Προς το περιεχόμενο

οδοντιατροι στα σκοπια


EXPORTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι δεν είναι γιατί ο άνθρωπος έχει 32 δόντια και ένα δόντι για να αντικατασταθεί απαιτεί εμφύτευμα και βάλε και την ηθική βλάβη. Δεν σκοτώνει ο οδοντίατρος βέβαια (συνήθως, όχι ότι δεν έχει γίνει), αλλά είναι εύκολο να αποδοθεί αστική ευθύνη (αφού τα λάθη συνήθως βγάζουν μάτι και είναι απλού χαρακτήρα, όχι όπως πχ τα λάθη κατά την εγχείρηση εγκεφάλου) και όπως έγγραψα πιο πάνω, έχουμε 32 δόντια. 

 

Ειδικά σε ειδικότητες όπως η ενδοδοντία υπάρχει θέμα (απονευρώσεις) αφού το malpractice insurance είναι τόσο ακριβό στο εξωτερικό (οι μηνιαίες εισφορές εννοώ) που αποφεύγουν οι φοιτητές το μεταπτυχιακό αυτό. 

 

Σκέψου πάντως σαν πιθανό σενάριο την απώλεια ενός μπροστά δοντιού ενός 10χρονου κοριτσιού. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Μασελάκια μέχρι τα 18 και μετά εμφύτευμα. Σύνολο θα αλλαχθούν 6-7 μασελάκια λόγω ανάπτυξης του στοματογναθικού. Επίσης, οδοντίατρος πέρα από το κόστος για τα μασελάκια και το εμφύτευμα πρέπει να καλύψει το ψυχικό και αισθητικό κομμάτι με χρήματα. Τον τελευταίο καιρό εκδικάζονται αρκετές περιπτώσεις με αποζημίωση 70-100 χιλ. Για ένα δόντι ή ένα ζευγάρι μπροστινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου τον οδοντοτεχνίτη σου γιατί χρεώνει 40% κάτω από τον δικό μου. Αα και το να λες όλους τους οδοντιάτρους κλέφτες είναι εκτός από γενικόλογο και προσβλητικό ανίδεο. Δηλαδή και αυτοί που δουλεύουν στο κοινωνικό ιατρείο κλέφτες είναι; Στον ts ας πάει στην οδοντιατρική σχολή στο μεταπτυχιακό ή στο προπτυχιακό. Μια χαρά δουλειά θα του κάνουν και θα του μείνουν και τα λεφτά από την βενζίνη.  

 

Να πω ότι δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει σαπίλα στο χώρο μου, όπως και σε όλους τους χώρους αλλά:

 

-τα μηχανήματα στην Ελλάδα οι εταιρείες τα πουλάνε 50% πάνω από ότι στην Ρουμανία πχ

-τα υλικά 50-60%

-υπάρχει υψηλή φορολογία 

-οι τεχνίτες έχουν συνεταιριστεί και έχουν βάλει πλαφόν. Ο μέσος οδοντίατρος βγάζει λιγότερα από τον μέσο τεχνίτη

-τα ασφαλιστικά ταμεία έδιναν κάτι κοντά στα 5Ε ανά σφράγισμα στους οδοντιάτρους (οκ). Τέλος καλύπτουν μέρος από τις μασέλες και τα μασελάκια. 

 

Το να πάει κάποιος στα Σκόπια δεν με στεναχωρεί. Το να πάει κάποιος στα τυφλά είναι λάθος. Καλά κάνει ο ts και κάνει έρευνα αγοράς. Αν δεν μπορεί να επωμιστεί το κόστος στην Ελλάδα καλά θα κάνει να τα φτιάξει όπου μπορεί. Απλά μην πάει στο πιο φτηνό για το κόστος μόνο. 

Αν οι τιμές των τεχνιτών δεν προσαρμοστούν, δεν θα εξορθολογιστεί το κόστος και στην Ελλάδα. Να το πω διαφορετικά, γιατί για έναν καθαρισμό μπορείς να βρεις άνετα οδοντίατρο με 30Ε; Γιατί δεν έχει κόστος τεχνίτη. Δεν το ρίχνω στους τεχνίτες απλά λέω ότι δεν είναι δυνατόν να λέμε όλους τους οδοντιάτρους κλέφτες και να αγνοούμε τη πολυπλοκότητα του προβλήματος. Ένας οδοντίατρος σπούδασε μίνιμουμ 5 χρόνια, το ιατρείο του κόστισε 80000+, τα υλικά κάθε μήνα (μαζί με τον τεχνίτη) 2000+. Αν έχει κάνει μεταπτυχιακό άλλα 3 χρόνια και πόσα λεφτά για το μεταπτυχιακό. 

