Προς το περιεχόμενο

Προβληματικά μελάνια @Work από ΠΛΑΙΣΙΟ


nikostoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα αυτό αλλά με φοβίζει λίγο να αγοράσω μελανάκι απτο internet, τρέχα γύρευε αν βγάλει πρόβλημα:

http://www.ebay.com/itm/HP-350XL-BLACK-INK-CARTRIDGE-CB336EE-D4360-J5730-J5780-/251012694021?pt=UK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN&hash=item3a7185c005

 

Τα @work γιατί έχουν τόση κακή φήμη, xpapias τι εμπειρία είχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5-6 μου βγήκαν αχρηστα. Μετα από πολύ καιρό που προσπαθησαν να μου κάνουν πάλι πλύση εγκεφάλου, τους είπα στα μουτρα ότι ήταν μαπα. Πρότειναν να τα πάω πίσω αλλά πλέον ήταν αργά γιατι είχα πετάξει τα κουτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό αλλά με φοβίζει λίγο να αγοράσω μελανάκι απτο internet, τρέχα γύρευε αν βγάλει πρόβλημα:

http://www.ebay.com/itm/HP-350XL-BLACK-INK-CARTRIDGE-CB336EE-D4360-J5730-J5780-/251012694021?pt=UK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN&hash=item3a7185c005

 

Τα @work γιατί έχουν τόση κακή φήμη, xpapias τι εμπειρία είχες;

 

Ένα 10αρικο θα σου βγει, απλά κάνεις μια δοκιμή. Έχω πάρει από ebay και δεν έχω πρόβλημα, ντάξει η ποιότητα είναι πεσμένη αλλά τη δουλειά του την κάνει. Κι εγώ παρόμοια χρήση με σένα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ο Epson δεν τα παει καλά ούτε με συμβατά ούτε με λύσεις τύπου re-fill.

Έχω τον sx205 και ξέρω

Μια μέρα τύπωνα άλλες 2 όχι.

Προσπάθησα κάθε λύση.

Τελικά μόλις αγόρασα original, λύθηκαν ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν ξέρω τι λέτε αλλά το τελευταίο original T1291 που πήρα για το BX635 τέλειωσε πολύ γρήγορα ρε γμτ και δεν θυμάμαι να έχω εκτυπώσει τόσες πολλές σελίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα κάπως γρήγορα τελειώνει το μελάνι σε epson + ότι έχει θέμα και κάθε λίγο μου εμφανίζει κενές λευκές γραμμές, κάνω συνέχεια καθαρισμό κεφαλών και το μελάνι τελειώνει ακόμα πιο γρήγορα! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κάνεις καθαρισμό συνέχεια, λογικό είναι να σου τελειώνει το μελάνι.

Για να καθαρίσει την κεφαλή την ψεκάζει με μελάνι. Δυστυχώς νερό δεν έχει να την ψεκάσει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κάνεις καθαρισμό συνέχεια, λογικό είναι να σου τελειώνει το μελάνι.

Για να καθαρίσει την κεφαλή την ψεκάζει με μελάνι. Δυστυχώς νερό δεν έχει να την ψεκάσει :-D

 

ε να του βάλω τότε :P

 

χωρίς πλάκα, να θες να βγάλεις ένα κείμενο και να σου εμφανίζει κενές λευκές γραμμές στο ενδιάμεσο είναι εκνευριστικό! και μόνο έτσι διορθώνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε να του βάλω τότε :P

 

χωρίς πλάκα, να θες να βγάλεις ένα κείμενο και να σου εμφανίζει κενές λευκές γραμμές στο ενδιάμεσο είναι εκνευριστικό! και μόνο έτσι διορθώνεται..

Το ξέρω φίλε μου. Κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα. Έκανα και ξαναέκανα καθαρισμό της κεφαλής.

Σε κάτι συμβατά που αγόρασα, τύπωνε 2-3 σελίδες και μετά στα καλά καθούμενα, την ώρα της εκτύπωσης το status monitor ου έβγαζε ότι δεν ήταν το μελάνι συμβατό και τέλος (ευτυχώς μου έδωσαν τα λεφτά πίσω από το κατάστημα).

