Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μητρικής ή αλλαγή μόνο φουσκωμένων πυκνωτών


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρώτησα ένα φίλο που έχει κατάστημα για επισκευή η/υ και μου είπε πως οι πυκνωτές είναι το σύμπτωμα, η κυρία βλάβη είναι το τροφοδοτικό συνήθως είναι πιθανόν αυτό ? 

Eχει ακουστει και αυτο,και μαλιστα σε πολλα ΑΤΜ τραπεζων,οταν αλλαζουν motherboard με σκασμενους πυκνωτες αλλαζουν ταυτοχρονα και τροφοδοτικο.

Αν μετρηθει ομως το τροφοδοτικο σωστα και περαστει και ενα hardware test δεν εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι συμβαίνει συχνά λόγο προβλήματος του τροφοδοτικού να φουσκώνουν οι πυκνωτές της μητρικής είναι αλήθεια ,αλλά βέβαια δεν είναι απόλυτο αυτό.

Αν έχεις πολύμετρο προχώρα

Επίσης (αν είναι εκτός εγγύησης) μπορείς να το ανοίξεις και να τσεκάρεις όπτικα ,για προβληματικούς πυκνωτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα δεν ειναι απολυτο γιατι σε οσα motherboards εχουμε αλλαξει πυκνωτες και δεν πειραξαμε το τροφοδοτικο,θα επρεπε να ξαναγυρναγαν τα motherboards πισω παλι με προβλημα πυκνωτων.

Μετρα τις τασεις και στρεσαρε καλα ολο το συστημα με hardware test.

 

Και φυσικα ενας οπτικος ελεγχος εσωτερικα του τροφοδοτκου ειναι απαραιτητος,οπως σωστα αναφερει ο φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό δείχνει άριστο μέσα , όλοι οι πυκνωτές μέσα οκ , όλα φυσιολογικά. Το ξεσκόνισα αλλά βέβαια δεν είχε πολύ σκόνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλω να αντικαταστήσω την μητρική αυτή ποια άλλη μπορώ να βάλω μιας και δεν βρήκα την ίδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το FSB τι είναι , νομίζω κάτι με την συχνότητα λειτουργίας της ram ? σωστά ? Το chipset  πρέπει να το προσέξω  να είναι  ίδιο ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FSB είναι ο ρυθμός μεταφοράς δεδομένων μεταξύ επεξεργαστή και μνήμης RAM με την μητρική και μετριέται σε MHz.Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Front-side_bus

H μητρική σου απ’ότι βλέπω εδώ

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.525146

έχει FSB 800 οπότε ψαχνεις για μια άλλη μητρική socket 478 με FSB 800.Το chipset δεν χρειάζεται να'ναι το ίδιο απλά αν βρεις άλλη μητρική με το ίδιο ακριβώς chipset (Intel 865PE) θα γλυτώσεις το format .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι low-impedance πυκνωτές (τέτοιους θέλεις για μητρική) μπορεί να έχουν από 0,10€ έως 2,00€ ξέρω 'γω, ανάλογα τα χαρακτηριστικά τους. Αλλά όπως και σε οποιαδήποτε εργασία, δεν πληρώνεις το κόστος των υλικών αλλά της εργασίας, της τεχνογνωσίας και της κατοχής του εξοπλισμού.

 

Ο τύπος θα σημειώσει τι πυκνωτές θέλεις, θα μπανιάρει το mobo για να τους αφαιρέσει, θα ρουφήξει την κόλληση, θα, θα, θα...

 

Εσύ μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά; Ξέρεις; Έχεις τα σωστά μηχανήματα; Εάν πας να αλλάξεις πυκνωτές σε mobo με το κολλητήρι το κλασικό με τη χοντρομυτάκλα που έχει, παίζει ακόμα και να ζεματίσεις κάνα SMD παραδίπλα, που ούτε θα το 'χει πάρει το μάτι σου... κι άντε μετά να βρεις τι διαλύθηκε!

 

Ναι δε λέω, κι εγώ έχω αλλάξει πυκνωτές (κι όχι μόνο) με κολλητήρι των 10€ αλλά... ρισκάρω...

 

Το ερώτημα δεν είναι αν είναι πολλά τα 50€ γι αυτή την εργασία. Εφόσον πας σε επαγγελματία, δεν είναι πολλά. Αν πήγαινες σε φιλαράκι η τιμή θα ήταν "τα υλικά και κερνάς καφέ". Το ερώτημα είναι αν αξίζουν αυτά τα λεφτά, γι αυτό το mobo (όχι, δεν αξίζουν).

 

Τώρα βέβαια αν έχεις γνώσεις ηλεκτρονικών και -τουλάχιστον- ένα κολλητήρι με λεπτή μύτη, αλλάζουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξαναείπα έχω τα υλικά ( κολλητήρι με διάφορες λεπτές μύτες) . Τώρα για τις αντιστάσεις smd που λές και οτιδήποτε άλλο ηλεκτρονικό μικροεξάρτημα ( πχ πυκνωτές smd τρανζίστορς και ολοκληρωμένα) είχα τέτοια συζήτηση με το roger αλλά όπως διαπίστωσα και εγώ κάτω από την μητρική δεν έχει απολύτως τίποτα, μόνο pinακια που εξέχουν . Όσο για τις γνώσεις ηλεκτρονικών που θεωρείς πως χρειάζονται, ένα θα πω έιμαι 17 πάω β λυκείου και έχω φτιάξει αρκετές ηλεκτρονικές κατασκευές στις οποίες δεν χρειάστηκε κάτι το εξεζητημένο ούτε από πλευράς μαθηματικών ή τεχνογνωσίας .Απλώς αν κάποιος πολύ αρχάριος που δεν γνωρίζει πως να χρησιμοποιεί κολλητήρι πάει να κάνει τέτοια δοιλεία τότε έχει περισσότερες πιθανότητες να τα ''σκατώσει''. Δεν λέω πως εγώ είμαι expert , σίγουρα έχω και εγώ πιθανότητες για αποτυχία αλλά είναι λιγότερες. Πιστεύω σε κάλυψα  :)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε κυρηλε,για την αλλαγη πυκνωτων σε motherboard δεν χρειαζονται ψιλες μυτες αλλα χοντρες,ή τουλαχιστον μεσαιες.

Χρειαζεται το κολλητηρι να ειναι δυνατο και σε συνδυασμο με μια καλη μυτη να ζεστανεις το ποδι του πυκνωτη και να βγει χωρις να τραβηξεις το παραμικρο ζορι.Αν αυτα ειναι ιδανικα,τοτε θα καταλαβεις οτι ζεστενοντας ενα ποδι,το μισο board εχει ηδη ζεσταθει λογω των πολλων layers.Εκει ειναι η διαφορα με ενα φθηνομαπα κολλητηρι,του οποιου την θερμοτητα θα την τραβαει το board και δεν θα εχει σωστη θερμοκρασια ετσι ωστε να ανοιξεις την τρυπα.

Ουτε super ή low ή high πυκνωτες χρειαζεσαι.Κανονικοι ηλεκτρολυτικοι 105 βαθμων και η δουλεια σου θα γινει

Στειλε μου πμ οτι βοηθεια χρειαζεσαι,ή εστω ελα να σε βοηθησω να τους αλλαξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...