Προς το περιεχόμενο

Athlon ή Pentium;


DJJordan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με 2 pc που έχω, το ένα είναι athlon x2 3GHz και το άλλο που μου δώσανε pentium D στα 3,4GHz.

Αξίζει τον κόπο να βγάλω μνήμες(4GB) και κάρτα γραφικών (ati 5770) από το athlon, να τα βάλω στο pentium και να το κάνω βασικό pc; αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω καλύτερη απόδοση σε παιχνίδια όπως το flight simulator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει καθόλου κάρτα γραφικών ο pentium προφανώς και αξίζει να του βάλεις μια :)

Μνήμη πάντα,όσο περισσότερη μπορείς να έχεις, τόσο καλύτερα είναι.

(Πες μας μια τι έχεις τώρα στον pentium)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι προτιμότερος ο athlon. Ειδικά για το flight simulator, όμως, χρησιμοποίησε τον pentium. Εννοείται ότι δεν θα το παραφορτώσεις με extras κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά για την αμεσότητα, αυτό που με έβαλε στο δήλημα είναι τα 400MHz παραπάνω, τώρα όσο για τον pentium έχει σαφώς καλύτερη μητρική, αλλά απλό 300ρι τροφοδοτικό, μια κορεάτικη nvidia 128ΜΒ με χρονισμό γύρω στα 300-350 αν θυμάμαι καλά, και 1GB μνήμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας, επανήλθα στο θέμα γιατί μου έκαψε μητρική ο athlon :( , τώρα τι με συμφαίρει, να του βρω καμιά μητρική, ή να πάρω μια 2gb μνήμη για τον pentium; δυστιχώς έχει μόνο 2 θέσεις για ddr2 και οι μνήμες μου αρκετές αλλά του 1gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με 2 pc που έχω, το ένα είναι athlon x2 3GHz και το άλλο που μου δώσανε pentium D στα 3,4GHz.

Αξίζει τον κόπο να βγάλω μνήμες(4GB) και κάρτα γραφικών (ati 5770) από το athlon, να τα βάλω στο pentium και να το κάνω βασικό pc; αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω καλύτερη απόδοση σε παιχνίδια όπως το flight simulator

 

 

O ATHLON είναι πολύ καλύτερος από τον PENTIUM !!!

 

Οπότε μην κάνεις καμιά αλλαγή !!!

 

O ATHLON Χ2  είναι

 

1) Πραγματικός διπύρηνος !

 

2) Παίζει σε πλατφόρμα όπως οι σύγχρονες με Hyper transport  και A-LINK την στιγμή που ο PD παίζει με το απαρχαιωμένο FSB .

 

3) Αν έχεις τον ATHLON X2 6000+ τότε να ξέρεις πως είναι στο ίδιο επίπεδο με έναν CORE 2 DUO E6600 της intel !!

 

Δηλαδή καμιά σχέση με τον σάπιο Pentium d ... ούτε σε single thread συγκρίνονται , ούτε σε multithread, ούτε σε gaming , ούτε πουθενά !!!  Υπερδιπλάσια ισχύ ο X2

Καλησπέρα σας, επανήλθα στο θέμα γιατί μου έκαψε μητρική ο athlon :( , τώρα τι με συμφαίρει, να του βρω καμιά μητρική, ή να πάρω μια 2gb μνήμη για τον pentium; δυστιχώς έχει μόνο 2 θέσεις για ddr2 και οι μνήμες μου αρκετές αλλά του 1gb

 

 

Nα του βρεις μητρική .  Ψάξε για κάποια AM2+ με 125Watt TDP  κύκλωμα τροφοδοσίας ώστε να μπορείς αν θελήσεις αργότερα να βάλεις ακόμα και εξαπύρηνο PHENOM ! :-D

 

Με κανένα 20€ στα μεταχειρισμένα θα βρεις μια ! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, ευχαριστώ! ευτυχώς δεν χάλασα το partition με τα windows του athlon, ελπίζω να βρω εύκολα μια καλή μητρικούλα :-)

 

 

Σε καινούρια που να παίρνει μέχρι και σημερινούς FX παίζει η παρακάτω.

 

http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-GS%20FX/?cat=CPU

 

Δεν αξίζει όμως τα χρήματά της !

 

Εχει 2 slot με DDR2 μνήμες που παίζουν με τους παλαιούς AMD και 2 slot DDR3 μνήμες που παίζουν με τους νέους PHENOM/ FX .

 

Αλλά σου λέω πάλι πως δεν αξίζει, καλύτερα σε μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτη ειναι μια καλη επιλογη για καινουργια.βεβαια ειναι λιγο weak το κυκλωμα τροφοδοσιας της,δεν θα εβαζα προσωπικα piledriver επανω 8πυρηνο αλλα ειναι καλη τιμη.

Asrock Socket AM3+ 960GC-GS FX

Asrock Socket AM3+ 960GC-GS FX Vga GLan Audio Raid ΤΙΜΗ 41.73

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, τώρα μπορεί και να με βρίσετε αλλά έκανα μια βαλακεία, έβγαλα τον athlon 6000+ να καθαρίσω την πάστα και χωρίς να το καταλάβω στράβωσε ένα ποδαράκι, και όταν λέμε στράβωσε, τσάκισε εντελώς και στην προσπάθειά μου το ισιώσω κόπηκε!

Όπως ήρθαν τα πράγματα, σκεύτηκα να βρω μνήμες των 2GB να τις βάλω στον pentiumD και κάποια στιγμή αργότερα, να κοιτάξω για amd mobo+cpu ή έναν δυνατό επεξεργαστή (core duo ή quad).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ,Όταν καθαρίζετε τους επεξεργαστές,γιατί δεν τους αφήνετε κουμπωμενους στην μητρική?άντε στους ιντελ πάει και ερχετε λόγω μηχανισμού συγκράτησης.στους amd όμως?και αυτά τα λέω γιατί στεχωριεμαι να βλέπω τέτοιους επεξεργαστές που κάποτε τους ζήλευα σε συστήματα (όταν είχα τον ταπεινό 4200 Χ 2 )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, τώρα μπορεί και να με βρίσετε αλλά έκανα μια βαλακεία, έβγαλα τον athlon 6000+ να καθαρίσω την πάστα και χωρίς να το καταλάβω στράβωσε ένα ποδαράκι, και όταν λέμε στράβωσε, τσάκισε εντελώς και στην προσπάθειά μου το ισιώσω κόπηκε!

Όπως ήρθαν τα πράγματα, σκεύτηκα να βρω μνήμες των 2GB να τις βάλω στον pentiumD και κάποια στιγμή αργότερα, να κοιτάξω για amd mobo+cpu ή έναν δυνατό επεξεργαστή (core duo ή quad).

 

 

Μπορεί να παίζει και με κομμένο πόδι ....

 

Επίσης μπορείς να το φτιάξεις ! Υπάρχει τρόπος αν θες σου τον λέω ...!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...