Προς το περιεχόμενο

Windows Blue: Δημόσια δοκιμαστική έκδοση τον Ιούνιο και πιθανή επιστροφή του πλήκτρου έναρξης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι θελουμε

 

1, δυνατότητα επιλογής στο desktop να έχουμε κανονική έναρξη η έστω κάτι που όταν πατάς να μην πηγαίνει full screen

2, δυνατότητα απόκρυψης εντελώς του metro αν επιθιμουμε

3. φέρετε πίσω το καταραμένο aero δεν την αντέχω αυτή την ασχήμια win 98 μου θυμίζει ακόμη και τα xp είναι ποιο όμορφα με τα 3d κουμπάκια τους κλπ

 

η αλήθεια είναι ότι τα πρώτα δύο το κάνεις με startisback και μάλιστα πάρα πολύ καλά αλλά aero δεν κατάφερα να το γυρίσω ότι και να κάνω έτσι μετά από κάνα μήνα προσπαθείας να σιζισω μαζί τους (με start κλπ) δεν άντεξε το μάτι μου τα ξήλωσα και έβαλα πίσω τα αγαπημένα μας win 7

 

και στα blue πιστεύω δεν θα πάρουμε τπτ πίσω θα βάλουν εν κουμπάκι που πάει στο metro.............. και θα κάνουν να μιν ξεκινάει απευθείας στο metro κατά την εκκίνηση......

Συμφωνώ απόλυτα. Στο desktop έχω xp στο λάπτοπ άλλαξα από vista σε 7 και μετά σε 8. Ε μπορώ να πω ότι άντεξα 2 μήνες με την άσχημια των 8. Παρότι δεν έζησα τα 98 αφού το πρώτο pc είναι xp μπορώ να πω ότι φαίνονται πιο άσχημα και από τα 98se...

 

Δεν ξέρω για επιδόσεις αλλά από εμφάνιση είναι χειρότερα όλων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι ε; και για να βρω τον κωδικό τύπου: 0χ0000000xx πρέπει να ψάχνω στα συμβάντα συστήματος εφόσον τα έχω ανοιχτά κιόλας.

Υποθετω πως δεν γνωριζεις οτι το "0x0000000xx" ειναι η αριθμητικη απεικονιση του stop code (πχ IRQ_LESS_OR_EQUAL) που διαβαζεις στη μπλε οθονη και αρα δεν αλλαζει κατι εαν το δεις ή οχι.

 

Μπορεί όντως να είμαι με ελλατωματικό hardware δεν αντιλλέγω (δεν έχω όρεξη να το ψάξω και μετά δε θα έχω και λεφτά να το φτιάξω), αλλά τα 7άρια δεν είχαν πρόβλημα... Όπως και να χει μου θύμισαν εποχές που είχα Vista και φόραγε το PC μου μία παλιά sound blaster η οποία δεν υποστηριζόταν επίσημα (η οποία στα 7 μπήκε με drivers από win XP χωρίς πρόβλημα!!!) αλλά μόνο όταν είχα πάνω στο μηχάνημα πάνω από 3 γίγα ραμ πέταγε μπλε οθόνες, αλλιώς δεν είχα πρόβλημα. xD

Και οπως ειπα και νωριτερα,

 

Κατι κανεις πολυ λαθος ή εισαι με ελλατωματικο hardware. Απο εποχη Vista για την ακριβεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπου εδώ σταματήσαμε να διαβάζουμε το πολύ ενδιαφέρον πόστ σου περί σταθερότητας των windows και της συμβατότητας με το hardware.

 

κάπου εδώ ίσως θα σταματήσω να σέβομαι τις απόψεις του καθενα σας γιατί είστε ότι να ναι εδώ μέσα.

 

 

Δεν είπα ότι έχω ακομα αυτή την κάρτα ήχου.... Εποχή Vista την είχα από τότε σχεδόν όλο το pc έχω αλλάξει αλλά εσείς στο μυαλό σας φτιάχνεται ιστορίες για αγρίους.

