Προς το περιεχόμενο

[Συνέχεια] HP PROBOOK 4545S (AMD)


corpse_grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον πωλητή του a8-4500m αναφερόμασταν.Και να τους ξαναπεράσω το ίδιο αποτέλεσμα θα έχω αφού την στιγμή που ανάβω το λάπτοπ έχοντας τοποθετήσει τον a8-4500m δεν μπαίνει στο bios.:Eχει μαύρη οθόνη και μήνυμα σφάλματος(αναβοσβήνει 3 φορές το caps lock και "βαράει" τέρμα ο ανεμιστήρα)

 

Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει

Επεξ/σία από ninopoutso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν ενδιαφερεται κανεις να πουλησει η να αγορασει την stock Μicron μνημη 1χ4GB 1600 12800s που ειχε το λαπτοπ, ας επικοινωνησει μαζι μου με ΠΜ. Θα ηθελα ειτε να προσθεσω μια ιδια και να παω στα 8GB ειτε να δωσω αυτη που φοραει και να παρω 2 καινουργιες 2χ4GB 1600ΜΗz.



hello

 

ειναι απαραιτητο να γινει reset το bios πριν μπει ο επεξεργαστης?

απαραιτητο δεν ειναι, αλλα δεν εχεις να χασεις τιποτα, το bios update γινεται ευκολα με το .exe που δινει η HP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετοιμος!

 

ολα φαινεται να πηγαν καλα!

 

θα ηθελα να ευχαριστησω τον CorspeGrinder για την απαντηση του στο παραπανω ερωτημα

 

επισης θα ηθελα να ευχαριστησω ιδιαιτερως τον Prof_Chaos για την πολυτιμότατη βοηθεια του, χωρις την οποια μπορει να μην τα ειχα καταφερει, οπως επισης και για την πρωτοβουλια που πηρε να αλλαξει πρωτος τον επεξεργαστη δινοντας κινητρο και σε μενα

ευχαριστω και παλι Professor!

 

παρακατω θα παραθεσω μερικες εικονες

 

qytw91.jpg

50mogh.jpg

e99p1t.jpg

 

εμενα μου φαινονται ολα okay

υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

οποιοδηποτε σχολιο ευπροσδεκτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, αυτη εδω η cpu ειναι κομπλε για το μηχανακι μας? --> http://www.ebay.com/itm/AMD-A8-3520M-MOBILE-CPU-AM3520DDX43GX-SOCKET-FS1-/321112770524?pt=CPUs&hash=item4ac3d007dc εχω την εντυπωση οτι ειναι προηγουμενης γενιας ε? ..εχουμε κανα link για Α8 η Α10 που να ταιριαζει?  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πρεπει να ειναι παλιοτερος

 

οριστε ενας νεος

http://www.ebay.com/itm/AMD-A10-Series-A10-4600M-2-3-GHz-Laptop-Processor-CPU-AM4600DEC44HJ-/360685398663?pt=CPUs&hash=item53fa866a87

 

αλλα ειναι λιγο... ακριβουτσικος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πρεπει να ειναι παλιοτερος

 

οριστε ενας νεος

http://www.ebay.com/itm/AMD-A10-Series-A10-4600M-2-3-GHz-Laptop-Processor-CPU-AM4600DEC44HJ-/360685398663?pt=CPUs&hash=item53fa866a87

 

αλλα ειναι λιγο... ακριβουτσικος :P

τον ειδα αυτον μωρε..δεν θελω να ξεπερασω το 50αρικο ομως..οποτε και Α8 δεν με χαλαει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ανεβάσει λινκ απο τον πωλητή remic-smi με τον Α10 -4600m στα 65e.

Οποιος τον έχει αγοράσει ας μας κάνει ενα mini review και το βασικότερο αν δουλεύει σωστά με τον 4545s.

Πάντως στην τιμή που έπεσε ο Α8 4500m αξίζει να πετάξετε τον A4 . Κάνει αισθητή διαφορά η ααναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το HP Hotkey Support σε Windows 8 64 bit αλλά μου ζητά να εγκαταταστήσω πρώτα το Μicrosoft .NET Framework 3.5 SP1 ή μεγαλύτερο που έίναι όμως ήδη εγκατεστημένο...

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το HP Hotkey Support σε Windows 8 64 bit αλλά μου ζητά να εγκαταταστήσω πρώτα το Μicrosoft .NET Framework 3.5 SP1 ή μεγαλύτερο που έίναι όμως ήδη εγκατεστημένο...

Καμιά ιδέα?

τελικά έβγαλες άκρη και αν πώς ; σκέφτομαι να βάλω τα 8.1 τώρα και δεν θέλω να έχω πρόβλημα με τους οδηγούς.

 

Πάντως το μηχανάκι σκυλί.. 24/7 ανοιχτό δεν καταλαβαίνει τίποτα.. μέχρι και στο ήλιο το είχα ξεχάσει ανοιχτό μια μέρα στο μπαλκόνι με καύσωνα και το έβαλα μέσα έβραζε αλλά δεν έπαθε τίποτα.

 

Επίσης όποιος εγκατέστησε τον Α10 4600 χωρίς πρόβλημα ας το πιστοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έβγαλες άκρη και αν πώς ; σκέφτομαι να βάλω τα 8.1 τώρα και δεν θέλω να έχω πρόβλημα με τους οδηγούς.

