Προς το περιεχόμενο

φαγητό που ετοιμάζεται γρήγορα


alan2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οποιον αρεσουν τ αυγα μια συνταγη ευκολη και νοστιμη.<br><br>

Βαζεις κρεμα γαλακτος στο τηγανι και προσθετεις τριμμενη φετα. Το αφηνεις να ζεσταθει και μολις τα κομματακια της φετας λιωσουν προσθετεις τ αυγα. Για καλυτερο τηγανισμα σκεπαζεις το τηγανι με αλουμινοχαρτο & το αφηνεις οσα λεπτα θες αναλογως αν θες τον κροκο σφιχτο. Γυρω στα 10-15' παιρνει το ολο θεμα<br><br>

Η δοσολογια ειναι αναλογως ποση σαλτσα θες & ποσο αλμυρο να ναι. Εγω για 4 αυγα βαζω ολη τη κρεμα γαλακτος (μικρο κουτι) & ενα κομματι φετα σχετικα μεγαλο ωστε τα κομματακια να καλυπτουν ολο το τηγανι.<br><br>

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ευκολα και γρηγορα φαγητα ειναι τα εξης:

 

  • Σαντουιτς, μπορεις να κανεις αλλαγη στα ψωμακια πχ αραβικη πιτα, κυπριακη πιτα, τορτιγια κλπ
  • Σαλατες, υπαρχουν ετοιμες στα σακουλακια απο εχει και περα προσθετεις καποια σος που θες, τυρια, αλλαντικα, τονο, οτι κονσερβοηδη θες πχ καλαμποκι και αν γουσταρεις βαζεις και κρουτον
  • Κονσερβες, μπορεις να φας τονο υπαρχει και σε σαλατα ετοιμος, φασολια, κορν μπιφ, φρουτα που πανε εκπλικτικα με γιαουρτι
  • Ρυζι και ζυμαρικα, τα βαζεις και γυνονται τσακ μπαμ και υπαρχουν ετοιμες σαλτες που ζεσταμα θελουν μονο εγω προτιμω uncle bens σαλτσα για το ρυζι και barilla σαλτσα για τα μακαρονια.Επισης υπαρχουν ετοιμα ριζοτο σε σακολακι οπως και μακαροναδες.
  • Σουπες με κυβους, ρυχνεις τον κυβο της αρεσκειας σου λιγα ζυμαρικα αν θες φρεσκα λαχανικα και εισαι ετοιμος.
  • Κατεψυγμενα, εδω θα βρεις τα παντα πιτες, πιτσες και φυσικα ετοιμα γευματα.
  • Ομελετα απο τα πιο απλα αν φοβασε μην δεν σου πετυχει κανε scracbled eggs, επισης μπορεις να κανεις και ενα πανευκολο καγιανα βαζοντας ετοιμη τριμενη ντοματα μεσα σε ενα ταψακι λιγο λαδι και μεσα τα αυγα σε προθερμασμενο φουενο για 15 λεπτα και αν δεν θες σκετο βαλε μεσα φετα η λουκανικα η μπεικον η ολα μαζι.

 

 

Αυτα αμα θυμιθω και αλλα θα ερθω να συμπληρωσω τη λιστα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πατάτα και μικρο;

 

Δώστε ινφο

 

http://www.wikihow.com/Bake-a-Potato-in-the-Microwave

 

^^εκει λεει και να βαλεις πετσετα ή κατι τετοιο εγω δεν βαζω απλα πλυσιμο,πιρουνιασμα και μικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To Heavy Rain είναι ένα παιχνίδι στο ps3 που σε κάποια στιγμή του ο παίχτης έβγαζε απο το ψυγείο ένα πακέτο που είχε μέσα κοτόπουλο με πατάτες και το έβαζε στο φούρνο μικροκυμάτων για 1 λεπτό και ήταν έτοιμο. Φαντάζομαι βέβαια στην πραγματική ζωή θα θέλει 5-10 λετπα

 

 

το έχω παίξει αλλά δεν το θυμάμαι αυτό... ωραίο ήταν πάντως , άσχετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά κάτι σακουλάκια με ρύζι μαγειρεύω γρήγορα και απλά, απλά βάζεις νερό να βράζει και βάζεις μέσα το φακελάκι για 10 λεπτα και είναι έτοιμο μετά να το σερβίρεις.

