνο από netflix θα δεις τέτοιο format(Google rules)... 

Τι να κάνω;; 

Θα έχω το αποτελεσμα που ζητάω με το mi box s? 

Ευχαριστώ 

Με το mi box gem1 περνάει ο ήχος μέσω kodi και DD και DTS εφόσον ενεργοποιηθεί το passthrough. Περνάει και το Netflix και  το Amazon prime που δοκίμασα λίγο στα τρέιλερ που δείχνει δωρεάν. Το καινούργιο gen2 με Google TV δεν περνάει σίγουρα 5,1 από το  Netflix. Ταινίες από kodi 99% όχι δεν περνάει  (Δεν θυμάμαι τι δοκιμές έκανα) ακόμα και ενεργοποιημένο το passthrough. Έχουν κάνει όμως τελευταία μια αναβάθμιση και μπορεί να έχουν διορθώσει το πρόβλημα. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Nα πω εδώ ότι ο ενισχυτής Home Cinema ο YAMAHA που έχω δεν διαθέτει HDMI. Όλα γίνονται από την οπτική. Πιθανόν να παίζει ρόλο και η παλαιότητα του ενισχυτή. Ένας νεότερος Philips home Cinema ενισχυτής και αυτός χωρίς HDMI  συμπεριφέρεται διαφορετικά. Παίζει ρόλο και ποια codec αναγνωρίζει ο ενισχυτής. Το DTS είναι πιο περίεργο από το Dolby. Παλιά επί Western Digital έκανα μετατροπή τον είχα DTS σε Dolby Digital.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κι εγώ για ένα TV Box να παίζει π.χ. Cinobo χωρίς θολή εικόνα (όπως αυτό που έχω τώρα) και χωρίς προβλήματα...

Το Xiaom;i 2gen λέει τίποτα ή θα μου σπάσει τα νεύρα κι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...