Προς το περιεχόμενο

Βομβιστική επίθεση κατά την διάρκεια του Μαραθωνίου στην Βοστόνη


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Πηγαίνω, ας πούμε, στο AFP, και είδηση για το blackhawk δε βρίσκω. Μπορεί να ψάχνω λάθος, πάντως η αναζήτηση με τον όρο blackhawk δε βγάζει τίποτε μετά το Μάρτιο του '13.

 

Δε μπαίνω σε λεπτομέρειες όπως το πώς μπορεί να χαρακτηρίζεται ως "συντριβή" ένα περιστατικό από το οποίο και οι 12 επιβαίνοντες φέρονται να έχουν βγει ζωντανοί (και όχι αναγκαστική προσγείωση, ας πούμε) αλλά αυτό είναι παρανυχίδα όταν δεν μπορώ να βρω καν τη βασική είδηση, κάποιο Νοτιοκορεάτη επίσημο να δηλώνει στο Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων πως έπεσε ελικόπτερο.



Εντωμεταξύ, η είδηση του ABC διαφέρει σε καίρια σημεία με την είδηση στο ΣΚΑΪ: το ότι μία επαρχία συνορεύει με τη βόρεια Κορέα, δε σημαίνει ότι η "συντριβή" (hard landing φέρεται να λέει ο Αμερικανός) έγινε "στα σύνορα".

 

Ελπίζω να ψάχνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ακολουθήσεις το AFP στο twitter θα βρεις και την είδηση, την έχει αναρτήσει.

 

Η συντριβή δεν συνεπάγεται αυτομάτως και νεκρούς. 

 

Περιμένεις ειλικρινά, κάποιος νοτιοκορεάτης επώνυμα να βγει να δηλώσει τη συντριβή?

 

edit: Και η είδηση από το AFP στα γαλλικά

 

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gaCLMpZTEST088M4gSdJqR7CYKFg?docId=CNG.895bbffa30fa3c5d763565c7ba0f1520.241



Εντωμεταξύ, η είδηση του ABC διαφέρει σε καίρια σημεία με την είδηση στο ΣΚΑΪ: το ότι μία επαρχία συνορεύει με τη βόρεια Κορέα, δε σημαίνει ότι η "συντριβή" (hard landing φέρεται να λέει ο Αμερικανός) έγινε "στα σύνορα".

 

Πόσα θες να μας τρελάνεις? Η σημασία της συνορεύουσας επαρχίας προσδίδεται από την αρχική πηγή.

 

 

L'hélicoptère, un UH-60 Black Hawk selon l'agence de presse Yonhap, s'est écrasé dans le comté de Cheolwon, frontalier de la Corée du Nord

The helicopter, a UH-60 Black Hawk according to Yonhap news agency, crashed Cheolwon County, bordering North Korea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι, περιμένω πηγή. Πηγή σημαίνει για μένα παραπομπή στο σημείο από όπου αντλείται η πληροφορία, όχι "ο Μήτσουλας δήλωσε..." και καθαρίσαμε. Δεν το λέω για σένα, να μην παρεξηγηθώ, για τα site το γράφω.

 

Το βρήκα τελικά, στο Twitter και (μάλλον) δεν ήταν Blackhawk αλλά Sikorsky CH-53.

 

Εντωμεταξύ, στο scroll επάνω στην αρχική σελίδα, ακόμη το αναφέρουν ως Blackhawk, στο update στο Twitter το έχουν CH-53.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για μένα η είδηση είναι ότι κατέπεσε ελικόπτερο, klein αν ήταν Black hawk ή Gyrocopter.

 

Όπως αναφέρεται τα αίτια της πτώσης είναι αδιευκρίνιστα, συνεπώς θα περιμένω να δω τι θα βγει (αν βγει και αν το μάθουμε ποτέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσπάθησε να καταλάβεις τι λέω:

 

Αν πέσει ένα ελικόπτερο στο Χάνι Τερόβου, δεν πάει να πει ότι έπεσε στα σύνορα με την Αλβανία, κι ας συνορεύει ο Νομός Ιωαννίνων με την Αλβανία.



Και για να το κλείσω:

 

Δεν υπάρχει καμία πηγή όπου ο Biden χαρακτηρίζει "προφανώς τρομοκρατική ενέργεια" τις εκρήξεις στη Βοστώνη.

