Προς το περιεχόμενο

Windows 8 - τα κρατάω ή τα πετάω;


newbie69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία με το startisback γιατί για την ώρα, χρησιμοποιώ συνεχώς keyboard shortcuts για να κάνω τη δουλειά μου. Πχ: Για να δω τους δίσκους και τις συσκευές μου, my computer δεν υπάρχει οπότε Win+E. Για να κλείσω οποιοδήποτε metro app Alt+F4. Για shutdown, Ctrl+Alt+Del...

 

http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/display-my-computer-icon-on-the-desktop-in-windows-vista/

http://www.tech-recipes.com/rx/28560/windows-8-four-ways-to-close-metro-apps/

http://windows.microsoft.com/en-ph/windows7/change-what-happens-when-you-press-the-power-button-on-your-computer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση: Στις 17.3" η native 1920x1080 ανάλυση του λαπτοπ δείχνει υπερβολική, τα γράμματα είναι εξαιρετικά μικρά στις περισσότερες περιπτώσεις. Όταν αλλάζω το Fonts Size σε 140-150% μου χαλάει και την ανάλυση του Chrome χωρίς να όντως να έχω αλλάξει την ανάλυση, μοιάζει δηλαδή σαν να το ρίχνω στα 1600x900 και θολώνει απίστευτα. Αντίθετα το desktop παραμένει "κρύσταλλο"  :blink: .

 

Υπάρχει εξήγηση/αντιμετώπιση για αυτό γιατί μένοντας σε 1920 δυσκολεύομαι ώρες ώρες να διαβάσω κάποια κείμενα που εμφανίζονται μικρότερα από προεπιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον γνωρίζω αυτόν τον τρόπο αλλά δεν κάνει αυτό ακριβώς που ζητάω. Έχω ήδη κάνει τα fonts μεγαλύτερα και το desktop είναι πεντακάθαρο απλά με λίγο μεγαλύτερη γραμματοσειρά και mouse cursor, όλα καλά ως εδώ. Ωστόσο όταν ανοίγω τον Chrome, δεν είναι ότι εμφανίζεται με μικρά γράμματα, ίσα ίσα, αλλά το ότι έχει μια γενική θολούρα. Είναι σαν να τρέχουν ταυτόχρονα το desktop σε 1920 και ο Chrome σε 1280!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε ενα βασικο προβλημα δυσχρηστίας στην αναζήτηση, οταν εψαχνες τυπο application δεν μπορουσες να κάνεις open file location, προχθες εκανα update και το διορθώσανε (windows 8 pro), σε επίπεδο δεσμευσης πορων συστηματος νομιζω ειναι καλύτερο απο τα win 7, τα win 8 τα τρεχω πανω σε hp 6730's (κλεινει 5 χρονια σχεδον) και δειχνει πιο σταθερο, οταν εχω 2 browsers ανοικτους, photoshop cs 5 και sublime, επισης εκτος οτι εχει πολυ γρηγορο boot load, συνδέεται στο wifi αμέσως (αν και αυτο μπορει να είναι θεμα driver τoy wifi adapter) ενω στα win 7 περιμενα σχεδον μισό λεπτο μετα το login. Επίσης ο file manager εχει εμπλουτιστεί με περισσότερα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όσο τα δοκίμασα συνειδητοποίησα ότι είναι κλάσης ανώτερα σε θέματα ταχύτητας (είτε κάνεις compile,είτε start,είτε οτιδήποτε) από τα Win7.

Είμαι χρήστης Linux και για να λέω ότι κάτι είναι πιο γρήγορο από κάτι άλλο σημαίνει ότι ξέρω τι σημαίνει ο όρος "γρήγορο".
 

Δε ξερω αν το'χεις προσεξει, αλλα το λαπτοπ που αναφερεται το παιδι, ειναι GAMING! :P

Πλέον δεν έχει σημασία αν είσαι σε Linux ή σε Windows.Ότι παιχνίδι χρειάστηκα να παίξω είτε έχει βγει native έκδοση για Linux είτε το Wine με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο.Και όσο πιο δυνατό PC έχεις τόσο το καλύτερο για το Wine. Επίσης ανέφερε nVidia κάρτα γραφικών που τα linux driver τους πετάνε.
Και για να σε προλάβω,δεν μιλάω για μικρά παιχνίδια.Μιλάω για ΑΑΑ τίτλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συμβουλευεις και πιστοποιεις οτι θα έχει ΑΚΡΙΒΏΣ τις ίδια απροβληματηστη εμπειρία με το wine όπως θα ήταν και με τα win και οι επιδωσεις,της gpu θα είναι στο ιδιο επίπεδο με αυτές των windows,τότε ας διαγραψει τα win και να περάσει μόνο τα Linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συμβουλευεις και πιστοποιεις οτι θα έχει ΑΚΡΙΒΏΣ τις ίδια απροβληματηστη εμπειρία με το wine όπως θα ήταν και με τα win και οι επιδωσεις,της gpu θα είναι στο ιδιο επίπεδο με αυτές των windows,τότε ας διαγραψει τα win και να περάσει μόνο τα Linux!

Δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές,άντε το install να μην χρειαστεί 5 next,αλλά να χρειαστεί 7 next 1 agree και 1 εντολή.

Όσο για το αν θα πρέπει να διαγράψει τα Windows είναι το πως το βλέπει κανείς.Εγώ προσωπικά έχω dual boot στον σταθερό,αλλά δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που άνοιξα Windows. Αν θυμάμαι καλά μετά το install τους παίζει να έτρεξαν και 1 φορά. (τα είχα βάλει για gaming,αλλά δεν τα χρειάστηκα). Για 1 game που δεν το πέρασα ποτέ στα Linux είχα στήσει XP σε vbox και σε Full screen ήταν το ίδιο experience

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα παιχνίδια που δεν υποστιριζουν dx9,όπως το bf3 τι θα προτεινεις στο φίλο να κάνει?

Και το γεγονός οτι το gaming laptop το χρυσοπληρωσε για να βελτιώσεις κυρίως την εμπειρία του στα γραφικα(aka dx11),το αφήνουμε ως μια ασήμαντη λεπτομερια?

Γι'αυτο ανάφερα οτι είναι gaming laptop,γιατί δεινεις πολλά λεφτά για να έχεις κάποια ωφεληματα παραπάνω απ'αυτον που θα δώσει τα μισά ή και λιγότερα απο σένα!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν του είπα να αλλάξει λειτουργικό. Σε εσένα πήγαινε η απάντηση που έλεγες ότι στα Linux δεν υπάρχει gaming και ήθελα να σου δείξω ότι η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι υπάρχει. Επίσης έπαιζα BF3 στα Linux και υπάρχει dx11 support με τις κατάλληλες παραμετροποιήσεις και με το κατάλληλο Hardware φυσικά.

Ας μείνουμε on topic όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν του είπα να αλλάξει λειτουργικό. Σε εσένα πήγαινε η απάντηση που έλεγες ότι στα Linux δεν υπάρχει gaming και ήθελα να σου δείξω ότι η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι υπάρχει. Επίσης έπαιζα BF3 στα Linux και υπάρχει dx11 support με τις κατάλληλες παραμετροποιήσεις και με το κατάλληλο Hardware φυσικά.

Ας μείνουμε on topic όμως.

Οι παραμετροποιησεις που κανείς είναι για να το "ξεγελάσεις" για να παίξεις και οχι για να έχεις δυνατότητες των dx10ή11!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραμετροποιησεις που κανείς είναι για να το "ξεγελάσεις" για να παίξεις και οχι για να έχεις δυνατότητες των dx10ή11!

Αν αυτό είναι που νομίζεις,σεβαστή η γνώμη σου.Απλά μάλλον δεν έχει τύχει να προσπαθήσεις ποτέ να το κάνεις για να το δεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό είναι που νομίζεις,σεβαστή η γνώμη σου.Απλά μάλλον δεν έχει τύχει να προσπαθήσεις ποτέ να το κάνεις για να το δεις και μόνος σου.

Δώσε κάποιο Link για να εγκαστησω και να μπορέσω να παίξω σε με dx11 σε ubuntu 12.04!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε κάποιο Link για να εγκαστησω και να μπορέσω να παίξω σε με dx11 σε ubuntu 12.04!

Δεν τρέχω Ubuntu,geeko είμαι :-D

Επίσης δεν υπάρχει official link με οργανωμένο guide 100% για να το κάνεις.Θέλει λίγο ψάξιμο.Μου είχε φάει 2 ημέρες να το κάνω τότε.Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν θα ανατρέξω σε όλα αυτά τα guide για να βρω τα κομμάτια που χρειάζεται για να αποδείξω ένα point. Feel free to do it yourself όμως να δεις ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το ότι δεν είναι τόσο απλό όσο στα Windows (γι αυτό και δεν πρότεινα στο/η παλικάρι/κοπέλα να αλλάξει λειτουργικό όσο αφορά το gaming)δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται.

 

Kαι μακάρι να καταλάβαιναν οι εταιρίες την δύναμη του openGL ( http://www.extremetech.com/gaming/133824-valve-opengl-is-faster-than-directx-even-on-windows ) και να μην κοιτούσαν τόσο το γρήγορο κέρδος με το DirectX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει όλη μέρα που ψάχνω στο internet να βρω κάτι που να με βοηθήσει να ξεκινήσω μια τέτοια διαδικασία,αλλά τίποτα για το πως να τρέξει dx11 στο Linux!

Και τα 1000+ fps δε τα χρειαζομαι,γιατί πάνω απο 60 είναι αχριστα,αλλά αυτό που θέλω είναι τα ρεαλιστικα γραφικα κάτι που opengl είναι πολύ πίσω σε σχέση με αυτό που προσφέρει το directx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...