Προς το περιεχόμενο

Nokia: Οικονομικά αποτελέσματα με ζημιές αλλά αύξηση πωλήσεων της σειράς Lumia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τι είναι 2 χρόνια πίσω?

Σε 3 πραγματα ειναι 2 χρονια πισω. 

 

1) στη κατηγορια 660+ πουλαει το Lumia 920. καλο τηλεφωνο, Μπορω να σκεφτω τουλαχιστον 5 συσκευες που ειναι ανωτερες. Note,S3, S4,iphone 5, HTC One. Πας να ανταγωνιστεις κατι το οποιο ειναι πιο γρηγορο, πιο λεπτο, πιο ομορφο, με καλυτερη οθονη, με καλυτερο μαρκετ και σε καποιες περιπτωσεις και πιο φτηνο. 

 

2) στη κατηγορια των 500-550 πουλαει το lumia 820.. Χρειαζεται λογια? με 550 παιρνεις s3. Οne x +. 2 Πυρήνες παραπανω, μισο γιγα ραμ, 0.5 ιντσες μεγαλυτερη οθονη, καλυτερη αναλυση, καλυτερο μαρκετ, καλυτερη καμερα, 

 

3) στην κατηγορια των -450 ενταξει δεν χρειαζεται παραπανω παραδειγματα.. την πιανεις την εικονα. 

 

ΑΝ η νοκια ηθελε να ανακαμψει, θα ΣΥΝΕΧΙΖΕ την εξελιξη του meego η θα πηγαινε σε android. 

Διαθετει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ τεχνογνωσια οσων αφορα την κατασκευη καμερων και design συσκευων. 

 

Αντ'αυτου αναλωνεται με νεκρα λειτουργικα συστηματα του τυπου windows.

 

δεχτειτε το. το Windows ποτε δεν θα γινει νουμερο 1. Ουτε το Blackberry OS. 

Αυτα ειναι ελπιδες για ρομαντικους. Το μελλον ειναι το Andoid και το ubundu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 πραγματα ειναι 2 χρονια πισω. 

 

1) στη κατηγορια 660+ πουλαει το Lumia 920. καλο τηλεφωνο, Μπορω να σκεφτω τουλαχιστον 5 συσκευες που ειναι ανωτερες. Note,S3, S4,iphone 5, HTC One. Πας να ανταγωνιστεις κατι το οποιο ειναι πιο γρηγορο, πιο λεπτο, πιο ομορφο, με καλυτερη οθονη, με καλυτερο μαρκετ και σε καποιες περιπτωσεις και πιο φτηνο. 

 

2) στη κατηγορια των 500-550 πουλαει το lumia 820.. Χρειαζεται λογια? με 550 παιρνεις s3. Οne x +. 2 Πυρήνες παραπανω, μισο γιγα ραμ, 0.5 ιντσες μεγαλυτερη οθονη, καλυτερη αναλυση, καλυτερο μαρκετ, καλυτερη καμερα, 

 

3) στην κατηγορια των -450 ενταξει δεν χρειαζεται παραπανω παραδειγματα.. την πιανεις την εικονα. 

 

ΑΝ η νοκια ηθελε να ανακαμψει, θα ΣΥΝΕΧΙΖΕ την εξελιξη του meego η θα πηγαινε σε android. 

Διαθετει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ τεχνογνωσια οσων αφορα την κατασκευη καμερων και design συσκευων. 

 

Αντ'αυτου αναλωνεται με νεκρα λειτουργικα συστηματα του τυπου windows.

 

δεχτειτε το. το Windows ποτε δεν θα γινει νουμερο 1. Ουτε το Blackberry OS. 

Αυτα ειναι ελπιδες για ρομαντικους. Το μελλον ειναι το Andoid και το ubundu

Ας το πάρουμε αλλιώς το 920 που είπες δεν χρειάζεται 10 πυρήνες για να τρέξει σωστά και 8 γίγα ραμ απλα δουλευει τέλεια με αυτα που έχει και πίστεψε με η νοκια αν έχεις πιάσει στα χέρια σου έχει βγάλει τοπ εφαρμογές που στα αλλα ούτε στα ονειρα σου δεν βλέπεις.