Μετά, αγόρασα μελάνια και μελανοδοχεία από ebay γιατί τα συμβατά με το συνεχή καθαρισμό τελείωναν εν ριπή οφθαλμού.

Και με τα μελάνια τίποτα. Φασαρία με τις σύριγγες να βγάλω τον αέρα από το μελανοδοχείο γιατί τον εμπόδιζε (και καλά) να τυπώσει. Τα χέρια μου ήταν συνέχεια μελάνι. Και ούτε μια φορά δεν πέτυχα να τυπώσουν και τα 4 χρώματα μαζί. !!!

Τύπωναν σήμερα το μαύρο και το κίτρινο. Μετά από λίγο κατάφερνα να τυπώσουν και τα άλλα δύο αλλά στο μεταξύ είχε σταματήσει να τυπώνει το κίτρινο :eek: . Κατάφερνα το κίτρινο να τυπώνει και είχε σταματήσει το magenta.

Όσο για τις γραμμές που αναφέρεις, ήταν σχεδόν μόνιμες.

Για να μην αναφέρω το status monitor  :fear:  :shock:  :shock: (ό,τι πιο ξεφτιλισμένο υπάρχει σε παρόμοιο πρόγραμμα) το οποίο μου έβγαζε όποτε ήθελε ότι το μελάνι δεν είναι συμβατό (ευτυχώς αυτό διορθωνόταν).

 Άσε μιλάμε για μεγάλη πίκρα.

Αφού είχα σκεφτεί ότι είχε φράξει η κεφαλή γιατί πριν τα κάνω όλα αυτά, τον είχα για πολλές μέρες αχρησιμοποίητο.

 

Με βαριά καρδιά αποφάσισα να δώσω κάτι (αρκετά) παραπάνω και να πάρω τα original γνωρίζοντας ότι  μπορεί και να χάσω τα λεφτά αν η κεφαλή είχε πρόβλημα.

Ευχτυχώς, μόλις του τα έβαλα, έφτιαξαν τα πάντα.

 

Σου είπα τον πόνο μου. :-D

Από εκεί και πέρα, εσύ αποφασίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω φίλε μου. Κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα. Έκανα και ξαναέκανα καθαρισμό της κεφαλής.

Σε κάτι συμβατά που αγόρασα, τύπωνε 2-3 σελίδες και μετά στα καλά καθούμενα, την ώρα της εκτύπωσης το status monitor ου έβγαζε ότι δεν ήταν το μελάνι συμβατό και τέλος (ευτυχώς μου έδωσαν τα λεφτά πίσω από το κατάστημα).

Μετά, αγόρασα μελάνια και μελανοδοχεία από ebay γιατί τα συμβατά με το συνεχή καθαρισμό τελείωναν εν ριπή οφθαλμού.

Και με τα μελάνια τίποτα. Φασαρία με τις σύριγγες να βγάλω τον αέρα από το μελανοδοχείο γιατί τον εμπόδιζε (και καλά) να τυπώσει. Τα χέρια μου ήταν συνέχεια μελάνι. Και ούτε μια φορά δεν πέτυχα να τυπώσουν και τα 4 χρώματα μαζί. !!!

Τύπωναν σήμερα το μαύρο και το κίτρινο. Μετά από λίγο κατάφερνα να τυπώσουν και τα άλλα δύο αλλά στο μεταξύ είχε σταματήσει να τυπώνει το κίτρινο :eek: . Κατάφερνα το κίτρινο να τυπώνει και είχε σταματήσει το magenta.

Όσο για τις γραμμές που αναφέρεις, ήταν σχεδόν μόνιμες.

Για να μην αναφέρω το status monitor  :fear:  :shock:  :shock: (ό,τι πιο ξεφτιλισμένο υπάρχει σε παρόμοιο πρόγραμμα) το οποίο μου έβγαζε όποτε ήθελε ότι το μελάνι δεν είναι συμβατό (ευτυχώς αυτό διορθωνόταν).

