Προς το περιεχόμενο

NEW DAY: ούτε απ΄έξω!


kyriakh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν περίπου 1 μήνα η μάνα μου πέρναγε έξω από τα New Day του Πειραιά Ηρώων Πολυτεχνείου 46, κάτι παιδιά της έδωσαν φυλλάδια του ινστιτούτου, της έπιασαν τη κουβέντα, και αμέσως βγήκαν έξω δύο πλαστικοποιημένα ανθρωποειδή (από τις πλαστικές), και την άρπαξαν,την τράβηξαν μέσα παίρνοντάς την αγκαλιά, και μιλώντας της όμορφα και γλυκά ,πιεστικά και επιβλητικά."έλα να σου κάνουμε ένα δωρεάν καθαρισμό, κάνα κάτι και για σένα, δωρεάν είναι, τι έχεις να χάσεις κλπ..."

Τι ήθελε να μπει.

Της βάλανε μιά κρέμα και την αφαιρέσανε και τέλος.Μετά ήρθαν δύο άλλα ανθρωποειδή και την πήγαν σε άλλο γραφείο, την πιέζανε να κλείσει πακέτο "ρεκτιφιέ","έχεις παχάκια απο δώ, έχεις κουρασμένο πρόσωπο,απο κει,(υπόψην, 63 χρ. η γυναίκα, χαίρω πολύ δλδ)ρυτίδες, κοιλίτσα, όλα αυτά θα φύγουνε, δώσε μας προκαταβολή".

Η μάνα δεν είχε και ούτε ήθελε να κάνει κάτι, βγάζει 30€ που είχε όλα κι όλα στο πορτοφόλι της και τους τα δείχνει μετά από αρκετή πίεση (για να τους πει ότι δεν έχει άλλα) για να τις ξεφορτωθεί.

Της τα άρπαξαν από τα χέρια (όπως το ακούτε) καπάκι της δίνουν απόδειξη με αιτιολογία δικαίωμα λήψης υπηρεσιών.. και της είπαν ότι ξεκινάνε πακέτο, και ότι δε θα το μετανοιώσει, ενώ η μάνα μου αρνιόταν.Χωρίς να δείνουν σημασία στις αρνήσεις της μάνας μου,σαν μάγισσες όπως μου είπε χαρακτηριστικά,  την άσχημη κατάσταση που είχε περιέλθει και παράκληση να της δώσουν πίσω τα € της, της είπαν ξαναέλα σε 3 μέρες.Ξαναπήγε, λοιπόν,σε 3 μέρες  γιανα πάρει πισω τα €...

Όχι μόνο δεν της έδωσαν πίσω τα 30€, αλλά  της είπαν να τους πάει και άλλα λεφτά, για να ξεκινήσουν, με χίλιες κολακείες περιστοιχισμένα, εκβιασμό ψυχής, πίεση, και φρένο με λίγη δόση υποτίμησης της σωματικής της κατάστασης και της αρνητικής και αμυντικής της στάσης=Η τέλεια συνταγή για μια γυναίκα 63 χρ. που μιά ζωή τρέχει για τους άλλους καλώς ή κακώς, μεγαλωμένη σε χωριό μη ξέροντας τη βρωμιά της Αθήνας.

Τους πήγε κάπου 258€ μετά από ανάλειψη από ΑΤΜ,της έβαλαν στο πρόσωπο 4 κρέμες, τις αφαίρεσαν, της δώσαω απόδειξη με αιτιολογία "λυπομέτρηση" και της ζήτησαν  άλλα 50 την ίδια μέρα και τους τα ξαναπήγε, μετά την έπαιρναν πολλά  τηλ. να τους πάει κι άλλα € και να ξεκινήσουν.Πήγε απο κει να τα ξεκαθαρίσει αφού πιά είχε αρχίσει να αγχώνεται για την απώλεια των χρημάτων και να φοβάται μην το καταλάβει ο πατέρας μου και η ψυχολογία της είχε πέσει αρκετά νοιώθοντας και όχι άδικα ότι είχε πέσει σε κύκλωμα.Η μιά λεγόταν πολυχρόνη σταυρούλα

Στο τέλος λίγο πριν τρελαθεί ευτυχώς μου το εκμυστηρεύτηκε,πήρα τηλ. τον δικηγόρο μου και την προστασία καταναλωτή, σήμερα πήγαμε και μας δώσανε πίσω τα 310 από τα 338€. Κράτησαν τα άλλα γιατί κρατάνε λέει το 2% αλλά και για την λυπομέτρηση..