Υπάρχουν επαγγέλματα που κερδοσκοπούν περισσότερο από τους κακούς οδοντιάτρους στο σύνολο τους (αναφέρθηκαν παραπάνω, υδραυλικοί κλπ) που δεν τους κράζει τόσο ο κόσμος. Ή μήπως νομίζετε ότι όλοι οι οδοντίατροι έχουν βίλες και γιώτ;

Σαφως υπαρχουν και οι σωστοι επαγγελματιες αλλα ειναι ενα επαγγελμα το οποιο εχεις τις ιδιες πιθανοτητες να πεσεις σε απατεωνα και κλεφτη οπως με τους υδραυλικους.....ηλεκτρολογους....ταξιτζιδες....απλως εσεις εχετε και πτυχιο!

Σπανια οδοντιατρος κοβει αποδειξη....!!!

Συγγνωμη αλλα ειναι αναμεσα στα επαγγελματα(με πτυχιο) που δεν τους εχω και σε τεραστια εκτιμηση!

Μαλιστα εχω παρατηρησει ενω σωστα κυνηγουν τους γιατρους που δεν δινουν αποδειξεις κ.τ.λ με τον κλαδο σας δεν εχουν ασχοληθει...τεραστια φοροδιαφυγη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας! Θα ήθελα κι εγω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για το οδοντιατρείο endomark στα σκοπια.Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι το ένα απο τα δύο μπροστινά μου δόντια(ανω γναθω) είναι στραβό.Είχα βάλει στο παρελθόν σιδεράκια αλλά το δόντι έχει στραβώσει πάλι.Δηλαδή σα να μην έβαλα ποτέ.Και τώρα αναρωτιέμαι μήπως γίνεται να το φτιάξω με την αισθητική οδοντιατρική.Δηλαδή αν υπάρχει τρόπος να τροχιστεί και να χτιστεί ή να μπει θήκη,δεν τα ξέρω κιολας.

Αν μπορούσε καποιος να με διαφωτίσει επί του θέματος θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ. αντι να τραβιεσται βουλγαρια γιατι δεν πατε στην οδοντιατρικη σχολη στην θεσ/κη?

 

Quoted για εμφαση. Εχω κανει καθαρισμους, σφραγισματα και αλλες χαμαλικοδουλιες του δοντιου εκει περα και ειμαι μια χαρα. Αντι να τραβιεστε μεχρι τα σκοπια καντε μια βολτα Σαλονικα στη σχολη και θα εχετε οτι χρειαζεστε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς .

 

Συν τοις άλλοις απο την στιγμή που μιλάμε για τα Σκόπια αποτελεί απο μόνο του αυτομάτωσ άλλον έναν λόγο που δεν χρειάζεται να πηγαίνει Έλληνας εκεί , πόσο μάλλον να αφήνει λεφτά .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου τον οδοντοτεχνίτη σου γιατί χρεώνει 40% κάτω από τον δικό μου. Αα και το να λες όλους τους οδοντιάτρους κλέφτες είναι εκτός από γενικόλογο και προσβλητικό ανίδεο. Δηλαδή και αυτοί που δουλεύουν στο κοινωνικό ιατρείο κλέφτες είναι; Στον ts ας πάει στην οδοντιατρική σχολή στο μεταπτυχιακό ή στο προπτυχιακό. Μια χαρά δουλειά θα του κάνουν και θα του μείνουν και τα λεφτά από την βενζίνη.  

 

Να πω ότι δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει σαπίλα στο χώρο μου, όπως και σε όλους τους χώρους αλλά:

 

-τα μηχανήματα στην Ελλάδα οι εταιρείες τα πουλάνε 50% πάνω από ότι στην Ρουμανία πχ

-τα υλικά 50-60%

-υπάρχει υψηλή φορολογία 

-οι τεχνίτες έχουν συνεταιριστεί και έχουν βάλει πλαφόν. Ο μέσος οδοντίατρος βγάζει λιγότερα από τον μέσο τεχνίτη

-τα ασφαλιστικά ταμεία έδιναν κάτι κοντά στα 5Ε ανά σφράγισμα στους οδοντιάτρους (οκ). Τέλος καλύπτουν μέρος από τις μασέλες και τα μασελάκια. 