Φτιάχνω και μια σάλτσα με τον ίδιο τρόπο της κνορ αυτές που είναι σε σακουλάκι για να το συνοδεύσω. Καμιά φορά αν συνεχίσω να πεινάω βράζω και κάνα αβγό που επίσης γίνονται εύκολα και γρήγορα.

 

Πάντως γενικά τα κατεψυγμένα χρόνο μόνο να τα ψήσεις θέλουν και όχι πολύ δεν είναι κάτι δύσκολο.

 

Και σάντουιτς φυσικά φτιάχνεις σε χρόνο dt αν έχεις παριζάκια και τυρί στο σπίτι + κονσέρβες πχ τόνο μπορείς να τις συνοδεύεις με σαλάτες (ντομάτες, λάχανα,μαρούλια) και έχεις ένα ωραίο γεύμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δει την σειρά αυτή ο Oliver λέει 15 λεπτά αν έχεις κάνει την προετοιμασία, δηλαδή ετοιμα λαχανικά κομμένα και καθαρισμενα κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κολλαει ο παραπανω συνδιασμος καθολου, αυγα με κρεμμα γαλακτος και φετα.. :X :X

Φιλε μου βρηκα τη συνταγη στο ιντερνετ και πιστεψε με το αποτελεσμα(αν σ αρεσουν τα υλικα) ειναι πολυ καλο. Το χω κανει σε 3 φιλους μου και τους αρεσε, στη τελικη δε χανεις κατι να το δοκιμασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κόβεις 2-3 τομάτες, ρίχνεις ένα τόνο κονσέρβα, κρεμμύδι, φέτα, λάδι, ρίγανι.

Σε 5 λεπτά, έχεις ένα πιατο για να βαρυστομαχιάσεις, και έχει και ένα σωρό προτεΐνη.

 

Και ελάχιστες θερμίδες κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κόβεις 2-3 τομάτες, ρίχνεις ένα τόνο κονσέρβα, κρεμμύδι, φέτα, λάδι, ρίγανι.

Σε 5 λεπτά, έχεις ένα πιατο για να βαρυστομαχιάσεις, και έχει και ένα σωρό προτεΐνη.

 

Και ελάχιστες θερμίδες κλπ.

τόνος και κρεμμυδι εκρηκτικος συνδιασμός. Ετσι που έχω και πολύ ιδιοτροπο στομάχι αγχώθηκα μονο που το διαβασα.

 

να πω και εγω τις συνταγές μου που μερικες αναφέρθηκαν και παραπάνω

-πιλάφι με ζωμό εμπορίου και σαλάτα μαρούλι

-κριθαράκι γιουβετσάκι ''φθηνο'' κατσαρολας. λίγη σαλτσα ντοματας/πιπέρι/αλατι/κανελα και ετοιμος

-τηγανητα αυγά/ομελέτα

-μακαρόνια με καποια έτοιμη σαλτσα εμποριου

-μακαρόνια με σάλτσα τονου (απλη συνταγή όπου μπορεις να χρησιμοποιησεις και χθεσινοβρασμένα μακαρόνια!).

-σαλάτα μαρούλι/ρόκα/τονος/ντοματα και ένα κρητικό ντάκο σπασμένο κομματάκια

 

αν θες και γρήγορη συνταγή με κρεας να σου πω την αγαπημένη μου

-σουβλακια στα κάρβουνα ή στην ηλεκτρικη γκριλιερα αν εχεις. 5-10 λεπτα ψησιμο θέλουν. και αν τα φτιάξεις μόνος σου στο κιλό χοιρινό βγαίνουν περίπου 9-10 σουβλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...