Προς το περιεχόμενο

Κλείσιμο πόρτας με μαγνήτη


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω αν είναι εύκολο να κάνω μια συρόμενη πόρτα μπάνιου να κλείνει με μαγνήτη.

Που πουλάνε τέτοια πράγματα;

Η εγκατάσταση είναι εύκολη;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτα το zoranb :)

 

Οταν λες συρομενη, ειναι βαρια πορτα; Γιατι αναλογα το βαρος, ισως ενας μαγνητης (σαν αυτους που μπαινουν σε πορτες φυσαρμονικες), να μην κραταει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σετ σε μαγαζιά με είδη μπάνιου που χρησιμοποιειται στις πόρτες απο τα ντουζ. Έχει κολλητό και βιδωτο. Είναι δυο λωρίδες και κάνει 15-25 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν διάφορες λύσεις.

 

Χωνευτός:

RZFDhD8.jpg

 

Εξωτερικός:

e8ihI2X.jpg

 

Μαγνητική ταινία:

m7keKfd.jpg

 

Υπάρχουν σε καταστήματα με είδη μπάνιου, σιδερικών, επίπλων κτλ.

Επεξ/σία από firewalker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πορτα μπανιου συρομενη? Τα ειχε πιει αυτος που το σκεφτηκε μου φαινεται :P

 

Κι ομως ειναι μια πολυ διαδεδομενη λυση (παραξενο που δεν εχεις ξαναδει). Το μπανιο ειναι γενικως ενας μικρος και στριμωγμενος χωρος, και σε αρκετα μικρα σπιτια, η συρομενη ειναι βολικη και απαραιτητη, διοτι με αυτον τον τροπο γλυτωνεις 1-1,5τμ απο το ανοιγμα της κανονικης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο εύκολη λύση μου φαίνεται η μαγνητική ταινία.<br>Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Ναι είπαμε μια χάρα είναι αλλά εγώ πήρα βιδωτη. Έκανα τρύπες με το ντρεμελ και την βιδωσα. 15€ εδωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως ειναι μια πολυ διαδεδομενη λυση (παραξενο που δεν εχεις ξαναδει). Το μπανιο ειναι γενικως ενας μικρος και στριμωγμενος χωρος, και σε αρκετα μικρα σπιτια, η συρομενη ειναι βολικη και απαραιτητη, διοτι με αυτον τον τροπο γλυτωνεις 1-1,5τμ απο το ανοιγμα της κανονικης.

 

Kαι ομως δεν εχω δει πουθενα... Συνηθως ακομα και σε μικρα σπιτια ηταν η κλασσικη πορτα που απλα δεν ανοιγε τερμα και εβρισκε πανω σε κατι...  σιγουρα θα ειναι βολικο απο θεμα ελλειψης χωρου μιας και θα μπαινει η μεσα στον τοιχο η κολλητα διπλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα γράφω εδώ: Στην είσοδο της οικοδομής έχουμε μια πόρτα (όχι θωρακισμένη-παρόμοια με αυτή) 

 η οποία άρχισε το καλοκαίρι σε κάθε κλείσιμο να τρίζει όλο το διαμέρισμα μου (μένω πρώτο όροφο). Κατέβηκα και πείραξα τις βιδουλες ρύθμισης που έχει, αλλά πλέον με κάθε αλλαγή του καιρού (πχ αέρας) είτε δεν θα κλείνει ερμητικά οπότε θα θέλει πάλι ρύθμιση, είτε θα κλείνει πάλι με δύναμη (δώστου ξανά ρύθμιση).

Οπότε ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιου είδους μαγνήτης ώστε να να την ρυθμίσω να κλείνει πολύ απαλά και στο τέλος με την βοήθεια του μαγνήτη να κάνει το λεγόμενο "κλακ" και να κοιμόμαστε ήσυχοι (χωρίς μπαμ μπουμ).

Επεξ/σία από amakrido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, amakrido είπε

Καλησπέρα.

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα γράφω εδώ: Στην είσοδο της οικοδομής έχουμε μια πόρτα (όχι θωρακισμένη-παρόμοια με αυτή) 

 η οποία άρχισε το καλοκαίρι σε κάθε κλείσιμο να τρίζει όλο το διαμέρισμα μου (μένω πρώτο όροφο). Κατέβηκα και πείραξα τις βιδουλες ρύθμισης που έχει, αλλά πλέον με κάθε αλλαγή του καιρού (πχ αέρας) είτε δεν θα κλείνει ερμητικά οπότε θα θέλει πάλι ρύθμιση, είτε θα κλείνει πάλι με δύναμη (δώστου ξανά ρύθμιση).

Οπότε ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιου είδους μαγνήτης ώστε να να την ρυθμίσω να κλείνει πολύ απαλά και στο τέλος με την βοήθεια του μαγνήτη να κάνει το λεγόμενο "κλακ" και να κοιμόμαστε ήσυχοι (χωρίς μπαμ μπουμ).

εχει σουστα Νο2 αυτη τη στιγμη και απ'οτι φαινεται με το ρευμα αερα που δημιουργειται δεν ειναι αρκετη.

παρε μια σουστα Νο3, ρυθμισε σωστα και δε θα χρειαζεσαι μαγνητες :) 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Απλά κάτι τέτοιο λογικά χρειάζεται και κάποιον επαγγελματία να το περάσει (οπότε αυξάνονται τα κοινόχρηστα και ευθέως ανάλογα και η γκρίνια των ιδιοκτητών) ενώ τον μαγνήτη θα τον έβαζα μόνος μου με (λογικά) χαμηλότερο κόστος, γι'αυτό και ρώτησα για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, amakrido είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Απλά κάτι τέτοιο λογικά χρειάζεται και κάποιον επαγγελματία να το περάσει (οπότε αυξάνονται τα κοινόχρηστα και ευθέως ανάλογα και η γκρίνια των ιδιοκτητών) ενώ τον μαγνήτη θα τον έβαζα μόνος μου με (λογικά) χαμηλότερο κόστος, γι'αυτό και ρώτησα για αυτό.

50~60 ευρω κανεις τη δουλεια σου ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...