Προς το περιεχόμενο

[Συνέχεια] HP PROBOOK 4545S (AMD)


corpse_grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτονομία με ίντερνετ και φωτεινότητα στα 7.5/10 πάει πάνω απο 3 ώρες αν χρησιμοποιείς την apu. Αν παίξεις με την 7650μ τότε λογικά θα την ρουφήξει πολύ πιο γρήγορα.

 

Από ότι καταλαβαίνω το κοντά 5 ώρες (4:41) του Notebookcheck με wifi-surfing είναι υπεραισιόδοξο σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ δεν έχω ολοκληρώσει 4-5 κύκλους φόρτισης που χρειάζεται γιατί το χρησιμοποιώ και αρκετά χωρίς τη μπαταρία. Πάντως έχει ικανοποίητικη αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό που συζητάμε και σας λέω ότι στο RETINA μου είχα την ΑΤΙ 7650 και ότι ήταν άψογη....μα**κίες έλεγα!!! Μπέρδεψα την ΑΤΙ 7650 με την Nvidia 650 :wacko: Το RETINA φοράει την NVIDIA 650 και καμιά σχέση δεν έχει η μία με την άλλη σε απόδοση....μα ένας δεν βρέθηκε να με διορθώσει. Ντροπή... :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά πάντως τραβάει και η 7650Μ   :)

 

@panos

βγαίνει σε 2 εκδόσεις η μπαταρία 6cell και 9..

η μικρή κρατάει 2:30 3 ώρες με wifi Και την φωτεινότητα στη μέση..

Πρέπει να το τεστάρω σε καθημερινή βάση για να σας πώ..

 

To power Managment της HP ειναι buggy ... ενω ημουν με την μπαταρία για να σας γράψω αποτελέσματα , το γύρισα σε power save απο balanced που ηταν..

μου απενεργοποίησε το WIFI λέω εντάξει το γυρνάω πάλι σε balanced.. τίποτα..ουτε με απενεργοποίηση ενεργοποίηση του wifi επανερχόταν ουτε με restart .. Μόλις απεγκατέστησα το power managment επανήλθε αμέσως το wifi ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κανένας ποιος είναι ο driver για το δαχτυλικό αποτύπωμα? και πως λειτουργεί? έχω βάλει win7prof και δεν μου το αναγνώρισε... μήπως κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κανένας ποιος είναι ο driver για το δαχτυλικό αποτύπωμα? και πως λειτουργεί? έχω βάλει win7prof και δεν μου το αναγνώρισε... μήπως κάνω κάτι λάθος?

δεν το αναγνωριζει αυτοματα, χρειαζεται να κατεβωσεις τον αντιστοιχο οδηγο. αν εχεις τα win 7 x64 τσεκαρε εδω -> HP ProBook 4545s Notebook PC - Download drivers and software - HP Business Support Center

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον δεν πρόλαβε να το πάρει από το eshop και το θέλει σε ακόμη χαμηλότερη τιμή....

http://www.insomnia.gr/classifieds/laptops/hp/151478-hp-probook-4545s-aluminium-case-ati-7650-2gb-srs-premium-sound-speakers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πήρα το HP, το τέσταρα ...αλλά το έδωσα μέσα σε 24 ώρες, χάνοντας κάποια ευρώ για την δοκιμασία αυτή. :-)

Προσωπικά δεν μπόρεσα με τίποτα να συνηθίσω το numeric keyboard και τη θέση του touchpad στα αριστερά. Μου χαλάει εντελώς την γεωμετρία του laptop και τον τρόπο που δουλεύω. Επίσης για όσους έχουν συνηθίσει να δουλεύουν με την ξεκούραστη-φανταστική οθόνη του L520 HD+, νομίζω ότι θα δυσκολευτούν πολύ να προσαρμοστούν στην συμβατική από κάθε πλευρά οθόνη του HP.

 

Κατά τα άλλα πολύ τίμιο  μηχάνημα το HP 4545s.

Ποιότητα κατασκευής σχεδόν εφάμιλλη του Thinkpad L520 (σ.σ: βέβαια παρόλο που το thinkpad  είναι πλαστικό, θα είναι σίγουρα ανθεκτικότερο σε καταπονήσεις), ηχεία πολύ δυνατά (υστερούν λίγο σε ποιότητα, αλλά για ταινίες τέλεια), το πληκτρολόγιο πολύ καλό σε αίσθηση παρόλο που δεν με βόλεψε το numeric, μπαταρία δεν πρόλαβα να τεστάρω, το touchpad καλό με μικρή ασάφεια σε ορισμένες κινήσεις, ενώ θα προτιμούσα και 2-3 shortcuts buttons για τον έλεγχο της φωνής. Επίσης για τους 80 βαθμούς κελσίου που αναφέρθηκαν από κάποιους φυσικά και δεν ισχύει. Κατεβάστε το coretemp που δείχνει σωστά τις θερμοκρασίες και θα δείτε ότι συνήθως κυμαίνονται γύρω στους 40 βαθμούς, (θερμοκρασία εντελώς ικανοποιητική). Το κάσωμα δεν ζεσταίνεται επίσης καθόλου και ο ανεμιστήρας του αρκετά αθόρυβος.

 

Σε γενικές γραμμές και συγκρίνοντας τις δύο μεγάλες προσφορές του τελευταίου 2μήνου, μεταξύ Lenovo L520 και HP4545s προσωπικά θα επέλεγα το LENOVO L520 με την HD+. Ο συνδυασμός εξαιρετικής οθόνης, άψογου πληκτρολογίου, πολύ καλού touchpad+trackopoint και δυνατότερου επεξεργαστή, νομίζω υπερκαλύπτει το μεγάλου ατού του HP 4545s που δεν είναι άλλο από την GPU του. Με άλλα λόγια οι mid-range GAMERS ας πάνε προς το HP4545s....για όλους τους υπόλοιπους το L520 HD+ είναι μάλλον καλύτερη επιλογή.