 

Πάντως το μηχανάκι σκυλί.. 24/7 ανοιχτό δεν καταλαβαίνει τίποτα.. μέχρι και στο ήλιο το είχα ξεχάσει ανοιχτό μια μέρα στο μπαλκόνι με καύσωνα και το έβαλα μέσα έβραζε αλλά δεν έπαθε τίποτα.

 

Επίσης όποιος εγκατέστησε τον Α10 4600 χωρίς πρόβλημα ας το πιστοποιήσει.

 

περιμενε και 20 μερες μεχρι να βγει η κανονικη εκδοση...ακομα σε beta ειναι τα 8.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικά έβγαλες άκρη και αν πώς ; σκέφτομαι να βάλω τα 8.1 τώρα και δεν θέλω να έχω πρόβλημα με τους οδηγούς.

 

Πάντως το μηχανάκι σκυλί.. 24/7 ανοιχτό δεν καταλαβαίνει τίποτα.. μέχρι και στο ήλιο το είχα ξεχάσει ανοιχτό μια μέρα στο μπαλκόνι με καύσωνα και το έβαλα μέσα έβραζε αλλά δεν έπαθε τίποτα.

 

Επίσης όποιος εγκατέστησε τον Α10 4600 χωρίς πρόβλημα ας το πιστοποιήσει.

Ναί,έβγαλα άκρη, τελικά πρέπει να εγκαταστήσεις πρώτα κανονικά το Μicrosoft .NET Framework 3.5 SP1 ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ήδη εγκατεστημένο μεγαλύτερο και μετά να εγκαταστήσεις το HP Hotkey Support...

 

Οντως είναι ένα εξαιρετικό μηχάνημα σε όλα του, και γώ τό δουλεύω πάρα πολύ, ακόμα και σαν...ραδιόφωνο πολλές φορές!

Τελικά δεν θα αλλάξω επεξεργαστή, ο A4-4300M είναι υπεραρκετός για την δουλειά πού το αγόρασα, θα του προσθέσω μόνο 2 x 4GB μνήμης μόλις η τιμή των μνημών επανέλθει σε νορμαλ επίπεδα και ίσως ένα SSD μόλις βρώ κάποια ευκαιρία μιας και ούτε αυτά μου χρειάζονται άμεσα...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UPDATE το μηχάνημα αναβαθμίστηκε επιτυχώς με τον Α10-4600Μ 100% σταθερό (prime95 tested) . Η διαφορά είναι μικρή σε σύγκριση με τον Α8 4500Μ τουλάχιστον για every day use. 

Σε θερμοκρασίες ίσως είναι 3-5 βαθμούς πιο ζεστός απο τον Α8 αλλά αυτο ηταν αναμενόμενο.

 

Μια λεπτομέρεια που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους έιναι οτι βγάζοντας το thermal pad (το αυτοκόλλητο πάνω στην GPU ) και εφαρμόζοντας μια λεπτή στρώση θερμοαγώγιμης (mx2) η θερμοκρασία έπεσε απο 5 έως 7 βαθμούς σε full load! 

Αυτό σημαίνει οτι η ψύχτρα πατάει σωστά δεν κάνει κανένα κενό και η θερμοαγώγιμη αποδίδει σαφώς καλύτερα απο το thermalpad.Το πιστοποίησα μετά απο 2 μέρες βλέποντας το δυνάτο αποτύπωμα πάνω στην ψύχτρα. Απορώ γιατι το έβαλαν εξαρχής.

 

Η δοκιμή έγινε για αρκετές ώρες με την 7650 να λειτουργεί απο 97-99% συνεχόμενα μιας και το απαιτούσε το συγκεκριμένο παιχνίδι .

Το monitoring έγινε με το MSI Display server σε συνεργασία με το HWinfo64.

 

Οσον αφορά τους drivers της ΑΤΙ για την κάρτα γραφικών μπορείτε να βρείτε Modified ή της original εκδόσεις στο παρακάτω λινκ . Στο Site της HP είναι outdated.

http://forums.guru3d.com/forumdisplay.php?f=46

Εγώ χρησιμοποιώ τους AMD_Catalyst_13.10_Mobility_BetaV2(PX_Fix) και 13.8 Αντίστοιχα με τους οποίους είδα πολύ καλές επιδόσεις στα 1920χ1200 σε σύγκριση με τους Official.

Αν χρησιμοποιείτε τον A4 Και την οθόνη του λάπτοπ Μείνετε στους official μιας και δεν νομίζω να δείτε κάποια διαφορά σε χαμηλές αναλύσεις.

 

 

post-51052-0-71684000-1381944432_thumb.jpg

 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aντικατέστησα την μνήμη του με 2 module μνήμης των 4 GB έκαστο Kingston KVR16S11S8/4  PC3-12800 1600MHz CL11 (http://www.apothema.gr/kingston-kingston-memory-kvr16s11s84-ddr3-sodimm-cl11-sr-77017p) & τον HDD του με τον SSD Samsung 840 EVO 128 GB (http://www.insomnia.gr/topic/505644-samsung-840-evo-ssd-120gb-plaisio-7489euro-τελοσ/) και πραγματικά πετάει!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Τελικά η αναβάθμιση απο a8 4500- σε a10 4600 δεν έχει καμία διαφορά. Εϊναι ίδιοι σε επιδόσεις .

o A8 είναι και λίγο πιο δροσερός. 

Γενικά το έχω 24/24 σε 24άρα οθόνη και παίζει τον ρόλο του desktop σε αναλύσεις 1920/1200..

Το μηχάνημα είναι βράχος. Η πιο καλή VFM αγορά πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...