Προς το περιεχόμενο

Μου εσπασε η οθονη στο laptop !!


aquadim3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστηχως σημερα το πρωι στο καινουργιο laptop του αδελφου μου και ενω το ειχε σε ενα τραπεζι στο σχολειο του , καποια διαολακια το κουνησα και επεσε.

Ηταν κλειστο , αλλα απο το πεσιμο την ακουσε και εσπασε η οθονη .

 

Το laptop το εχουμε καπου μηνα , ειναι αυτο απο e-shop .

 

Και τα ερωτηματα που θετω ,ειναι οτι λογω οπου δεν φενεται εξωτερικα φθορα απο πεσιμο μπορω να ισχυριστώ τιποτα μπας και με καλυψει εγγυηση ? (ενα μηνα το εχω !!)

 

εχω βρει κατι απο εδω και εδω , τωρα δεν μπορω να θυμηθω τι εχει ο δικος μου , λογικα glossy 

(ποια ειναι πιο καλη η glossy η Matte ?)

 

Μπορω να βαλω οποιαδηποτε οθονη 14" ?  θα τεριαζει σε διαστασει , βιδες  , η οτι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως σημερα το πρωι στο καινουργιο laptop του αδελφου μου και ενω το ειχε σε ενα τραπεζι στο σχολειο του , καποια διαολακια το κουνησα και επεσε.

Ηταν κλειστο , αλλα απο το πεσιμο την ακουσε και εσπασε η οθονη .

 

Το laptop το εχουμε καπου μηνα , ειναι αυτο απο e-shop .

 

Και τα ερωτηματα που θετω ,ειναι οτι λογω οπου δεν φενεται εξωτερικα φθορα απο πεσιμο μπορω να ισχυριστώ τιποτα μπας και με καλυψει εγγυηση ? (ενα μηνα το εχω !!)

 

εχω βρει κατι απο εδω και εδω , τωρα δεν μπορω να θυμηθω τι εχει ο δικος μου , λογικα glossy 

(ποια ειναι πιο καλη η glossy η Matte ?)

 

Μπορω να βαλω οποιαδηποτε οθονη 14" ?  θα τεριαζει σε διαστασει , βιδες  , η οτι αλλο ?

η οθόνη δέν "σπάει" στά καλά καθούμενα, θά σέ πάρουν "γραμμή" οτι τούς λές μπαρούφες.. :-D

άν αλλάξεις μόνος σου τήν οθόνη αυτομάτος βγαίνεις έκτος εγγυησης,άν θές εγγυηση θά τήν πληρώσεις χρυσή.

 

αν τήν αλλαγή τήν κάνεις "εσύ" στό πίσω μέρος τής οθόνης έχει αυτοκόλλητο με κωδικό,αγοράζεις βάση κωδικού.

ίδια διάσταση οθόνη έχει τά ίδια "πιασίματα" στούς μεντεσέδες.δέν έχει "θέμα".

 

Η glossy είναι ποιό πολύ εντός σπιτιού,ενώ η matte είναι γιά έξωτερικούς χώρους(άν δέν κάνω λάθος)

όχι ότι δέν θά βλέπεις όποια καί να βάλεις :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγγυηση εχω απο το e-shop 2 χρονια .

το θεμα εινα αν την αλλαξω εγω , προσεκτικα .. πιανουν τα χερια μου  , εχω γνωσεις  , αν μετα απο καιρο παθει κατι αλλο σε hardware  που θα ξερουν οτι αλλαξα οθονη ?  εχει καμια ταινια ασφαλειας στο ανοιγμα ?

 

Και με αυτην την λογικη  ( αφου βρω κωδικο ) μπορω να παρω οτι οθονη θελω ? δηλαδη και καλυτερης αναλυσης  ?(π.χ. 1600 Χ 900 )

Αμα ειναι θα τα δωσω που θα τα δωσω , να παρω μια τουμπανο !

 

κατι εχει και δω , καλα με 20 ευρω οθονη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγγυηση εχω απο το e-shop 2 χρονια .