 

Το να πάει κάποιος στα Σκόπια δεν με στεναχωρεί. Το να πάει κάποιος στα τυφλά είναι λάθος. Καλά κάνει ο ts και κάνει έρευνα αγοράς. Αν δεν μπορεί να επωμιστεί το κόστος στην Ελλάδα καλά θα κάνει να τα φτιάξει όπου μπορεί. Απλά μην πάει στο πιο φτηνό για το κόστος μόνο. 

Αν οι τιμές των τεχνιτών δεν προσαρμοστούν, δεν θα εξορθολογιστεί το κόστος και στην Ελλάδα. Να το πω διαφορετικά, γιατί για έναν καθαρισμό μπορείς να βρεις άνετα οδοντίατρο με 30Ε; Γιατί δεν έχει κόστος τεχνίτη. Δεν το ρίχνω στους τεχνίτες απλά λέω ότι δεν είναι δυνατόν να λέμε όλους τους οδοντιάτρους κλέφτες και να αγνοούμε τη πολυπλοκότητα του προβλήματος. Ένας οδοντίατρος σπούδασε μίνιμουμ 5 χρόνια, το ιατρείο του κόστισε 80000+, τα υλικά κάθε μήνα (μαζί με τον τεχνίτη) 2000+. Αν έχει κάνει μεταπτυχιακό άλλα 3 χρόνια και πόσα λεφτά για το μεταπτυχιακό. 

Υπάρχουν επαγγέλματα που κερδοσκοπούν περισσότερο από τους κακούς οδοντιάτρους στο σύνολο τους (αναφέρθηκαν παραπάνω, υδραυλικοί κλπ) που δεν τους κράζει τόσο ο κόσμος. Ή μήπως νομίζετε ότι όλοι οι οδοντίατροι έχουν βίλες και γιώτ;

 

TS διάλεξε γιατρό που να εμπιστεύεσαι, πιστοποιημένο (με καλό πτυχίο και γνώσεις, ρώτα για αυτά μην ντρέπεσαι, πρέπει να σου πει!), ακόμα και από τα Σκόπια (το από που είναι δεν μου λέει κάτι) και κάνε τη δουλειά που χρειάζεσαι για να έχεις καλή στοματική υγεία. 

 

υγ οι ασφαλιστικές δεν μας εντάσσουν γιατί δεν θέλουν να καλύψουν το κόστος του οδοντιατρικού λάθους, δεν καλύπτουν δλδ το malpractice. Δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα αυτό. Αν και κατά την γνώμη μου κάθε οδοντίατρος πρέπει να έχει ασφάλεια για malpractice. 

Ανθρωπε μου τι λές; Η στεφάνη στοιχίζει 50 ευρώ κατά μέσο όρο. Πόσο πιο κάτω θες να πάει; Αλήθεια έχει ο οδοντίατρος 80000 ευρώ ιατρείο; Και τα λες πολλά αυτά; Μόνο το laser για συγκόλληση και το scanner είναι 45 χιλιάρικα σε ένα οδοντοτεχνικό εργαστήριο. Μιλάνε οι οδοντίατροι για έξοδα; Αν έρθεις στο εργαστήριο μου τα μηχανήματα είναι πάνω από 200.000 και μιλάνε οι οδοντίατροι για έξοδα;

Στην τελική ας δουλέψετε με 100% κέρδος και όχι με 500%. Κατω από 50 ευρώ η στεφάνη καλύτερα να το κλείσω να πάω να αρράξω. ΟΛΟΙ μα όλοι οι οδοντοτεχνίτες έχουν κατεβάσει τιμές. 

