Προς το περιεχόμενο

Windows Xp ή 7 για λαπτοπ 1gb ram


DeVisseR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι είδους μνήμη παίρνει και τι επεξεργαστή έχει το λάπτοπ; Βασικά ποιο laptop είναι; Μέχρι πόση μνήμη υποστηρίζει;

Από ebay μπορείς να βρεις φθηνές μνήμες και εάν ο επεξεργαστής είναι εντάξει, με 4gb ram βάζεις άνετα 7άρια.

Το speedboost σε usb δεν αυξάνει την ταχύτητα και την απόκριση τόσο όσο οι μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδή έχω και εγώ παρόμοιο λάπτοπ, συγκεκριμένα το aspire 5715z με τον T2330 στα 1.6Ghz και έχει επίσης μνήμη 1GB.

 

σκεφτόμουν κατα το καλοκαιράκι να την ανεβάσω λίγο.

DDR3 δεν γίνεται να μπει καν έτσι? οπότε πάω σε DDR2.

θα την βγάλω εντελώς αυτή που έχει τώρα και θα βάλω μια και καλή 2 καινούριες αφού έχει 2 module.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε τι MHz πρέπει να είναι οι μνήμες πάνω κάτω και αν γίνεται να βάλω 4GB (2x2GB) ή μόνο μέχρι 2GB (2χ1GB)?

 

Sorry απλώς δεν ξέρω τι γίνεται με τις μνήμες των λάπτοπς καθώς δεν έχω ξανα ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ωραία τότε, σε ευχαριστώ.. απλώς ξέρεις γιατί ρωτάω;

γιατί και στο site της acer και στο site του eshop, λέει ότι είναι επεκτάσιμη μέχρι τα 2GB. Link1, Link2

οπότε μήπως αναφέρεται στην περίπτωση που θες να αναβαθμίσεις την υπάρχουσα με μια ακόμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου χιλια συγνωμη μπερδευτηκα με το δικο μου... στο δικο σου ειναι μεχρι 2gb δηλαδη 2x1gb και 533mhz μονο.Πρεπει να δεις αν  η μνημη που εχεις ειναι μεμονωμενη 1x1gb ή 1gb απο 2x 512mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ναι δεν πειράζει, οπότε καλά το είχα καταλάβει.

Αυτή που έχει τώρα είναι 1x1GB στα 533mhz, οπότε ή θα βάλω ακόμα μια ή μάλλον θα πάρω μια και καλή 2 καινούριες γιατί δεν ξέρω και σε τι κατάσταση είναι η υπάρχουσα.

 

Αισθητή διαφορά λες να υπάρξει τουλάχιστον απο 1GB σε 2GB ή τζάμπα κόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα η λυση ειναι να βαλεις μεγαλυτερη μνημη και τα 7 ή 8 εκτος και αν δεν τα προτιμας. Θα υπαρχει σιγουρα αισθητη διαφορα. Ο,τι λειτουργικο και να βαλεις 2GB πλεον ειναι το Minimum για τις σημερινες συνθηκες χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και εγώ 4GB ήθελα να βάλω (2x2GB) αλλά δεν γίνεται.

λέει αναβαθμίσιμο μέχρι 2GB max. λογικά δεν σηκώνει παραπάνω η μαλακία.

 

έχω ήδη τα 7άρια και όντως πηγαίνει πολύ καλύτερα ακόμα και με 1GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σε ευχαριστώ! προχωράω τότε ;)

Και κάτι τελευταίο. Όταν τις πάρω.. Βγάζω την παλιά - Βάζω τις καινούριες - και Τέλος;

χρειάζεται μετά να κάνω τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Όταν τις πάρω.. Βγάζω την παλιά - Βάζω τις καινούριες - και Τέλος;[...]

 

 

ναι

Όχι ακριβώς!!! :)

 

Παίρνεις μόνο 1χ1GB@533Mhz και την βάζεις στη δεύτερη θέση. Αφού έχεις ήδη μία όπως είπες δε χρειάζεται να πάρεις δύο.

 

Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις αναβάθμιση στο BIOS, έλεγξε στο site της acer αν έχει νεότερο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...