 

Τι δήλωσε (με πηγή για το πού το βρήκα, τα bold δικά μου):

 

 "Apparently there has been a bombing. I just turned on the TV... I don't know any of the details."

 

Το apparently (φαίνεται, φαινομενικά) μετρέπεται σε "προφανώς" (χωρίς αμφιβολία) και το "δεν ξέρω καμία λεπτομέρεια"... πνίγεται. 

 

Τα παραπάνω δε σημαίνουν πως α) ο Biden δεν υποψιάζεται ότι είναι τρομοκρατική ενέργεια β) οι Αμερικανοί είναι άγιοι που δε θα διανοούνταν ποτέ να φορτώσουν κάτι σε ομάδα ή κράτος που δεν έχει σχέση γ) τελικά πράγματι δεν κρύβεται από πίσω η Αλ Κάιντα ή άλλος τρομοκρατικός πυρήνας.

 

Εγώ σχολιάζω το πώς μία δήλωση μεταφράζεται κατά τρόπο που να δημιουργεί εντυπώσεις. Από περισσότερο και λιγότερο σοβαρούς δημοσιογραφικούς οργανισμούς. Όπως έγραψα εξ αρχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθετήθηκα μόνο για την είδηση του AFP γιατί την είδα στο twitter την ώρα που ανέβηκε.

 

Για τα του Μπάιντεν, ούτε εγώ μπορώ να βρω αξιόπιστη πηγή που να αναφέρει όσα έγραψε το site του Θέμου.

 

Στο θέμα μας, αυτή η επίθεση είναι χειρότερη από την 11/9 IMHO καθότι εστάλη το μήνυμα ότι οι αμερικάνοι δεν μπορούν πλέον να είναι εφησυχασμένοι πουθενά, ούτε καν στις δημόσιες συνάξεις τους, παρά τα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας που κατά καιρούς παίρνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο οι Αμερικανοί; Καλά, αυτοί έχουν ένα λόγο παραπάνω.

Γενικά δεν ξέρεις απο που θα σου' ρθει, όπως το μακελειό σε μια απόλυτα ήσυχη χώρα πχ Νορβηγία.

Η "ασφάλεια" που ζούμε είναι μια αυταπάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο οι Αμερικανοί; Καλά, αυτοί έχουν ένα λόγο παραπάνω.

Γενικά δεν ξέρεις απο που θα σου' ρθει, όπως το μακελειό σε μια απόλυτα ήσυχη χώρα πχ Νορβηγία.

Η "ασφάλεια" που ζούμε είναι μια αυταπάτη.

 

Ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε τέτοια γεγονότα στη χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για το περιστατικό στην Κορέα μιλάνε για hard landing (βαρειά προσγείωση που λέμε), χωρίς να αναφέρονται νεκροί παρά μόνο ορισμένοι τραυματίες. Και απ' ότι φαίνεται έχει δίκιο ο Snoob γιατί και εγώ διάβασα ότι πρόκειται για CH-53 και όχι για UH-60.

Το πιθανότερο (ελπίζω :fear:) είναι να οφείλεται σε κάποια μηχανική βλάβη και όχι σε κάποια ταρζανιά των Βόρειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://i.imgur.com/2KMbiMA.jpg

 

Κατά τα άλλα έχοντας δει πρόσφατα το Olympus has fallen μου έκανε πολύ οικείο όλο αυτό. Κλείσιμο του εναέριου χώρου, απενεργοποίηση του δικτύου κινητής για αποφυγή remote explosions και περιμετρική εκκένωση του white house. Interesting stuff. Απο ότι βλέπω υπήρχαν και άλλες 2 βόμβες στο σημείο οι οποίες δεν έσκασαν. Όλα αυτά στην Patriot's day. Ε εμένα μου κάνει τσατισμένος κορεάτης ή μια πολύ καλή αφορμή για επέμβαση είτε για τη νομοθεσία περι κατοχής όπλων είτε για easy peasy βόλτα στη βόρεια κορέα (καλωσήλθατε στο νέο αφγανιστάν) αν κάποιος κιτρινούλης "αποδειχθεί" οτι είναι πίσω απο όλα αυτά.MURICAH

 

Κλείνοντας, εγώ πιστεύω οτι είναι ο sasquatch όπως ξεκάθαρα φαίνεται στο spoiler και επίσης

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-22149863

αλλα no one gave a single fuck. Γιατί άλλωστε το weighted life percentage είναι υπερπολλαπλάσιο για χώρες με ανεπτυγμένα media.