 

2) Πήρα το 820 απο αμαζον βεβαια γιατι εδώ σου κόβει την χολή η τιμή έχε και αυτο στο νου σου

 

3)Το android κρατιέται στην ζωή γιατι το υποστηρίζουν 3-4 μεγάλοι κατασκευαστές όταν με το καλό φυγουν αυτοι μόνο κινεζοεταιριες θα μείνουν αυτο με το ubuntu os δεν το σχόλιαζω άπατο θα πάει απο την πρώτη μέρα ασε να βγει κιόλας να το δούμε να γελασουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέει ότι τα πάει καλά και έχει ανεβασει πωλήσεις που τον είδες τον θάνατο ακριβως?Στον δικό σου κόσμο ίσως στην πραγματικότητα τα πάει πολύ καλα

 

ανέβασε πωλήσεις στην σειρά lumia,  στο σύνολο στα smartphone έχει πέσει 32% σε σχέση με Q4, και στα entry level asha phones -46%.

Οπότε στην πραγματικότα δεν πάει καθόλου καλά(-11% η μετοχή με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων)

ΠΗΓΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν συσκευές τα lumia είναι σίγουρα όμορφα.

Αλλά από πλευράς os όσα windowsphone έχω πιάσει στα χέρια μου τα έχω βαρεθεί σε χρόνο ρεκόρ + ότι όλα είναι ακριβώς ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι άλλο κάρβουνο (android)! Αν και θα προτιμούσα να είχε δικό της λειτουργικό, εντούτοις υιοθέτησε τα windows phone και καλά έκανε γιατί έτσι εξασφαλίζει διαφορετικότητα και στιβαρό λειτουργικό. Εξάλλου, αποτελεί και τον αντιπρόσωπο των WP.

 

Επί του προκειμένου τώρα, εχθές πήρα το 920 από περιέργεια και επειδή ψιλοβαρέθηκα το iOS. Η συσκευή είναι ογκόλιθος (στιβαρή, ποιοτική και βαριά), η οθόνη είναι κορυφαία, τα windows τρέχουν απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα και κρασαρίσματα και ας μην έχει οκταπύρηνο biturbo 5GHz επεξεργαστη και 45GB RAM. Έχει ακριβώς ότι χρειάζεται για να λειτουργεί βούτηρο. Το μόνο που μου λείπει είναι κάποιες καλές εφαρμογές που έχω στο iPhone.

 

PS: Το app του insomnia θέλει βελτίωση (οι παραθέσεις φαίνονται σαν ενιαίο κείμενο με το post).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 πραγματα ειναι 2 χρονια πισω. 

 

1) στη κατηγορια 660+ πουλαει το Lumia 920. καλο τηλεφωνο, Μπορω να σκεφτω τουλαχιστον 5 συσκευες που ειναι ανωτερες. Note,S3, S4,iphone 5, HTC One. Πας να ανταγωνιστεις κατι το οποιο ειναι πιο γρηγορο, πιο λεπτο, πιο ομορφο, με καλυτερη οθονη, με καλυτερο μαρκετ και σε καποιες περιπτωσεις και πιο φτηνο. 

 

2) στη κατηγορια των 500-550 πουλαει το lumia 820.. Χρειαζεται λογια? με 550 παιρνεις s3. Οne x +. 2 Πυρήνες παραπανω, μισο γιγα ραμ, 0.5 ιντσες μεγαλυτερη οθονη, καλυτερη αναλυση, καλυτερο μαρκετ, καλυτερη καμερα, 

 

3) στην κατηγορια των -450 ενταξει δεν χρειαζεται παραπανω παραδειγματα.. την πιανεις την εικονα. 

 

ΑΝ η νοκια ηθελε να ανακαμψει, θα ΣΥΝΕΧΙΖΕ την εξελιξη του meego η θα πηγαινε σε android. 

Διαθετει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ τεχνογνωσια οσων αφορα την κατασκευη καμερων και design συσκευων. 

 

Αντ'αυτου αναλωνεται με νεκρα λειτουργικα συστηματα του τυπου windows.

