Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ορισμένες ιστοσελίδες σε mac


Astynax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα με το wifi στα mac υπάρχει εδώ και μια δεκαετία και πιθανότατα δε φτιάχνεται για να πουλάνε airport express - airport extreme.

Εγώ ησύχασα μόνο όταν αγόρασα το airport express.

Πιστέψτε με εκείνο το διάστημα το είχα ψάξει τρελά το θέμα και το συμπέρασμα είναι αυτό που λέω πιο πάνω.

 

(Μάλιστα η δικαιολογία από πλευράς apple είναι ότι η apple είναι πιο αυστηρή στην υιοθέτηση των wireless protocols από ότι οι κατασκευαστές modems και για αυτό υπάρχουν τα προβλήματα, ρίχνει το φταίξιμο δηλαδή στους κατασκευαστές modem-router).

 

 

Η οποία δικαιολογία δεν μου φαίνεται και τόσο απίθανη, δεδομένου ότι με ένα netgear, εδώ και 3 χρόνια (που απέκτησα το modem) ουδέποτε είχα πρόβλημα 

 

 

Θα ήθελα πολύ να γράψουν όσοι είχαν προβλήματα, ποιας εταιρείας modem είχαν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα και έχω θέματα. 

με Linksys WAG200G
και ένα τόμσον της ΟΤΕ


και τα 2 δουλεύουν όποτε γουστάρουνε στο Wifti σε mac. (μερικά μηχανήματα πάνε και τζετ βέβαια χωρίς θέματα)

disconnects, low speeds.

θέμα των router δεν ειναι γιατί σε windows πάνε τζετ τσεκαρισμένο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος συμπέρασμα..

 

Το σωστό είναι πως το Windows μπορεί να συνεργαστεί με αυτά τα router και όχι ότι δεν είναι θέμα κάποιου. 

 

 

 

Δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανη η δικαιολογία της Apple... ίσα - ίσα και πολύ πειστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψαν πολλοι εδω, εχω και εγω καμμια φορα προβληματα και αποσυνδεσεις λογω των προβληματικων wifi των mac. (τι μιλαμε για iMac, τι για macbook pro ή macbook air )

 

Αντιθετα, δεν ειχα προβληματα με το wifi των iphone/ipad. Βεβαια σε αυτες τις συσκευες η χρηση δεν ειναι τοσο απαιτητικη και συνεχομενη, οποτε ειναι πιο δυσκολο να το παρατηρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος συμπέρασμα..

 

Το σωστό είναι πως το Windows μπορεί να συνεργαστεί με αυτά τα router και όχι ότι δεν είναι θέμα κάποιου. 

 

 

 

Δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανη η δικαιολογία της Apple... ίσα - ίσα και πολύ πειστική. 

διαφωνώ προς το λόγο ότι υπήρξαν μηχανήματα που κατά τη διάρκεια Leopard - SL παίζανε μια χαρά στο δίκτυο ακόμα και με το Thomson του OTE, μετά το lion πρωσοπικά ζω ένα δράμα :)

 

μόνη λύση το remote (δηλαδή να τα ξαναστάξουμε στη μαμά Apple για τα βασικά που υπόσχετε να κάνει.)

 

και φιλικά στο λέω αν φένεται απίθανη η δικαιολογία της τότε ας μην παρουσίαζει τα μακ ώς τη λύση στο πόνο των windows, ενώ δημιουργεί κάτι άλλα τόσο απλά όπως τη συνδεσμολογία με το διαδίκτυο ασύρματα.

 

και ναι έχω το retina που δεν εχω υποστήριξη ethernet, δεν περιμένω καμία Apple να τζογάρω αν στο χωρο που θα βρίσκομαι θα έχει και ένα Apple Express για να κάνω απο τη πιο απλή δουλεία ένα mail κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς από το ότι σε ΜΕΡΙΚΑ router υπάρχει θέμα με ΜΕΡΙΚΑ macbooks καταλήγει κανείς στο ότι τζογάρει εάν έχει retina για να στείλει ένα email... 

 

Μόνο στο XFiles. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς από το ότι σε ΜΕΡΙΚΑ router υπάρχει θέμα με ΜΕΡΙΚΑ macbooks καταλήγει κανείς στο ότι τζογάρει εάν έχει retina για να στείλει ένα email... 

 

Μόνο στο XFiles. 

 

Μονο σου λες οτι τζογαρεις:

"σε ΜΕΡΙΚΑ router υπάρχει θέμα με ΜΕΡΙΚΑ macbooks" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά ρε φίλε δεν θες να καταλάβεις ή κάνεις τα στραβά μάτια.

το ότι δεν έχεις εσυ πρόβλημα, δεν πάει να πει πως άλλοι δεν έχουν πρόβλημα.
ή θες να πεις ότι εγώ έχω κάποιο πρόβλημα που έχω τουλάχιστον 4 mac στο σπίτι μου και βιώνω καθε μέρα το πρόβλημα.

