Προς το περιεχόμενο

linux σε επιχείρηση!


billysK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχει το libreoffice πολύ καλό αλλά

1-αν στέλνεις doc,xls,ppt κτλ θα έχεις θέμα, αν στέλνεις pdf,odf κτλ προχώρα

2-αν χρησιμοποιείς το office επαγγελματικά θα είναι καλύτερη λύση να έχεις μια εικονική μηχανή windows+office που σημαίνει θα πρέπει να έχεις και τις άδειες του δλδ καλύτερα win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα την επιχείριση, η καθε επιχείριση εχει ΙΤ το οποίο σου παραδίδει εναν υπολογιστή ο οποιος εχει συγκεκριμένες δυνατότητες, δεν μπορείς εσυ να παίζεις με τα λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για εμένα θα το χρησιμοποιεί για internet και να κρατά κάποια αρχεία η αδερφή μου . Προορίζεται για απλή χρήση! Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει το libreoffice πολύ καλό αλλά

1-αν στέλνεις doc,xls,ppt κτλ θα έχεις θέμα, αν στέλνεις pdf,odf κτλ προχώρα

Μπορείς να το κάνεις save ως .doc! Εγώ δεν έχω πρόβλημα τόσο καιρό και όταν τα μεταφέρω σε άλλους το word ανοίγει κανονικά τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το κάνεις save ως .doc! Εγώ δεν έχω πρόβλημα τόσο καιρό και όταν τα μεταφέρω σε άλλους το word ανοίγει κανονικά τα πάντα.

Αν είναι σκέτο κείμενο οκ. Αν αρχίσεις να έχεις format το αποτέλεσμα αλλοιώνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο libreoffice? όχι δεν υπάρχει.

 

Πάντως το workflow που χρησιμοποιώ/προτείνω για κάποιον που το μόνο που χρειάζεται στη δουλειά του είναι MS Office είναι linux σαν λειτουργικό και Windows + Office σε virtualbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το workflow που χρησιμοποιώ/προτείνω για κάποιον που το μόνο που χρειάζεται στη δουλειά του είναι MS Office είναι linux σαν λειτουργικό και Windows + Office σε virtualbox.

 

Αν έχεις ήδη Windows+Office licenses διαθέσιμα, γιατί να μην τα δουλεύεις natively εγκατεστημένα και να προτιμήσεις να εισάγεις ένα extra layer πολυπλοκότητας με Linux host + VM; Δε βλέπω κάποιο προφανές όφελος.

 

Πόσο μάλλον για περιπτώσεις επιχειρήσεων που όταν εξετάζουν το ενδεχόμενο μετάβασης σε Linux, το κάνουν συχνά για τον παρακάτω λόγο που αναφέρει και ο OP:

 

...προφανώς για να γλιτώσω τα έξοδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...