Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγηση σχεδιασμού business card;


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!!!

Συγγνώμη αν είναι λάθος το μέρος στο οποίο δημιουργώ το ποστ αλλά δεν ήξερα που να το ποστάρω...

 

Θα ήθελα να ρωτησώ πόσο μπορεί να κοστολογηθεί η δημιουργία μιας business card γιατί σκέφτομαι μπας και βγάλω κανα χαρτζιλίκι αλλά δεν ξέρω πόσο περίπου να τις κοστολογώ και δεν θέλω να κλέβω των κόσμο ή να με πιάσουν και κότσο...

 

(η τιμή συμπεριλαμβάνει μόνο τη δημιουργία της κάρτας όχι και την εκτύπωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω 30-50ε καλά είναι...Ειδικά αν είναι μαύρα.

 

Βρες και κάποιον να τις τυπώνεις και να το κάνεις "πακέτο" στο πελάτη. (αν το ψάχνεις σοβαρά, έχω φίλο με θηρία μηχανήματα, ψηφιακά και τετράχρωμες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω 30-50ε καλά είναι...Ειδικά αν είναι μαύρα.

 

Βρες και κάποιον να τις τυπώνεις και να το κάνεις "πακέτο" στο πελάτη. (αν το ψάχνεις σοβαρά, έχω φίλο με θηρία μηχανήματα, ψηφιακά και τετράχρωμες).

πολλα ειναι. Σκεψου οτι θελεις δυο-τρεις ωριτσες δουλειας. Ετσι να το βλεπεις. Στις μερες μας  αν αναλογιστεις ποσο ειναι ενα μεροκαματο, ειναι σχεδον κλοπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιός πληρώνει μονο για να του σχεδιάσουν (όχι για να του σχεδιάσουν και να του τυπώσουν) κάρτες ?

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω δε θα έχεις καμία τύχη.

συμφωνώ με τον DrLo από πάνω.

 

όποιος θέλει κάρτες πάει σε ένα μαγαζί και του τις παραδίδουν εκτυπωμένες,

άλλοι τις σχεδιάζουν και μόνοι. είχα σχεδιάσει κι εγώ για τη δουλειά μου παλαιότερα.

καθώς και κάτι διαφημιστικά φυλλάδια. (σκέψου να κάνεις και αυτό)

 

άσε που στο νετ κυκλοφορούν 100δες έτοιμα templates για κάρτες (είχα κατεβάσει κάποια στιγμή)

 

τώρα αν καταφέρεις να συνεργαστείς με κάποιον που εκτυπώνει ίσως ίσως πετύχεις κάτι. που πάλι δε το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι γραφίστας το πιο πιθανό είναι να συνεργαστείς με κάποιο τυπογραφείο κάποια στιγμή. Μπορείς να ψάξεις μήπως βρεις κάτι, αν και αν δεν έχεις ένα εύρος πελατολογίου ώστε να στέλνεις καλές παραγγελίες δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις καλές τιμές. Εγώ της διπλής όψης τις δίνω 50ευρώ εκτύπωση μαζι με σχεδίαση μακέτας. Και έχεις το πλεονέκτημα ότι όταν θα ξανά θέλει κάρτες θα τις ζητήσει από εσένα πάλι καθώς θα έχεις την μακέτα του. Και φυσικά δεν θα του δώσεις ποτέ την μακέτα για να πάει σε άλλο τυπογραφείο να εκτυπώσει, τότε και μόνο τότε μπορείς να ζητήσεις πιο σοβαρά λεφτά για την μακέτα δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σκοπό αυτό έχω χρησιμοποιήσει το zazzle.com όπου σχεδιάσζεις on-line την κάρτα σου και παραλαμβάνεις 100αρα με πολύ μικρότερο κόστος από 50ευρώ (οκ ήταν στις ΗΠΑ αλλά αντίστοιχες υπηρεσίες υπάρχουν και εδώ/ευρώπη).

 

- Την μακέτα την κρατάς στο λογαριασμό σου

- Δε βγάινεις καν από το σπίτι σου

- Η ποιότητα των καρτών ήταν αξιοπρεπέστατη

- Δεν έχω δει επαγγελματική κάρτα τόσο "περίπλοκη" που δε μπορεί να γίνει on-line.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γνωστός μου μέσω oDesk.com παίρνει 50-90 δολλάρια ανά δουλειά ( logo ή business card ή flyer ), μιλάμε μόνο για σχεδιασμό όχι εκτυπώσεις. Έχει τελειώσει ένα IEK γραφιστικής και έχει και κάποιους μήνες εμπειρία ως μισθωτός σε γραφιστικό τμήμα και έτσι του πρότεινα να ξεκινήσει σε αυτό το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνει ο κόσμος για σχεδιασμό κάρτας;

Εγώ είχα φτιάξει τσάμπα σε κάτι φίλους μου για την δουλειά τους, πως την πάτησα έτσι;

Εξάλλου τα τυπογραφεία έχουν πλέον υπολογιστή με έτοιμα templates και σου φτιάχνουν στο φτερό αν θες κάτι.

 

Μπορεί να υπάρχουν και πολύ απαιτητικοί πελάτες που να θέλουν κάρτα σούπερ-ατού βέβαια.

 

g1366486653308429156.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...