 

Μούτς.

 

edit: Και όπως διάβασα κάπου δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν τι συνέβη στη Boston.

This is more than a feeling.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη, η δουλεια δεν εγινε ουτε απο κορεατες ουτε απο "ισλαμιστες". Ειναι πολυ "random" χτυπημα. 

 

Αυτο που ακουγεται εντονα ειναι πως η βομβιστικη επιθεση εγινε απο αμερικανους καθως σημερα στην Αμερικη ειναι "tax day" δηλαδη η τελευταια προθεσμια για την πληρωμη φορων. Η Βοστονη εχει πολλους σαλεμενους + ολοι ξερουμε πως οι αμερικανοι μισουν να πληρωνουν τους φορους τους.

 

Ειδομεν...

 

ακριβως. ειναι επισης και patriot day. επισης οι βομβες ηταν μικρης ισχυος. μια απο αυτες ηταν στη JFK βιβλιοθηκη.

οποτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι προκειται για εγχωριο χτυπημα απο αμερικανους πολιτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ βλέποντας

, δεν έχω την αίσθηση πως παρακολουθώ έναν άνθρωπο που ψάχνεται για πολέμους και επεμβάσεις. Και γενικά δε νομίζω ότι μία Αμερική που επιχειρεί να απεμπλακεί από πολύ μικρότερα και πολύ πιο ελεγχόμενα μέτωπα, θα ανοίξει ιστορίες με Ιράν, Β. Κορέα ή με κάποιους απροσδιόριστους τρομοκράτες (ειδικά τη στιγμή που οι σοβαροί πυρήνες τρομοκρατίας κινούνται σε χώρες που είτε είναι τύποις σύμμαχοι των ΗΠΑ, είτε σε ζώνες αχανείς όπως η Αφρική).

 

Οι τρομοκράτες, οσάκις επιχειρούσαν να πλήξουν στόχους εντός της Αμερικής ή Αμερικανικών συμφερόντων, επέλεγαν στόχους που μπορούσαν να δικαιολογηθούν (λέμε, τώρα) ιδεολογικά: πρεσβείες, ακριβά ξενοδοχεία όπου διέμενε προσωπικό ή εκπρόσωποι των ΗΠΑ, πολεμικά σκάφη, WTC, Πεντάγωνο.

 

Υπό την έννοια αυτή, η επιλογή ενος μαραθωνίου με συμμετοχή αθλητών από 90 χώρες και υπερεκατονταετή ιστορία, με τις βόμβες τοποθετημένες σε σημεία που, λόγω της ισχύος τους, μόνο θεατές θα έπλητταν, είναι μια πολύ παράξενη επιλογή. Ακόμη κι αν ισχύει η θεωρία του εσωτερικού εχθρού, οι στόχοι στο παρελθόν ήταν Ομοσπονδιακά κτίρια ή δημόσιοι λειτουργοί, όχι άνθρωποι που είχαν πάει να δουν τους δικούς τους να τρέχουν σε μια αργία. Υπάρχει βέβαια η περίπτωση των βομβιστικών επιθέσεων στα ΜΜΜ Λονδίνου και Μαδρίτης, οπότε δεν αποκλείεται και η περίπτωση κάποιου πυρήνα ξένων τρομοκρατών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αν δεν είναι έργο της ίδιας της κυβέρνησης για να στήσει την ατζέντα της)

αφου εισαι υποψιασμενος τα αλλα τι τα θες...

βασικα ποτε εγινε τρομοκρατικη ενεργεια στην αμερικη?εδω σκοτωσαν εκατονταδες αμερικανους ριξαν ολοκληρα αεροπλανα,ουρανοξυστες και ολα αυτα για να φανε οσους δεν πανε συμφωνα με τα σχεδια τους(οικονομικα-τραπεζικα γιατι οι χωρες που κανουν ανταρτοπολεμο τωρα εχουν κρατικες τραπεζες και δεν τους δεινουν report).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...