Μας δώσαν και χαρτιά, ότι μας δίνουν πίσω 310από 338 προκαταβολής του πακέτου με κόστος 748!!!

Άμα δλδ δε μου τόλεγε, με τον τρόπο τους είχανε σκοπό να της πάρουν 748€!!!....... πείτε μου που αλλού να το διαμοιράσω; Θέλω να το μάθουν όλοι, να τους ξεφτιλίσω, και σαν αποζημίωση των 28€ που κράτησαν και για την κακή ψυχολογία που δημιούργησαν στη μάνα μου..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παλι καλα που στα δωσαν κι αυτα.

αλλα σορρυ,κατα 90% εφταιγε η μανα σου.

σε μενα γιατι δε θα συμβει ποτε κατι τετοιο.?

 

 

καλα μην το λες, εχει τυχει να με χωσουν κι εμενα μεσα σε κατι τετοια ινστιτουτα με το ζορι και ξεφυγα απο του χαρου τα δοντια σχεδον. δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πιεστηκες γινονται και ποσο επιτηδιες ειναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχει λέγειν ο άλλος, σε ψυχολογήσει και σε χτυπήσει στην ανασφάλια. Και αν είσαι λίγο "θύμα",δλδ παθητικός και ευκολόπιστος, θα βρούς τον τρόπο να σου πάρουν λίγα €.

 

Δηλαδή ναι μεν βρίσκουν και τα κάνουν αλλα έχουν και ταλέντο στην εξαπάτηση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μην το λες, εχει τυχει να με χωσουν κι εμενα μεσα σε κατι τετοια ινστιτουτα με το ζορι και ξεφυγα απο του χαρου τα δοντια σχεδον. δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πιεστηκες γινονται και ποσο επιτηδιες ειναι.

με το ζορι?

δηλαδη σε τραβηξανε απο τα μαλλια η απο τα χερια/ποδια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα που στα δωσαν κι αυτα.

αλλα σορρυ,κατα 90% εφταιγε η μανα σου.

σε μενα γιατι δε θα συμβει ποτε κατι τετοιο.?

Βρε ούτε σε μένα, αλλά εμείς ξέρουμε απ αυτά, είμαστε στη ζούγκλα .Η μάνα από χωριό αθώα, και βλάκας, της τόπα..χιχι τες πα φίλε μου, κάτι τέτοιους βρίσκουν τι νομίζεις..

 

Άμα έχει λέγειν ο άλλος, σε ψυχολογήσει και σε χτυπήσει στην ανασφάλια. Και αν είσαι λίγο "θύμα",δλδ παθητικός και ευκολόπιστος, θα βρούς τον τρόπο να σου πάρουν λίγα €.

 

Δηλαδή ναι μεν βρίσκουν και τα κάνουν αλλα έχουν και ταλέντο στην εξαπάτηση.

Ακριβώς!!! Η μάνα μου εχει θυματοποιημένη προσωπικότητα, και αυτό οι θύτες το μυρίζουν από μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...και την άρπαξαν,την τράβηξαν μέσα παίρνοντάς την αγκαλιά"  

 

συγνωμη αλλα αυτο αρνουμαι να το πιστεψω οτι εγινε :)

 

"Ξαναπήγε, λοιπόν..."

 

Τραβηξε ο,τι τραβηξε,,και ξαναπηγε μονη της..ξεροντας οτι θα ακολουθησει μια απο τα ιδια?Αντι να ενημερωσει την οικογενεια της γνωστους φιλους να πανε να τα κανουν ολα λιμπα ?

Και στην συνεχεια παει και βγαζει απο ΑΤΜ και αλλα λεφτα και τους δινει?

 

Οπως ειπε και ο ντιναρας κατα 90% φταιει η μητερα σου..δεν το λεμε για να την κατακρινουμε...

