Προς το περιεχόμενο

Δωρεά αίματος - πόσο ασφαλές είναι?


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι εθελοντης αιμοδοτης εδω και αρκετα χρονια. Δεν ειμαστε ολοι οι ανθρωποι ιδιοι, κατα προεκταση δεν εχει το αιμα ολωνων τις ιδιες ιδιοτητες. Το αν εισαι ικανος η οχι για να δινεις αιμα, μπορεις να το ξερεις με γενικες εξετασεις αιματος.

Επειδη αναφερθηκε επιγραμματικα προηγουμενος, υπαρχει τεραστιο κυκλωμα γυρω απο το αιμα γενικοτερα. Οι διαθεσιμες μοναδες αιματος δεν επαρκουν ουτε για πλακα, και ενα πολυ συμαντικο ποσοστο αιμοδοτων αποριπτεται για αρκετους λογους. Καλο ειναι να δινει κανεις αιμα και για τον ιδιο, και για τον αιμοληπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.seakozanis.gr/aimodosia?start=1

 

Ποιές εξετάσεις γίνονται σε κάθε αιμοληψία;

 

Σε κάθε αιμοληψία γίνονται:

-μέτρηση αιμοσφαιρίνης

-μέτρηση των τρανσαμινάσων (ALT,AST)

-RPR (δοκιμασία για συφιλίδα)

-έλεγχος αντισωμάτων για τους ιούς ηπατίτιδας Β, ηπατίτιδας C, HIV1,2 και HTLVΙ,ΙΙ.

-ομάδα αίματος και Rhesus

-Ενίοτε ανίχνευση άλλων αντισωμάτων. Στους εθελοντές αιμοδότες κάθε 3 αιμοληψίες γίνεται και μέτρηση Fe, φερριτίνης προκειμένου να αξιολογηθεί η κατάσταση του αιμοδότη.

 

Ζάχαρο κλπ..

Σου ρίχνει και τα χαρτιά για να δει σε πόσα τέρμινα θα ξαναπάς.;ρ

 

 

αυτα γινονται μετα την αιμοληψια,και ειναι λογικο να γινονται

Και πριν, καμπύλη ζαχάρου,  πωςτηνλένε, κάνουν πάντα.

 

Δεν γινονται ολα αυτα σε ολες τις αιμοδοσιες. Εχουμε κριση, remember?

 

Σε ποιο αγροτικό ιατρείο πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνονται όλες αυτές οι εξετάσεις ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ από κάθε αιμοδοσία. Δεν είμαι σε αγροτικό ιατρείο. Αν δεν ξέρεις καλύτερα να μη μιλάς. Αν πιστεύεις ότι όλες οι αιμοδοσίες κάνουν (ή έχουν την ευχέρεια να κάνουν) στάνταρ κάποιες εξετάσεις (πχ τρανσαμινάσες, σάκχαρο, σίδηρο και φεριτίνη) και τα αποτελέσματά τους να τα παίρνει ο αιμοδότης, κάποιες το κάνουν, κάποιες δεν το έκαναν ποτέ και κάποιες δεν έχουν μέσα στο τμήμα αιμοδοσίας τη δυνατότητα να κάνουν ούτε απλή γενική αίματος ούτε βιοχημικά. Δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται σε όλη τη χώρα, αλλά αν δεν ξέρεις ότι δεν υπάρχει εννιαία γραμμή στις αιμοδοσίες όλης της χώρας, καλύτερα να μην λες τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνονται όλες αυτές οι εξετάσεις ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ από κάθε αιμοδοσία. Δεν είμαι σε αγροτικό ιατρείο. Αν δεν ξέρεις καλύτερα να μη μιλάς. Αν πιστεύεις ότι όλες οι αιμοδοσίες κάνουν (ή έχουν την ευχέρεια να κάνουν) στάνταρ κάποιες εξετάσεις (πχ τρανσαμινάσες, σάκχαρο, σίδηρο και φεριτίνη) και τα αποτελέσματά τους να τα παίρνει ο αιμοδότης, κάποιες το κάνουν, κάποιες δεν το έκαναν ποτέ και κάποιες δεν έχουν μέσα στο τμήμα αιμοδοσίας τη δυνατότητα να κάνουν ούτε απλή γενική αίματος ούτε βιοχημικά. Δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται σε όλη τη χώρα, αλλά αν δεν ξέρεις ότι δεν υπάρχει εννιαία γραμμή στις αιμοδοσίες όλης της χώρας, καλύτερα να μην λες τίποτα.