Εσύ ξόδεψες 5 χρόνια για σπουδές εγώ 4 τί να λέει; Τα μεταπτυχιακά αν θες τα κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθρωπε μου τι λές; Η στεφάνη στοιχίζει 50 ευρώ κατά μέσο όρο. Πόσο πιο κάτω θες να πάει; Αλήθεια έχει ο οδοντίατρος 80000 ευρώ ιατρείο; Και τα λες πολλά αυτά; Μόνο το laser για συγκόλληση και το scanner είναι 45 χιλιάρικα σε ένα οδοντοτεχνικό εργαστήριο. Μιλάνε οι οδοντίατροι για έξοδα; Αν έρθεις στο εργαστήριο μου τα μηχανήματα είναι πάνω από 200.000 και μιλάνε οι οδοντίατροι για έξοδα;

Στην τελική ας δουλέψετε με 100% κέρδος και όχι με 500%. Κατω από 50 ευρώ η στεφάνη καλύτερα να το κλείσω να πάω να αρράξω. ΟΛΟΙ μα όλοι οι οδοντοτεχνίτες έχουν κατεβάσει τιμές. 

Εσύ ξόδεψες 5 χρόνια για σπουδές εγώ 4 τί να λέει; Τα μεταπτυχιακά αν θες τα κάνεις.

Είπα μίνιμουμ 80000. Όπως άλλωστε δεν έχουν όλα τα οδοντοτεχνικά εργαστήρια scanner. Αν το πάμε έτσι αν βάλω και εγώ laser σκληρών ιστών και cerec blue cam (και έτσι δεν σου στέλνω και όλη μου τη δουλειά εκτός από τις ολικές-μερικές άντε και καμιά μεταλλοκεραμική, αν υπάρχει λόγος γιατί το κόστος ανά στεφάνη βγαίνει πιο φθηνά στην ολοκεραμική cerec από 50Ε, άσχετα που για άλλο λόγο βάζεις cerec όχι για το κόστος) τότε να δούμε τι είναι πιο ακριβό.

 

Αλλά χάνεις το νόημα. Αν ο οδοντίατρος στα σκόπια χρεώνει 60-80Ε τη στεφάνη (πιο λίγο και από την οδοντιατρική σχολή) και εσύ μου έχεις 50Ε τη στεφάνη καταλαβαίνεις ότι αν θέλω να τον ανταγωνιστώ και ρίξω την τιμή στα 80-90Ε θα έχεις εσύ μεγαλύτερο κέρδος από εμένα και καμία ευθύνη (την έχω εγώ που σε διάλεξα και έλεγξα τη δουλειά σου). 

 

Αυτή είναι η συζήτηση. Τώρα ψάξε και βρες συναδέλφους σου από τα Σκόπια, δες τι υλικά βάζουν, δες πόσο αγόρασαν τα ίδια μηχανήματα που αγόρασες εσύ διπλά λεφτά και έλα να μιλήσουμε. Δε λέω ότι φταις αποκλειστικά εσύ και ο κλάδος σου. Ούτε έγραψα ότι οι οδοντίατροι είναι άγιοι. Απλά η αισχροκέρδεια ξεκινά από τους εμπόρους μηχανημάτων και επειδή βάζει ο καθένας μας το καπέλο του φτάνουμε σε αυτό το σημείο που είμαστε τώρα. Ούτε χρεώνει ο μέσος Έλληνας 500% πάνω δλδ 250Ε τη στεφάνη (ναι υπάρχει και οδοντίατρος που θα χρεώσει 400 αλλά για empress II πρόσθιο δόντι με stain n glaze ίδιο με το διπλανό). Μη τρελαθούμε. Αλλά δεν το συνεχίζω, αν θες στείλε μου pm. 

 

Και για του λόγου το αληθές

 

http://endomak.com.mk/?page_id=1072

 

60 E με βασικό κράμα. 150-200 ζιρκονίας/ αλουμίνας cerec. 

 Αα και για να μην ξεκινήσουμε τη συζήτηση περι υλικών και καλής/κακής δουλειάς, ε η ips emax που βάζουν στο cerec η ίδια είναι και κάνει 200Ε το δόντι. 