 Άσε μιλάμε για μεγάλη πίκρα.

Αφού είχα σκεφτεί ότι είχε φράξει η κεφαλή γιατί πριν τα κάνω όλα αυτά, τον είχα για πολλές μέρες αχρησιμοποίητο.

 

Με βαριά καρδιά αποφάσισα να δώσω κάτι (αρκετά) παραπάνω και να πάρω τα original γνωρίζοντας ότι  μπορεί και να χάσω τα λεφτά αν η κεφαλή είχε πρόβλημα.

Ευχτυχώς, μόλις του τα έβαλα, έφτιαξαν τα πάντα.

 

Σου είπα τον πόνο μου. :-D

Από εκεί και πέρα, εσύ αποφασίζεις...

 

Τελικά οι epson θα βγουν είτε σκυλιά είτε γεμάτοι προβλήματα!

 

Πάντως εγώ έχω τα 2 μαύρα σε αυθεντικά και τα άλλα χρώματα σε συμβατικά.

Χρησιμοποιώ συνήθως την ασπρόμαυρη εκτύπωση.

Γιατί μου βγάζει και στην ασπρόμαυρη τις κενές λευκές γραμμές? Σα να κολλάει μόνο μερικές φορές, εκτός αν τα συμβατικά κάνουν τόσο μεγάλο κακό στους εκτυπωτές (κάτι που δεν το νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που είπα δε σημαίνουν ότι οι epson έχουν προβλήματα.

Ο κάθε κατασκευαστής λογικό είναι να θέλει να μεγιστοποιήσει το κέρδος του.

Από πού βγάζουν το μεγαλύτερο κέρδος οι κατασκευαστές?

Μα φυσικά από τα αναλώσιμα (όπως και οι κατασκευαστές αυτοκινήτων από τα ανταλλακτικά κλπ).

Άρα, θα πρέπει να εφοδιάσουν τους εκτυπωτές τους με όσο το δυνατόν καλύτερο σύστημα αναγνώρισης μελανιών που δεν είναι συμβατά  (κι άμα τον έχεις να κάνει και auto-update κιόλας...).

Απ' τη στιγμή που δε θα τα αναγνωρίσουν ως original, μετά στο τσιπάκι τους μπορεί να βάλουν ό,τι εντολή θέλουν ώστε να μην τυπώνουν σωστά.

Και μετά τι θα μπορείς να τους πεις εσύ? Αφού στο λένε: η Epson συνιστά (strongly recommend) να χρησιμοποιείτε γνήσια μελάνια.

Τώρα λοιπόν, πέσε και παίρνε :-)

Ευτυχώς να λες που δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά τα γνήσια αλλιώς αν ήταν κανένας Lexmark πχ....

 

Πάω στοίχημα πως άμα αντικαταστήσεις τα έγχρωμα μελάνια με γνήσια, η ασπρόμαυρη εκτύπωση θα τυπώνεται χωρίς γραμμές

(Και για να μην παρεξηγηθώ. Δε σου προτείνω να τα αντικαταστήσεις. Απλά σου λέω τι έχω δει τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ Epson)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα συμβατά ειναι δυσκολα ειναι η αληθεια.

Ειδικά αν κάνεις συχνά καθαρισμό κεφαλών.

Εγω στο Epson BX 305fw που εχω χρησιμοποιώ επαναγεμιζόμενα 1291-1294.

Όταν τελειώσει, απλα ξαναγεμίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω εναν epson sx600fw πηρα και εγω δυο φορεσ απο τα παραπανω μελανια και τισ δυο φορεσ τα επεστρεψα πισω την πρωτη φωρα μολισ τα εβαλα επανω δεν τα αναγνωριζε ο εκτυπωτησ και την δευτερη με 5 σελιδεσ εκτυπωσησ που εκανα τελειωσε το μαυρο και το κοκκινο καλυτερα γνησια για να εχεισ το κεφαλισ σου ησυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...