 

 

Καλά, την επόμενη φορά θα ζητάω από τους χρήστες που παραθέτω το βιογραφικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά διαφωνείς σε κάτι με αυτά που γράφω;

 

Οφείλω να γνωρίζω το πρωτόκολλο στα λοιπά, πλην της πόλης μου, νοσοκομεία;  συγγνώμη κυρία μου, εγώ είμαι αιμοδότης, έχω την καρτελίτσα μου σε ένα νοσοκομείο και εκεί πάω και μου κάνουν την αιμοληψία, επειδή γνωριζόμαστε κιόλας, τώρα αν στο δικό σου χωριό ΔΕΝ τα κάνουν αυτά (απα πα πα παααααα πα παπαπα εμείς δεν κάνουμε τέτοια πράγματα) θα πρέπει να το κοιτάξετε, και το «έχουμε κρίση» έχει πρωτοφορεθεί σαν δικαιολογία, νες πα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, μην το παιρνεις προσωπικα, δεν γραφουμε εδω ολοι για να ενηνερωσουμε εσενα που τα ξερεις, αλλα οποιον τυχει να πεσει πανω στο θεμα και μπορει να ζει και σε χωριο. Μα καλα, ποσα κομπλεξ, και το αιμα του χωριατη την ιδια αξια εχει, και την ιδια τιμη σε €, τελικα ο ρατσισμος εχει πολλα προσωπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, μην το παιρνεις προσωπικα, δεν γραφουμε εδω ολοι για να ενηνερωσουμε εσενα που τα ξερεις, αλλα οποιον τυχει να πεσει πανω στο θεμα και μπορει να ζει και σε χωριο. Μα καλα, ποσα κομπλεξ, και το αιμα του χωριατη την ιδια αξια εχει, και την ιδια τιμη σε €, τελικα ο ρατσισμος εχει πολλα προσωπα.

 

 

 

Αν δεν ξέρεις καλύτερα να μην λες τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν, καμπύλη ζαχάρου,  πωςτηνλένε, κάνουν πάντα.

 

 

εχμμ η καμπύλη είναι εξέταση που θέλει να σου παίρνουν αίμα μια φορά κάθε ώρα για 6 ώρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι αλλο εννοει. Μη δινετε βαση, ειδικα αυτο με την καμπυλη σακχαρου ειναι η αποδειξη οτι δεν αναφερεται σε θεματα που δεν γνωριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι αλλο εννοει. Μη δινετε βαση, ειδικα αυτο με την καμπυλη σακχαρου ειναι η αποδειξη οτι δεν αναφερεται σε θεματα που δεν γνωριζει.

 

You must be fun at parties, τέλος πάντων, μέτρηση ζαχάρου κάνουν, στο δικό μου το χωριό.;ρ

 

Also, in my defence, και σταματάω εδώ γιατί κάποια ξύνεται ψυχή για e-καυγά, άνευ λόγου και με περίσσια υστερία και επειδή

 

Και πριν, καμπύλη ζαχάρου,  πωςτηνλένε, κάνουν πάντα.

 

 

Σε ποιο αγροτικό ιατρείο πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή θέλω και γω να ξεκινήσω να δίνω τακτικά, τι πρέπει να κάνω?

Απλώς πάω ένα πρωί στο νοσοκομείο και λέω "γεια σας θέλω να δώσω αίμα"?

Μου βγάζουν κάρτα εκεί?

Αν και πιστεύω θα φάω άκυρο λόγω χαμηλού αιματοκρίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό..

Για τον αιματοκρίτη, φάε μια μπριζολίτσα το προηγούμενο βράδυ :)

 

 

Ρε παιδιά επειδή θέλω και γω να ξεκινήσω να δίνω τακτικά, τι πρέπει να κάνω?

Απλώς πάω ένα πρωί στο νοσοκομείο και λέω "γεια σας θέλω να δώσω αίμα"?

Μου βγάζουν κάρτα εκεί?

Αν και πιστεύω θα φάω άκυρο λόγω χαμηλού αιματοκρίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...