 

Οπότε αν είναι πάμε να την αράξουμε μαζί γιατί αν εσύ χρεώνεις 50 και αυτοί 60 την κάτσαμε ομαδικά. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Πρέπει να ρίξεις τις τιμές και να τις ρίξω και εγώ, για να έχουμε ανταγωνιστικό τιμοκατάλογο σε σχέση με τους (ελληνόφωνους πλέον) γείτονες στα 100χλμ. Απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Θα ήθελα κι εγω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για το οδοντιατρείο endomark στα σκοπια.Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι το ένα απο τα δύο μπροστινά μου δόντια(ανω γναθω) είναι στραβό.Είχα βάλει στο παρελθόν σιδεράκια αλλά το δόντι έχει στραβώσει πάλι.Δηλαδή σα να μην έβαλα ποτέ.Και τώρα αναρωτιέμαι μήπως γίνεται να το φτιάξω με την αισθητική οδοντιατρική.Δηλαδή αν υπάρχει τρόπος να τροχιστεί και να χτιστεί ή να μπει θήκη,δεν τα ξέρω κιολας.

Αν μπορούσε καποιος να με διαφωτίσει επί του θέματος θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μια βοήθεια και στην κοπέλα εδώ που περιμένει εναγωνίως; :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια και στην κοπέλα εδώ που περιμένει εναγωνίως; :-)

Σίγουρα η αισθητική οδοντιατρική μπορεί να δώσει λύσεις σε τέτοια προβλήματα, αλλά εξαρτάται από το πόσο έντονα/σοβαρά είναι. Για να τροχιστεί ένα δόντι και να διατηρηθεί η ζωτικότητα του (να μην αποκαλυφθεί ο πολφός στο τρόχισμα) και να μην χρειαστεί απονεύρωση πρέπει να έχει μικρή κλίση. Μεγάλη κλίση είναι απαγορευτική. Πολλές φορές οι ασθενείς κάνουν πρώτα ορθοδοντική και αν δεν διορθωθεί πλήρως το πρόβλημα κάνουν όψεις πορσελάνης ή ρητίνης (πορσελάνης καλύτερα) ή και στεφάνες. Το δόντι τροχίζεται και γίνεται όμοιο με το δίπλα μετά τη συγκόλληση της αποκατάστασης. Το κόστος είναι μικρό και στην Ελλάδα αλλά και έξω και μπορείς να κάνεις και το γνωστό ως "bonding" αν και δεν το συνιστώ γιατί έχει μικρότερο χρόνο ζωής στο στόμα λόγω χρωματισμού του υλικού και άλλων λόγων. 

Το θέμα είναι άρα αν η κλίση του δοντιού σου επιτρέπει τρόχισμα και σε τι βαθμό. Αυτό δυστυχώς γίνεται να το εξετάσει κανείς μόνο με τη χρήση ακτινογραφίας όπου θα φαίνεται ο πολφός του δοντιού και το πόσα mm οδοντικής ουσίας μπορούν να τροχιστούν ασφαλώς. 

 

Για το endomak δεν έχω προσωπική γνώση. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο post έχουν καλές τιμές αλλά δεν είναι αυτό το μόνο κριτήριο. Κάνε έρευνα αγοράς και ρώτα πράγματα στους οδοντιάτρους. Όταν βρεις κάποιον που εμπιστεύεσαι έχεις βρει τον οδοντίατρο σου, είτε στην Ελλάδα είτε στα Σκόπια. Η τοποθεσία δεν είναι κριτήριο. 

 

Το κόστος για την οποιαδήποτε αισθητική λύση είναι φυσικά πολύ χαμηλότερο από της ορθοδοντικής. 

 

Τέλος απευθύνθηκες πρώτα στον ορθοδοντικό που σου έκανε τη θεραπεία, μήπως σου δώσει λύσει ως οφείλει ή μάλλον πρέπει (το οφείλει είναι βαριά κουβέντα χωρίς να ξέρω τι και πως, πάντως πρέπει να μπορεί να σε καθοδηγήσει σαν άτομο που α. γνωρίζει το ιστορικό σου και β. έχει κλινική εμπειρία με το δόντια σου); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριτώ πάρα πολύ για το χρόνο και την λεπτομερή απάντηση. Όπως είπα στο παρελθόν είχα βάλει σιδεράκια αλλά το δόντι ξανα στράβωσε.Δεν φορούσα τα μασελάκια όσο έπρεπε αλλά πέρα από αυτό πιστεύω πως έπρεπε ο οδοντιάτρος να μου βάλει το σιδεράκι για να τα σταθεροποιεί.(δεν ξερω πως ακριβώς λέγεται). Η αλήθεια είναι πως στην endomark πήγε ένας θείος μου και είπε τα καλύτερα.Το πόσο καθαρά είναι,ότι ο οδοντιατρος σε προσέχει πολύ,για τα εξελιγμένα μηχανήματα που έχουν,και απλα είπα μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω. Μπορώ να βάλω μία φωτογραφία του δοντιού να μου πείτε στο περίπου κι εσείς τη γνώμη σας;Γιατι απ'ότι έχω διαβάσει είστε σωστός επαγγελματίας