 

 


Υποθετω πως δεν γνωριζεις οτι το "0x0000000xx" ειναι η αριθμητικη απεικονιση του stop code (πχ IRQ_LESS_OR_EQUAL) που διαβαζεις στη μπλε οθονη και αρα δεν αλλαζει κατι εαν το δεις ή οχι.

 

Αλλάζει στο googlarisma για να βγάλεις άκρη... Από τα win 95 με κωδικό ψάχνουμε άνθρωπε μου
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αλλάζει στο googlarisma για να βγάλεις άκρη... Από τα win 95 με κωδικό ψάχνουμε άνθρωπε μου

Το γεγονος οτι ψαχνεις με αυτον τον τροπο δεν σημαινει πως ειναι και ο βελτιστος.

Βtw, semi offtopic, το Google βγηκε τα τελη του 98 και δεν ειχε το index που εχει τωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

κάπου εδώ ίσως θα σταματήσω να σέβομαι τις απόψεις του καθενα σας γιατί είστε ότι ναι

 

Δεν είπα ότι έχω ακομα αυτή την κάρτα ήχου.... Εποχή Vista την είχα από τότε σχεδόν όλο το pc έχω αλλάξει αλλά εσείς στο μυαλό σας φτιάχνεται ιστορίες για αγρίους.

 

 

Πριν σεβαστείς τον οποιονδήποτε, να διαβάζεις αυτό που σου γράφει. Σου είπα ότι δεν μπορείς να κρίνεις τη σταθερότητα ενός μηχανήματος με vista/xp/7/8 ενώ έχεις επάνω το αποδεδειγμένα πιο buggy προϊόν (σε συνδιασμό με τους απίστευτους drivers) που βγήκε ποτέ στην ιστορία των υπολογιστών, την soundblaster.

Τα vista μια χαρά σταθερά ήταν. Άσε που αποτέλεσαν την βάση για πιο σταθερούς οδηγούς συσκευών και πλέον στα 7 και τα 8 θέλεις προσπάθεια για να δεις μπλε οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος οτι ψαχνεις με αυτον τον τροπο δεν σημαινει πως ειναι και ο βελτιστος.

Βtw, semi offtopic, το Google βγηκε τα τελη του 98 και δεν ειχε το index που εχει τωρα.

Η χρονολογία ήταν τυχαία μιας κι εγώ δεν ξεκίνησα από τα 95 αλλά από τα 98 και τότε δεν είχα ούτε καν ιντερνετ :P

 

 

Πριν σεβαστείς τον οποιονδήποτε, να διαβάζεις αυτό που σου γράφει. Σου είπα ότι δεν μπορείς να κρίνεις τη σταθερότητα ενός μηχανήματος με vista/xp/7/8 ενώ έχεις επάνω το αποδεδειγμένα πιο buggy προϊόν (σε συνδιασμό με τους απίστευτους drivers) που βγήκε ποτέ στην ιστορία των υπολογιστών, την soundblaster.

Τα vista μια χαρά σταθερά ήταν. Άσε που αποτέλεσαν την βάση για πιο σταθερούς οδηγούς συσκευών και πλέον στα 7 και τα 8 θέλεις προσπάθεια για να δεις μπλε οθόνη.

 

Στα vista φίλε μου το πρόβλημα δεν ήταν αν είχε πρόβλημα το pc σου ή όχι. Αν απλά δε γούσταραν κάποιο συνδιασμό hardware με κάποιο άλλο hardware σου βγάζανε την παναγία μέχρι να βρεις τι φταίει. Ναι στα 7 έκανα προσπάθεια, στα 8 άλλαξα άποψη όμως. Και ειδικά στο θέμα με την κάρτα γραφικών που άλλαξα και μετά δεν άνοιγαν καν ούτε έκαναν repair. Ακόμα και τα vista θα άνοιγαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η χρονολογία ήταν τυχαία μιας κι εγώ δεν ξεκίνησα από τα 95 αλλά από τα 98 και τότε δεν είχα ούτε καν ιντερνετ :P

Η χρονολογια εχει αμεσο αντικτυπο στη δυναμικοτητα του επιχειρηματος σου, το οποιο για μια ακομα φορα απεδειξες απο μονος σου οτι δεν χαιρει και μεγαλης αξιοπιστιας. Περαν αυτου και μια και δεν υπαρχει λογος να το ψειρισουμε παραπανω, εαν θελεις ακολουθεις την γενικη συμβουλη που εδωσα νωριτερα, οταν ξεκινησαμε την συζητηση, και σου υποσχομαι πως θα εχεις μια πολυ πιο ομαλη συμπεριφορα απο τα λειτουργικα που χρησιμοποιεις.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθαν ολοι συνταγμα.... για αυτο.