το θεμα εινα αν την αλλαξω εγω , προσεκτικα .. πιανουν τα χερια μου  , εχω γνωσεις  , αν μετα απο καιρο παθει κατι αλλο σε hardware  που θα ξερουν οτι αλλαξα οθονη ?  εχει καμια ταινια ασφαλειας στο ανοιγμα ?κοιτάνε τής βίδες άν είναι "παραβιασμένες",όχι τού eshop αλλά στό service τής asus καθώς έχουν καί ένα μπλέ υγρό μέσα στής βόλτες τής βίδας,ισως να υπάρχει καί ταινία

 

Και με αυτην την λογικη (αφου βρω κωδικο) μπορω να παρω οτι οθονη θελω ? δηλαδη και καλυτερης αναλυσης ?θα πάς βάση κωδικού αφού τήν "λύσεις" καί από εκεί καί πέρα βλέπεις

Αμα ειναι θα τα δωσω που θα τα δωσω , να παρω μια τουμπανο !

 

κατι εχει και δω , καλα με 20 ευρω οθονη ? κοιτάς κωδικό πρώτα,καί μετά συγκρίνεις τιμές

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , τωρα που τον πηρα στα χερια μου τουλαχιστον λειτουργει , απλα τον συνδεσα με hdmi με οθονη και δεν μου μπουταρει στα windows 8 , μενει στο logo των windows 8 και γυριζουν οι κυκλοι αναμονης .

Μπορει να παιζει ρολο η οθονη που χαλασε και δεν ξεκιναν τα windows ?

post-251886-0-11656900-1364561716_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε θεμα ο σκληρος δεν θα μου εφτανε λογικα μεχρι το logo των windows 8  , δεν θα φορτωνε καν και θα ελεγε κατι ..

Τωρα εχει μηνει εκει κανα μισαωρο και γυριζει συνεχεια ο κυκλακος των windows .

To λαμπακι του σκληρου στο laptop δουλευει και δειχνει οτι διαβαζει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , τωρα που τον πηρα στα χερια μου τουλαχιστον λειτουργει , απλα τον συνδεσα με hdmi με οθονη και δεν μου μπουταρει στα windows 8 , μενει στο logo των windows 8 και γυριζουν οι κυκλοι αναμονης .

Μπορει να παιζει ρολο η οθονη που χαλασε και δεν ξεκιναν τα windows ?

το πιτσιρίκι ζεί;; :-D :-D

μαζί μέ τήν πτώση θά πήρε καί τόν σκληρό μαζί του,όπως αναφέρει η magdalhnh

βγάζεις τόν σκληρό καί τόν δοκιμάζεις σέ άλλο Pc.

τήν εγγυηση τήν έχεις χαμένη έτσι καί αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει μπηκε στα windows   , ολα ΟΚ ! 

Τον συνδεσα με VGA με την οθονη , γιατι το HDMI μου κοβοταν μετα απο λιγο , μαλλον θεμα LG οθονης , και τωρα τον εχω ανοιχτο και ειναι μια χαρα, και ο σκληρος με το sentinel που ειδα ΟΚ !!!

Μαλλον ηθελε ωρα πρεπει να εκανε καποιο repair , τον εκλεισα αρκετες φορες , ολα ειναι νταξει .

Ευτυχως , μην ειχαμε και αλλα δεν θα το αντεχα , ειναι κριμας καινουργιο μηχανιμα και καλο μηχανιμα να αχρηστευτει , τουλαχιστον οθονη .......  εεε  οθονη ,  μεχρι κει τι να κανουμε ... !!

και καναμε βρε Μαγδαληνη τοσο κουβεντα παλια τι λαπτοπ να παρω ,  ειναι μην σου τύχει . . . . . τι να κανουμε.

Παντως οι υπευθυνοι της ζημιας αναγνωρισαν το λαθος τους και θα τον πληρωσουν οσο εχει.