Αλλα οκ ...αυτοι ειναι απατεωνες...αλλα και μεις πρεπει να ειμαστε συνεχως υποψιασμενοι για τα παντα...κανεις δεν χαριζει λεφτα...αντικειμενα...υπηρεσιες...την σημερον ημεραν

 

ΕΔΙΤ : ρε συ ευακι οσο μπιρι μπιρι να εχει ο αλλος....οσο και να σε σπρωχνει με τροπο..αν δεν γουσταρεις..το ξεκοβεις του αλλου..."τραβα τα χερια σου , δεν ενδιαφερομαι ...."

και τελειωνει το πανηγυρι εκει....

 

Αν δουν οτι ψιλοενδιαφερεσαι...ψιλο-το-σκεφτεσαι...δινεις τροφη στο μπιρι μπιρι τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να γινεται αυτο καμμια 10ετια με τα ινστιτουτα ομορφιας...

ειτε κατ ιδιαν ειτε μεσω τηλ.ο σκοπος ειναι να πανε απο κει και να υπογραψουν.

http://www.google.gr/#hl=el&sclient=psy-ab&q=new+day+απατη&oq=new+day+απατη&gs_l=hp.3..0j0i8i30l2.108870.109291.2.109516.2.2.0.0.0.0.194.357.0j2.2.0...0.0...1c.1.8.psy-ab.EfV54XEbglU&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44697112,d.ZWU&fp=743fcc6cf1294bcc&biw=1680&bih=856

http://www.google.gr/#hl=el&sclient=psy-ab&q=ινστιτουτα+αισθητικης+απατη&oq=ιν+απατη&gs_l=hp.3.0.0i7i30l3j0i7i5i30.76934.78525.3.80582.6.5.1.0.0.1.218.919.0j3j2.5.0...0.0...1c.1.8.psy-ab.rSfLmpn6lyQ&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44697112,d.ZWU&fp=743fcc6cf1294bcc&biw=1680&bih=887

Αισθητική ... απάτη κατηγορούνται ότι έστησαν μία υπάλληλος και οι δύο συνδιαχειριστές εταιρίας υπηρεσιών αισθητικής και διαιτολογίας που καταδικάστηκαν με ποινή φυλάκισης 12 μηνών, με τριετή αναστολή, από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης.

 

Οι παραπάνω κατηγορήθηκαν για τα αδικήματα της "απάτης", της "πλαστογραφίας κατ' εξακολούθηση", "ηθικής αυτουργίας", κατά περίπτωση.

 

Σύμφωνα με το κατηγορητήριο η υπάλληλος προσέγγισε την παθούσα και, με το πρόσχημα ότι κέρδισε μια θεραπεία προσώπου, την οδήγησε στις εγκαταστάσεις της εταιρίας. Εκεί η παθούσα υπέγραψε την αγορά δύο προγραμμάτων αδυνατίσματος, συνολικής αξίας 1.664 ευρώ, αφού πηρέ τη διαβεβαίωση ότι υπογράφει έγγραφα που αφορούσαν το προαναφερόμενο δώρο. Στη συνέχεια στο όνομα της εκδόθηκαν δύο πιστωτικές κάρτες τραπεζών μέσω των οποίων θα καταβαλλόταν τμηματικώς το τίμημα των παραπάνω προγραμμάτων.>>

Πρόγραμμα ομορφιάς σε 72χρόνη με Αλτσχάιμερ και μασάζ σε 80χρόνο με Πάρκινσον…>>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"...και την άρπαξαν,την τράβηξαν μέσα παίρνοντάς την αγκαλιά"  

 

συγνωμη αλλα αυτο αρνουμαι να το πιστεψω οτι εγινε :)

 

Ναι όπως στα λέω.Πέρα από το ότι έχει ευθύνη, την τράβηξαν.Αν την έβλεπες τη μάνα μου όταν μου τάλεγε, μουρχότανε να τους το κάψω το μαγαζί..μου την κάνανε χάλια..άσε άμα δε σου συμβεί δε μπορείσ να το καταλάβεις...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχαν κανει και στην δικη μου μανα πριν κατι χρονια εκεινες οι δυο που απο το πολυ solarium ηταν ετοιμες να πεσουν κατω! Ακριβως στο ιδιο σημειο και τις βλεπω καθε μερα ακομα και σημερα. Η μανα μου ομως καταλαβε οτι ειναι καριολιδες και σηκωθηκε και εφυγε. Αντε μωρε με τους μαλακες! Ψαχνουν για θυματα πιεζοντας ψυχολογικα! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

"...και την άρπαξαν,την τράβηξαν μέσα παίρνοντάς την αγκαλιά"  

 

συγνωμη αλλα αυτο αρνουμαι να το πιστεψω οτι εγινε :)

 

Ναι όπως στα λέω.Πέρα από το ότι έχει ευθύνη, την τράβηξαν.Αν την έβλεπες τη μάνα μου όταν μου τάλεγε, μουρχότανε να τους το κάψω το μαγαζί..μου την κάνανε χάλια..άσε άμα δε σου συμβεί δε μπορείσ να το καταλάβεις...

