Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μητρικής ή αλλαγή μόνο φουσκωμένων πυκνωτών


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω στην μητρική μου έχω 5 φουσκωμένους πυκνωτές. Πήγα σε ένα pcτάδικο και μου είπαν πως θα κοστίσει κοντά 40-50 euro η αλλαγή τους . Εγώ έχω τα εργαλεία και την ''γνώση'' (εννοώ πως έχω ασχοληθεί με ηλεκτρικά κολλητήρια πολλές φορές) για να αλλάξω και τους πέντε. Αλλά γύρω τους βρίσκονται διάφορα ( αντιστάσεις smd,πυκνωτές smd και ολοκληρωμένα και το φοβάμαι να το επιχειρήσω. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να αλλάξω μητρική ; 

 

 Σύστημα : cpu: intel pentium 4. mobo: intel ps 83 bl. ram: 2.5 gb (1+1+512 mb) gpu: nVidia GeForce FX 5200 512 Mb , cd/dvd (optical device)  :toshiba oddd-dvd sd r5272 . psu : deer dr-8500 btx 500 watt, hdd : western digital 74 gb . Οθόνη nec lcd 1703 , 17 inch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατω απο την πλακετα βρισκονται smd αντικστασεις και ολοκληρωμενα?Πως ειναι δυνατον,πριν δεν τα λεγαμε?

Απο κατω θα ξεκολλησεις τους πυκνωτες,δεν θα ζεστανεις απο πανω,που βρισκεις προβλημα?

50€ να σου αλλαξουν πυκνωτες,ποσο αγοαζει τον πυκνωτη 15€ τον εναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξω τους πυκνωτές όπως λέτε και στο τέλος δεν ανοίγει το pc ή κάνει τίποτα άλλο παράξενο τότε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξω τους πυκνωτές όπως λέτε και στο τέλος δεν ανοίγει το pc ή κάνει τίποτα άλλο παράξενο τότε ? 

Αφού ρωτάς για αλλαγή πυκνωτών ή άλλη μητρική

Τι χειρότερο να πάθεις λοιπόν?στην χειρότερη θα πάρεις άλλη μητρική

Αν φοβάσε δώστην σε κάποιον πιο έμπειρο να τους αλλάξει (φίλο εννοώ όχι κατάστημα με τις 50άρες :confused:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας η μητρικη σου δε νομιζω οτι ειναι Intel αλλα η DFI της φωτογραφιας.

http://www.ixbt.com/mainboard/images/i865-roundup/ps83-bl-board.jpg

Αν εχεις τα εργαλεια αλλαξε τους μονος σου, στη χειροτερη αν δεν τα καταφερεις αγοραζεις αλλη με πολυ λιγοτερα απο €50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας η μητρικη σου δε νομιζω οτι ειναι Intel αλλα η DFI της φωτογραφιας.

http://www.ixbt.com/mainboard/images/i865-roundup/ps83-bl-board.jpg

Αν εχεις τα εργαλεια αλλαξε τους μονος σου, στη χειροτερη αν δεν τα καταφερεις αγοραζεις αλλη με πολυ λιγοτερα απο €50.

Έχεις δίκιο αυτή είναι

Τα εργαλεία τα έχω και ξέρω να τα χρησιμοποιώ άρα μάλλον θα το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξω τους πυκνωτές όπως λέτε και στο τέλος δεν ανοίγει το pc ή κάνει τίποτα άλλο παράξενο τότε ? 

Θα ξέρεις , ότι προσπαθήσεις και αν όχι αυτή, ίσως την επόμενη θα  τα καταφέρεις! 

“Try and fail, but don't fail to try.”
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα ένα φίλο που έχει κατάστημα για επισκευή η/υ και μου είπε πως οι πυκνωτές είναι το σύμπτωμα, η κυρία βλάβη είναι το τροφοδοτικό συνήθως είναι πιθανόν αυτό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα ένα φίλο που έχει κατάστημα για επισκευή η/υ και μου είπε πως οι πυκνωτές είναι το σύμπτωμα, η κυρία βλάβη είναι το τροφοδοτικό συνήθως είναι πιθανόν αυτό ? 

όχι δεν είναι απαραίτητο αυτό  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...