Προς το περιεχόμενο

Athlon ή Pentium;


DJJordan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O ATHLON είναι πολύ καλύτερος από τον PENTIUM !!!

 

Οπότε μην κάνεις καμιά αλλαγή !!!

 

O ATHLON Χ2  είναι

 

1) Πραγματικός διπύρηνος !

 

2) Παίζει σε πλατφόρμα όπως οι σύγχρονες με Hyper transport  και A-LINK την στιγμή που ο PD παίζει με το απαρχαιωμένο FSB .

 

3) Αν έχεις τον ATHLON X2 6000+ τότε να ξέρεις πως είναι στο ίδιο επίπεδο με έναν CORE 2 DUO E6600 της intel !!

 

Δηλαδή καμιά σχέση με τον σάπιο Pentium d ... ούτε σε single thread συγκρίνονται , ούτε σε multithread, ούτε σε gaming , ούτε πουθενά !!!  Υπερδιπλάσια ισχύ ο X2

 

 

Nα του βρεις μητρική .  Ψάξε για κάποια AM2+ με 125Watt TDP  κύκλωμα τροφοδοσίας ώστε να μπορείς αν θελήσεις αργότερα να βάλεις ακόμα και εξαπύρηνο PHENOM ! :-D

 

Με κανένα 20€ στα μεταχειρισμένα θα βρεις μια ! :-D

Η AMD στις δόξες της! :-D

 

λοιπόν, τώρα μπορεί και να με βρίσετε αλλά έκανα μια βαλακεία, έβγαλα τον athlon 6000+ να καθαρίσω την πάστα και χωρίς να το καταλάβω στράβωσε ένα ποδαράκι, και όταν λέμε στράβωσε, τσάκισε εντελώς και στην προσπάθειά μου το ισιώσω κόπηκε!

Όπως ήρθαν τα πράγματα, σκεύτηκα να βρω μνήμες των 2GB να τις βάλω στον pentiumD και κάποια στιγμή αργότερα, να κοιτάξω για amd mobo+cpu ή έναν δυνατό επεξεργαστή (core duo ή quad).

Δοκίμασε μπορεί να δουλέψει και έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι πως γίνεται να ξεκολλήσω τη βάση από το σπασμένο ποδαράκι και να κολλήσω άλλο (το είδα με μεγεθυντικό φακό πως είναι κολλημένο) το θέμα είναι πως θα πρέπει να είμαι σίγουρος πως όντως δουλεύει πριν πάρω άλλη μητρική, επίσης που θα βρω άλλο ποδαράκι; έχω κάτι ξεχασμένους pentium 3 να έβγαζα ένα απο κει αλλά βλέπω πως είναι λίγο πιο χοντρά και μακρύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραία, τώρα πού είδα πως φτιάχνεται η cpu, μήπως να δω μήπως γλυτώσω και την μητρική; δεν ξέρω αν το ανέφερα πουθενά, αλλά η μητρική που δεν μου δουλεύει πια, είναι η asus m2n32 sli deluxe, η οποία έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά, πχ e-sata που με βολεύει πολύ για τον εξωτερικό δίσκο (όχι ο,τι είναι και το βασικότερο πλεονέκτημα), υπάρχει κάποιο repair manual που να με καθοδηγήσει να κανω πχ κάποιες μετρήσεις με πολύμετρο ώστε να βρώ το πρόβλημα; μου έχει τύχει σε ένα παλίο μου σύστημα με τα ίδια προβλήματα, να αλλάξω πυκνωτές και να δουλέψει

πάντος έτσι και αλλιώς, πρέπει να γυρίσω πάλι σε amd γιατί στο pentium έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών, δεν συνεργάζεται καθόλου σωστά, δεν δουλεύει το openGL, crashάρουν σχεδιαστικά προγράμματα και παιχνίδια, κοινώς δεν λειτουργει το pc σε ότι το χρησημοποιώ συνήθως, έχω καταντήσει να ασχολούμαι μόνο με τα social media!

Επεξ/σία από DJJordan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κομμένο ποδαράκι έχει χαθεί, αλλά εχθές που δοκίμασα ζεσταινόταν κανονικά, αυτό σημαίνει οτι λειτουργεί; ή όχι απαραίτητα;

(η μητρική εξακολουθεί να μην ανάβει οθόνη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας, μιας που δεν βρήκα ακόμα ανταλλακτικό που να λειτουργεί, έβγαλα ότι αφαιρείται από τη μητρική (asus M2N32 SLI Deluxe), κοίταξα προσεχτικά με μεγεθυντικό φακό όλα τα εξαρτήματα, και ανακάλυψα πως πάνω στον sli controller έχουν καεί 2-3 αντιστάσεις, υπάρχει περίπτωση να είναι αυτός ο λόγος που δεν κάνει post; αξίζει να προσπαθήσω να τις αντικαταστήσω, ή αυτό σημαίνει πως έχει καεί όλο το chip;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...