 

δεχτειτε το. το Windows ποτε δεν θα γινει νουμερο 1. Ουτε το Blackberry OS. 

Αυτα ειναι ελπιδες για ρομαντικους. Το μελλον ειναι το Andoid και το ubundu

Ο ορισμός του παραληρήματος. Ξέχωρα πως το Lumia 920 το βρίσκεις στα 450euro κάποιοι πρέπει να ξεκολλήσουν και να καταλάβουν πως ένα κινητό δεν είναι μόνο CPU/GPU. Ιδίως σε λειτουργικά όπως τα WP που δεν χρειάζονται 8 πυρήνες για να τρέχουν ομαλά. 

Παρότι αναφέρεις 2 κινητά που καλά καλά δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμη οπότε και η σύγκρισή τους με το 920 είναι λίγο άδικη, το τελευταίο παραμένει ανταγωνιστικό.

Επιγραμματικά αναφέρω:

Εξαιρετική κάμερα (απο αυτά που ανέφερες μόνο το Iphone την ανταγωνίζεται και μόνο την μέρα. Για βραδυνές άστο καλύτερα)

Optical Image Stabilization (Το OIS του One είναι της πλάκας)

3 HAAC μικρόφωνα για super εγγραφές ήχου

Οθόνη στα 60Hz και δυνατότητα χρήσης με γάντια

Ποιότητα κατασκευής/design

Wireless charging

 

Ναι είναι βαρύ αλλά μήπως και το Note στα ίδια γραμμάρια δεν είναι? Όπως φυσικά και μεγάλoς αριθμός iphones τα οποία είναι μέσα σε κάτι θήκες τέρατα.

 

Με την είσοδο στην αγορά των 520/720 η NOKIA έχει πολύ καλές επιλογές για όλα τα budget. Για αυτό και προβλέπει άνοδο πωλήσεων το επόμενο τρίμηνο (7.2εκ)

 

Το αν θα γίνουν τα WP νούμερο 1 λειτουργικό κανείς δεν το ξέρει. Πάρα πολύ πιθανόν να έχεις δίκο. Ξεκινώντας τόσο αργά δεν νομίζω κανείς στην MS να είχε τέτοιες βλέψεις. Πάντως η αγορά είναι απρόβλεπτη και κανείς δεν μπορεί να προδικάζει τίποτα. Τα ίδια έλεγε και η ΝΟΚΙΑ για το iphone και ορίστε τώρα τα αποτελέσματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως σαν χρήστης Nokia Lumia 900(που έχω δοκιμάσει και Iphone και android) και είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο design της Nokia και από το Interface των wp7.8 και από όλα!

Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι οι εφαρμογές αλλά δεν κόβομαι κιόλας..Αν θέλω εφαρμογές μπορώ να πάρω ένα android tablet (τόσα ΚΙΝΕΖΙΚΑ!) ή ένα Ipad,να τα έχω και σε μεγαλύτερη οθόνη να μην περιορίζομαι στου κινητού..

btw μπράβο στην Nokia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα WP έχουν βιαστεί κάποιοι να τα καταδικάσουν.Εγώ λέω να περιμένουν λίγο.

Ισχύει αλλά υπάρχει και το σχετικό κρέμασμα με τις εκδόσεις το οποίο άφησε πίσω του παραπονεμένους χρήστες. Androiδικες τακτικές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αλλά υπάρχει και το σχετικό κρέμασμα με τις εκδόσεις το οποίο άφησε πίσω του παραπονεμένους χρήστες. Androiδικες τακτικές..

σε καμια περιπτωση δεν αφεθηκαν τα κινητα στην τυχη τους οπως γινεται σε android συσκευες. Τα lumia 800 και 900 ειναι οι μεγάλοι αδικημένοι (και οι κατοχοι τους που τα προτιμησαν φυσικα στην αρχη) καθως ειναι σχεδιασμενα και με εξαιρετικη αισθητικη αλλα ολες οι συσκευες (απο φθινοπώρου 2010 για να υπαρχει μια σταθερα συγκρισης) εχουν παρει φετος 2 αναβαθμισεις λογισμικου και ευελπιστώ οτι καποια στιγμη θα δουμε και εκδοση 7.9

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...