 

Βασικα οπως στα ειπε η μητερα σου :) Μηπως τα φουσκωσε λιγακι ?Δηλαδη οκ ταραχτηκε η γυναικα για την ολη φαση και πως της συμπεριφερθηκαν...αλλα αδυνατω να πιστεψω οτι την σηκωσαν αγκαλια , σε κεντρικο δρομο του Πειραια...και την πηγαν μεσα.

Αυτο λεγεται απαγωγη πλακα πλακα :)

 

Ισως να την σπρωχνανε με τροπο..να την τραβουσαν κλπ...αλλα να βιαιοπραγησαν ή να την πηγαν σηκωτη μεσα....αδυνατω να το πιστεψω ...δεν το αποκλειω βεβαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οπως στα ειπε η μητερα σου :) Μηπως τα φουσκωσε λιγακι ?Δηλαδη οκ ταραχτηκε η γυναικα για την ολη φαση και πως της συμπεριφερθηκαν...αλλα αδυνατω να πιστεψω οτι την σηκωσαν αγκαλια , σε κεντρικο δρομο του Πειραια...και την πηγαν μεσα.

Αυτο λεγεται απαγωγη πλακα πλακα :)

 

Ισως να την σπρωχνανε με τροπο..να την τραβουσαν κλπ...αλλα να βιαιοπραγησαν ή να την πηγαν σηκωτη μεσα....αδυνατω να το πιστεψω ...δεν το αποκλειω βεβαια :)

¨οχι βρε καλέ μου..είπα σηκωτή; χιχι την άρπαξαν την τράβηξαν αγκαλιά είπα, και έτσι έγινε.Πως κάναν παλιά στα ναυτάκια τα ζουμπουρλούδικα; ένα τέτοιο πράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ούτε σε μένα, αλλά εμείς ξέρουμε απ αυτά, είμαστε στη ζούγκλα .Η μάνα από χωριό αθώα, και βλάκας, της τόπα..χιχι τες πα φίλε μου, κάτι τέτοιους βρίσκουν τι νομίζεις..

 

Ακριβώς!!! Η μάνα μου εχει θυματοποιημένη προσωπικότητα, και αυτό οι θύτες το μυρίζουν από μακριά.

αν ερχοταν μια γκομενα και με πιανε απο το χερι να με τραβηξει μεσα,θα της τραβαγα το βυζι

αν ερχοταν ενας αντρας να με πιασει απο το χερι να με τραβηξει μεσα θα του τραβαγα μπουνιδι με το αλλο χερι

 

life is simple.

deal with it.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"την τράβηξαν μέσα παίρνοντάς την αγκαλιά"

 

ε ενταξει ο γραπτος λογος ωρες ωρες...

 

τεσπα καταλαβαμε τι παιχτηκε...μην του βγαλω αλλο τα ματια....

 

Παρε μια εξαδα μπυρες...6 λωριδες υφασμα..πιες τις μπυρες...τοποθετησε τις λωριδες του υφασματος μια σε καθε στομιο των μποτιλιων....παρε και εναν αναπτηρα..και ξεκινα εμπρησμους :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"την τράβηξαν μέσα παίρνοντάς την αγκαλιά"

 

ε ενταξει ο γραπτος λογος ωρες ωρες...

 

τεσπα καταλαβαμε τι παιχτηκε...μην του βγαλω αλλο τα ματια....

 

Παρε μια εξαδα μπυρες...6 λωριδες υφασμα..πιες τις μπυρες...τοποθετησε τις λωριδες του υφασματος μια σε καθε στομιο των μποτιλιων....παρε και εναν αναπτηρα..και ξεκινα εμπρησμους :)

χαχαααααααααα είσαι αστερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...