το να αγίαζεις από την άλλη τις τακτικές της Apple για "δήθεν" αυστήρα πρωτόκολα ασύρματης δικτίωσης ενώ στα καινούργια τους products και μελλοντίκα θα εξαρτόυνται απο το wifi, τότε ναι υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να κάνει "πίσω" (που δεν πίστευω ότι υπάρχει αυστηρότητα σε τίποτα)

ξανά στο 10.8.4 έχουμε Wifi fixes.
τυχαίο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σου λες οτι τζογαρεις:

"σε ΜΕΡΙΚΑ router υπάρχει θέμα με ΜΕΡΙΚΑ macbooks" .

 

 

Και "σε ΜΕΡΙΚΟΥΣ δρόμους υπάρχει θέμα με ΜΕΡΙΚΑ αυτοκίνητα" όταν είσαι πεζός..

 

"σε ΜΕΡΙΚΕΣ θάλασσες υπάρχει θέμα με ΜΕΡΙΚΑ ζώα" όταν κολυμπάς

 

θα μπορούσα να συνεχίσω... 

 

 

Έτσι υπάρχουν 2 περιπτώσεις. Είτε να συμφωνούμε σε αυτό που έγραψα είτε όχι.

 

Εάν συμφωνούμε, τότε θα πρέπει κανείς να δεχθεί ότι τζογάρει με τα πάντα και άρα αφενός η αναφορά του "τζογαρίσματος" δεν σημαίνει κάτι και αφετέρου δεν μπορεί να το πει κανείς μόνο για κάτι.

 

Εάν διαφωνούμε, τότε είτε έχεις πιάσει το point μου, και άρα η απάντησή σου είχε μόνο στόχο το flame, είτε ότι και άρα αρνείσαι να δεις ότι τα "μερικά" που έγραψα ισχύουν.

 

Pick and choose.

 

για τον έτερο συνφορουμίτη δεν σχολιάζω... κάποτε έβλεπα XFiles... πλέον έχουν καταντήσει γραφικά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και "σε ΜΕΡΙΚΟΥΣ δρόμους υπάρχει θέμα με ΜΕΡΙΚΑ αυτοκίνητα" όταν είσαι πεζός..

 

"σε ΜΕΡΙΚΕΣ θάλασσες υπάρχει θέμα με ΜΕΡΙΚΑ ζώα" όταν κολυμπάς

 

θα μπορούσα να συνεχίσω... 

 

 

Έτσι υπάρχουν 2 περιπτώσεις. Είτε να συμφωνούμε σε αυτό που έγραψα είτε όχι.

 

Εάν συμφωνούμε, τότε θα πρέπει κανείς να δεχθεί ότι τζογάρει με τα πάντα και άρα αφενός η αναφορά του "τζογαρίσματος" δεν σημαίνει κάτι και αφετέρου δεν μπορεί να το πει κανείς μόνο για κάτι.

 

Εάν διαφωνούμε, τότε είτε έχεις πιάσει το point μου, και άρα η απάντησή σου είχε μόνο στόχο το flame, είτε ότι και άρα αρνείσαι να δεις ότι τα "μερικά" που έγραψα ισχύουν.

 

Pick and choose.

 

για τον έτερο συνφορουμίτη δεν σχολιάζω... κάποτε έβλεπα XFiles... πλέον έχουν καταντήσει γραφικά. 

 

 

Φιλε timonkaipumpa το ποιος επιθυμει το flame φαινεται ξεκαθαρα απο το υφος των γραφομενων του που δειχνουν κ το επιπεδο του("xfiles, γραφικα κλπ") 

 

Εγω συμφωνησα μαζι σου:

"σε ΜΕΡΙΚΑ router υπάρχει θέμα με ΜΕΡΙΚΑ macbooks" .

 

Απλα αυτα τα προβληματα απο οτι βλεπουμε δεν ειναι κ τοσο σπανια...

Κοινως φαινεται να τζογαρεις πιο πολυ απο οτι με αλλες μαρκες κ για αυτο μερικοι καταφευγουν στη λυση του apple airport express-extreme γιατι δεν θελουν να τζογαρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θεωρώ πιο έξυπνο από αυτό που προσπαθείς να δείξεις. 

 

Δεν νομίζω ότι το "εγώ συμφωνώ μαζί σου" είναι αφενός αλήθεια και αφετέρου άμοιρο ευθυνών... κοινώς εάν ειρωνεύεσαι μην λες ότι οι άλλοι κάνουν fame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μια φορά στο τόσο, για παράδειγμα μια φορά το μήνα/δίμηνο, το airport epxress μπορεί να μου πετάξει έξω το windows laptop μου, αλλά το macbook pro ποτέ!

ΛΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...