Προς το περιεχόμενο

Μου εσπασε η οθονη στο laptop !!


aquadim3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε την οθόνη μόνος σου, πήγαινε την σε έναν τεχνικό που ξέρει καλύτερα από αυτά και στην φτιάχνει επιτόπου.

Η Asus είναι φυσικό να μην εμπλέκεται μιας και το λάπτοπ είναι παραεισαγωγής.

Ο δίσκος από την πτώση την ..άκουσε. Είναι εύθραστοι παναθέμα τους.

 

 

Πες ότι έχει πρόβλημα και ο σκληρός να στον αλλάξουν τζαμπέ :P

Βασικά καλύτερα να τους πει να του πάρουν καινούριο λάπτοπ. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μου προτεινεται να παω στο e-shop απο βδομαδα και να τους πω οτι ο δισκος μου εβγαλε προβλημα σε ενα laptop που εχω αγορασει , δεν αναφερω τιποτα απο το περιστατικο της οθονης , σαν να πηγενα πρωτη φορα !!!

 

μου κανουν αντικατασταση τον δισκο μιας και εχει εγγυηση  .... σωστααααααα??

εδω τι γινεται με τους σκληρους ρε παιδια ? 

Θα μου πουν φερε το μηχάνημα ολο η βγαλε τον δισκο και φερτον μας ? ξερει κανεις ?

 

Και μετα ομορφα και ωραια παραγελνω μια οθονη  (π.χ. απο usa σαν αυτη που ειχα στα πρωτα post)  με 67 ευρωπουλα , τον παω και σε εναν τεχνικο για αλλαγη ( εχω λιγο γνωστο) και την αλαζει αυτος , με ενα 100ρικο καθαρισα δηλαδη!!

Τα λεω καλα ....??????????

 

Και αν στο μελλον παθει κατι που δεν ευθυνομαι εγω  τον παω στο eshop και κανω την παπια , ουτε καν αναφερω οτι αλλαξα οθονη , και να το βρουν ας πουμε .....αν .....  θα κανω την παπια ..!!!

Αλλα αν μπει σωστα η καινουργια και δεν φενεται τιποτα , σιγα μην το βρουν , αλλωστε π.χ. αν παθει μια βλαβη στην μητρικη ας πουμε σιγα  τι δουλεια εχουν να ανοιξουν την οθονη ???

 

Να κινηθώ ετσι λοιπον ? τι λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πουν φέρε το μηχάνημα. Αν το πας με σπασμένη οθόνη, τέλειωσες!! Πάει η εγγύηση.

Η σωστή σειρά είναι

1 αλλάζεις μόνος την οθόνη

2 το παίζεις κινέζος και τους λες  " μα να χαλάσει ο σκληρός σε laptop ενός μήνα;;;;;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια , αυτο θα γινει μαλλον , τωρα αν Δευτερα που θα μηλησω τηλεφωνικος με το eshop  μου πουν οτι φτιαχνεται η οθονη και θα εχεις κανονικα εγγυηση για τα 2 χρονια  ισως προχωρήσω εκει , αλλωστε η ζημια εγινε απο αλλους και θα την πληρωσουν.

 

Αν μου πουν μα μου και ιστοριες θα την αλλαξω εγω και μετα απο μερικες μερες θα τους επισκεφτω και θα τους πω για τον δισκο,  νταξει τωρα του εβαλα windows απο την αρχη και σταθεροποιηθηκε η κατασταση  , παιζει μια χαρα με την οθονη του σταθερου μεσω HDMI.

 

Tωρα επειδη εβγαλα τον σκληρο και το εβαλα σε PC ,δεν νομίζω να το ψαξουν σε τοσο βαθος μετα οταν παω για τον σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση που παραγγειλω οθονη , μπορω να βαλω οτι να ναι ? 

τη συμβατοτητα (κωδικο) θα τον δω στην χαλασμενη , υπαρχει καποιος αριθμος  πανω της ?

αλλος τροπος να τον βρω χωρις να ανοιξω απο τωρα το laptop ?

κατι τετοιο παιζει ? 

http://www.laptop-lcd-screen.co.uk/laptopparts/ASUS-U40-14.0-LAPTOP-SCREEN__4681.asp

 

Π.χ. εδω εχει μερικες ,  αν δω και κανει μπορω ας πουμε να βαλω με υψηλοτερη αναλυση ?