 

Υ.Γ: Για να είμαι και περισσότερο δίκαιος, ο σχεδιασμός του HP PROBOOK θα κερδίσει αισθητικά περισσότερους (+τις γυναίκες :) )  από τον Thinkpad. Το διαχρονικό "μπακατέλα" design του Thinkpad έχει πολλούς εχθρούς και λίγους φίλους, αν και προσωπικά ανήκω στην δεύτερη κατηγορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την οθόνη είναι μια συμβατική LCD οθόνη και τίποτα παραπάνω και συμφωνώ . Για το thinkpad με τέτοια ανάλυση απολύτως λογικό να έχει και αισθητή διαφορά με αυτή την κατηγορία οθονών.Αν ψάχνεις για καλή οθόνη πάς σε κάτι ακριβό ή το thinkpad που ανέφερε ο panos .Γενικά το θέμα της οθόνης στα laptop ειναι ενα δύσκολο κομμάτι. 

 

εγώ προσωπικά απο άποψη τιμής απόδοσης ποιότητας design του βάζω 9/10 .

το keyboard το εχω κατά ευχαριστηθεί και το touchpad του είναι αρκετά ικανοποιητικό αν και είχα εκφράσει αρχικά αμφιβολίες μιας και δεν είχα δουλέψει σε numeric keyboard.

 

Οσο για την ποιότητα  κατασκευής μου φαίνεται αρκετά ανθεκτικό και στιβαρό μηχάνημα..

Γενικά κινείτε σε χαμηλά επίπεδα θορύβου και είναι δροσερό .

Απο ταχύτητα είναι άκρως ικανοποιητικό όσο αναφορά καθημερινή χρήση (σερφάρισμα ,office ,ταινίες mkv κτλ)

Επίσης με την 7650 παίζει πολύ καλά και τα τελευταία παιχνίδια . 

 

Είμαι σίγουρος οτι αν γίνει και αναβάθμιση επεξεργαστή σε Α8 ή  Α10 ακόμη καλύτερα και σε συνδυασμό με 8gb το μηχάνημα θα πετάει στα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σίγουρος οτι αν γίνει και αναβάθμιση επεξεργαστή σε Α8 ή  Α10 ακόμη καλύτερα και σε συνδυασμό με 8gb το μηχάνημα θα πετάει στα παιχνίδια.

 

Πάντως γύρω στα 470 ευρώ μπορείς να βρείς το HP PROBOOK 4540s, με το ίδιο ακριβώς configuration του 4545s, αλλά με τον B980 (intel dual core 2.4Ghz) ο οποίος είναι πολύ δυνατότερος από τον αντίστοιχο A4.

 

Επίσης το μοντέλο με intel γίνεται και ένα ωραίοτατο hackintosh.

Επεξ/σία από panos2000gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο site της HP και στους οδηγούς drives βγάζει 2 κατηγορίες για το 4545s . H δευτερη γράφει energy star δίπλα.. 

Τι διαφορά έχει ξέρουμε; και στις 2 κατηγορίες οι οδηγοί φαίνονται ίδιοι..

post-51052-0-18618600-1366833042_thumb.jpg

 

Ας δοκιμάσει κάποιος το DVD RW του μηχανήματος το δικό μου μόλις βάλω DVD κάνει θόρυβο στην αρχή..

είχα δεί κάποια firmware στο site της HP αλλα δεν βλέπω να αντιστοιχούν στο δικό μου μοντέλο που βάση device manager είναι το DVD RAM GT 80N ..

Βέβαια δεν νομίζω να το αφήσω και πολύ πάνω ..

 

Επίσης για την αναβάθμιση σε CPU Α10 4600Μ εχει αναρτηθεί ερώτημα στο επισημο blog της HP που αφορά τα ProBook. Γενικά ειναι ζωντανό φόρουμ και ελπίζω να απαντήσει κάποιος.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έγινε παραγγελία Α8 4500Μ στα 43 ευρώ βγήκε περίπου απο ebay ελπίζω να δουλέψει.. Περιμενω απο Αμερική .. σε 2 με 3 εβδομάδες θα έχω νέα ;)

Ο Α10 ναι μεν καλύτερος αλλά στα 100 ευρώ δεν νομίζω οτι αποτελεί καλό VFM..Ακόμη και αν συνεργάζεται με το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ βρήκα στο ebay (καινούριους):

 

-τον Α8 στα 120 $ (http://www.ebay.com/itm/New-AMD-A8-3500M-AM3500DDX43GX-Mobile-APU-CPU-Processor-Socket-FS1-722pin-1-5G-/140747390759?pt=CPUs&hash=item20c532bf27#ht_2825wt_748)

 

-τον Α10 στα 130 $ (http://www.ebay.com/itm/New-AMD-Quad-Core-Mobile-A10-4600M-2-3Ghz-Socket-FS1-AM4600DEC44HJ-/271182807586?pt=DE_Elektronik_Computer_CPUs&hash=item3f23c14222#ht_1899wt_758)

 

Επίσης παράγγειλα τον SSD Samsung 840 120 GB στο plaisio αυτό το Σαββατοκύριακο

στα 75€ με δωρεάν μεταφορικά (http://www.plaisio.gr/Campaign/20130426-Weekend-Offer.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-20130426-Weekend-Offer&NewsLetterActivate=E2ABE70632BC3BF19C3F001CC494B4FA)

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...