Μην αστειεύεσαι σε παρακαλώ, γιατί ήμουν ο μόνος "μπιιιιιπ" που πήγε με το tablet, λάπτοπ και smartphone ανά χείρας και δεν ήρθε κανένας.

Καλά, ξανακανονίστε και όποτε έρθω γράψτε μου...

 

Πάντως, ένα πράγμα δεν μπορεί να αρνηθεί κανείς, όσο και να χτυπάτε τα πωπουδάκια σας κάτω γιατί το έχω δει στο ίδιο μου το pc με 8άρια μετά από 1 χρόνο λειτουργίας:

 

Windows 8:

- Πιο γρήγορα

- Πιο σταθερά

- Καλύτερη διαχείρηση μνήμης

- Καλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας

- Τα καλούδια που σου προσφέρει το metro και το snap view.

- Βελτιωμένος task manager

κλπ κλπ

 

Το metro αν ξέρεις να το εκμεταλλεύεσαι εσύ, και όχι αυτό εσένα, είναι πολύ βολικό. Χειρίσου το pc λοιπόν, like a Boss, και μην γκρινιάζεις για το τίποτα.

 

Τα 8.1 προβλέπεται να γίνουν ακόμα πιο ελαφριά και πιο γρήγορα. Εγώ θα τα βάλω στο μηχανάκι μου να πηγαίνει ακόμα πιο σφαίρα, και καθίστε εσείς με τα aero και τις λάμψεις να χαίρεστε, ενώ το pc θα μουγκανίζει από κούραση. Κι αν είχε φωνή θα έλεγε: "Ξέχνα το aero ρε και βάλε μου κάτι άλλο πιο ελαφρύ μέσα." (<--- ακριβώς το αντίθετο που θα έλεγε δηλαδή μια γκόμενα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι γρινιάζετε επειδή οι άλλοι γκρινιάζουν.

 

Κι εγώ θέλω Windows πιο γρήγορα, πιο σταθερά και με καλύτερη διαχείριση μνήμης.

Επειδή όμως για μένα το metro είναι μια μ@λακία και μισή, μένω στα 7.

Οπότε γκρινιάζω, μπας και τη δουν αλλιώς στη μικρομαλακή.

 

Γούστα είναι αυτά, τι να κάνουμε.

 

PS: Βαρύ το aero?? Εγώ πάντως βλέπω τα minimum requirements της MS για τα 7 και τα 8 και είναι ακριβώς τα ίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 8.1 προβλέπεται να γίνουν ακόμα πιο ελαφριά και πιο γρήγορα. Εγώ θα τα βάλω στο μηχανάκι μου να πηγαίνει ακόμα πιο σφαίρα, και καθίστε εσείς με τα aero και τις λάμψεις να χαίρεστε, ενώ το pc θα μουγκανίζει από κούραση. Κι αν είχε φωνή θα έλεγε: "Ξέχνα το aero ρε και βάλε μου κάτι άλλο πιο ελαφρύ μέσα." (<--- ακριβώς το αντίθετο που θα έλεγε δηλαδή μια γκόμενα)

 

εσυ περιμενες το 8 για να μην χρησιμοποιεις το aero?

η επιλογη disable aero στο 7, δεν σου εκανε;

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To aero ήταν βαρύ για συστήματα προ 2007 επί vista. Σε συστήματα του 2013 είτε είναι ενεργοποιημένο είτε απενεργοποιημένο δεν υπάρχει καμία διαφορά στις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...