 

Τελος παντων , αυτο που ειναι να κανω τωρα να αρχισω προσεκτικα να βγαλω την οθονη την χαλασμενη να δω κωδικο , αλλωστε θα βγει που θα βγει ... μια ωρα αρχύτερα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων , αυτο που ειναι να κανω τωρα να αρχισω προσεκτικα να βγαλω την οθονη την χαλασμενη να δω κωδικο , αλλωστε θα βγει που θα βγει ... μια ωρα αρχύτερα !!

**υποψην δέν πρέπει νά έχει καθόλου ρεύμα η μητρική όταν κάνεις τήν αλλαγή οθόνης.

βγάλσιμο μπαταρία/μερικά sec τό Power button πατημένο γιά να φύγει τό ρεύμα από τούς πυκνωτές πού έχει απομείνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αναγνώρισαν το λάθος γιατί δεν το πας στο e-shop για να την πληρώσουν? :P

 

για να δουμε , λογικα αυτο πρεπει να κανω , ισως παω μια βολτα e-shop να ρωτησω τι και πως , γιατι ειναι και κριμας να χασω την εγγυηση ,  ενος μηνος μηχανιμα ειναι ... να ημουν εκτος εγγυησης να πω νταξει ... περνω μια οθονη και την βαζω μονος  μου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150ευρω θα σου χρεωσουν λογικα για νεα οθονη.

Τουλαχιστον στο Πλαισιο τοσα χρεωναν παλιοτερα.

Αυτή είναι και η ταρίφα σε Multirama που ρώτησα πρόσφατα, εξαρτάται πόσο έχει η οθόνη γιατί μερικές είναι αρκετά ακριβές οπότε δεν γλιτώνεις και πολλά αν το κάνεις μόνος σου + ότι μπορεί να χάσεις την εγγύηση. Αν τώρα βρεις οθόνη με 40-60ε για μένα αξίζει να την αλλάξεις μόνος σου. Αλλά και πάλι αν είναι καινούργιο το λάπτοπ το σκέφτεσαι (για το θέμα της εγγύησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στο e-shop πριν λιγο , η επισκευη οθονης απο e-shop ειναι 170 ευρω  + 15 μεταφορικα ανεξαρτητους αν επισκευαστει η οχι , εφοσον παει Αθηνα. (εγω ειμαι Πατρα  :-D )

ΔΕΝ ΕΜΠΛΕΚΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΙΑ ASUS !!!!

 

Ομως ακομη και με την επισκευη απο e-shop κατα 99% χανεται η εγγυηση αν στο μελλον βγαλει προβλημα για το οποιο δεν ευθύνομαι εγω !!   ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ !!!! :shock:

σιγουρα θα ξερω την δευτερα αν ισχύει αυτο γιατι πρεπει να μηλησουν με τον υπευθυνο του e-shop στην Αθηνα που ελειπε , απο Δευτερα πρωι.

 

Οποτε δεν βαζω χερι εγω σε οθονη , τωρα τι να κανω να  προχωρήσω σε e-shop  η να αλλαξω μονος μου οθονη και να μην ξερει τιποτα το e-shop οποτε αν παθει κατι στο μελλον να τον παω και να κανω τον παπά ? 

Η οθονη του ιδιου μοντελου μου στοιχιζει απο usa 67 ευρω !! (με μεταφορικα τελικη τιμη )

 

Απλα θα θελει προσοχη να μην σπασω η γρατσουνισω κανα περίβλημα οθονης και φενεται απο χιλιομετρα ανοιγμενο !!!

 

κοινος .... την στρουμφισα !!!! :cry:

 

Τωρα κατι αλλο , εβγαλα τον σκληρο δισκο γιατι τα windows μου κανουν τρελά και κολανε , και τον εβαλα sata στο σταθερο να μεταφερω κατι δεδομενα που χρειαζομαι.

Ενος μηνος δισκος .... !!  ελεος δηλαδη .... ως και αυτος την ακουσε ??????

Για δειτε φωτο τι εβγαλε το hd sentinel , τωρα μπορει να ειναι απο την πτωση ????????

 

post-251886-0-63361000-1364584441_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...