 

Πριν αρκετό καιρό που είχα πάει για έναν καθαρισμό του είχα πει ότι το δόντι ''έφυγε'' και μου είπε αδιάφορα ότι θα φταίει που δεν έβαζα τα μασελάκια οπότε δεν το συνέχισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριτώ πάρα πολύ για το χρόνο και την λεπτομερή απάντηση. Όπως είπα στο παρελθόν είχα βάλει σιδεράκια αλλά το δόντι ξανα στράβωσε.Δεν φορούσα τα μασελάκια όσο έπρεπε αλλά πέρα από αυτό πιστεύω πως έπρεπε ο οδοντιάτρος να μου βάλει το σιδεράκι για να τα σταθεροποιεί.(δεν ξερω πως ακριβώς λέγεται). Η αλήθεια είναι πως στην endomark πήγε ένας θείος μου και είπε τα καλύτερα.Το πόσο καθαρά είναι,ότι ο οδοντιατρος σε προσέχει πολύ,για τα εξελιγμένα μηχανήματα που έχουν,και απλα είπα μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω. Μπορώ να βάλω μία φωτογραφία του δοντιού να μου πείτε στο περίπου κι εσείς τη γνώμη σας;Γιατι απ'ότι έχω διαβάσει είστε σωστός επαγγελματίας

 

Πριν αρκετό καιρό που είχα πάει για έναν καθαρισμό του είχα πει ότι το δόντι ''έφυγε'' και μου είπε αδιάφορα ότι θα φταίει που δεν έβαζα τα μασελάκια οπότε δεν το συνέχισα.

 

Δυστυχώς α. δεν θα μπορούσα να εκτιμήσω την κατάσταση από μία φωτογραφία μόνο και β. δεν θα το έκανα καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός αυτού του site. Άλλωστε δεν ξέρεις ποιός είναι ποιός και αν ισχύουν αυτά που γράφει. Απλά διαβάζεις την άποψη ενός ακόμα. 

 

Τώρα για το θέμα της διατήρησης της ορθοδοντικής πολλά λέγονται και γράφονται στη παγκόσμια βιβλιογραφία αλλά δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες. Σίγουρα ή μη τήρηση των οδηγιών για το χρόνο που θα έπρεπε να φορέσεις τα μασελάκια μετά μπορεί να έπαιξε το ρόλο της. Γενικά μετά την ορθοδοντική μετακίνηση σχηματίζεται συνδετικός ιστός γύρω από τα δόντια ο οποίος σαν ελαστικότερος από το οστό μπορεί να οδηγήσει σε υποτροπές και επαναφορά κάποιων δοντιών μερικώς ή πλήρως στην αρχική τους θέση (το πρώτο πιο συχνά από το δεύτερο). Μέχρι να αντικατασταθεί από οστό αυτός ο ιστός πρέπει να φοράς τα μασελάκια. Επίσης αν γίνει γρήγορα η μετακίνηση μπορεί να σχηματιστεί ουλώδης ιστός που μπορεί να έχει το ίδιο αρνητικό αποτέλεσμα. 

Η ράβδος που τοποθετείτε πολλές φορές υπερώια ή γλωσσικά στα κάτω έχει και αυτή τα αρνητικά της (δεν καθαρίζεται εύκολα κλπ). 

Το endomak φαίνεται πράγματι καλά εξοπλισμένο. Δεν έχω όμως κάτι παραπάνω να πω για αυτό αφού δεν ξέρω τους γιατρούς του ή δεν έχω ασθενείς που να το έχουν/ είχαν επισκεφθεί. Το ότι ο θείος σου έμεινε ευχαριστημένος είναι καλό στοιχείο. 