θα δω  διαφορα π.χ. μια 1600x900 απο την δικια μου που ειναι 1366x768 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το Link.png Site: http://portableapps.com/apps/utilities/siw_portable">SIW , σύνδεσε το σε εξωτερική οθόνη για να έχεις εικόνα και δες τις πληροφορίες που δίνει για την οθόνη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK , το εβγαλα , που γραφει την συμβατοτητα ?

 

λογικα ειναι το P140ΝWR1 , ομως δεν μπορω να βρω καποια ακριβως ετσι , 

Δηλαδη αυτη δεν κανει ? η αυτη 

post-251886-0-83146500-1364598236_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι απόλυτα βέβαιη, αλλά ίσως αυτή η οθόνη να είναι συμβατή http://www.ebay.co.uk/itm/LAPTOP-LCD-SCREEN-FOR-IVO-M140NWR1-14-0-WXGA-HD-/121080122987?pt=US_Laptop_Screens_LCD_Panels&hash=item1c30f00e6b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αγγελία που έβαλες το λάπτοπ να αναφέρεις και για τον σκληρό δίσκο. Εκεί γράφεις ότι δουλεύει άψογα, εδώ λες ότι μια μπαίνει δέκα δεν μπαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι , του εβαλα window 7 και πεταει !!!  εχει 2 bs , το λεω , αλλα μεχρι κει.

Του ξαναβαλα 8 , παλι μια χαρα .

Ισως ηταν θεμα των αρχικων win 8 , τωρα παντως πεταει !!

Αλλωστε μπορει καποιος να του πεταξει εναν SSD και να τον κανει εξωτερικο.

Μπορει να φτιαχνεται με καποιο προγραμα , δεν ξερω , δεν μπαινω στον κοπο τωρα να τον φορμαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πόρισμα ποιό είναι τελικά;

το πουλάς η το επισκευάζεις και το κρατάς;;

οθόνη βάλε την δικιά του(40pin connect/led light)

μην αλλάζεις "ανάλυση"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δινω για να μην μπω σε φασαρια της αλλαγης οθονης , και κανω καμια πατατιά ,  οποιος το κατεχει το αθλημα ας τον παρει και ας την αλαξει.

Δεν εχω ξαναλαξει οθονη σε laptop και δεν περνω τον ρισκο, μπορει να ειναι γελιο ... δελεω ....αλλα καποιος που γνωριζει ας τον παρει.

 

Γιατι αν τον παω σε e-shop και τσεκαριστεί στην επισκευη μετα θα χασει εγγυηση , οποτε δεν συμφερει.

Αν αλαξει την οθονη σωστα , μπορει στο μελλον να κανει χρηση και της εγγυηση αν βγαλει κατι.... αν .... !! 

(αν και δεν το βλεπω γιατι ειναι τουμπανο σαν λαπτοπ !!!!, τρομερη ποιοτητα !!)

 

Το laptop κατα τα αλλα ειναι αριστο, εχει το θεμα με τον σκληρο αλλα μπορει να διορθωνεται ,  αν οχι μπορεις να βαλεις SSD και να τον εχεις backup , ακομη και να κανεις χρησης της εγγυηση φυσικα και να σου κανουν αντικατασταση, εχει 2 χρονια !!!!!

Σε σκληρους γενικα ποτε δεν ειχα προβλημα με το e-shop  , πολυ παλια που μου χτυπησαν 2 ενας wd raptor 80gb και ενα seagate 500gb μου εφεραν καινουργιους και πηγα τον παλιο !!

 

προς το παρον αυτοι που μου εκαναν την ζημια μου δωσαν δανικο για την δουλεια μου εναν Acer 10" , και θα με αποζημιώσουν για καινουργιο, ισως τον ιδιο η αν εχει βγει κατι αλλο σε 14' εξισου καλο και στην τιμη αυτη ..... βλεπουμε.

 

παντως το laptop ειναι αριστο κατα τα υπολοιπα , γιαυτο και λεω οποιος ειναι δω στην πολη μου ευχαριστωςνα το δει !!!

 

Υπαρχει και η συσκευασια του , κομπλε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...