Ελπίζω να βρεις λύση στο πρόβλημα σου. Μια καλή επιλογή θα ήταν να ανταλλάξεις μερικά email με τους γιατρούς πριν πας από εκεί. 

 

υγ η απάντηση "θα έφταιγε που δεν έβαζες τα μασελάκια" χωρίς περαιτέρω ανάλυση ή τουλάχιστον λύση είναι απλά απαράδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τα αρνητικά της σαφώς αλλά πιστεύω ότι έπρεπε να μου το προτείνει σα λύση.Μα το δόντι μου είναι όπως ήταν πριν βάλω σιδεράκια. Στην πραγματικότητα εγώ του ανέφερα ότι δε φόρεσα όσο έπρεπε τα μασελάκια και τον ρώτησα αν έφταιγε αυτό και αυτός μου είπε απλά ναι αυτό θα έφταιγε και τίποτα παραπάνω. Πραγματικά ελπίζω να γίνεται να το φτιάξω με τον τρόπο που αναφέρθηκε γιατί από σεπτέμβρη φεύγω αμερική οπότε δεν έχω άλλη επιλογή. Εσείς θεωρείτε πάντως,σε περίπτωση που η αισθητική οδοντιατρική συνίσταται για την περίπτωση μου,ότι καλύτερη λύση είναι οι όψεις πορσελάνης σωστά; Καλά κατάλαβα;

Στο endomark πάντως θα πάω για επίσκεψη,λόγω του ότι ούτως ή άλλως θα πάω στα σκόπια,οπότε θα μιλήσω από κοντά με τους εκεί γιατρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τα αρνητικά της σαφώς αλλά πιστεύω ότι έπρεπε να μου το προτείνει σα λύση.Μα το δόντι μου είναι όπως ήταν πριν βάλω σιδεράκια. Στην πραγματικότητα εγώ του ανέφερα ότι δε φόρεσα όσο έπρεπε τα μασελάκια και τον ρώτησα αν έφταιγε αυτό και αυτός μου είπε απλά ναι αυτό θα έφταιγε και τίποτα παραπάνω. Πραγματικά ελπίζω να γίνεται να το φτιάξω με τον τρόπο που αναφέρθηκε γιατί από σεπτέμβρη φεύγω αμερική οπότε δεν έχω άλλη επιλογή. Εσείς θεωρείτε πάντως,σε περίπτωση που η αισθητική οδοντιατρική συνίσταται για την περίπτωση μου,ότι καλύτερη λύση είναι οι όψεις πορσελάνης σωστά; Καλά κατάλαβα;

Στο endomark πάντως θα πάω για επίσκεψη,λόγω του ότι ούτως ή άλλως θα πάω στα σκόπια,οπότε θα μιλήσω από κοντά με τους εκεί γιατρούς.

Από πλευράς αισθητικής αποκατάστασης και μακροζωίας ναι. Απλά δεν γίνονται σε μία επίσκεψη εκτός αν στις κάνουν με cad cam οπότε και γίνεται. Επίσης δεν γίνονται σε όλες τις περιπτώσεις (μπορεί να χρειαστεί στεφάνη αν είναι μεγάλη η κλίση, ολοκεραμική είναι το ιδανικό).

Αν τους επισκεφθείς σίγουρα πρέπει να στα πουν κι αυτοί από κοντά. 

 

υγ Αμερική έχουν φοβερούς οδοντιάτρους απλά λίγο ( !! ) ακριβούς. Αν δουλέψεις κάπου και στην ασφάλεια σου έχει και dental κάντα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πλευράς αισθητικής αποκατάστασης και μακροζωίας ναι. Απλά δεν γίνονται σε μία επίσκεψη εκτός αν στις κάνουν με cad cam οπότε και γίνεται. Επίσης δεν γίνονται σε όλες τις περιπτώσεις (μπορεί να χρειαστεί στεφάνη αν είναι μεγάλη η κλίση, ολοκεραμική είναι το ιδανικό).

Αν τους επισκεφθείς σίγουρα πρέπει να στα πουν κι αυτοί από κοντά. 

 

υγ Αμερική έχουν φοβερούς οδοντιάτρους απλά λίγο ( !! ) ακριβούς. Αν δουλέψεις κάπου και στην ασφάλεια σου έχει και dental κάντα εκεί.

Ευχαριστώ και πάλι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...